نشانه هایی از روشن کردن آتش فتنه در سوریه به موازات تشدید بحران اوکراین

0 203

تلاش برای براندازی دولت سوریه به ریاست جمهوری بشار اسد به دلیل حفظ همبستگی خود با ایران و محور مقاومت در سال ۲۰۱۱ با استفاده از فضای ناشی از موج خیزش های مردمی در خاورمیانه و شمال افریقا موسوم به بهار عربی و در زمانی شروع شد که دموکرات ها در امریکا قدرت را در اختیار داشتند اما این تلاش ها بعد از چند سال به شکست انجامید و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با توجه به روابط ویژه ای که میان پوتین و ترامپ برقرار بود کنار گذاشته شد و در واقع دوطرف به توازن نسبی که در سوریه حاصل شد تن دادند. با به قدرت رسیدن مجدد دموکرات ها در امریکا به ریاست جمهوری جوبایدن باردیگر حوزه های رویارویی و درگیری بین امریکا و روسیه در حال بازشدن است و اکنون دوطرف برسراوکراین در آستانه جنگ قرار دارند . حال سوالی که وجود دارد این است که آیا امکان دارد ابعاد رویارویی بر سراوکراین به سایر حوزه های دیگر از جمله سوریه کشیده شود؟ هرچند که تاکنون هیچ از مقامات دوطرف موضع صریح در این باره اتخاذ نکرده اند اما از برخی قرائن و شواهد چنین برمی آید که گویا امریکا و متحدان اروپایی، اسرائیلی و عربی اش در تلاش برای فعال کردن مجدد آتش فتنه در سوریه هستند تا شاید از این طریق هم برای روسیه و هم برای ایران چالش سازی کنند. برخی از این قرائن و شواهد که در روزهای اخیر ازسوی منابع خبری و اطلاعاتی منتشر شده به شرح زیر می باشد:

تلاش امریکا برای بی ثبات سازی سوریه

“خبرگزاری تاس” گزارش داد واشنگتن قصد دارد با توجه به پیچیدگی اوضاع اجتماعی – اقتصادی سوریه یک کارزار رسانه ای گسترده را برای ایجاد ناآرامی های ضددولتی در این کشور عربی راه اندازی کند.
سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) روز سه شنبه (۱۹ بهمن) در گزارشی اعلام کرد، سرویس مخفی آمریکا قصد دارد «سلول های مخفی» افراط گرایان در سوریه را علیه ماموران محلی قانون و نیروهای نظامی روسیه و ایران فعال کند.
برابر این گزارش، سرویس مخفی آمریکا قصد دارد «سلول های مخفی» افراطی ها را در دمشق، بخش های حومه و استان لاذقیه برای اجرای حملات دقیق و هدفمند علیه مجریان قانون در سوریه و همچنین نظامیان روسیه و ایران به کار گیرد.
در این گزارش آمده است، واشنگتن درصدد آغاز یک کارزار رسانه ای گسترده در جامعه سوریه با استفاده از وضعیت پیچیده اجتماعی- اقتصادی این کشور برای ایجاد ناآرامی های ضد دولتی است.
سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین در این گزارش افزود «آمریکایی ها برای دستیابی به اهدافشان در سوریه به طور فعال از تماس های نزدیک خود با به اصطلاح مخالفان مسلح – در واقع گروه های اسلام گرای افراطی – بهره می گیرند.

