وزارت امورخارجه پیگیر تامین حق‌آبه رودخانه هیرمند مطابق کنوانسیون‌های بین المللی باشد

0 19

محمد سرگزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ضرورت تامین حق آبه رودخانه هیرمند مطابق کنوانسیون های بین المللی از سوی کشورمان افغانستان، گفت: بر اساس کنوانسیون سال ۱۳۵۱ کشور افغانستان مکلف شده بود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب برای حق آبه رودخانه هیرمند را تامین کند.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی در این راستا، اظهار کرد: متاسفانه در چند سال اخیر این مهم محقق نشد و حتی آب هایی که به سمت ایران آمد به واسطه عدم توانمندی این کشور در کنترل سیلاب بود.

وی ادامه داد: بر این اساس باید اذعا ن کرد در سال گذشته به دلیل خشکسالی آبی به سمت ایران نیامد و از طرفی بارندگی های اخیر موجب شده حجم قابل توجهی آب در پشت سدهای افغانستان خوصوصا سد کجکی و بند کمال خان تجمیع شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه مجموعه های متولی  از جمله دستگاه سیاست خارجی و دستیار ویژه رییس جمهور  باید با برگزاری مذاکرات زمینه رهاسازی این آبها به سمت ایران را فراهم کنند، افزود: این آب ها در ۹۰ کیلومتری مرزهای ایران هستند که می توانند برای رفع شرایط بحرانی شمال سیستان و بلوچستان در تامین آب شرب کمک حال باشند.

رئیس فراکسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه ذخایر چاه نیمه ها در حدی نیست که بتواند نیاز آب شرب مردم در ماه های آینده را تامین کند از این رو باید حق آبه هیرمند اختصاص یابد تا شرایط برحانی در سال آینده پیش نیاید./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.