از بحران تا جنگ اوکراین از دید رسانه های جهان

0 221

نمایی از اخبار اولیه جنگ اوکراین

شبکه تلویزیونی الجزیره: رسانه های اوکراینی اعلام کردند در حمله هوایی روسیه، تاسیسات نگهداری زباله های هسته ای در منطقه چرنوبیل منهدم شد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان: نیروهای ارتش روسیه در فرودگاه هوستومل نزدیک کی‌یف نیرو پیاده کردند

سی ان ان: بایدن در حال بررسی انتقال تعداد بیشتری از نظامیان آمریکا در شرق اروپاست

رویترز: اتحادیه اروپا سفیر روسیه را برای توضیح درباره حمله به اوکراین احضار کرد

سی ان ان: هشدار حمله هوایی در کیف صادر شد

رویترز: مشاور وزیر کشور اوکراین گفت، نیروهای روسیه از سمت بلاروس به منطقه نیروگاه هسته ای چرنوبیل وارد شدند.

شبکه تلویزیونی الحدث: نیروهای ارتش روسیه که از طرف شبه جزیره کریمه وارد خاک اوکراین شدند، از رودخانه دنیپر عبور کردند.

شبکه تلویزیونی المیادین: کشتی ترکیه ای که در حال حرکت از شهر اودسا در اوکراین به طرف رومانی بود، بر اثر انفجار بمب آسیب دید.

شبکه تلویزیونی الجزیره: تحلیلگر روس در مصاحبه با این شبکه گفت: تنها سناریوی پایان شرایط فعلی، فرار ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از کی‌یف است.

شبکه تلویزیونی الجزیره : رسانه های روسی تصاویری را از یک فروند کشتی تجاری این کشور پخش کردند که در دریای آزوف هدف موشک ارتش اوکراین قرار گرفته است.

سی ان ان: تانک ها و خودروهای زرهی ارتش روسیه از مرز بلاروس وارد اوکراین شدند

شبکه تلویزیونی الحدث : تلویزیون اوکراین ورود نیروهای روسی به شهر سومی را تایید کرد.

خاکریزهای اولیه بحران اوکراین

شبکه تلویزیونی الجزیره : بحران دنباس، در حال روشن کردن آتش بزرگ سیاسی و نظامی در شرق اروپاست و سازوکارهای بزرگ امنیتی که پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری شد، با بن بست روبرو شده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه کاری که انجام داد آن بود که نواقص این سازوکارها را در میدان اوکراین برملا کرد. اگر روسیه وارد اوکراین شود، نه آمریکایی ها از آن کشور دفاع خواهند کرد و نه ناتو وارد عمل خواهد شد.
منطقه دنباس در شرق اوکراین و در مرزهای روسیه قرار دارد. منطقه ”ذغال“ ممکن است شرق اروپا را شعله ور کند. این منطقه با مساحت ۵۲ هزار کیلومتر مربع، هفت میلیون نفر جمعیت دارد که به زبان روسی سخن می گویند. این ویژگی است که از زمان فروپاشی شوروی، پایه گذار آن بوده است که مردم این منطقه احساس کنند از نظر سیاسی و اجتماعی و تاریخی، به آنها ظلم شده است. از اواخر سال ۲۰۱۳ نارضایتی مردمی در دونتسک و لوگانسک ابعاد جدایی طلبانه پیدا کرد. تظاهرات اعتراض آمیز در دنباس پس از انقلاب مردمی در اوکراین که ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور سابق این کشور را سرنگون کرد، به عملیات مسلحانه تبدیل شد و این دو منطقه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه پرسی مردمی به صورت یکجانبه، اعلام استقلال کردند. در سال ۲۰۱۵ زیر نظر روسیه، آلمان و فرانسه و سازمان امنیت و همکاری اروپا، توافقنامه مینسک بین کی‌یف و جدایی طلبان امضا شد که بر اساس آن، این دو منطقه بخشی از اوکراین باقی ماند، اما شرایطی شبیه خودمختاری به آنها اعطا شد. اما درگیری ها بار دیگر اوج گرفت و به جنگ فرسایشی بلندمدت تبدیل شد که در آن، روسیه به دامن زدن به جنگ متهم شد. مسکو همواره چنین اتهامی را تکذیب می کند و کی‌یف را به ظلم کردن در حق مردم این منطقه و نقض توافقنامه مینسک متهم می کند. با به رسمیت شناخته شدن دو منطقه دونتسک و لوگانسک از طرف روسیه، این بحران وارد مرحله جدیدی شد که خطر آتش بزرگ سیاسی و نظامی را ایجاد کرد.