به نوشته عبد الباری عطوان با توجه به اطلاعات دریافتی سرویس اطلاعاتی روسیه و طبق بیانیه صادر شده از سوی این سرویس، دولت آمریکا به دنبال حفظ حضور نظامی خود در شمال شرق سوریه و بحران آفرینی در این کشور از طریق متحد کردن گروه های مخالف سوریه از هر قشری است. واشنگتن همچنین قصد دارد کمپین های رسانه ای گسترده ای را برای فریب افکار عمومی به راه انداخته و سوری ها را به خیابان ها و میدان ها در دمشق و شهرهای بزرگ حلب، حمص و لاذقیه بکشاند. شبکه «اورینت نت» که در واقع به عنوان خبرگزاری معارضان سوری فعالیت می کند در گزارشی که دو ماه پیش منتشر شد اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد سال ۲۰۲۲ سال بازسازی نیروهای مخالف سوریه باشد تا این نیروها آمادگی بیشتری برای جایگزینی یک نظام دیگر در سوریه، در جریان هر اتفاقی که احتمال دارد بیفتد، داشته باشند. این شبکه فاش کرد که «ایتان گلدریچ» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک اواخر سال گذشته با رهبران معارضان سوری در استانبول و قامشلی (یکی از شهرهای کردنشین سوریه) دیدار کرد تا آن ها را برای سناریوی جدید آمریکا در سوریه آماده کند.
درهمین حال یک کنفرانس دو روزه در دوحه به فراخوان «ریاض حجاب» نخست وزیر فراری سوریه با حضور نمایندگان چند مرکز تحقیقاتی قطری و عربی و بین المللی و بیش از ۵۰ تن از معارضان سوری از ابتدای هفته جاری برگزار شد و شبیه یک سری کارگاه های آموزشی که در برخی پایتخت های اروپایی مانند استکهلم برگزار می شود، بود. مقامات قطری حمایت کامل از این کنفرانس به عمل آوردند و جلسات آن به شکل گسترده توسط شبکه الجزیره و سایر رسانه های این کشور پوشش داده شد. این مسئله نشان می دهد که چرا باردیگر امریکا ، قطر را از حاشیه به متن در اورده و آن را به بازی گرفته است.

تلاش امریکا برای فعال کردن مجدد داعش در سوریه

از زمانی که به حاکمیت دولت خوانده داعش در سوریه و عراق پایان داده شد چندان خبری از داعش نبود تا اینکه در هشتم بهمن ماه داعش با حمله به زندانی در محله گویران حسکه قصد آزادی بیش از چهار هزار نفر از نیروهای خود را داشت که در نتیجه آن بیش از ۳۰۰ نفز از دو طرف کشته و ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند و متعاقب آن در ۱۵ بهمن منابع امریکایی با آب و تاب فراوان از کشته شدن ابوعبدالله قریشی رهبرجدید این گروه طی یک عملیات کماندویی نیروهای امریکایی خبردادند.

به گزارش تلویزیون مرکزی چین، حملات هوایی آمریکا و درگیری داعش با نیروهای دموکراتیک سوریه وقتی شدت یافت که تروریست های داعش بیستم ژانویه ( ۳۰ دی) از زندانی تحت کنترل کردها در محله قویران شهر حسکه گریختند. نظامیان آمریکایی که غیر قانونی در سوریه مستقر هستند، به بهانه “دستگیری فراریان سازمان های افراطی” ساختمان های غیرنظامی در قویران را بمباران، زیرساخت های محلی را تخریب و شمار زیادی از خانه های مردم را تخریب کردند. پس از حملات هوایی آمریکا حدود یک چهارم خانه ها در منطقه قویران به کلی ویران شد. به گزارش یونیسف شدت خشونت به حدی بود که ۴۵ هزار تن از مردم منطقه، اغلب زنان و کودکان، گریختند. معترضان در مقابل میدان ریاست جمهوری در حسکه تجمع کردند تا خشم خود را از “بمباران وحشیانه” مراکز آموزشی، سازمان‌های دولتی و دیگر تأسیسات زیرساختی در حسکه توسط نیروهای آمریکایی و نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها اعلام کنند.  در حمله هوایی نیروهای آمریکایی، یک دانشگاه در استان حسکه بمباران شد و کلاس های تعداد زیادی از دانشجویان تعلیق شد. وزارت خارجه سوریه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) بیانیه ای صادر و عملیات آمریکا و نظامیان تحت حمایت کردها را در قویران محکوم کرد. در بیانیه تاکید شده است این عملیات درد و رنج مرد سوریه را دوچندان کرده است و از آمریکا می خواهد هرچه سریع تر به حضور غیرقانونی اش در سوریه پایان دهد. همچنین دولت از اداره های مرتبط در سازمان ملل درخواست کرد به مردم این کشور یاری دهند تا دستگیر خانواده های آواره شده در سرمای زمستان شوند.

