مرگ کودک ۵ ساله مغربی چطور به صدای نجات کودکان یمنی و فلسطینی تبدیل شد؟

0 203

در حال حاضر یمن کشور اشغالی است و بیش از ۷ سال است که این کشور و بیش از ۲۰ میلیون سکنه آن به طور روزمزه در معرض حملات هواپیماهای سعودی و اماراتی و مزدوران این دو کشور قرار دارند. با اینحال نگاهی به رویکرد رسانه های غربی و عربی نشان می دهد که گویا هیچ خبری در این کشور نیست و همه چیز در امن و امان به سرمی برد. در این میان اخبار و اطلاعات دریافتی از منابع غیرغربی از فجابع انسانی شدید و عمیق و گسترده در این کشور تحت اشغال پرده برمی دارد که عموما در رسانه های غربی و سعودی اماراتی و مواجب بگیران آن ها مسکوت گذاشته می شود. رسانه های سعودی و اماراتی برای سرپوش گذاشتن بر نقش دولت های متبوع خود در کشتار کودکان یمنی در اقدامی  فریبکارانه به انعکاس گسترده و لحظه به لحظه نجات یک کودک ۵ ساله مغربی از چاه اقدام کردند که اتفاقا همین دورویی به سوژه جدید رسانه ها تبدیل شد. ماجرا از آنجا آغاز شد که «ریان» کودک پنج ساله مغربی روز سه شنبه دوازدهم بهمن در حال بازی کردن در نزدیکی یک چاه عمیق در روستایی در حومه شهر شفشاون در شمال مغرب در این چاه سقوط می‌کند و با وجود تلاش‌های گسترده امدادگران، در نهایت این حادثه دلخراش با جان باختن این کودک بیگناه پایان می‌یابد، اما هر چند این حادثه‌ دردناک، اندوه زیادی به ویژه برای خانواده داغدار این کودک و البته مردم مغرب به همراه داشته و البته هر انسانی با دیدن این صحنه تاسف بار دچار اندوه می‌شود، با این حال، پوشش عجیب و سئوال برانگیز رسانه‌های وابسته به قاتلان کودکان یمنی و تمرکز گسترده بر این مسئله و پخش زنده چند ساعته از عملیات امدادرسانی به این کودک مغربی سئوالات زیادی را برای صاحبان وجدان‌های بیدار مطرح می‌کند.

 • یوسف شرف فعال رسانه ای فلسطینی و تهیه کننده برنامه های خبرگزاری شهاب در حساب کاربری خود در توئیتر کاریکاتوری با این مضمون منتشر کرد: ریان [کودک فوت شده مغربی] همچون فرشته ای بالدار روی یک ابر در آسمان ایستاده است و به دو فرشته دیگر که هم جنس و هم سن و سال او هستند، نگاه می کند. یکی از آن فرشته ها می گوید: من محمد الدره (کودک فلسطینی که به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی در آغوش پدرش به شهادت رسید) از فلسطین هستم و این، دوستم الان از سوریه است. بیا بقیه دوستانمان را از یمن، لیبی و دیگر کشورها بهت معرفی کنیم.
 • عباس شمس الدین پژوهشگر عراقی با انتشار کاریکاتوری در صفحه شخصی خود در توئیتر حادثه سقوط ریان کودک مغربی در چاه را با کشتارهای ائتلاف متجاوزان علیه یمن به رهبری عربستان مقایسه کرد. در این کاریکاتور دو چاه تصویر شده است که در یکی از آنها یک کودک و در دیگری دهها کودک گرفتارند و اینکه سقوط یک کودک مغربی در چاه و تلاش برای نجات جان او در مرکز دید رسانه ها و شخصیت ها قرار گرفته است در حالی که صدها کودک یمنی در چاه جنگ و گرسنگی و اقدامات جنایتکارانه ائتلاف متجاوزان گرفتار شده اند و با وجود ابعاد گسترده این فاجعه، کسی آن را نمی بیند.

