نیاز داخلی آمریکا به جنگ خارجی

0 275

بحث افول آمریکا،دیرگاهی است که بر سر زبان هاست. دوره پایان اقتدار جهانی آمریکا،با وقوع انقلاب و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ،آغاز شد.

آمریکا از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا امروز یک سلسله شکست های  زنجیره ای را تجربه کرده است :

 • شکست در حفظ رژیم دست نشانده خود در ایران [ و بعضی دیگر از دست نشاندگان خود  در منطقه]
 • شکست در حفظ نفوذ دیر پای خود در ارتش ایران و بازگشت کامل ارتش به آغوش اسلام و ایران
 • شکست در کودتای نوژه
 • شکست در حمله طبس
 • شکست در پروژه جنگ تحمیلی
 • شکست در محاصره اقتصادی ایران
 • شکست در حفظ وجاهت عمومی رژیم های دست نشانده خود در کشورهای عربی
 • شکست در جلوگیری از گسترش انقلاب اسلامی در کشورهای عربی علیرغم پروژه سنگین نوسازی شیخ نشین های عرب وپروژه خونین بهار عربی و پروژه پرخرج و خونین جنگهای تروریستی و تکفیری
 • شکست در حفظ برتری و سلطه نظامی اسرائیل در منطقه و شکست های متوالی این رژیم ازجنبش های انقلابی و مترقی حزب الله لبنان ، جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین و حماس.
 • شکست در تثبیت موقعیت محمود عباس بعنوان میخ آمریکا بر تابوت آزادی فلسطین.
 • شکست در جنگ یمن
 • شکست در گسترش برجام به سایر موارد از قبیل برنامه های موشکی ایران و حمایت ایران از نهضت های آزادیبخش.

این شکست ها هر یک مجموعه ای از شکست های دیگر را برای آمریکا در پی داشته اند و این دومینو ادامه یافته است ولی اصلی ترین مشگل آمریکا،مشگل داخلی آن است.بدنه نظامی لشگر مهاجم و مهاجر فاتحین آمریکا همان زندانیان محکوم به جرایم سنگین در زندان های اسپانیا و پرتقال و انگلیس و سایر کشورهای غربی بودند که به جرایمی نظیر قتل و آدم کشی و دزدی محکوم شده بودند.پادشاهان غرب این جانیان را تجهیز و بسیج و مسلح کردند و به آمریکافرستادند تا با بومی کشی و خونریزی پایه های یک کشور جدید را استوار نمایند. این جنایتکاران بصورت کارگزان و حتی  گاه معماران تمدن جدیدی ظاهر شدند که امروز تمدن آمریکا شناخته می شود.

علم و تکنولوژی نیز توسط پادشاهان غرب در اختیار آنها قرار گرفت ،آنها برای سلطه خود بر این قاره در مقابل انبوه ساکنان اصلی این قاره احتیاج به پذیرش مهاجران از سراسر جهان داشتند که در  میان آنها انسان های فرهیخته ای بودند و هریک به دانش و تخصصی مجهز بوده اند. اینک نسل جنایتکاران اروپائی تبار در مقابل نسل فرهیختگانی که از سراسر جهان به  ایالات متحده مهاجرت کرده اند قرار گرفته و این  فرهیختگان نمی توانند بیش از این سیطره نسل جانیان را بر سامان و جهان خود تاب بیاورند ومیخواهند از حقوق برابر در این کشور برخوردار شوند.

از طرف دیگر نسل جانیان نیز نمی خواهد قدرت خود را در این کشور ازدست بدهد و تعارض بین این دو جریان اجتماعی  یک امر جدی و کتمان ناپذیر شده است.

ترامپ قهرمان نسل جنایتکاران است که می خواهند دومرتبه آمریکا را در اختیار خود یعنی نسل جانیان و زندانیان مهاجرت کرده از اروپا به آمریکا قرار دهد و جنبش وال استریت نماینده نسل فرهیختگان است که خواهان برقراری حقوق برابر در کشور آمریکاست .و مسئله دیگر برای زمامداران آشکار و پنهان آمریکا مسئله اسلام و گسترش آن بویژه در میان  سیاهپوستان است.

غرب یک روز با اسلام در سطح ظرف جغرافیائی تمدن اسلامی می جنگید و آن را به دهها قفس بنام Nation State  تقسیم کرد . کما اینکه با مسیحیت نیز در ظرف اروپا در جنگ بود و با قرار داد وستفالی همان بلا را بر سر مسیحیان اروپا آورد. امروز جنگ غرب با اسلام به داخل مرزهای اروپای غربی و آمریکای شمالی کشیده شده است کما اینکه با مسیحیت نیز در آمریکای لاتین در جنگ است و نمونه ای از این جنگ را در انقلاب نیکاراگوئه و سقوط رژیم سوموزا دیده ایم.

در این شرایط زمامداران غرب گزینه های محدودی در مقابل خود دارند که  در میان آنها سه گزینه برجسته تر هستند:

الف: اتخاذ سیاست انقباضی و سرکوب حرکت های مردمی نظیر سرکوب جلیقه  زردها در فرانسه و جوانه های نوین حرکتهای مترقی در اروپای  مرکزی. البته این یک سیاست انفعالی است و نتیجه نهائی آن  تضمین شده نیست .

ب: کسب یک پیروزی قطعی در خاورمیانه و سرکوب خونین مسلمانان در ظرف جغرافیائی تمدن اسلامی . البته غرب در این زمینه تلاش بسیاری کرد ولی موفقیت قابل توجهی بدست  نیاورد.شکست غرب در جنگ یمن یک افتضاح کامل برای دولت های غربی است.

ج: یک جنگ برق آسای اتمی با یکی از دو قدرت چین و روسیه و تجدید موقعیت بین المللی خود و ترمیم ضعف های موجود با  یک  ارعاب جهانی آنچنان که در جریان جنگ جهانی دوم با بمباران هیروشیما و ناکازاکی رخ داد.

زمامداران غرب نشان داده اند که به قمارباز بازنده ای شبیه شده اند که برای جبران مافات دست به  ریسکهای بزرگ می زند. در این صورت روسیه  و  چین باید آمادگی دفاعی خود را بویژه از  نظر پدافند اتمی در مقابل حمله ناگهانی غرب با پرچم آمریکا به  سطح اطمینان بخشی افزایش دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.