آیا اصلاح زنجیره تامین مواد اولیه می‌تواند منجر به کاهش قیمت خودرو شود؟

0 20

علی جدی در گفت‌و‌گو خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر ضرورت اصلاح زنجیره تامین مواد اولیه تولید خودرو، الزام تولیدکنندگان مواد اولیه تولید خودرو به تحویل این مواد با قیمت‌های دستوری به خودروسازان را راهکاری موقت برای کاهش هزینه‌های تولید دانست.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که موضوع تامین مواد اولیه موردنیاز برای تمامی صنایع رفع شود، افزود: اگر عرضه فولاد در داخل به میزان نیاز داخل باشد، قیمت این محصول به صورت کلی حدود ۵ تا ۷ درصد کمتر از نرخ جهانی خواهد شد، بنابراین قیمت کالاهای مرحله بعدی تولید نیز کاهش می‌یابد و این امر به نفع خودروسازان خواهد بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود عرضه فولاد، قیمت‌ در بازار بالا است حتی در برخی موارد تولیدکننده ناچار است این مواد اولیه را از دلالان بالاتر از قیمت موجود خریداری کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه اگر عرضه به میزان نیاز نباشد، قیمت‌ها سلیقه‌ای تعیین می ‌شود، تصریح کرد: در برخی موارد بهای مواد اولیه موردنیاز تولید خودرو مانند فولاد از نرخ جهانی نیز بیشتر است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: اگر فولادی‌ها و سایر تولیدکننده مواد اولیه ملزم به ارائه محصولات تولیدی به میزان نیاز داخل شوند و حتی موظف شوند که ۱۵ درصد بیش از نیاز داخل به بازار عرضه کنند، هزینه تمام شده تولید کالاهای مرحله بعدی کاهش می‌یابد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.