پرواز ماهواره بر ایران با سوخت جامد به سوی فضا

0 203

ماهواره‌بر سیمرغ ماهواره‌بر چند مرحله‌ای ساخت سازمان هوا-فضای وزارت دفاع که در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ برای اولین بار از پایگاه فضایی سمنان برای یک پرواز تحقیقاتی زیرمداری پرتاب شد.

مشخصات

ماهواره‌بر سیمرغ دارای طول ۲۶٫۵ متر و وزن پرتابی ۸۷ تن می‌باشد، مرحله اول آن با قطر ۲٫۴ دارای چهار موتور سوخت مایع خوشه‌سازی شده و هماهنگ شده تیپ سفیر-۱ب با چهار توربوپمپ جداگانه است، که هر یک از این موتورها ۳۷٬۰۰۰ کیلوگرم-نیرو (۳۶۰ کیلونیوتن؛ ۸۲٬۰۰۰ پوند-نیرو) رانش تولید می‌کنند، به‌علاوه مجموعه‌ای از چهار موتور کوچک ورنیه‌ای کمکی با یک توربوپمپ واحد مشترک که ۱۴٬۰۰۰ کیلوگرم-نیرو (۱۴۰ کیلونیوتن؛ ۳۱٬۰۰۰ پوند-نیرو) رانش تولید می‌کنند. در مجموع موتورهای مرحله اول در زمان پرتاب روی هم ۱۶۲٬۰۰۰ کیلوگرم-نیرو (۱٬۵۹۰ کیلونیوتن؛ ۳۶۰٬۰۰۰ پوند-نیرو) رانش تولید می‌کنند. مرحله دوم سیمرغ با قطر ۱٫۵ متر از چهار موتور کوچکتر) که روی هم رفته توان تولید ۷٬۰۰۰ کیلوگرم-نیرو (۶۹ کیلونیوتن؛ ۱۵٬۰۰۰ پوند-نیرو) رانش را دارند بهره می‌برد. مرحله سوم سیمرغ سامان-۱(سامانه انتقال مداری) نام دارد که بر خلاف دو مرحله قبلی که از سوخت مایع (UDMH\N2O4) بهره می‌برند از سوخت جامد استفاده می‌کند و موظف است محموله را بعد از تثبیت و از بین بردن ارتعاشات در مدار در نظر گرفته شده تزریق کند و مدار آن را ارتقا دهد. این سامانه توان تولید ۱٬۳۰۰ کیلوگرم-نیرو (۱۳ کیلونیوتن؛ ۲٬۹۰۰ پوند-نیرو) رانش را داراست.

مدت کل پرواز سیمرغ برای رسیدن به مدار نزدیک به  زمین حدود ۴۹۰ ثانیه است، جدائی مرحله اول در ارتفاع ۹۰ کیلومتری و در سرعت ۲۳۰۰ متر بر ثانیه اتفاق می‌افتد، همزمان با جدائی مرحله اول، موتورهای مرحله دوم وارد عمل شده و اندکی بعد دماغه ماهواره‌بر ایجکت می‌شود، در این حین محموله به سرعت ۷۴۰۰ متر بر ثانیه می‌رسد و سپس در مدار موردنظر خود تزریق می‌شود.. سیمرغ توان قرار دادن یک ماهواره۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلویی یا یک منظومه تاسواره ای درمدار۵۰۰کیلومتری زمین را داراست.

برخلاف ماهواره‌بر نسل پیشین ایران سفیر، سیمرغ به صورت عمودی بر روی سکوی پرتاب قرار می گیرد، هر مرحله ماهواره‌بر به صورت افقی در کارخانه تولید می‌شود و پس به سکوی پرتاب آورده می‌شود، جایی که مونتاژ مراحل نهایی با کمک برج خدماتی مخصوص طراحی شده برای سامانه فضایی امام خمینی به پایان می‌رسد.