 • اسعد ابو خلیل استاد لبنانی دانشگاه کالیفورنیا در واکنش به توئیت ولید البخاری سفیر عربستان در لبنان درباره نجات ریان کودک مغربی نوشت: اگر ریان ساکن یمن بود او را به همراه خانواده اش می سوزاندید.
 • خالد بحاح نخست وزیر سابق یمن در توئیتی نوشت: میان چاه ریان و بسته شدن فرودگاه الریان در حضرموت و دیگر فرودگاه های کشور ما هزاران قصه درباره انزوا و ناتوانی کودکان، بیماران، دانشجویان و مهاجران و … است.
 • آیا وقت آن نرسیده است وجدان بقایای دولت قانونی(مستعفی) یمن و ائتلاف برای بازگشایی همه فرودگاه های یمن به روی هزاران ریان، بیدار شود؟
 • “فواد الزبیری” نویسنده یمنی در پی انتشار خبر جان باختن “ریان” کودک مغربی و ابراز احساسات وسیع نسبت به حادثه رخ داده، با انتشار تصویری از یک کودک یمنی و همرسانی هشتگ “کودکان یمن را نجات دهید”، نوشت: با دیدن این تصویر دل آتش می گیرد، اگر در آن اسلام و ایمان و وجدان باشد.
 • مهندس هشام شرف، وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن به مردم مغرب و خانواده کودک ریان که روز گذشته بعد از پنج روز از سقوط در چاهی در شفشاون درگذشت، تسلیت گفت.
 • وی به خبرگزاری یمن (سبا) گفت: در حالی که مردم یمن از مرگ این کودک خردسال عمیقاً ابراز تأسف کردند، این موضوع به مردم عرب و مردم جهان واقعیت دردناک رنج میلیون ها کودک یمنی را که در عذاب زندگی می کنند و خانواده هایشان در محاصره کامل به سر می برند یادآوری می کند. این کودکان هدف جنگی بی امان و محرومیت از ابتدایی ترین حقوق کودک در عصر مدرن قرار گرفته اند که در آن منافع و تعارفات بین کشورها و دولت های آنها اصول و ارزش های بشردوستانه را تحت الشعاع قرار داده است.
 • وی تاکید کرد زندگی کودکان یمنی برای مدافعان حقوق کودک و جامعه جهانی بی‌معنی شده است، زیرا آنها از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم شده‌اند و هنوز صدها هزار کودک یمنی از دو مساله به شدت رنج می‌برند که آن تجاوز و محاصره آمریکا، عربستان سعودی و امارات است.  تعداد زیادی از آنها وضع دشواری برای رسیدگی در داخل کشوردارند و نیازمند معالجه در خارج از کشور هستند. انها در مقابل دیدگان همه جهان جان خود را از دست می دهند. علت آن وخامت امکانات و شرایط نظام بهداشت ملی و  ادامه تعطیلی فرودگاه صنعا است.
 • شرف خاطرنشان کرد: کودکان یمنی به دلیل تداوم اقدامات ائتلاف متجاوز در هدف قرار دادن مستقیم مدارس و اتوبوس ها، به مدت هفت سال هر روز هنگام رفتن به مدرسه جان خود را به خطر می اندازند و صدها هزار نفر از آنها از توانایی تحصیل محروم شده اند و نمیتوانند با توجه به شرایط خانواده خود به مدرسه بروند.
 • ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی یمن در حساب کاربری خود در توئیتر با انتشار عکس هایی نوشت: الحمدلله… ریان، کودک مغربی، نجات پیدا کرد. چه کسی کودکان یمن را از [شر] جنایتکاران جنگی و اربابان دورویی نجات می دهد؟