 

 

اقدامات روسیه برای توجیه و تثبیت عملیات نظامی

شبکه راشاتودی : اقدام روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن مناطق خودخوانده دونِتسک و لوگانسک با استقبال ساکنان این مناطق مواجه شده است.

شبکه تلویزیونی بی بی سی:  در رسانه های روسیه از اقدام اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور و استدلال وی در انکار حق اساسی اوکراین برای موجودیت به عنوان یک کشور مستقل تمجید گسترده ای شده است. پوتین تصمیم خود را برای اعزام نیرو (به مناطق دونتسک و لوگانسک) دوشنبه شب اعلام کرد، اما با گذشت ۲۴ ساعت پس از آن هنوز معلوم نیست آیا نیروهای نظامی وارد آن دو منطقه جدایی طلب شده است یا خیر؟

خبرگزاری اسوشیتدپرس: در پی اقدام مسکو در به رسمیت شناختن استقلال مناطق جدایی طلب شرق اوکراین، مردم شهر سن پترزبورگ روسیه به شادی و جشن پرداختند.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم: پارلمان های جمهوری های لوهانسک و دونتسک توافقنامه دوستی و همکاری و کمک های متقابل با روسیه را تصویب کردند.  پارلمان دونتسک به اتفاق آراء به این توافقنامه رای داد. این توافقنامه یک روز پس از آن که ولادیمیر پوتین رئیس جمهورروسیه استقلال این دو جمهوری را به رسمیت شناخت، در پارلمان آن ها به تصویب رسید.

خبرگزاری اسپوتنیک به زبان فرانسه: واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل به رقم ۹۶ هزار پناهجو که از جمهوری های دونباس وارد روسیه شده اند، اشاره کرد.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم: وزارت امور اضطراری روسیه اعلام کرد بیش از ۹۶ هزار پناهنده از دونباس با عبور از مرزها وارد روسیه شده و بین ۱۲ منطقه در کشور توزیع شده اند. این وزارتخانه اعلام کرد پس از آن که روسیه جمهوری های دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت روند ورود پناهندگان از دونباس به روسیه کاهش پیدا کرده است.

شبکه تلویزیونی العربی: مجلس دومای روسیه درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور را برای استفاده از نیروهای این کشور در خارج از کشور پذیرفت. منظور از به کارگیری نیروها در خارج از کشور، به منطقه جدایی طلب دونباس در اوکراین اشاره دارد.  در همین حال وزارت خارجه روسیه اعلام کرد توافقنامه های امضا شده با دو منطقه دونتسک و لوهانسک به روسیه امکان می دهد پایگاه های نظامی خود را در خاک آنها ایجاد کند.

خبرگزاری فرانسه از مسکو: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه ضمن تاکید بر ماهیت « غیر قابل مذاکره » منافع و امنیت کشورش، اعلام کرد آماده یافتن « راه حل های دیپلماتیک » در بحران کنونی با اوکراین و کشورهای غربی است.

روسیه الیوم: موشک فرا صوت آوانگراد به عنوان سریع‌ترین موشک جهان با سرعت ۳۲ هزار کیلومتر بر ساعت و برد ده هزار کیلومتر و توانایی فرار از سامانه های ضد موشکی و موشک زیرکن (zircon)با سرعت ده هزار کیلومتر در ساعت و برد هزار کیلومتر و توانایی حمل کلاهک جنگی و انهدام اهداف زمینی و دریایی و امکان شلیک از روی کشتی از جمله تسلیحات پیشرفته ای است که روسیه در اختیار دارد. موشک کینژال با برد دو هزار کیلومتر و سرعت ۱۴ هزار کیلومتر در ساعت و کلاهک جنگی به وزن پانصد کیلوگرم اعم از متعارف یا هسته ای که از هواپیما شلیک می شود نیز از دیگر موشک های پیشرفته ای است که ارتش روسیه به آن مجهز است.