با وجود این همه خرابی و ویرانی به نوشته رای الیوم هیچ مدرک مستندی برای کشته شدن «ابو ابراهیم القرشی» سرکرده گروه تکفیری- تروریستی داعش توسط نیروهای ویژه آمریکایی در شمال ادلب وجود ندارد. بنابراین ممکن است اعلام خبر کشته شدن القرشی نیز مشابه سناریو کشته شدن «ابوبکر البغدادی» سرکرده پیشین داعش و قبل از آن «اسامه بن لادن» سرکرده القاعده، تنها پوششی برای توطئه جدید آمریکا باشد؛ توطئه ای که هدف آن حمایت از گروههای مسلح افراطی است. به این صورت که ایالات متحده قصد دارد ارتباط خود را با این گروه ها بیشتر از گذشته ادامه دهد و در عین حال ادعا می کند که گروه های تروریستی را هدف قرار می دهد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از بغداد نوشت: دو مقام امنیتی عراق و سه تحلیلگر مستقل اعلام کردند سرکرده بعدی داعش احتمالا از افراد حلقه نزدیک به جهادی های عراقی خواهد بود که به دنبال تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق ظهور پیدا کردند. مقامات عراق اعلام کردند گروه جانشینان احتمالی ابو ابراهیم القریشی که خود را در جریان عملیات هفته گذشته آمریکا برای دستگیری وی در سوریه منفجر کرد، شامل فرماندهی می شود که واشنگتن و بغداد سال گذشته از کشته شدن وی خبر دادند. فاضل ابو رغیف کارشناس عراقی که به سرویس های امنیتی این کشور مشاوره می دهد اعلام کرد دست کم چهار جانشین احتمالی وجود دارد و آنها عبارتند از ابو خدیجه که آخرین نقش وی سرکردگی داعش در عراق بود، ابو مسلم سرکرده این گروه در استان الانبار و دیگری ابو صالح است که اطلاعات بسیار کمی درباره وی وجود دارد اما از افراد نزدیک به بغدادی و قریشی به شمار می رود.  وی افزود ابو یاسر العیساوی نیز گزینه دیگری است که احتمال می رود هنوز زنده باشد و به دلیل تجربه نظامی که دارد، برای این گروه ارزشمند است. مرگ العیساوی در حمله هوایی ژانویه سال ۲۰۲۱ توسط نیروهای عراقی و نیز ائتلاف نظامی تحت فرمان آمریکا که با داعش در عراق و سوریه مبارزه می کند، گزارش شد. اما یک مقام امنیتی عراق تایید کرد گمانه زنی ها حاکی از آن است که العیساوی هنوز است.  این مقام افزود اگر وی کشته نشده باشد، نامزد احتمالی خواهد بود. وی در طراحی حملات نظامی مورد سنجش قرار گرفته است و هزاران طرفدار دارد.  این مقام همچنین گفت داعش پیش از تشکیل نشست برای انتخاب یا اعلام جانشین، احتمالا اقدام به یک پاکسازی امنیتی در خصوص درز احتمالی اطلاعاتی خواهد کرد که منجر به کشته شدن قریشی شد.  حسن حسن سردبیر مجله نیو لاینز که تحقیقات درباره قریشی را منتشر کرده است، می گوید سرکرده جدید یک جهادی کهنه کار عراقی خواهد بود.  وی افزود اگر آنها یک نفر را در هفته های آینده برگزینند، باید فردی را از میان همین حلقه انتخاب کنند. گروهی که بخشی از گروه انباری( Anbari) بود که تحت نام داعش از همان روزهای اول فعالیت می کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «ولادیمیر ورونکوف» مدیر دفتر دبیرکل سازمان ملل برای مقابله با تروریسم در نشست شورای امنیت اعلام کرد، تخمین زده می شود که ۶ هزار تا ۱۰ هزار جنگجو زیر نظر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه فعالیت می کنند. این مقام سازمان ملل خواستار همکاری کشورها برای مقابله با گروه تروریستی داعش شد. او از کشورهای عضو سازمان ملل خواست در برابر تهدیدات این گروه تروریستی برای جلوگیری از گسترش آن، دستاوردهای خود را حفظ کنند. مدیر دفتر دبیرکل سازمان ملل برای مقابله با تروریسم در نشست شورای امنیت هشدار داد، گروه تروریستی داعش به دلیل توانایی خود در سازماندهی مجدد و حتی تشدید فعالیت های خود پس از شکست‎های بزرگ شناخته شده است. وی افزود: “عملیات نظامی علیه تروریسم ممکن است ضروری باشد اما اقدامات جامع با تمرکز قوی بر پیشگیری برای پرداختن به پویایی شناسی هایی که به جذابیت تروریسم دامن می زند، نیاز است”.