واکنش های گسترده به اشک تمساح صهیونیست ها به کودک مغربی

 • نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حساب کاربری خود در توئیتر، فوت کودک مغربی را به خانواده اش، ملت مغرب وشاه این کشور تسلیت گفت این در حالی است که رژیم اشغالگرش در بین همه کشورهای آزاد و ملت های آزاده به عنوان رژیم کودک کش معروف است.
  در همین زمینه و در پی انتشار این توئیت از سوی بنت،کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، نتوانستند خشم خود را مخفی کنند به طوری که فعالی با نام کاربری «@HoussemEddineS3» نوشت: کودکان فلسطینی که آنان را کشتید، چه؟ دورویی بس است. این، یک مسئله انسانی است و شک دارم در شما وجود داشته باشد.
  کاربر عرب دیگری با نام کاربری «@arab1948» با انتشار ایموجی دعوت به سکوت نوشت: شما هیچ جایی بین ما ندارید. نه در خوشی مان و نه در ناخوشی مان. لال شو.
  کاربر دیگری هم با نام کاربری «@Zakrawi4» نوشت: به جای تسلیت، سیاست سرکوب، مهاجرت اجباری، آواره کردن، کشتن و زندانی کردن خردسال و بزرگسال ملت فلسطین را متوقف کنید.
  کاربر دیگری با نام «باقر المحمداوی» نوشت: دروغین بودن انسانیت شما برملا شده است. ای جنایتکاران! اقدام شما به کشتن کودکان در فلسطین، یمن، سوریه، عراق و لبنان چه نام دارد؟
  کاربری با نام کاربری «@sfr645» در نهایت تعجب نوشت: عجب!!! کودکان مسلمان را می کشید و مرگ یک کودک مسلمان را تسلیت می گویید!
  کاربر دیگری با نام کاربری «@rifadler» نوشت: قاتلان برادرانِ ریان، درگذشت ریان را به ما تسلیت می گویند؛ آنهم در شرایطی که برادرانِ او را در غزه، لبنان و سراسر فلسطین کشته اند!!! به تسلیتتان نیاز نداریم؛ زیرا دستانتان به خون برادرانمان آلوده است.
  کاربری هم با نام کاربری «@wo_sr7» نوشت: خدا لعنتتان کند. هزاران کودک را در فلسطین اشغالی می کشید و درگذشت ریان را به ملت مغرب تسلیت می گویید. ای خائنان به بشریت، هر کجا که هستید، خداوند لعنتتان کند و در قلبتان وحشت بیندازد.
 • کاربران در فضای مجازی به اشک تمساح سخنگوی ارتش رژیم صهیونیست برای کودک مغربی که تلاش ها برای نجات او از چاه بی فایده بود به شدت واکنش نشان دادند و جنایات صهیونیستها را علیه کودکان فلسطینی به وی یادآور شدند.آویخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی برای رسانه های عرب زبان، در حساب کاربری خود در توئیتر عکسی از یک بالن به شکل قلب که وسط آن ستاره داوود قرار دارد و در حال بالا بردن ریان کودک مغربی است، منتشر کرد و نوشت: خداوند رحمتت کند و به خانواده ات صبر و آرامش بدهد. درگذشت ریان را به خانواده او، ملت مغرب و جهان تسلیت می گوییم.انتشار این توئیت خشم کاربران شبکه اجتماعی توئیتر را برانگیخت.

کاربری با نام کاربری «@saeedissa13» نوشت: ای کودک کش، از کدام انسانیت سخن می گویی؟ سپس تصاویری از شبکه الجزیره درخصوص تیراندازی به کودکان فلسطینی منتشر کرد.صباح البغدادی که خود را روزنامه نگار عراقی معرفی کرد، نوشت: امیدواریم غم تان درباره ریان همانند اشک تمساح نباشد! از شما می خواهیم کودکان فلسطینی زندانی را از زندان های آشکار و پنهان تان آزاد کنید و آنان را به خاطر پرتاب کردن سنگ شکنجه ندهید و به آنان تجاوز نکنید. همیشه درد و رنج و مصیبت های کودکان یهودی را در اردوگاه های نازی به خاطر داشته باشید.