حامیان انگشت شمارعملکرد روسیه در اوکراین 

رویترز:  وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا پکن به کشورهای غربی در تحریم روسیه بر سر اوکراین ملحق خواهد شد یا نه، گفت، چین هرگز معتقد نبوده است که تحریم ها بهترین راه حل برای حل مشکلات است

فرانس پرس: رئیس ‌جمهور ونزوئلا به همتای روس خود در خصوص حمایت کاراکاس از مسکو در بحران اوکراین اطمینان داد.

خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»: دفتر ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد بشار اسد رئیس جمهور سوریه در جریان سفر یک هیئت پارلمانی روسیه به دمشق به ریاست “دیمیتری سابلین” نماینده مجلس دومای روسیه، متشکل از نمایندگانی از جمهوری دونتسک در ۲۱ دسامبر ۲۰۲۱، دو ماه قبل از تحولاتی که به تازگی رخ داد,‏ آمادگی کشورش را برای به رسمیت شناختن جمهوری دونتسک اعلام کرد بنابراین توافق شد روابط دمشق با دونتسک آغاز شود. ریاست جمهوری سوریه تاکید کرد موضع جمهوری عربی سوریه نشأت گرفته از این باور و اعتقاد است که بحران اوکراین مشکلی است که توسط کشورهای غربی و در صدر آنها آمریکا برای تقسیم مردم و برهم زدن امنیت ملی روسیه به وجود آمده است، بنابراین اصل ثابت این است که مقابله با سیاست های غرب یک منفعت مشترک و همیشگی برای همه ملت های مخالف با سلطه گری است و باید با تمام ابزارها با آن مقابله کرد.

اولویت اول امریکا و شرکا در برابر روسیه، تحریم است

خبرگزاری فرانسه : امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه در جریان سخنرانی که در کاخ الیزه ضبط شده بود، وعده داد فرانسه و متحدانش در مورد تحریم های بدون ضعف علیه روسیه تصمیم خواهند گرفت که در وهله اول در حوزه نظامی و اقتصادی و همچنین در حوزه انرژی خواهند بود. رئیس جمهور فرانسه در پایان نشست شورای دفاعی که به صورت اضطراری برگزار شد، گفت رویدادهای امشب نقطه عطفی در تاریخ اروپا و کشور ما است. این رویدادها پیامدهای پایدار و عمیقی بر زندگی ما و ژئوپلتیک قاره ما خواهند داشت.

فارن پالسی: روابط روسیه با غرب هنوز به نقطه بی بازگشت نرسیده است، اما به سرعت به آن نزدیک می شود، زیرا آمریکا و متحدانش طیفی از تحریم های تازه را به دنبال اقدام روسیه در به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک، علیه این کشور وضع کردند. تحریم های آمریکا که دو بانک مرتبط با ارتش روسیه را هدف قرار می دهد، محدودیت هایی را برای بدهی دولتی روسیه وضع می کند و نشان می دهد گزینه های سخت تر همچنان موجود است. در کنار تحریم ها، ۸۰۰ سرباز دیگر آمریکایی که هم اکنون در ایتالیا هستند، قرار است در کشورهای حوزه بالتیک مستقر شوند و به ۸ فروند جت جنگنده اف-۳۵ در مرزهای شرقی ناتو بپیوندند.

خبرگزاری رویترز: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، به دولتش دستور داده تا علیه شرکت AG فعال در پروژه نورد استریم ۲ و اعضای مرتبطش تحریم وضع شود.

شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی:  دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دور نخست تحریم ها دسترسی دو بانک کوچک روس را به نظام مالی آمریکا قطع کرد. بر اساس این گزارش, وی ایی بی VEB و پرامزویز بنک Promsvyazbank مؤسساتی مالی هستند که توسط دولت روسیه تأمین مالی می شوند و با صنعت دفاعی این کشور مرتبطند.

خبرگزاری رویترز: یکی ازمقامات اتحادیه اروپا گفت، دومین بسته تحریمی اتحادیه اروپا شامل کنترل های صادراتی بر روسیه خواهد بود، این اقدام با آمریکا و انگلیس هماهنگ خواهد شد.

شبکه تلویزیونی وابسته به خبرگزاری رویترز: جنیفر ساکی در نشست خبری در جمع خبرنگاران در ساختمان کاخ سفید در واشنگتن گفت:«همانطور که همگی می دانید ما بخش اول تحریم ها (علیه روسیه) را در کمتر از یک روز پیش اعلام کردیم آنهم پس از شروع تجاوز (روسیه). ما این کار را به همراه متحدان و شرکایمان در اتحادیه اروپا و انگلیس و کانادا و ژاپن و استرالیا انجام دادیم. امروز می خواهیم درباره کلیات تاثیرات این کار بر اقتصاد روسیه صحبت کنیم. البته هنوز تاثیر این تحریم ها کاملا مشخص نشده است و مطالبی که اینجا مطرح می شود پیشبینی تاثیرات تحریم ها است. این تحریم ها سبب افزایش هزینه استقراض برای دولت روسیه می شود. این رقم به یازده درصد رسیده که بالاترین رقم از سال دو هزار و پانزده تاکنون است. سرمایه گذاران خارجی در حال فرار از روسیه هستند. ارزش روبل روسیه به پایین ترین حد از نوامبر دو هزار و بیست تاکنون رسیده است. روبل یکی از ضعیف ترین ارزهای جهان شده است. بانک مرکزی روسیه در پاسخ به میزان تورم، نرخ بهره را در یک سال گذشته هشت برابر کرده و به رقم نه و نیم درصد رسانده است. همانطور که بلومبرگ گزارش کرده است، ثروت افراد فوق العاده ثروتمند در روسیه در سال جاری، سی و دو میلیارد دلار سقوط کرده است و باتوجه به احتمال مناقشه اوکراین، این رقم بسیار بزرگتر شده است. این تاثیرات حتی پیش از تاثیرگذاری تحریم ها رخ داده است.”

شبکه تلویزیونی سی ان ان: آنتونی بلینکن در نشست خبری مشترک به همراه همتای اوکراینی خود در ساختمان وزارت امورخارجه آمریکا در واشنگتن گفت:« ما از امروز طرح اعمال تحریم های کامل علیه دو نهاد بزرگ مالی را به اجرا می گذاریم که عبارتند از وی ای بی و بانک پرومزوی (VEB – Promsvyazbank). این دو نهاد با ارتش روسیه و کرملین ارتباط نزدیک دارند. دارایی این دو درمجموع، بیش از هشتاد میلیارد دلار است. این اقدامات (تحریم ها) سبب توقیف دارایی های این دو نهاد مالی در ایالات متحده می شود، مبادلات مالی اشخاص و شرکت های امریکایی را با آن ها به هرشکل ممنوع می کند، دسترسی آن ها را به شبکه مالی جهانی قطع می کند و دسترسی آنها به دلار آمریکا را از بین می برد. ما تحریم های موجود علیه بدهی های دولت روسیه را گسترش می دهیم. ما قبلا تجارت در زمینه بدهی های دولتی روسیه را در بازارهای اصلی ممنوع کرده بودیم و حالا دامنه این ممنوعیت ها را به بازارهای ثانویه توسعه می دهیم. این ممنوعیت ها سبب می شود دسترسی دولت روسیه به منبع مهم درآمدی از بین برود که ازطریق ان برای تامین منابع مالی برای اولویت هایش اقدامات می کند و درعین حال، این کار ما سبب می شود هزینه های تامین مالی آتی (برای روسیه) افزایش یابد. این اقدامات، سبب از بین رفتن دسترسی روسیه به سرمایه گذاران و بازارهای اصلی ایالات متحده می شود.”

