دولت افغانستان باید با حضور همه گروه ها و اقوام تشکیل شود

0 2

به گزارش خبرگزاری خانه ملت هیدئو ایکبه رئیس دفتر یوناما (هیات یاری‌رسان سازمان ملل در امور افغانستان) در ایران امروز (سه‌شنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰) با وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 جلال‌زاده در این دیدار با بیان اینکه سازمان ملل متحد برای حل مسائل بین‌المللی به ویژه مشکلات افغانستان باید به دنبال ریشه‌ها و علل باشد، گفت: اگر آمریکا بخشی از بودجه‌های نظامی که در افغانستان هزینه کرده را برای توسعه پایدار اقتصاد این کشور انجام می‌داد امروز شاهد مشکلات افغانستان نبودیم.

وی افزود: آمریکا و هم پیمانان غربی اش با بلوکه کردن پول و سرمایه‌های مردم افغانستان، زمینه رشد گروه‌های تروریستی در این کشور را رقم می‌زنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تلاش‌هایی که آمریکا برای انتقال داعش به افغانستان انجام می دهد برای منطقه بسیار خطرناک بوده و سبب نگرانی کشورهای همسایه شده است.

وی با اشاره به تاریخچه مشکلات مردم افغانستان در طول ۴ دهه گذشته، تصریح کرد: در طول این سال‌ها حدود ۴ میلیون نفر از مردم افغانستان به جمهوری اسلامی ایران مهاجرت کرده‌اند که از امکانات تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها و درمان استفاده می‌کند و حتی ما در واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ نیز بین آنها و مردم ایران فرقی قائل نشدیم که در این زمینه از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی انتظار داریم به صورت جدی و عملی در این زمینه اقدام نمایند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شهادت بیش از ۳۷۰۰ نفر از نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مسیر مقابله با قاچاق مواد مخدر، ادامه داد: بعد از حضور ناتو در افغانستان کشت مواد مخدر در این کشور به طور فزاینده‌ای افزایش داشته است که این موضوع و ترانزیت مواد مخدر مشکلاتی را برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده است. 

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داردکه افغانستان با توجه به بافت جمعیتی و قومیتی با یک قوم و گروه اداره نمی‌شود بلکه دولت این کشور باید با حضور فراگیر تمامی گروه‌ها و اقوام تشکیل شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تمهیدات جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشستی با حضور روسای کمیسیون‌‌های امنیت ملی و سیاست خارجی کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است تا با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی گام‌هایی اساسی در جهت رفع مشکلات مردم افغانستان بردارد.

هیدئو ایکبه رئیس دفتر یوناما (هیات یاری‌رسان سازمان ملل در امور افغانستان) در ایران نیز در این نشست با قدردانی از نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در پذیرش مهاجرین افغان، گفت: اقدام ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست گروههای مختلف افغانستانی قابل تقدیر است و معتقدیم دولت افغانستان با حضور تمامی گروه‌های این کشور باید تشکیل شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برای رفع مشکلات افغانستان به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی و اقدامات توسعه‌ای نیاز به پول و سرمایه‌گذاری داریم که به دلیل بلوکه شدن پول‌های افغانستان توسط آمریکا و اروپا، پیشبرد این اهداف با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است.

رئیس دفتر یوناما در ایران با تقدیر و استقبال از پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در برگزاری نشست روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی کشورهای همسایه افغانستان گفت: استفاده از ظرفیت مجلس شورای اسلامی ایران جهت کاهش مشکلات افغانستان قابل تقدیر است و این اقدام در رفع مسائل افغانستان بسیار مفید خواهد بود./ 

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.