کاربر دیگری نوشت: شما در یک روز ۱۰۰۰ رایان را می کشید. آیا کودکان غزه را فراموش کرده اید؟ آیا بازداشت های خودسرانه و مجازات ساکنان قدس اشغالی پایان یافته است؟! زمانی که از رحمت حرف می زنی، روی محمد الدره تمرکز کن.کاربر دیگری نوشت ادرعی فراموش کرده ای چگونه محمد الدره را کشتید؟ از کدام انسانیت حرف می زنی؟ شما یهودیان چیزی جز قانون جنگل را نمی شناسید.حسن المکی کاربر سودانی نوشت: یهود را چه به انسانیت! شما اصلا انسان نیستید.کاربری هم نوشت: با این که بین عرب ها زندگی کرده ای اما یاد نگرفتی که ما پیام تسلیت را از جانب قاتلان نمی پذیریم.جمال بدوی هم در واکنش به این توئیت کاریکاتوری منتشر کرد و از زبان کودکان غزه نوشت: ما هم چند سال است که بین زمین و هوا معلق مانده ایم.

بحران انسانی و غذایی

برخی گزارش‌های بین المللی نشان می‌دهد ۳٫۷ میلیون کودک یمنی پس از نابسامانی وضعیت آموزشی و تخریب مراکز آموزشی این کشور توسط ائلاف عربستان قادر به ادامه تحصیل نیستند و حدود ۲ میلیون کودک از مدرسه جا ماندند.

سازمان بهداشت جهانی ماه گذشته تاکید کرد، بحران انسانی یمن بدترین نوع در جهان است و بیماری‌ها شمار زیادی از ساکنان را به آستانه مرگ کشانده و حدود ۷۰۰ هزار نفر نیز به وبا مبتلا شده‌اند که کودکان زیر پنج سال ۲۵ درصد از این کل را شامل می‌شوند.

براساس آمار سازمان حقوق زنان و کودکان «انتصاف» تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ حدود ۶۰۰ هزار نوزاد نارس در یمن به دنیا آمده است که امکانات لازم برای زنده نگه داشتن آنها وجود ندارد. همچنین بیش از ۴۰۰ هزار کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می برند و ۸۰ هزار نفر از آنها در معرض مرگ هستند. علاوه بر آن از هر هزار کودکی که در یمن متولد می‌شود به شکل سالانه ۲۷ تن از آنها جان خود را از دست می‌دهند.

این سازمان در ادامه گزارش خود اعلام کرد که بیش از ۳۰۰۰ کودکی که در یمن به دنیا می‌آیند دارای بیماری قلبی هستند. این در حالی است که کشورهای عضو ائتلاف متجاوز ورود تجهیزات پزشکی برای بیماران قلبی در یمن را ممنوع کرده‌اند و هزاران بیماری که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند از جمله کودکان به راحتی جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد، به زودی حجم کمک های غذایی این سازمان به یازده میلیون یمنی به علت کمبود بودجه کاهش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه الخبر الیمنی، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) در بیانیه ای اعلام کرد، کمبود بودجه باعث قطع کمک هایی خواهد شد که جان میلیون ها نفر را در این کشور نجات داده است.
در این بیانیه آمده است: به زودی، یازده میلیون نفر مجبور خواهند شد از سهم کمتری از کمک ها بهره ببرند و احتمالا چهار میلیون و ششصد هزار نفر قادر نخواهند بود به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند.
در این بیانیه آمده است، در صورت عدم تامین مالی کمک ها، احتمالا این کمک ها کاهش خواهد یافت.
برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل در دسامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد به علت کمبود بودجه از ماه ژانویه، کمک های غذایی به هشت میلیون یمنی کاهش خواهد یافت.
به گفته سازمان ملل، یمن به علت جنگ ائتلاف سعودی اماراتی، با بدترین بحران انسانی در جهان مواجه است.