به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، “قاسم الاعرجی” مشاور امنیت ملی عراق در مصاحبه اختصاصی با این شبکه گفت: اردوگاه الهول که محل نگهداری ۷۰ هزار خانواده با تابعیت های مختلف است، فقط ۱۳ کیلومتر با مرزهای عراق فاصله دارد. اردوگاه الهول خطری واقعی برای عراق به شمار می رود. عملیات بازرس امنیتی در اردوگاه الهول بیش از دو سال است که ادامه دارد.  وی ادامه داد: حدود ۴۰ هزار نفر در اردوگاه الهول زیر ۱۸ سال سن دارند. عراق ۴۵۰ خانواده اخراج شده از اردوگاه الهول را میزبانی می کند و با نظارت سازمان ملل بازپروری روحی و روانی آنها را آغاز کرده است. الاعرجی تأکید کرد: ما از همه کشورها خواسته ایم و باز می خواهیم اتباع خود را از اردوگاه الهول خارج و محاکمه کنند.  مشاور امنیت ملی عراق با اشاره به تحولات مربوط به زندان غویران الحسکه گفت: زندان الحسکه سوریه خطرناک ترین تروریست ها را در خود جای داده است. فروپاشی قسد در شرق سوریه یعنی فروپاشی زندان هایی که این گروه تحت کنترل دارد. نیروهای قسد صلاحیت کنترل زندان های خود را ندارند. اغلب داعشی هایی که از زندان الحسکه فرار کرده بودند، خود را تسلیم کردند و عده ای دیگر نیز کشته شدند.

به گزارش روسیا الیوم مرکز آشتی روسیه، اطلاعاتی از اعضای پیشین داعش( که با حمایت آمریکا عفو شدند و قبلاً در مناطق تحت کنترل نیروهای کُرد زندانی بودند) دریافت کرده است که در حال ترک خاک سوریه هستند.
وی افزود، این عناصر با گذرنامه های جعلی به همراه ویزا به آمریکا، کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا می روند.
پیشتر استاندار حسکه سوریه در دیدار با رؤسای دفاتر سازمان های بین المللی در این استان گفته بود: داعش یک طرح آمریکایی است که هدفش ایجاد هرج ومرج، ترس و وحشت و کشتار در کشورهای جهان و تخریب هدفمند آن است.
همچنین «مصعب الحلبی» عضو پارلمان سوریه نیز گفته بود که سرویس های اطلاعاتی آمریکا در حمله داعش به زندان حسکه که باعث فرار صدها زندانی شده بود، دست داشتند.

