دیدار هیأت‌های روسیه، ایران و چین قبل از اعلام وقفه در مذاکرات وین

0 31
دیدار هیأت‌های روسیه، ایران و چین قبل از اعلام وقفه در مذاکرات وین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت‌های مذاکره‌کننده روسیه، ایران و چین روز جمعه (۸ بهمن/ ۲۸ ژانویه) قبل از اعلام وقفه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده ویژه روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که سرپرستی هیأت روسیه در مذاکرات وین را بر عهده دارد در توییتر نوشت: «هیأت‌های ایران، چین و روسیه درست قبل از اعلام وقفه در مذاکرات احیای برجام در وین برای مقایسه کردن یادداشت‌هایشان با یکدیگر دیدار کردند.»

روسیه، چین و ایران روز ۲۵ آبان‌ماه سال جاری به توافقی برای تقویت همکاری‌ها در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین دست پیدا کرده بودند. وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای در آن زمان گفت: ««چین، روسیه و ایران همچنان به تقویت هماهنگی و همکاری ادامه می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که مذاکرات درباره ازسرگیری پایبندی به برجام در مسیر درست قرار دارد و برای رسیدن به نتایج مثبت در اسرع وقت تلاش خواهند کرد».

چین و روسیه بارها آمریکا را مقصر اصلی وضعیت فعلی پیرامون برجام دانسته و بر ضرورت رفع تمامی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران برای هموار کردن مسیر اجرای کامل برجام تأکید کرده‌اند. پکن و مسکو تحریم‌های یکجانبه آمریکا را غیرقانونی می‌دانند.

با وجود حمایت چین و روسیه از مطالبات ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین رسانه‌های کشورهای غربی پس از آغاز این گفت‌وگوها مدعی شده بودند که این دو کشور نیز با مواضع آمریکا و اروپا علیه ایران همسویی دارند. پکن و مسکو بارها این ادعاها را رد کرده‌اند.

نشریه «فارن‌پالیسی» روز چهارشنبه (۶ بهمن‌ماه/۲۶ ژانویه) به نقل از یک دیپلمات غربی تصریح کرده کشورهای غربی حاضر در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین کاملاً با روسیه درباره ایران هم‌نظر نیستند.

این دیپلمات غربی در ادامه تصریح کرده روسیه و کشورهای غربی در خصوص نحوه ایجاد موازنه میان فشارها و امتیازها (که تحلیلگران گاه از عبارت استعاری «چماق و هویج» برای اشاره به آنها استفاده می‌کنند) در قبال ایران دچار اختلاف هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.