سکوی پرتاب سیمرغ در پایگاه فضایی سمنان

تاریخچه خدمت

توسعه سیمرغ به دلیل پیچیدگی بیش از حد برخی از زیر-سامانه‌ها و موتور ها وتوربوپمپ هاآن بسیار دشوار، پیچیده و پرفراز و نشیب بوده‌است، از چهار پرتاب اول سیمرغ (دو پرتاب مداری و دو پرتاب مداری) یک موفقیت بزرگ حاصل شده، که ضریب اعتماد قابل توجهی را به این سامانه می‌دهد. با این وجود، نشانه‌هایی از پیشرفت‌های تدریجی در ضریب اعتماد وقابلیت اطمینان به سیمرغ در پرتاب‌ها دیده می‌شود. برای مثال، یک مأموریت موفق برای تزریق ماهواره با سیمرغ، نیاز به ۴۹۰ ثانیه عملکرد موفق موتورها، توربوپمپ ها و دیگر زیر-سامانه هارا دارد. در پرتاب دوم سیمرغ، فقط ۱۲۰ ثانیه از پرواز گذشته بود که نقص در مرحله دوم باعث شکست پرتاب شد. اما در پرتاب سوم از ۴۹۰ ثانیه عملکرد مورد نیاز، ماهواره‌بر ۴۵۰ ثانیه بدون نقص عمل کرد. و در پرتاب سوم این عدد حتی به ۴۷۵ ثانیه هم رسید و ماهواره‌بر فقط در ۱۵ ثانیه آخر عملکرد خود دچار اشکال شد. این ارقام به ترتیب به پرتاب‌ها ضریب موفقیت ۲۵، ۹۲، و ۹۷ درصد را می‌دهد، که نشانه واضحی در بالارفتن میزان قابلیت اطمینان به عملکرد سیمرغ است.

از طرف دیگر اخیرا فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد ماهواره بر ایران با سوخت جامد با موفقیت به فضا پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه امروز در نوبت عصر دوازدهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد در قم، گزارشی از آخرین پیشرفت های دفاعی و نظامی کشور بویژه در حوزه هوا و فضا ارائه کرد.

وی ضمن مقایسه وضعیت امروز دفاعی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران با قبل از انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: در جنگ جهانی اول بر اثر قحطی که انگلیسی‌ها بر ملت ایران تحمیل کردند، حدود هشت میلیون نفر از دست رفتند، این یک هولوکاست واقعی است که متاسفانه مطالبه نمی‌کنیم؛ انگلستان هم اکنون هم مشغول خباثت است. همچنین بخش‌های قابل توجهی از میهن ما قبل از انقلاب از دست رفته، اما اکنون وضعیت امروز ما متفاوت است.

سردار حاجی زاده با بیان این که امروز قدرتی داریم که اگر صدام همین امروز جنگ را بر ما تحمیل می‌کرد، به جای هشت سال هشت روزه جنگ را تمام می‌کردیم و این معیار توانمندی ما است، اظهار داشت: امروز به جایی رسیده‌ایم که فرمانده سنتکام می‌گوید ما تحریم‌های اقتصادی فلج کننده را به اجرا گذاشتیم در همین شرایط ایران یک موشک بالستیک درجه یک ساخت و با پهبادهای ایرانی برتری هوایی آمریکا با چالش مواجه شده است. آنها توان موشکی ایران را وحشتناک توصیف می‌کنند و عملیات عین الاسد را شاهد این می‌دانند؛ این مساله نشان دهنده عجز آنها در برابر ایران است.

وی پیشرفت‌های بدست آمده را نتیجه هدایت‌ها و تدابیر فرمانده معظم کل قوا دانست و خاطرنشان کرد: در مجموعه نیروهای مسلح و سپاه این تدابیر جدی گرفته می‌شود و بحمدالله این قدرت امروز متولد شده، اگر می‌خواستیم دنباله‌روی آنها باشیم باید سالیان سال زمان می‌گذشت. امروز راه‌های میان‌بر با کسری از هزینه‌های خارجی‌ها به چندین برابر قدرت دست یافته‌ایم و این می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها باشد.

او افزود: در حوزه فضایی نیز اولین بار بعد از ده سال جلسه شورای عالی فضایی را به ریاست رییس جمهور محترم تشکیل دادیم، ایشان شش ساعت در جلسه وقت گذاشتند مسیر آینده را هموار، تصویب و مشخص کردند و ان‌شاءلله در آینده شاهد موفقیت‌های خوبی خواهیم بود.

وی با اعلام خبر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضایی، اظهار داشت: اخیرا آزمایش موفق پیشران و موتور مرحله اول ماهواره‌برها را داشتیم؛ در حوزه فضایی دو عامل مهم است که یکی ماهواره است و دیگری ماهواره‌بر است و کار ساده نیست؛ ما دوسال پیش اولین پرتاب ترکیبی مایع و جامد را انجام دادیم که موتور اول مایع و دوم و سوم جامد بود ؛ امروز به حدود ۶۸ تن تراست رسیدیم و این امکان فراهم شده است با موتورهای ارزان، ماهواره‌های زیادی را در مدار قرار دهیم.