تلاش ها و تحرکات متقابل روسیه

هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل، از آمریکا به دلیل حمایت از تروریست های «تحریر الشام»، سرقت منابع سوریه و اشغال اراضی این کشور انتقاد کرد.  این هیات در بیانیه ای اظهار داشت: دیپلماسی آمریکایی به بهانه حمایت از سوری هایی که توسط تروریست های تحریرالشام به اسارت گرفته شده اند و به هزینه مالیات مردم آمریکا از تحریر الشام حمایت می کند. ایالات متحده از هیچ تلاشی برای بازآفرینی چهره این جنایتکاران دریغ نمی کند و آنها را به عنوان جایگزینی برای دولت دمشق می بیند. هیات نمایندگی روسیه در این بیانیه اشاره می کند که آمریکا نه تنها منطقه «التنف» بلکه تمام مناطق شمال شرقی سوریه را به اشغال خود درآورده است. بیانیه هیات نمایندگی روسیه در ادامه تاکید کرد: «واشنگتن باید از سرزمین هایی که به صورت غیرقانونی اشغال کرده، خارج شود. همچنین باید زمین های حاصلخیز پشت رود فرات را به دولت دمشق برگردانده و به سرقت منابع این کشور از جمله استخراج نفت و خارج کردن آنها با کامیون از سوریه پایان دهد.» روسیه بارها در کنفرانس ها و مجامع بین المللی از سرقت نفت آمریکا در سوریه و حمایت این کشور از تروریسم انتقاد کرده است.

یکی دیگر از اقدامات مسکو، تقویت ائتلاف سیاسی و نظامی روسیه در سوریه به موازات بحران اوکراین از طریق وارد کردن متحدان خود از جمله بلاروس است. به گزارش آسوشیتدپرس دولت روسیه با انتشار سندی اعلام کرد بلاروس قصد دارد تا ۲۰۰ نظامی به سوریه بفرستد تا در کنار نیروهای روس در این کشور فعالیت کنند. بر اساس پیش نویس توافقی میان روسیه و بلاروس که میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه آن را تایید کرده نظامیان بلاروس برای ارایه کمک بشردوستانه به مردم خارج از مناطق رزمی فعالیت خواهند کرد. برنامه استقرار این نظامیان بیانگر نزدیک شدن هرچه بیشتر روابط دفاعی میان این دو کشور است. به گزارش راشاتودی شمار دقیق نظامیان و اهداف آنها از سوی مینسک با هماهنگی با مسکو تعیین خواهد شد ؛ وزارت دفاع روسیه مسئول تامین اسکان و تدارکات این نیروها است؛ مسکو علاوه بر فراهم ساختن موارد اطلاعاتی و لجستیکی، مسئولیت تهیه سلاح و یونیفورم ها برای پرسنل نیروهای مشترک را به عهده خواهد داشت. روسیه در روزهای اخیر برای برگزاری رزمایشی عظیم و مشترک با بلاروس، نظامیان خود را از سیبری و شرق دور به این کشور منتقل کرده است. استقرار این نظامیان بر حجم استقرار نظامیان روس در امتداد مرز اوکراین و دامن زدن به هراس غرب از تجاوز احتمالی به اوکراین افزوده است. به نوشته الشرق الاوسط هر چند در نسخه اول توافقنامه میان روسیه و بلاروس فقط به اعزام ۲۰۰ نظامی اشاره شده، اما این تعداد بر اساس یکی از بندهایی از توافقنامه، می تواند افزایش یابد. البته آنچه که برای مسکو اهمیت دارد، تعداد نیست، بلکه حضور نمادین همپیمانانش در سوریه است.  این روزنامه اضافه کرد که زمانبندی و نوع توافقنامه بار دیگر نمایانگر تلاش های صورت گرفته جهت ارتباط دادن درگیری روسیه با غرب با وضعیت موجود در سوریه است، به ویژه با توجه به اینکه بلاروس از نظر نظامی و کسب آمادگی جهت مقابله با چالش های جدید در کنار مسکو قرار گرفته است.

