حمایت همه جانبه بهارستان از توسعه زیرساخت‌های نفتی کشور

0 12

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دومین نشست بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ صبح امروز (دوشنبه ۲ اسفندماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور ۱۹۴ نفر از نمایندگان راس ساعت ۸ و ۹ دقیقه برگزار شد.

گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور متشکل از یک ماده واحده، ۲۰ تبصره و جداول است که نمایندگان مجلس ابتدا به بررسی بخش درآمدی بودجه سال آینده کشور پرداخته و با اتمام آن وارد بخش هزینه‌ای خواهند شد که متعاقبا بر اساس تصمیم هیئت رئیسه مجلس و آیین‌نامه داخلی، جلسات بررسی بودجه به صورت روزانه برگزار می‌شود.

پس از قرائت آیات کلام الله مجید، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور را به عنوان دستور کار صحن علنی امروز مجلس اعلام کرد.

از انتقاد نسبت به وجود ابهام در گزارش کمیسیون تلفیق تا دفاع حاجی‌بابایی از شفافیت مصوبات کمیسیون

الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس در ابتدای بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال آتی نسبت به وجود ابهام در مصوبات کمیسیون تلفیق انتقاد کرد و گفت: یکی از نواب رئیس با هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق و معترضین برای رفع ابهامات جلسه‌ای را برگزار کند البته از تعبیر دستکاری در مصوبه استفاده نمی‌کنم اما این موارد باید رفع ابهام شود.

همچنین سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس نیز همانند نادران اظهاراتی را بیان کرد و نهایتا خواستار تشکیل کارگروه شد زیرا برخی مصوبات کمیسیون تلفیق در دستور کار نیست و به نظر می‌رسد مواردی در بندها و تبصره‌ها که در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری شده، حذف شده و در دستور کار صحن نیست.

بر این اساس، حمیدرضا حاجی بابائی به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ توضیحاتی را نسبت به انتقاد نمایندگان ارائه کرد و گفت: پس از بارگذاری مصوبه کمیسیون، نسبت به رفع ابهامات اقدام کردیم لذا یکی از مهمترین ویژگی‌های کمیسیون این بود که هر کسی خواست یا توانست در جلسات حضور پیدا کرد تا هیچ شبهه‌ای وجود نداشته باشد، مصوبه کمیسیون تلفیق شفاف و روشن است.

در نهایت محمدباقر قالیباف، رییس قوه مقننه در پاسخ به تذکرات نمایندگان عنوان کرد، مصوباتی در کمیسیون تلفیق بوده که کمیسیون اختیار آنها را به هیأت رئیسه داده یا اختلاف نظرهایی درباره آنها وجود دارد که این مسئله در گذشته هم سابقه داشته است.(بیشتر بخوانید)

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز دستورکار صحن علنی امروز از نمایندگان خواست قبل از طرح پیشنهاداتشان ابتدا با همکاری معاونت قوانین موضوع را بررسی کنند تا امور قوه مقننه در خصوص بررسی بودجه سال آتی با سرعت بهتری انجام شود.

 

مجوز مجلس برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ پالایشگاه آبادان

در ادامه منتخبان ملت در بهارستان به بررسی بند (هـ) تبصره ۱ ماده واحده لایحه بودجه پرداختند که پس از بحث و بررسی طولانی، با مفاد آن موافقت کردند؛ بر اساس این بند نمایندگان به دولت اجازه دادند بخشی از درآمد حاصل از فروش فرآورده های نفتی پالایشگاه آبادان را صرف بازپرداخت تعهدات طرح توسعه و تثبیت این پالایشگاه کند.

تکلیف وزارت نفت برای فروش مابه‌التفاوت بهای خوراک نفت خام و میعانات گازی پالایشگاه‌ها

همچنین بند (و) تبصره ۱ ماده واحده لایحه بودجه سال آتی نیز از سوی نمایندگان مجلس بررسی شد که نهایتا مورد موافقت صحن علنی قرار گرفت.

در این بند آمده است، وزارت نفت از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط موظف است مابه‌التفاوت بهای خوراک نفت خام و میعانات گازی پالایشگاهها و شرکتهای پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی دریافتی از آنها را از طریق گشایش اعتبارات اسنادی (ال سی ریالی و ارزی) به فروش برساند.(بیشتر بخوانید)

گزارش لحظه به لحظه خبرگزاری خانه ملت از دومین نشست بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ همچنان ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.