بیانیه نهاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره حمله راکتی به فرودگاه بغداد

0 25
بیانیه نهاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره حمله راکتی به فرودگاه بغداد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نهاد اطلاع‌رسانی «الاعلام الامنی» عراق (وابسته به دفتر نخست‌وزیری عراق) امروز (جمعه) در بیانیه‌ای به توضیح حمله راکتی بامداد امروز به فرودگاه بغداد پرداخت.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع) در این بیانیه آمده است که نهادهای امنیتی عراق به سرنخ‌‌های مهمی در خصوص این حمله دست یافته‌اند که بر تروریستی بودن این حمله تأکید دارد. حمله‌ای که به ادعای این بیانیه با هدف تضعیف تلاش‌های دولت برای بازیابی نقش منطقه‌ای عراق صورت گرفته است.

الاعلام الامنی افزود: «گروهک‌های تروریستی غیر قانونی صبح امروز با شش راکت کاتیوشا تلاش داشتند تا امکانات کشور را هدف قرار دهند. راکت‌های شلیک شده در پارکینگ هواپیماهای خطوط هوایی عراق فرود آمدند که موجب شد به دو هواپیما آسیب وارد شود.»

در این بیانیه همچنین ادعا شده است که این حمله با هدف تضعیف تلاش‌های دولت برای بازیابی نقش منطقه‌ای عراق و تضعیف تلاش‌های خطوط هوایی برای توسعه خطوط حمل و نقل هوایی در منطقه و افزایش چالش‌های آن صورت گرفته است.

این نهاد اطلاع‌رسانی دولتی عراق، با تأکید بر تروریستی بودن حمله راکتی بامداد امروز، گفت که پس از این رویداد، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی وارد عمل شده و سه راکت شلیک نشده را در منطقه «ابوغریب» کشف کرده و آن‌ها را خنثی کردند. همچنین سرنخ‌های مهمی از عاملان حمله به دست آمده و کارآگاهان بخش جنایی اقدامات به کشف اثرانگشت بر روی راکت‌ها و سکو‌های پرتاب شده‌اند و به زودی عاملان دستگیر شده و تحویل «عدالت» خواهند شد.

نخست‌وزیر عراق: می‌خواهند وجهه عراق را خراب کنند

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز در واکنش به حمله راکتی امروز از گروهها و احزاب سیاسی خواست تا موضع خود را در محکومیت حمله راکتی به بغداد اعلام کنند. او این حمله را تلاشی برای تخریب وجهه عراق دانست و آن را تلاشی «تروریستی» برای ضربه به امنیت، امکانات، تعهدات و منافع عراق دانست.

به گفته الکاظمی، حمله راکتی به فرودگاه که نماد عراق خوانده شده، موجب شک و تردیدها در خصوص امنیت هوایی و داخلی این کشور می‌شود و تلاش‌های سازمان هواپیمایی عراق را برای مجاب کردن شرکت‌های هواپیمایی برای عبور از آسمان این کشور را ناکام می‌گذارد.

او تأکید کرد که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی عراق کنترل اوضاع را در دست داشته و به زودی پاسخ سختی به این گونه حملات خواهند داد. نخست‌وزیر عراق گفت که عاملان حمله به دنبال تأمین منافع عراق نیستند. الکاظمی همچنین از کشورهای منطقه و جهان خواست تا با توجه به حمله راکتی امروز پروازهای خود را به فرودگاه بغداد محدود نکنند تا به هدف مد نظر عاملان کمک نکرده باشند.

عمار حکیم: عاملان حمله به سرعت شناسایی شوند

در ادامه واکنش‌ها به حملات راکتی امروز(جمعه) به فرودگاه بغداد، سید «عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن این حمله، خواستار تحقیقات فوری در این رابطه شد و نوشت که  باید تحقیقات فوری در خصوص این حملاتی که زیر ساخت‌های کشور و مراکز مدنی را هدف قرار می‌دهد، انجام شود تا هرچه سریعتر عاملان این حملات که باعث ایجاد بی‌ثباتی در عراق شده‌اند، شناسایی شوند.

وی در پایان توئیت خود از نهادهای امنیتی عراق خواست که بر اقدامات اطلاعاتی خود برای ممانعت از بروز چنین اتفاقاتی که جان شهروندان و مراکز حیاتی کشور را هدف قرار می‌دهد، بیافزایند.

رسانه‌های عراقی از جمله کانال تلگرامی «صابرین نیوز» بامداد امروز گزارش داد که محل استقرار نظامیان آمریکا در پایگاه ویکتوری (نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد) دست‌کم با شش راکت مورد حمله قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.