همچنین برخی شواهد و قرائن حاکی از این است که روسیه سامانه اس-۴۰۰ را در سوریه فعال کرده و در جنگ الکترونیک در کنار سوریه قرار گرفته که این می تواند به تلافی قرارگرفتن اسرائیل در کنار امریکا و ناتو در بحران اوکراین صورت گرفته باشد.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی «کان» اسرائیل نیروهای روسی مستقر در سوریه در جریان حمله اخیر سامانه های جنگ الکترونیک را فعال کرده اند. به گفته این شبکه فعال سازی سامانه های جنگ الکترونیک پیشرفته ارتش روسیه که در پایگاه «حمیمیم» در استان لاذقیه مستقر شده اند، باعث اختلال در عملکرد سیستم موقعیت یابی جهانی «GPS» در منطقه شده است.
این شبکه صهیونیستی با بیان اینکه پوشش این سامانه های دفاعی «پیشرفته و قدرتمند» روسیه تا شرق مدیترانه امتداد دارد، اعلام کرد که فعال سازی آن ها مانع از فرود هواپیما در فرودگاه های رژیم صهیونیستی می شود. طبق ادعای کان رژیم صهیونیستی به طرف روسی پیام داده است که فعال کردن این سامانه ها آسیب زننده است، اما مسکو تاکید دارد که این اقدامات با هدف حفاظت از ارتش سوریه انجام می شود.

در همین حال به نوشته روزنامه لبنانی الاخباریه ، اسرائیل در اعترافی بی‌سابقه، برتری نیروی هوایی خود را در آسمان لبنان مورد تردید قرار داد و تاکید کرد اسرائیل اخیرا پیام هایی دریافت کرده است که تهدیدی برای نیروی هوایی این رژیم و آزادی عمل آن به شمار می رود و چشم اسرائیل را کور می کند و مقاومت لبنان عمدا وجود سامانه های پدافند هوایی را که در اختیار دارد فاش می کند.
پایگاه عبری والا به نقل از منابع دایره عملیات ارتش اعلام کرد حزب الله طی سال های اخیر توانسته است سامانه های دفاع هوایی را از سوریه به لبنان منتقل کند و اخیرا از این سامانه ها که در اختیار آن قرار دارد رونمایی می کند. این رونمایی با معیارهای نظامی و از طریق به کار گیری آشکار و علنی این سامانه ها انجام می شود، مثل همان کاری که قبلا می شد، که بیانگر وجود نیات و رویکردهای عملی و نگران کننده ای برای دشمن است.  سخنان منتسب به اداره عملیات ارتش (رژیم صهیونیستی) بیانگر نگرانی عملی و نه صرفا نگرانی مبتنی بر ارزیابی های اطلاعاتی مربوط به جنگ آینده است که در اسرائیل از آن با عنوان «روز محاسبه» یاد می شود، بلکه نگرانی از آن است که این سامانه ها بر خلاف روند رویارویی های غیرمستقیم بین طرفین پس از جنگ ۲۰۰۶، پیش از آغاز جنگ به کار گرفته شوند.  بر همین اساس، اداره عملیات ارتش رژیم اشغالگر به تغییرات سریع رویکردهای میدانی حزب الله می نگرد که عاملی نگرانی کننده است و ایجاب می کند ارتش اسرائیل جلوی آن را بگیرد و بکوشد مانع از هرگونه تصمیمی چه الآن و چه در آینده برای اجرای این نوع تهدیدات بی سابقه از جانب لبنان شود. باید این مسئله را نیز در نظر داشت که صرف وجود این سامانه ها حتی اگر هم عملا از آنها استفاده نشود، تهدیدی عملی برای نیروی هوایی اسرائیل است.  طبق گزارش اسرائیلی که با عنوانی قابل توجه «انگشت در چشم اسرائیل» تهیه شده است، تاکید می شود حزب الله با همکاری و کمک ایران و سوریه توانسته است به سامانه های پدافند هوایی دست پیدا کند که از جمله آنها سامانه پدافند هوایی SA-8 و SA-17 ساخت روسیه و دیگر سامانه هایی است که می تواند فعالیت نیروی هوایی اسرائیل را در لبنان تهدید و متوقف کند و هدف از آن سرنگونی جنگنده ها در زمان جنگ است. بر اساس همین گزارش، ارزیابی ها حاکی از آن است که نیروهای حزب الله آموزش های عملی برای استفاده از این سامانه های پدافند هوایی را در سوریه فراگرفته اند.

