از توسعه گلخانه‌داری و دامپروری چهارمحال بختیاری تا احیای مناطق عشایری

0 42

امیرقلی جعفری بروجنی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه هدف از سفر کمیسیون های مختلف به مناطق خاص بررسی ظرفیت های آن منطقه جهت تصمیم گیری بهتر در مجلس است، گفت: یکی دیگر از دلایل سفرها بررسی مشکلات و معضلات مناطق است که کمیسیون کشاورزی مجلس به عنوان هفتمین استان هدف گذاری شده سفری با ۴ هیأت به چهارمحال بختیاری داشت که هر کدام اهداف مشخصی برای بررسی مسائل، کشاورزی، آب و محیط زیست داشتند.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بزرگ ترین ظرفیت استان چهارمحال و بختیاری در سند آمایش آن، حوزه کشاورزی و آب است، اظهار داشت: رشد و توسعه استان ما باید در این حوزه باشد از این رو کمیسیون به این موضوع ورود پیدا کرد و در روز دوم سفر به بروجن رفت تا مسائل مورد بررسی و بازدید قرار گیرد که روز آخر با حضور در فرمانداری بروجن با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی جلسه جمع بندی برگزار شد.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که استان چهارمحال بختیاری به عنوان پایتخت آب حدود ۱۰ درصد آب شیرین کشور را داشته در حالی که از لحاظ جغرافیای تنها یک درصد خاک ایران را دارد، عنوان کرد: به دلیل تغییر اقلیم، آب و هوا از بارش برف به باران تغییر کرده و اکنون به دلیل کمبود بارش به عنوان سرشاخه سه رود بزرگ کشور از جمله زاینده رود و دز، با مشکلات اساسی مواجه شده ایم.

جعفری بروجنی استان چهارمحال بختیاری را بام ایران معرفی کرد و افزود: همین موضوع باعث شده با بیشترین مشکل در حوزه آب روبرو باشیم و اقدامات اساسی هم برای حل آن صورت نگرفته از این رو متأسفانه حوزه های مختلف کشاورزی دستخوش تحولات و تعطیلی هایی شد.

مقرر شد مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و حمایت از آن توسط وزارت جهاد کشاورزی در منطقه راه اندازی شود

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به برخی از مصوبات این سفر عنوان کرد: طی این سفر مقرر شد اعتباری در بودجه ۱۴۰۱ برای یکی از سدهای حوزه انتخابیه اختصاص یابد که بیشترین بازده را در حوزه کشاورزی خواهد داشت همچنین مقرر شد مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و حمایت از آن توسط وزارت جهاد کشاورزی در منطقه راه اندازی شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مقرر شد مرکز خرید تولید بذر و نشا گیاهان در این استان تأسیس شود که خوشبختانه اقداماتی برای احداث ۲۰۰ هکتار گلخانه مجوزدار با همکاری بانک کشاورزی صورت گرفته است. از آنجایی که در شرایط کمبود آب بهترین کار رفتن به سمت احداث گلخانه ها است قرار شد اعتبارات لازم برای ایجاد آنها با اعزام هیأتی از وزارت جهاد کشاورزی به استان برای بررسی وضعیت شهرک های گلخانه ای در نظر گرفته شد.

جعفری بروجنی در ادامه با بیان اینکه طرح جامع آب رسانی در حوزه آب شرب، جزء وظایفی بود که وزارت نیرو بر عهده گرفت، یادآور شد: از سوی دیگر احداث باغ در اراضی شیب دار و توسعه آنها مورد تأکید کمیسیون قرار گرفت و مقرر شد مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای رفع خشکیدگی جنگل های بلوط در استان اختصاص یابد.

این عضو مجمع نمایندگان استان چهارمحال بختیاری در ادامه با بیان اینکه این استان سرشاخه سه رود بزرگ است، گفت: از این رو آبخیزداری و آبخوانداری باید به خصوص در مناطقی که با فرسایش بیشتر و محدودیت منابع آبی روبرو هستند، در اولویت قرار گیرد که در این راستا نیز هفته آینده هیأتی از وزارت نیرو برای حل مشکل آب گلخانه ها در شهرستان بروجن اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه چهارمحال بختیاری دومین استان عشایری کشور است، گفت: لازم است بازسازی و نوسازی آبشخورهای دامی و آب رسانی سیار به مناطق عشایری و بازسازی و مرمت راه های آن هم صورت گرفته و گزارش تمام این امور به کمیسیون از طریق اداره جهادکشاورزی استان صورت گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید گوشت قرمز و سفید نیز مانند گلخانه داری از اولویت های دیگر استان است، اظهار کرد: برای احیای استان، رساندن آب پایدار به دشت های بحرانی ضروری بود که جزء تصمیمات اصلی کمیسیون در نشستی با حضور معاونان وزارتخانه های جهادکشاورزی و نیرو، رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و رئیس کمیسیون کشاورزی قرار گرفت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تمامی تصمیمات سفر اخیر کمیسیون کشاورزی طی نامه ای از طریق معاونت حقوقی مجلس به وزارتخانه های مربوطه ابلاغ شد که امیدواریم دستاوردهای عملی را با دو هیأتی که قرار است در حوزه گلخانه ها و تامین آب گلخانه ها به استان سفر کنند، ببینیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.