چرا ریاض از ادامه عملیات رزمندگان در شمال یمن وحشت کرده است؟ / الجوف؛ کلید پیشروی انصارالله در عمق خاک سعودی + نقشه میدانی

0 46

ریاض از پیشروی در شمال غرب استان الجوف به شدت نگران شده چرا که می داند با پیروزی انصارالله در این محور هم امنیت شرق استان صعده تامین و هم راه برای پیشروی سریع به سمت جنوب عربستان باز خواهد شد.

سرویس جهان مشرق؛ رزمندگان یمنی در روزهای گذشته با تثبیت مواضع در مساحت تازه پاکسازی شده بیش از هزار کیلومتر مربعی در شمال غرب استان الجوف موفق شدند بخش دیگری از جاده بسیار مهم «البقع – الحزم» را به کنترل بیاورند.

این جاده از شمال شرق استان صعده (مهم ترین پایگاه انصارالله) تا جنوب استان الجوف امتداد دارد و با پیشروی های به دست آمده اخیر رزمندگان توانستند مساحت پاکسازی این مسیر را به حدود ۱۱۸ کیلومتر افزایش دهند و فقط ۱۴ کیلومتر از این خط ارتباطی در اشغال است.

بخش های اشغالی این جاده در شمال منطقه «الیتمه» واقع شده و اگر رزمندگان این محور را هم به کنترل دربیاورند این مسیر به طور کامل در محدوده استان الجوف آزاد و امن خواهد شد و از تیررآس مزدوران سعودی خارج می شود.

با پیشروی های به دست آمده، میزان مساحت پاکسازی شده در الجوف به حدود ۵۰ درصد رسیده که شامل تسلط بر ۱۱ بخش پر تراکم جمعیتی استان است و سایر مناطق اشغالی که بیابانی و خالی از جمعیت هستند در بخش خب و الشعف واقع شده اند؛ این بخش ۸۰ درصد از خاک استان الجوف را تشکیل می دهد و حدود ۵۰ درصد از مساحتش همچنان در اشغال ائتلاف است.

به گزارش مشرق، آخرین گزارش ها از تحولات میدانی الجوف حاکیست، عملیات رزمندگان در محور شمال غربی استان این برای تامین امنیت مناطق راهبردی هم مرز با استان صعده و استان های جنوبی عربستان است ادامه دارد.

چرا ریاض از ادامه عملیات رزمندگان در شمال یمن وحشت کرده است؟ / الجوف؛ کلید پیشروی انصارالله در عمق خاک سعودی + نقشه میدانی و عکس

یک منبع میدانی که تحولات را در استان الجوف از نزدیک دنبال می کند، گفت: رزمندگان از دو مسیر می توانند به پیشروی ها ادامه دهند و در محور نخست از سمت محور الیتمه به سمت مناطق شرقی حرکت کنند و بلندی ها و ارتفاعات «فهود، المره، الجما، الطویله و …» را از اشغال خارج و آزاد کنند.

این منبع میدانی افزود: پیروزی در این محور و پاکسازی چند ارتفاع، امنیت شرق منطقه راهبردی «الیتمه» را تامین می کند اما اهمیت خاصی ندارد چرا که این نقاط بیابانی است و رزمندگان در صورت ادامه پیشروی به راحتی توسط نیروی هوایی سعودی هدف قرار می گیرند.

وی با بیان این که محور دوم پیشروی می تواند شمال و شمال غربی منطقه الیتمه باشد، گفت: پایگاه نظامی غریمیل و مناطق مرزی استان صعده از جمله الاجاشر، وادی الحشوه، طیبه الاسم و … در این محور واقع هستند و همین بر اهمیتش افزوده است.

این منبع میدانی با بیان این که پیشروی در این محور امنیت شمال شرق استان صعده را تامین می کند، افزود: مناطق شمال و شمال غرب منطقه الیتمه در نزدیکی مرزهای عربستان سعودی قرار دارند و این یک خطر جدی برای ریاض محسوب می شود.

به گزارش مشرق، با تامین امنیت مناطق شمال شرقی استان صعده راه برای پیشروی سریع رزمندگان به سمت استان نجران به ویژه شهر نجران در جنوب عربستان باز خواهد و از سویی جاده راهبردی «البقع – الحزم» امن خواهد شد که شکست تمام عیار برای سعودی ها به شمار می آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.