 

سخنان فرمانده نیروی هوا  -فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجی از شادی در میان مخاطبان برانگیخت.

کاربری در ستون نظرات  یک خبرگزاری نوشت:

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم@ الله اکبر وسبحان الله@ ارتشی وسپاهی یک لشگر الهی@درود به شرفتان ای عزیزان نیروهای مسلح وسپاهیان غیور وشما گرامیان هوافضا وشخص حاجی زاده بزرگوار که از یادگاران دوران دفاع مقدس وادامه دهنده را شهیدان کاظمی تهرانی مقدم وسلیمانی میباشد@ وسلام بر فرمانده کل قوا که با تدبیر خویش چنین اقتدارهایی را رقم زدند@ نثار روح حضرت امام (ره) وشهیدان وسلامتی تمامی نیروهای مسلح وفرماند ه کل قوا وبیمه شدن انقلاب اسلامی تا ظهور دولت یار ۱۴ صلوات تقدیم میشود.

کاربر دیگری نوشت:

به امید موفقیت و پیشرفت های بیشتر و رسیدن به بالاترین رتبه در صنعت هوا و فضا ان شاءالله.

کاربرسومی نوشت:

با ارتقای سطح آموزش و پرورش بخصوص در ریاضیات عجز دشمنان ایران را ده برابر و صد برابر و ابدی کنیم.

ودیگرکاربری نوشت:

یک نکته بسیار مهم هنوز ان جایگاه اصلی مشاغل و دانشگاهیان علمی و مهندسی که زیر بنای استقلال و توان بخشی به مقاوم سازی کشور از حیث فناوری و دست اوردهای جدید که کشور را از وابستگی به کشورهای بیکانه ازاد میکند در مقایسه با مشاغل پزشگی در جایگاه خود از هر حیث قرار نگرفته و باید اهل فن و نو اوری که با دستان مهندسین تمامی علوم بدست می اید توجه بیشتتری از حیث مادی و معنوی قرار داده شود دکترای فنی مهندسی یک رشته ای هست که اولا” دانش اموزان رشته ریاضی که با هوش هستند پایه گذاری میشود و تا اخد دکترای فنی مهندسی حداقل باید ۱۰ سال دانشگاه را طی نماید ولی در مقایسه با رشته پزشکی که ۷ سال هست خدا وکیلی در حق رشته های فنی و مهندسی بیگانگان رخنه کرده اند تا کشور به سمت صنعتی شدن نرود در مقابل ان مافیای رشته پزشگی خود را تافته جدا بافته از مردم میدانند بلاخره کشوری که بخواهد بسوی مهار تحریم ها و پیشرفت ضنعت داشته باشد وابستگی ۹۹ درصدی به رشته های علوم مهندسی و فنی دارد تا رشته های پزشگی ولی خود قضاوت نمایید در حال حاضر جایگاه پزشگان کجا و چایگاه این اقشار فنی و مهندسی که به ناحق استکبار جهانی این تقسیم بندی را در کشورهای تحت سلطه خود به اجرا گذاشته اند و خودشان الان تمام دانش امئختگان فنی و مهندسی کشور عزیز ما را براحتی به کشور خود جذب می نمایند و جا دارد شورای عالی علمی و فرهنگی نسبت به این فاصله جایگاه اقدام شایسته بعمل اورد.

ویک کاربر جوان نوشت:

به شما افتخار می کنیم. در پناه خدا.

دیگری چنین نوشت:

امیدوارم روز به روز موفقیت شما و پیشرفت کشورمان را ببینیم و افتخار کنیم به داشتن شما و دانشمندانمان.

دیگر کاربری نوشت:

درود بر این سردار عزیز و همه همرزمانش که چهل ساله برای عزت این مملکت در حال جهادن. هشت سال که جوانیشون رو فدای این ملت کردن، و اینهمه سال هم روز و شب نداشتن برای اقتدار این کشور، که اگر لطف خدا و وجود چنین جوانان مومن و متعهدی نبود، آمریکا بعد از گرفتن عراق و افغانستان کار ایران رو یکسره میکرد و کل خاورمیانه رو دست میگرفت. افتخار ملت ایرانی سردار حاجی زاده عزیز، چشم دشمنان این ملت از اینهمه پیشرفت کور.

