مصر و گرداب جنگ یمن

4 73

فارس نوشت: بنا به اعلام منابع محلی، در درگیری‌های شدید در جنوب غرب مأرب نیروهای صنعاء موفق شدند منطقه راهبردی «عرق معزز» را آزاد کنند.

منابع محلی از درگیری‌های شدید میان نیروهای صنعاء و نیروهای ائتلاف سعودی و متحدان آنها در جنوب غرب مأرب خبر دادند.

این منابع محلی به «وکاله الصحافه الیمنیه» گفتند، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از سمت مواضع خود در کوه‌های «البلق الشرقی» و منطقه «الفلیحه» حمله نظامی گسترده‌ای به سمت مواضع ائتلاف سعودی در اطراف «وادی عبیده» داشتند.

پس از درگیری‌های شدید میان طرفین، نیروهای صنعاء موفق به پاکسازی منطقه راهبردی «عرق معزز» در جنوب غرب شهر مأرب شدند.

بر اساس این گزارش،  ائتلاف سعودی در تلاش برای متوقف کردن پیشروی نیروهای صنعاء با حملات هوایی گسترده به چند منطقه در البلق الشرقی است.

منطقه عرق معزز از اهمیت راهبردی گسترده‌ای برخوردار است زیرا محل تلاقی مسیرهای امدادی اصلی برای بسیاری از جبهه‌ها در جنوب شهر مأرب به شمار می‌‎رود به نحوی که شهر «الجوبه» را به «وادی عبیده» و کوه‌های البلق الشرقی متصل می‌کند.

در پایان این گزارش آمده، نیروهای صنعاء به پیشروی خود از سمت منطقه عرق معزز به سمت مواضع نیروهای ائتلاف در منطقه «بئر العقار» ادامه می‌دهند و نبردهای شدیدی میان طرفین در جریان است.

 

درگیری‌های استان مأرب به عنوان سرنوشت‌سازترین عملیات آزادسازی می‌تواند نتیجه جنگ یمن را مشخص کند. موفقیت‌های میدانی نیروهای مقاومت یمن در حالی است که طرف مقابل به طور عمده به حملات هوایی جنگنده‌های سعودی دلخوش کرده و تلاش دارد با استفاده از برتری هوایی پیشروی نیروهای دولت صنعاء را آهسته کند، به طوری‌که استان مأرب یمن این‌ روزها شاهد بیشترین تعداد حملات هوایی در مقایسه با چند ماه پیش است.

از سوی دیگرایسنا نوشت: منابع مصری مدعی شدند، قاهره پیام‌های جدیدی را از انصارالله یمن دریافت کرده است مبنی بر این که در مقابل عدم مداخله در هرگونه عملیات علیه یمن امنیت کشتی‌های مصری در باب المندب را حفظ کند.

به نقل از روزنامه العربی الجدید، طبق ادعای منابع این پیام‌ها از طریق کانال‌های ارتباطی امنیتی به قاهره رسیده و انصارالله در آن تاکید کرده است “به شرط عدم مداخله مصر در هرگونه اقدامات نظامی علیه این جنبش در خاک یمن امنیت کشتیرانی در تنگه باب المندب در معرض تهدید قرار نمی‌گیرد. ”

منابع مذکور مدعی شدند مفهوم پیام‌های اخیر انصارالله به این معنا است که “این گروه با قاهره دشمنی ندارد و منافع آن را مورد هدف قرار نمی‌دهد و از مصر خواسته وارد درگیری کنونی نشود چرا که در این صورت چاره‌ای جز دفاع از خودش ندارد.”

طبق ادعای مطرح شده این پیام‌ها بعد از آن به مصر داده شد که یک هیئت نظامی مصری شامل هفت کارشناس برای بازنگری در بررسی طرح‌های “گردان‌های العمالقه”؛ نیروهای مورد حمایت امارات و بررسی طرح‌های نیروی زمینی وابسته به ائتلاف عربستان وارد مناطق جنوبی یمن شد.

