جزئیات پروژه خط لوله ۹۴۸ کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش/ تسهیل در تأمین سوخت شرق و شمال شرق‌ کشور

0 24
جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش/ تسهیل در تأمین سوخت شرق و شمال شرق‌ کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز شنبه ۲۵ دی‌ماه مراسم امضاء قرارداد تامین مالی خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه و مشهد مابین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و یکی از بانک‌ها با حضور وزیر نفت برگزار خواهد شد.

مجری این خط لوله شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و تامین سرمایه آن از محل اعتبارات بانکی و منابع داخلی انجام می‌شود. منابع بازپرداخت اعتبارات نیز از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است.

احجام این پروژه به صورت احداث ۸۹۶ کیلومتر خط لوله ۲۲ اینچ و ۵۲ کیلومتر خط لوله ۱۸ اینچ مجموعا با تناژ ۱۵۰ هزار تن و احداث ۲ تلمبه‌خانه و ۳ پایانه تعریف شده است.

مسیر احداث این خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول ۹۴۸ کیلومتر عبور می‎‌کند (تصویر ۱).

 

تصویر ۱

میزان سرمایه‌گذاری موردنیاز برای این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه ۳۷۲ میلیون یورو خواهد بود؛ زمان شروع پروژه سال ۱۴۰۱ و مدت زمان اجرا چهار سال پیش‌بینی شده است.

از جمله اهداف این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. انتقال فرآورده با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز
  2. تامین پایدار سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)
  3. کوتاه شدن مسیر انتقال فرآورده
  4. کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل
  5. تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار
  6. استفاده از خط لوله به عنوان جایگزین حمل و نقل جاده‌ای

این خط لوله انتقال فرآورده نفتی با توجه به نقش آن در «تامین انرژی بازار شرق» به عنوان خط لوله تابش نامگذاری شده است. تصویر ۲ جزئیات از این پروژه را نشان می‌دهد.

 

تصویر ۲

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.