یک کاربر ناشناس نوشت:

یک پیشنهاد .نمی دونم موتور جت هواپیما چقدر با موتور موشک شباهت داره . ولی امکانش نیست یک موتور پرقدرت از روی طرح و تجربه موتورهای موشک برای هواپیماها ساخت؟ .ساخت یک هواپیمای پرقدرت ایرانی نیاز به همکاری تمام متخصصان در همه سازمانهای دولتی و خصوصی داره و نیاز مهم نیروی هوایی است .

ودیگری به او پاسخ داد:

موتور موشک نسبتا پیچیدگی ندارد .ساخت خود ترکیبات سوخت مهم هست و کنترل بردار رانش اون اما موتور هواپیما اعم از توربوفن ، توربوجت ، توربوشفت ها و… نیازمند هزاران قطعه کوچک و بزرگ از جمله کمپرسور ، محفظه احتراق ، هسته اصلی ، فناوری ساخت بلید توربین ها و بخصوص آلیاژ های بکار برده شده در اون ها بسیار مهم هست و این موتور ها استاتر هم دارن که خودش بحث جدایی هست ، اصلا تکنولوژی این ها قابل مقایسه نیست ، دنیای توربوماشین ها خیلی فراتر از تصورات هست. البته ایران در ساخت موتور های توربینی به جاهای خوبی رسیده مثل ساخت توربوجت اوج و توربوفن جهش و طرح های دیگری برای ساخت موتور هواپیمای مسافربری و ساخت توربوشفت برای بالگرد صبا هم در حال انجامه.

ودیگری چنین نوشت:

اگر پیچیدگی خاصی نداشت که همه کشورها می ساختند و ما جزو چهار کشور برتر جهان در زمینه تکنولوژی ساخت موشک نبودیم. بله ساخت موتور جت معمولی که فقط یک استوانه ای را بالا ببره و ۵۰ کیلومتر اونطرفتر با دقت ۱۰ کیلومتر پایین بیاندازه خیلی سخت نیست ولی یک چنین موشک هایی فقط به درد سازمان های تروریستی مثل پنتاگون میخوره که دشمن بشریت هستند و براشون فرقی نمیکنه اون موشک کجای یک شهر پایین بیاد. ولی وقتی بحث بردهای بالا و نقطه زنی، در حد زدن یک تاسیسات خاص مثل عین الاسد یا دیمونا میشه قضیه بسیار پیچیده میشه. این رو هم در نظر داشته باشید که آمریکایی ها به راحتی می تونند از ماهواره ها برای هدایت موشک هاشون استفاده کنند بدون اینکه خود موشک قابلیت خاصی در هدایت دقیق داشته باشه ولی کشورهای دیگه می بایست قابلیت های هدایت داخلی خود موشک را بالا ببرند. صنعت موتور هواپیما نیازمند گذروندون تست های بسیار زیاد هست تا بتونه تایید ایمنی بگیره (مثلا ۱ بار خاموش شدن در هر ۱۰۰ هزار ساعت پرواز). به عبارت دیگه در موتور هواپیما بحث اطمینان نسبت به کار کردن بدون وقفه، مهمتر از دقت رانش تولیدی از نظر قدرت و زاویه است چون اینها به صورت دستی توسط خلبان قابل تنظیم هستند به عکس موشک که کنترل اون تا حد زیادی باید خودکار و داخلی باشه.

ودیگری نوشت:

عزت ایران در استفاده از انرژی هسته ای ؛ پرتاب ماهواره به فضا ؛ بکارگیری نانو فناوری و لیزر درتجهیزات و تولیدات داخلی ؛ تولید واکسن های مختلف ؛ تولید انواع تسلیحات دفاعی مثل موشک و پهباد و…‌ است که خدا را شکر پس از انقلاب اسلامی مردم ایران درسال ۵۷؛ این امور با شتاب زیاد درحال تحقق است…..

وبالاخره دیگری نوشت:

خدا حفظتون کنه. جای حاج قاسم خالی نباشه.

وبدین ترتیب صدها نوشته دیگر بازتاب امواج اجتماعی موفقیت های فضائی ایران رانمایش داد و این بازتاب ها ادامه دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.