تلفات گسترده ناشی از حملات هوایی و بمب های خوشه ای

بثینه الریمی دختر بچه ۸ ساله یمنی که تبدیل به نماد کودکان یمن شده در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ در جنایت ائتلاف متجاوز در جنوب‌غربی صنعا، والدین ،عمو و ۴ خواهر و تنها برادر خود را از دست داد در حالی‌که دیگر جایی برای زندگی کردن نداشت. در آن زمان تصویر بثینه در حالیکه آسیب زیادی دیده بود و خون از چشم چپش جاری شده و تلاش می‌کرد تا چشم راست خود را باز نگه دارد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد تا شاهدی زنده بر جنایت های عربستان و متحدان آن باشد.

در ژانویه ۲۰۱۷ هواپیماهای جنگی ائتلاف متجاوز مدرسه ابتدایی الفلاح در شمال شرقی صنعا را بمباران کردند. در این جنایت سه کودک دختر و همچنین سه تن از کارکنان مدرسه از جمله مدیر آن جان خود را از دست دادند و چهار کودک دیگر زخمی شدند.تصویر دختر بچه‌ای که با لباس مدرسه در حالی که کیف مدرسه‌اش در کنارش قرار داشت و جان خود را از دست داده بود در سایت‌های رسانه‌ای منتشر شد.تصویر چسبیدن یک کودک یمنی به پیکر پدرش که در حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی در ۲۲ آوریل ۲۰۱۸ به یک جشن عروسی در استان حجه جان خود را از دست داده بود در ذهن همه جهانیان ماندگار شد.

شاید یکی از بارزترین جنایات سعودی‌ها علیه کودکان یمنی، قتل ۴۴ کودک یمنی در بازار شهر «ضحیان» در استان صعده باشد که ائتلاف متجاوز سعودی اتوبوس آنها را اوایل ماه اوت سال ۲۰۱۸ میلادی مورد حمله هوایی قرار داد. چند هفته از این جنایت نگذشت که متجاوزان سعودی جنایت مشابهی را مرتکب شدند و در حمله به یک اتوبوس که در حال فرار از صحنه نبرد در منطقه «الدریهمی» در استان الحدیده بود، ۲۲ کودک و چهار زن را به قتل رساندند. بمباران مدرسه دخترانه در منطقه سعوان در شهر صنعا در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی از دیگر جنایات سعودی‌ها بود که باعث جان باختن ۱۳ دختر دانش‌آموز و زخمی شدن حدود ۹۰ نفر دیگر شد که اکثر آنها دانش آموزان ابتدایی بودند.

هرچند آمار دقیقی از میزان قتل عام کودکان یمنی به خاطر گستردگی جنایات سعودی‌ها در یمن در دست نیست اما براساس برخی آمار منتشر شده، بیش از ۴۰۰۰ کودک در حملات ائتلاف متجاوز سعودی شهید و بیش از ۵ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس ارزیابی مرکز اجرایی خنثی سازی مین و بمب در صنعا، بمب های خوشه ای ائتلاف متجاوز سعودی که بر سر مردم بی گناه یمن ریخته می شود تا سال ۲۰۲۱ حدود چهار هزار قربانی در میان غیر نظامیان داشته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، مرکز اجرایی خنثی سازی مین و بمب شهادت و زخمی شدن بیش از سه هزار و هشتصد و چهل و یک غیر نظامی را بر اثر بمب های خوشه ای ائتلاف متجاوز سعودی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ تأیید کرد و افزود بیشتر شهدا از زنان و کودکان بودند. این مرکز همچنین بر پیچیدگی ها در پاکسازی مناطقی که هدف این بمب ها قرار گرفته اند، تأکید کرد.

