اجرای مصوبات خوب سران قوا درباره بورس توسط دولت، اعتماد را به بازار سرمایه بر می گرداند/ تعارض منافع، آفت اساسی و یکی از نگرانی های جدی فعالان بازار سرمایه است

0 18

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محسن علیزاده رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس در تشریح نشست ۴ ساعته کمیته بازار سرمایه مجلس با جمعی از فعالان بازار، گفت: ما به دنبال این هستیم که نظرات و پیشنهادات فعالان بازار سرمایه درباره بهبود شرایط بازار را دریافت کنیم. همچنین اطلاع از نقطه نظرات این افراد درباره مواد ده گانه ای که باید توسط دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعمال می شد اما تاکنون به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نرسیده است را بدانیم.

نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تلاش شد که در این جلسه از گروه های فعال در بازار سرمایه از جمله اساتید، فعالان قدیمی و فعالان جدید و اثرگذار دعوت به عمل آید اضافه کرد: ضمن عذرخواهی از عزیزانی که امروز نتوانستند در جلسه حضور داشته باشند و بیرون از فضای مجلس حضور دارند، اطمینان می‌دهم در آینده ای نزدیک در فضایی مناسب نقطه نظرات و پیشنهادات همه دغدغه مندان فعالان بازار سرمایه را نیز دریافت می کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره دغدغه فعالان بازار سرمایه مبنی بر ضرورت حذف قیمت گذاری دستوری و دامنه نوسان توضیح داد: ما درباره حذف قیمت گذاری دستوری قانون داریم و بارها بر حذف قیمت گذاری دستوری در خصوص کالاهایی که در بورس عرضه می شوند به دولت تاکید کردیم، دولت نیز در بخش هایی به تحقق این مهم کمک کرده اما در برخی بخش های دیگر متاسفانه این امر اجرایی نشده است.

علیزاده با بیان اینکه باید تمامی کالاهایی که در بورس عرضه می شوند از پروسه قیمت گذاری دستوری خارج شوند، ادامه داد: همچنین از تکالیف غیرقانونی که برای شرکت های بورسی مشخص می شود باید اجتناب شود.

رئیس کمیته بازار سرمایه با بیان اینکه در نشست امروز پیشنهاداتی درباره حجم مبنا و دامنه نوسان مطرح شد، تصریح کرد: شورایعالی بورس اختیار استفاده از این ابزار در زمان مناسب را به هیات مدیره بورس داد، از هیات مدیره بورس انتظار می رود که یک بار برای همیشه جرات و جسارت لازم را به خرج داده و دامنه نوسان را حذف کند تا بازار سرمایه ایران نیز مانند بازار سرمایه در سایر کشورها عمل کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که فرمول محاسبه شاخص کل بازار سرمایه باید اصلاح شود یا شاخص کل حذف شود و شاخص وزنی معیار سنجش بازار سرمایه شود تاکید کرد: از آن جا که تعیین موضوعات مذکور در اختیار سازمان بورس است ما نیز باید این موضوعات را از سازمان بورس پیگیری کنیم تا این امور محقق شود.

وی تعارض منافع در تمامی ارکان از جمله شورایعالی بورس و هیات مدیره بورس را یکی از مشکلات بازار سرمایه برشمرد و تصریح کرد: تعارض منافع آفت اساسی در بازار سرمایه  و یکی از نگرانی های جدی فعالان بازار سرمایه است زیرا با تعارض منافع فرصتی برای عده ای خاص ایجاد شده و رانت اطلاعاتی شکل خواهد گرفت که سایر افراد از این داده ها بی خبر هستند، باید به تعارض منافع در تمامی سطوح خاتمه داد و ما از شورای عالی بورس، هیات مدیره بورس می خواهیم این موضوع را سریع تر بررسی کند. مکاتباتی در این خصوص انجام دادند که پاسخ های ارائه شده اقناع کننده نبود بنابراین مجدد این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: باید نهادی که ویژگی های مورد نظر را دارد مجوزهای مربوط به آموزش در بازار سرمایه را صادر کند و همچنین نظارت های پسینی را نیز انجام دهد البته باید به این نکته دقت شود که در صدور مجوزها نباید سخت گیری شود، ما نیز به دنبال این هستیم که فرآیند صدور مجوزها در همه موارد تسهیل و کوتاه شود.

علیزاده تصریح کرد: برخی آموزش های موجود در حوزه بازار سرمایه اغواگری بوده و به زعم فعالان بازار اقتصادی رویا فروشی است، این افراد موجب ضرر و زیان مردم و سهامداران می شوند و در هیچ جلسه ای حضور ندارند و پاسخگو نیز نیستند و تنها در فضای مجازی فعالیت می کنند. سازمان بورس باید به این موضوع رسیدگی کرده و از فعالیت این افراد جلوگیری کند. باید فضای امنی ایجاد شود که مردم بتوانند از خدمات افراد دارای مجوز رسمی استفاده کنند. ما نیز این موضوع را در شورای عالی بورس دنبال می کنیم، امیدوارم دولت راهکارها و پیشنهاداتی که پیش از این ارائه داده را عملیاتی کند تا از این طریق و همچنین با اجرای مصوبات خوب شورایعالی سران قوا، مجددا اعتماد به این بازار بازگردد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.