آن سوی تحرکات جدید برای ایجاد بی ثباتی در سوریه و چشم انداز پیش رو

یکی از سوال های که در بررسی تحولات چند ماه اخیرغرب آسیا( خاورمیانه) مطرح بوده این است که آیا بین عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و مثلث عربستان، امارات و بحرین از یکسو و ترمیم روابط میان آن ها با ترکیه از دیگر سو با آشکار شدن برخی نشانه ها در ایجاد بی ثباتی در سوریه از جمله فعال شدن مجدد داعش و دامن زدن به اعتراض ها در سوریه ارتباط وجود دارد یا نه و اگر چنین است چه عواملی در آن موثر بوده است و چه راه کارهایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

پاسخی که به بخش نخست سوال می توان ارائه داد مثبت است زیرا پیش از اینکه اختلافی بین قطرو ترکیه به عنوان حامیان جنبش های اخوان المسلمین با عربستان و امارات به عنوان مخالفان سرسخت جنبش های اخوان در سوریه روی دهد آن ها در کنارامریکا ، ناتو و رژیم صهیونیستی در یک جبهه مشترک علیه دولت سوریه و حامیان بین المللی و منطقه ای آن به طور مشخص روسیه و ایران قرار داشتند و همگی برای براندازی دولت بشار تلاش می کردند. اما با بروز اختلاف میان آن ها و نزدیکی ترکیه به روسیه و ایران خلل اساسی در پروژه ائتلاف برانداز پدید امد و در نهایت به شکست ان منجر شد اما از زمانی که از اواخر دوره ریاست جمهوری ترامپ تلاش های برای ترمیم روابط میان قطرو ترکیه با مثلث عربستان، امارات و بحرین از یکسو و میان ترکیه و رژیم صهیونیستی از دیگر سو صورت گرفت این احتمال وجود داشت که دوباره تلاش های براندازانه و بی ثبات کننده آن ها در سوریه ازسرگرفته شود و برهمین اساس می توان رشته تحولات جدید از جمله معلق گذاشتن تلاش ها برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب، فعال شدن یا( فعال کردن) داعش در شمال سوریه، دامن زدن به رشته اعتراض ها در سوریه را حاصل ترمیم و عادی سازی روابط میان ائتلاف براندار دانست.

در خصوص چرایی قضیه نیز دستکم می توان به دو علت و سبب اشاره کرد: نخست اینکه اکنون غرب و ناتو به شدت با روسیه برسراوکراین درگیر است و برای منحرف کردن توجه روسیه به ایجاد یک جبهه دیگر نیاز دارد و سوریه می تواند یک گزینه جدی باشد بخصوص آنکه با منافع اسرائیل و عربستان هم سازگار است دوم اینکه در بحث مذاکرات مربوط به برجام درخواست طرف های صهیونیستی و سعودی برای گره زدن پرونده های منطقه ای به این مذاکرات ناکام ماند و لذا بی تردید آن ها در پی بدیل های جایگزین هستند که به هم ریختن سوریه می تواند یکی از این بدیل ها باشد.

اما در خصوص راهکارهای متقابل می توان گفت که حفظ ترکیه در کنار روسیه و ایران و همچنین حفظ و تقویت آمادگی ها بین روسیه و محورمقاومت برای مقابله با پروژه جدید ازجمله این راهکارهامحسوب می شود و شاخص های جدید درباره تجهیز حزب الله به پدافندهوایی و اذعان مسئولان صهیونیستی به همکاری روسیه با سوریه در جنگ الکترونیک( که می تواند نشانه ای از فعال شدن سامانه اس -۴۰۰) باشد از جمله مواردی است که ازاین هوشیاری و آمادگی حکایت دارد و می تواند طرح های جدید ائتلاف برانداز را نقش بر آب کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.