تلفات ناشی از فقدان و کمبود دارو

کانال تلگرامی شبکه تلویزیونی المسیره اعلام کرد مرکز ملی سرطان شناسی یمن برای ارائه آمار آسیب ها و اثرات تجاوز بر بخش درمانی سرطانها و میزان دشواری ها و چالش های پیش روی کار درمانی و وخامت حال بیماران نشست خبری برگزار کرد.  عبدالله ثوابه، مدیرکل مرکز ملی سرطان شناسی گفت: یمن در هفت سال گذشته شاهد افزایش بیش از ۵۰ درصدی ابتلا به سرطان نسبت به قبل بوده است.
وی افزود:‌تعداد مبتلایان پذیرش شده در مرکز ملی سرطان شناسی به ۷۸۰۰۰ بیمار رسیده است که این رقم چند سال پیش ۳۷۰۰۰ بیمار سرطانی بود.
مدیرکل مرکز ملی سرطان شناسی به کمبود بیش از ۵۰ درصد داروهای بیماران سرطانی به ویژه داروهای هدفمند و شیمیایی اشاره کرد و افزود موانعی که کشورهای متجاوز برای واردات دارو ایجاد کرده اند عرضه کنندگان این داروها تمایلی برای وارد کردن آنها ندارند.

کمبود سوخت در فصل سرما

 • عبدالملک العجری عضو هیئت ملی مذاکره کننده یمن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: فرآورده های نفتی تقریبا رو به اتمام است. کشورهای متجاوز قوی ترین زرادخانه نظامی و نیز پول و سلاح دارند که آن ها را از متمرکز کردن تجاوز خود به قوت مردم یمن بی نیاز می کند. ادعاها درخصوص قاچاق سلاح از طریق بندر، توجیهی مضحک برای بستن آن به علت تمایل به شکنجه کردن مردم یمن است. کشتی ها تحت بازرسی قرار گرفته اند. اگر بهانه سلاح است، چرا اجازه ورود کشتی ها را نمی دهند؟
 • سخنگوی شرکت یمن با اشاره به تشدید بحران فرآورده های نفتی در این کشور گفت سازمان ملل متحد باید به طور جدی به وظیفه خود عمل و برای رفع توقیف کشتی های حامل فرآورده های نفتی اقدام کند. عصام یحیی المتوکل در تجمع اعتراض آمیز با مشارکت سازمان کل راه ها و پل ها مقابل دفتر سازمان ملل در صنعا گفت: «۱۷۴ روز از زمان توقیف کشتی حامل گازوئیل برای مصارف عمومی می گذرد, آن هم در حالی که این کشتی مجوز سازمان ملل برای ورود به کشور را در اختیار دارد. چند روز پیش ائتلاف متجاوز آمریکایی، سعودی و اماراتی دو کشتی را آزاد کردند که حاوی گازوئیل و مازوت و همچنین بنزین بودند؛ کشتی حامل بنزین به مدت ۲۱ روز در توقیف بود. ملت یمن از بحران سختی در زمینه فرآورده های نفتی رنج می برد. هنوز پنج کشتی حامل فرآورده های نفتی به رغم در اختیار داشتن مجوز در توقیف به سرمی برند. اوضاع به ویژه در خصوص بخش هایی که به دیزل نیاز دارند، مانند بخش بهداشتی، آب و .. فاجعه آمیز شده است. بخش های زیادی اکنون به شکل گسترده به گازوئیل نیاز دارند. ائتلاف متجاوز آمریکایی، سعودی و اماراتی برای یمن بحران ایجاد می کند. به همین سبب ما از سازمان ملل می خواهیم که به نقش خود عمل کند نه اینکه نقش سازمان ملل صرفا به سخن گفتن از رنج های انسانی نزد کشورهای کمک کننده برای جمع آوری پول محدود شود؛ بلکه خواهان اقدامات جدی از جانب سازمان ملل هستیم. سازمان ملل می داند که همه این کشتی ها مجوزهای لازم را در اختیار دارند. مطالبه ما مطالبه انسانی است. راه حل اوضاع یمن صرفا در جدا کردن مسائل انسانی از مسائل نظامی است. کشتی های حامل سوخت مانند دیگر کشتی های حامل مواد غذایی و دارو هستند. به همین سبب نیروهای ائتلاف متجاوز آمریکایی، سعودی و اماراتی و همچنین سازمان ملل را مسئول رنج های انسانی ملت یمن به سبب نبود سوخت می دانیم”.