پرس تی وی: وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشست اضطراری برگزار و توافق کردند ۳۵۱ نماینده مجلس روسیه که به استقلال دو استان شرق اوکراین رای دادند، تحریم کنند.

 

شبکه تلویزیونی الجزیره: جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تحریم ها علیه روسیه شامل ۲۷ نهاد و فردی خواهد بود که در نقض حاکمیت اوکراین نقش داشتند. این تحریم ها همچنین شامل بانک هایی می شود که از تصمیم گیرندگان روس و هر گونه فعالیت در مناطق جدایی طلب حمایت می کنند.  بورل افزود: هدف تحریم ها علیه روسیه, تضعیف قدرت مسکو در دستیابی به بازارهای مالی است.

شبکه تلویزیونی الحدث: غرب در واکنش به تصمیمات رئیس جمهور روسیه، تحریم های زیادی را علیه این کشور اعمال کرد که مهمترین آنها تصمیم صدراعظم آلمان برای تعلیق خط لوله گاز نورد استریم ۲ بود که سال گذشته احداث آن تکمیل شد. انتقال گاز از این خط لوله آغاز نشده بود تا نهادهای نظارتی در آلمان و اتحادیه اروپا با آن موافقت کنند و اعلام تصمیم این نهادها هم به علت تنش های سیاسی، به نیمه دوم سال ۲۰۲۲ موکول شده بود. اما در پی اقدام روسیه در به رسمیت شناختن دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین، آلمان تصویب بهره برداری از این خط لوله را تعلیق کرد.

شبکه تلویزیونی العربی : نخست وزیر کانادا از تحریم های کشورش علیه روسیه خبر داد و تاکید کرد نمایندگانی که به نفع استقلال دونتسک و لوهانسک رای دادند نیز تحریم خواهند شد.

رویترز: پس از آن که روسیه دستور داد نیروهایش وارد مناطق جدائی طلب اوکراین شوند و استقلال این مناطق به رسمیت شناخت، دولت استرالیا اعلام کرد در اعمال تحریم های جدید ضد روسیه در کنار آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، آلمان و انگلیس خواهد بود.

تلویزیونی الجزیره: جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت نیروهای روسی اکنون در خاک اوکراین حضور دارند و این به معنای لغو توافق مینسک است.  بورل افزود: آماده گسترش تحریم ها علیه روسیه هستیم تا شامل نخبگان روس هم بشود.

خبرگزاری رویترز: روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان گفت، خط لوله نورداستریم۲ در فهرست تحریم ها نیست اما اقدامات ما همان تاثیر را دارد.

غرب و ناتو در قبال توسل به اقدام نظامی در برابر روسیه دست به عصا حرکت می کنند

نشریه نیویورک تایمز: به گفته سخنگوی ارتش نیروهای آمریکایی آماده می شوند تا به نزدیک مرز لهستان و اوکراین بروند تا به مردمی که به دلیل حمله روسیه به اوکراین فرار می کنند، کمک کنند.

خبرگزاری فرانسه از لندن: یک روز پس از آن که مسکو استقلال مناطق جدایی طلب تحت حمایت روسیه را در شرق اوکراین به رسمیت شناخت، وزرای دفاع ۱۰ کشور شرکت کننده در «نیروی مشترک اعزامی» تحت رهبری انگلیس با حضور کشورهای دانمارک, استونی, فنلاند, ایسلند, لتونی, لیتوانی, هلند, نروژ و سوئد در شمال انگلیس گردهم آمدند.
این کشورها در بیانیه مشترکی اعلام کردند «ما توافق کردیم به مجموعه فعالیت های نظامی یکپارچه ای در بخش خود در شمال اروپا, در دریا, زمین و هوا اقدام کنیم». این کشورها به ویژه به این نکته اشاره کردند که «این رزمایش آزادی حرکت ملت های حاضر در «نیروی مشترک اعزامی» را در دریای بالتیک نشان می دهد» که روسیه نیز با آن مرز آبی دارد.