منابع مذکورگفتند، انصارالله به مصر تاکید کرده که به دنبال برخورد با مصری‌ها نیست و به کلیاتی که در دیدار با مسئولان مصری با آن توافق شده است تا زمانی که قاهره وارد اقدامات نظامی در یمن نشود پایبند خواهد بود.

مقامات مصری معتقدند که اکنون فرصتی برای ایفای نقش مهمی در بحران یمن از طریق میانجی گری برای رسیدن به توافق آتش بس و توقف حملات انصارالله به عربستان و امارات وجود دارد و این مسئله‌ای است که برای تمام طرف‌ها مهم است.

به گفته منابع قاهره می‌تواند نقش میانجیگر را در این بحران ایفا کند چرا که وارد درگیری و جنگ یمن نشده است. اگر مصر بتواند این نقش را ایفا کرده و در آتش بس نقش داشته باشد قدرت زیادی در منطقه به دست می‌آورد و این قدرت به این کشور کمک می‌کند تا به دستاوردهایی نزد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین اسرائیل که نگران حملات انصارالله است، دست یابد.

پرونده یمن در زمان کنونی برای نظام مصر به چند دلیل از جمله به دلیل اقتصادی با توجه به ارتباط آن با امنیت کشتیرانی در دریای سرخ و کانال سوئز اهمیت ویژه‌ای دارد و همچنین این مسئله با تحولات روابط مصر با همپیمانانش در شورای همکاری خلیج فارس و در راس آن عربستان و امارات مرتبط است.

تنش بین مصر و عربستان

علاوه بر این منابع مصری از تنشی در روابط مصر و عربستان طی روزهای اخیر خبر دادند. به گفته منابع دلیل اصلی خشم و ناخرسندی عربستان واکنش مصر در قبال حملات انصارالله به امارات است.

به گفته منابع تحرکات مصر که به محض حملات انصارالله به امارات، تیمی از کارشناسان نظامی مصری را به یمن فرستاد و همچنین عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر به صورت ناگهانی به ابوظبی رفت موجب خشم عربستان شده که طی دوره اخیر کمک‌های اقتصادی زیادی را به مصر کرده است.

عربستان معتقد است که مصر درباره حملات انصارالله بین امارات و عربستان فرق گذاشته و تنها به محکوم کردن حملات انصارالله به ابوظبی اکتفا کرده است.

یک منبع آگاه درباره اینکه آیا تنش و کشمکش رسانه‌ای اخیر بین ترکی الشیخ رئیس هیئت گردشگری عربستان و محمد صبحی هنرمند مصری با اختلافات سیاسی اخیر مرتبط است یا خیر این گفت: مطمئناً این مسئله یکی از دلایل است.

این منبع اعلام کرد، بعد از پایان کشمکش‌های رسانه‌ای مطمئناً طرف مصری موضع کامل خود را درباره تحرکات اخیر در سطح بحران یمن و حمایت از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و دلایل سفر سیسی به ابوظبی برای عربستان توضیح خواهد داد.

بنطر صاحب نظران سیاسی عربستان و امارات دو غریق بزرگ عربی در گرداب جنگ خونین یمن هستند و هریک می کوشد مصر را بیاری خود وارد این گرداب کند درحالیکه اسرائیل و انگلیس و آمریکا و فرانسه از نزدیک غرق شدن آن دو را می‌بینند و کاری نمی توانند بکنند. آیا مصر از این فرصت برای فرار از گرداب جنگ خونین یمن استفاده خواهد کرد؟ نظر شما چیست؟

4 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  یمن باتلاقی است که آل سعود و سایر خودکامگان در آن فرو رفته و نابود خواهند شد

 2. علی می گوید

  ما برای پیروزی ملت مظلوم یمن همیشه دعا می کنیم ان اشاالله ائتلاف متجاوز سعودی ،اماراتی،امریکائی و دیگر دوستانشان با خفت تمام در این جنگ شکست بخورند

 3. اصغر می گوید

  به نظر من اطرافیان و دوستان عرب آل سعود هم متوجه اصرار عربستان بر اشتباهی که در یمن انجام داده شده اند و می خواهند فاصله خود را در این موضوع با عربستان زیاد کنند

 4. همایون می گوید

  با نظر علی موافقم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.