آمریکا ۱۳۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به مصر را تعلیق می‌کند

0 19
آمریکا ۱۳۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به مصر را تعلیق می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برخی رسانه‌ها از تصمیم دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن» برای تعلیق کمک نظامی به مصر خبر دادند.

سه منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفتند که دولت بایدن از ارائه ۱۳۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به مصر به دلیل نگرانی‌های حقوق بشری، خودداری می‌کند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در ماه سپتامبر هشدار داده بود اگر مصر به شرایط خاص مربوط به حقوق بشر توجه نکند، این کمک‌ها متوقف خواهد شد.

گروه‌های حقوق بشر از دولت آمریکا خواسته بودند تا کل ۳۰۰ میلیون دلار کمک مالی نظامی خارجی به دولت «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر را مسدود کند.

به نوشته رویترز، یک منبع مطلع در این‌باره توضیح داد که اعضای کنگره آمریکا در مورد تصمیم دولت برای خودداری از کمک‌ها، که ۱۰ درصد از ۱.۳ میلیارد دلاری را تشکیل می‌دهد که انتظار می‌رود مصر  در سال جاری از آمریکا دریافت کند، مطلع شده‌اند.

این منبع گفت که تاکنون هیچ برنامه‌ای برای متوقف کردن بقیه این کمک‌ها وجود ندارد.

سناتور دموکرات «کریس مورفی» از این تصمیم استقبال کرده و گفت که السیسی نتوانسته «شرایط حقوق بشر محدود و کاملا قابل دستیابی» دولت را برآورده کند.

به نوشته رویترز، مورفی در بیانیه‌ای تصریح کرد: «این پیام مهمی را به خارج از کشور ارسال می‌کند که ما از تعهد خود به حقوق بشر با عمل حمایت خواهیم کرد و روزهایی که دیکتاتورها چک‌های سفید از آمریکا دریافت می‌کنند، گذشته است».

وزارت امور خارجه هنوز به درخواست برای اظهار نظر درباره تعلیق این کمک نظامی پاسخ نداده است.

در نیمه آبان‌ماه بود که وزرای خارجه آمریکا و مصر طی نشست آغاز گفت‌وگوهای راهبردی دو کشور، ضمن تاکید بر راه‌های افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی، این دیدار را فرصتی برای پیشبرد هر یک از این زمینه‌های همکاری دانستند. (جزئیات بیشتر)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.