صنعاء در پاسخ به شورای امنیت: کشتی اماراتی حامل اسلحه بود نه خرما یا اسباب‌بازی

0 16
صنعاء در پاسخ به شورای امنیت: کشتی اماراتی حامل اسلحه بود نه خرما یا اسباب‌بازی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در واکنش به بیانیه شورای امنیت در خصوص توقیف کشتی اماراتی «روابی» در آبهای منطقه‌ای یمن گفت: «کشتی روابی حامل خرما یا اسباب‌بازی برای کودکان نبود، بلکه حامل اسلحه برای حمایت از گروه‌های تندرویی بود که جان انسان‌ها را تهدید می‌کنند».

به نوشته پایگاه خبری «انصارالله»، وی توضیح داد: «این کشتی متعلق به کشوری است که در تجاوز به مردم ما مشارکت دارد و با ما در حال جنگ است و برخلاف قوانین وارد آب‌های سرزمینی ما شده است».

العزی تاکید کرد که بیانیه شورای امنیت بر اساس ملاحظات مالی تنظیم می‌شود و ربطی به قوانین، اخلاقیات یا امنیت دریانوردی و امنیت کشتی ها ندارد.

معاون وزیر خارجه یمن افزود: «مایه تاسف است که نقش شورای امنیت به گمراه کردن افکار عمومی و همبستگی با قاتلان و قانون شکنان در این سطح بسیار شرم آور تبدیل شده است».

وی با تایید این‌که نیروی دریایی یمن این حق قانونی را داشتند که ناو دشمن «روابی» را هدف قرار دهند، اما این کار را نکردند، گفت: «احترام به حاکمیت یمن بزرگ و حریم آبهای سرزمینی آن بسیار مهم است».

پس از روزها تشدید حملات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن، به ویژه در ساحل شرقی، صنعاء سوم ژانویه جاری با عملیاتی بی‌سابقه در ساحل غربی همه را غافلگیر کرد و یک کشتی باری امارات حامل تجهیزات نظامی را در آبهای غرب یمن توقیف کرد. در این روز مرکز عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی از حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر «رأس عیسی» در دریای سرخ یمن دریافت کرده است و به تفنگداران دریایی توصیه کرده که در محل حادثه نهایت احتیاط را پیشه کنند.

پس از آن «دریاد گلوبال» گزارش کرد که کشتی مورد حمله در حدود ۲۳ مایل دریایی غرب پایانه نفتی رأس عیسی در دریای سرخ بوده است اما هویت مالکان کشتی فوق مشخص نیست و تحقیقات درباره این حادثه در جریان است. سپس شبکه العربیه مدعی شد که جنبش انصارالله یمن یک کشتی باری با پرچم امارات عربی متحده را در امتداد شهر «الحدیده»  توقیف کرده است. سعودی‌ها ادعا کردند که کشتی فوق حامل تجهیزات پزشکی برای یک بیمارستان سعودی در جزیره سقطری بوده است.

اما سپس سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تایید کرد که نیروهای یمن، یک کشتی باری نظامی اماراتی حامل تجهیزات نظامی را که بدون مجوز وارد آب‌های یمن شده بوده و در حال انجام اقدامات خصمانه‌ای بود که امنیت و ثبات یمن را هدف می‌گیرد، توقیف کردند.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار نیروی دریایی یمن موفق شد یک عملیات نظامی را علیه یک کشتی باربری نظامی انجام دهد، تصریح کرد، پس از چند هفته رصد تحرکات این کشتی دشمن که حامل تجهیزات نظامی و دستگاههایی بود که ائتلاف متجاوز از آن برای تجاوز علیه یمن استفاده می‌کند، نیروهای یمنی آن را توقیف کردند.

روز گذشته، شورای امنیت سازمان ملل طی بیانیه‌ای که توسط بریتانیا تهیه شده بود، خواستار آزادی فوری کشتی اماراتی روابی شد و اعلام کرد که اعمال فشار علیه امارات متحده عربی، یکی از اعضای غیردائم شورای امنیت از اوایل ژانویه جاری، برای توقیف کشتی روابی” را محکوم می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: که  ۱۵ عضو شورای امنیت از همه طرف‌ها می خواهند که این موضوع را سریع حل کنند و بر اهمیت آزادی کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ مطابق با قوانین بین المللی تاکید می‌کنند. همچنین از همه طرف‌ها می‌خواهند تا تشدید اوضاع در یمن را متوقف کنند و با فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای ازسرگیری گفت‌وگوهای سیاسی فراگیر همکاری سازنده داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.