ماجرای غم انگیز” ریان” کودک ۵ ساله مغربی گرچه یک موضوع عادی بود اما تلاش رسانه ها و مسئولان سعودی، اماراتی و صهیونیستی برای بهره برداری از آن و پاتک متقابل و به موقع مخالفان این ائتلاف متجاوزو استفاده آن ها از شبکه های اجتماعی آن را به یک موضوع بحث انگیز سیاسی تبدیل کرد. ماجرا از آن جا اغاز شده که این کودک مغربی در حین بازی به یک چاه سقوط کرد اما نیروهای امدادگر مغربی بعد از ۵ روز تلاش مداوم که با حفر یک چاه موازی همراه بود برای نجات این پسربچه ناکام ماندو در نهایت با پیکر بی جان ریان مواجه شدند. رسانه های ائتلاف متجاوز و در راس آن رسانه های سعودی و اماراتی در اقدامی مشترک به انعکاس لحظه به لحظه عملیات نجات این پسربچه پرداختند و بعد از آنکه عملیات نجات بدون نتیجه پایان یافت باز مقامات ان ها به ابراز احساسات و ارسال پیام تسلیت پرداختند. آن ها با این اقدام به ظاهر انسان دوستانه چند هدف سیاسی را دنبال می کردند که با واکنش هوشمندانه مردم مغرب و مخالفان سیاست های ائتلاف متجاوز در منطقه از فلسطین گرفته تا یمن مواجه شد. یکی از اهداف سیاسی آن ها این بود که موج مخالفت های گسترده با روند عادی سازی روابط میان مغرب و رژیم صهیونیستی را به حاشیه برانند که طی هفته های گذشته در آستانه سالگرد توافق عادی سازی روابط میان دو طرف با مخالفت های گسترده در مغرب مواجه شده بود. دومین هدف سیاسی ائتلاف متجاوز این بود که بر اقدامات  کودکشانه خود در یمن و فلسطین سرپوش بگذارند و با تظاهر به همدردی با عملیات نجات کودک مغربی بر این اقدامات ضد انسانی خود سرپوش بگذارند. اما یمنی ها و فلسطینی ها و همچنین حامیان آن ها در منطقه با استفاده از شبکه های تحت امر خود و بخصوص با استفاده بهینه و به موقع از شبکه های اجتماعی یک موج موازی را علیه این ائتلاف متجاوز به راه انداختند و ضمن ابرازهمدردی با کودک مغربی از سیاست ها و رویکردهای منافقانه ائتلاف متجاوز پرده برداشتند. این مورد نشان داد که شبکه های اجتماعی ظرفیت های جدیدی برای ملل مظلوم در یمن و فلسطین هم فراهم کرده که با مشارکت جمعی بتوانند خلاء ناشی از برخوردمغرضانه رسانه های رسمی تحت امر ائتلاف متجاوز را پرکنند و سیاست های آن ها را به چالش بکشند.   با این حال نباید از این واقعیت نیز غافل شد که دلارهای سعودی و زدو بند آن با دولت ها و سازمان های بین المللی مانع از این شده است که این دولت ها و سازمان ها به مسئولیت های تعریف شده خود در یمن عمل کنند. در واقع می توان گفت بعد از تجاوز امارات و عربستان به یمن این کشور به یک فلسطین دیگر در منطقه تبدیل شده است و ائتلافی که بین اسرائیل، عربستان و امارات شکل گرفته ائتلاف اشغالگران است و به همین دلیل هم عربستان و امارات در یمن از همان تاکتیک ها و تکنیک های جنگی استفاده کرده و می کند که رژیم صهیونیستی  سال ها در فلسطین بکار گرفته و اکنون این تجارب را در اختیار این دو کشور قرار داده است و لذا نقش این رژیم را می توان در جای جای اشغال یمن نیز حس کرد.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.