جمهوری اسلامی ایران دخالت کشورهای غیر ۴+۱ در مذاکرات را نمی‌پذیرد

0 2

وحید جلال زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح نقش عربستان سعودی در مذاکرات با اشاره به دیدار نماینده عربستان با نمایندگان آمریکا، فرانسه و روسیه در وین، گفت: برخی از کشورها سلبا یا ایجابا در مذاکرات وین حضور دارند، در دوره‌های قبل هم همینطور بود. امریکا و اروپایی‌ها خود را ملزم می‌دانند که به متحدین خود در منطقه و حتی خارج از منطقه گزارش‌هایی را بدهند یا بعضا آنها را مجاب کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز به همین شکل رفتار می‌کند و آقای باقری کنی قبل از سفر به وین به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس سفر کرد و وزیر خارجه در همین راستا به کشور عمان سفر کرده تا این کشورها را با سیاست‌های خود همراه کنیم و نگرانی آنها را کاهش دهیم.

وی در ادامه اظهار کرد: عربستان سعودی از قدیم رقیب ما در منطقه بوده و از کشوری به نام ایران که دارای تونمندی بالا در حوزه اقتصادی و بازدارندگی است، نگرانی‌هایی را داشته لذا در این حد رایزنی را طبیعی می‌دانیم که کشورهای منطقه نگرانی‌هایی خود را با کشورهای مذاکره کننده در میان بگذارند و از مذاکرات مطلع باشند اما دخالت این کشورها در مذاکرات و تحت شعاع قرار دادن مذاکرات را نمی‌پذیریم.

جلال زاده یادآور شد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران به اروپایی‌ها نیز گوشزد کردند که در خصوص منافع خود با هیچ کس تعارف ندارند و به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس نیز یادآور شدند، توانمندی نظامی ما بازدارنده است و در بحث صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای بارها در طول این سال‌ها به همه همسایگان اطمینان لازم را داده اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین بیان داشت:  جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر عقلانیت و فتوای رهبر معظم انقلاب دنبال سلاح هسته‌ای نیست و غربی‌ها قطعا این را می‌دانند اما این مسئله به بهانه سیاسی برای افزایش فشار و اعلام نگرانی‌های که می‌دانند، هیچ وجهی ندارد، بدل شده است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.