نشریه هیل: بایدن تاکنون در برابر اعزام نیرو به اوکراین مقاومت و اعلام کرده است در حال اعزام نیروهای آمریکایی به دیگر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو ، همچون استونی ، لتونی و لیتوانی است.  وی اوایل این ماه ۱۶۰ نظامی آمریکایی را از اوکراین خارج کرد. قانونگذاران آمریکایی در نامه خود نوشتند قطعنامه قدرت های جنگی در سال ۱۹۷۳ توسط روسای جمهور قبلی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و در عین حال خاطر نشان کردند این قانون نه تنها بایدن را در زمینه اعزام نیرو به میدان نبرد بلکه در ارتباط با آغاز یک حمله ” پیشگیرانه ” محدود می کند. این قانونگذاران اعلام کردند کنگره آماده است پیامدهای بالقوه چنین سناریوهایی را مورد رایزنی و مشورت قرار دهد.

شبکه تلویزیونی العربی: لوید آستین وزیر دفاع آمریکا دستور اعزام یک گردان ازنیروهای پیاده متشکل از هشتصد نفر را از ایتالیا به منطقه بالتیک برای حمایت از نیروهای ناتو مستقر در این منطقه، صادر کرد.  وزیر دفاع آمریکا همچنین دستور انتقال بیست فروند بالگرد و هشت فروند جنگنده اف ۳۵ به برخی پایگاه های ناتو در منطقه بالتیک را صادر کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره: جنیفر ساکی سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهور بایدن قصد ندارد نیروهای آمریکایی را برای جنگ به اوکراین اعزام کند.

شبکه تلویزیونی الجزیره: مقام کاخ سفید اعلام کرد : نیروها و تجهیزات بیشتری به کشورهای بالتیک منتقل خواهند شد و ما به حمایت اقتصادی از اوکراین ادامه خواهیم داد.

چرایی احتیاط امریکا و اروپا در قبال روسیه

شبکه سی بی اس آمریکا در حساب توییتر ی خود نوشت : اقتصاد آمریکا با افزایش قیمت بنزین، تورم و مشکلات مربوط به زنجیره تامین به علت بحران اوکراین ضربه خورده است.

خبرگزاری فرانسه : شرکت فرانسوی توتال، از شرکت های بسیار بزرگ در حوزه انرژی اعلام کرد در صورتی که به دلیل بحران میان روسیه و اوکراین، واردات گاز از روسیه به اروپا متوقف شود هیچ راه حل فوری برای جایگزینی این واردات در بازار گاز اروپا وجود ندارد
پاتریک پویانه رییس این شرکت در نشست فدراسیون ملی خدمات عمومی در پاریس گفت اگر گاز روسیه به اروپا نیاید، ما یک مشکل واقعی با قیمت گاز در اروپا خواهیم داشت. افزایش قیمت گاز از سال گذشته آغاز شده است و همچنان نیز ادامه دارد که با افزایش شدید تقاضا از سوی چین مرتبط بود.
از سوی دیگر این وضعیت نگران کننده است زیرا گاز روسیه در حال حاضر ۴۰ درصد بازار گاز اروپا را تشکیل می دهد.
برای تامین گاز اروپا ما یا به خطوط انتقال گاز نیاز داریم یا پایانه هایی برای تبدیل دوباره گاز طبیعی مایع به گاز. در حال حاضر همه آنها پر هستند و ما پایانه های کافی در اروپا برای تبدیل دوباره گاز مایع به گاز به منظور جایگزینی ۴۰ درصد بازار گاز روسیه نداریم.
دو تا سه سال برای ساخت این پایانه ها زمان لازم است. فرانسه یک پایانه دارد ، آلمان، هیچ پایانه ای ندارد و در این شرایط اگر به من بگویند با حذف ۴۰ درصد گاز روسیه چطور می توان کار کرد، من می گویم نمی دانم. اگر پایانه ها را بسازیم می توانیم این کار را طی دو تا سه سال انجام دهیم زیرا ما گاز داریم اما باید بتوانیم آن را انتقال دهیم. ما در اینجا مشکل زیرساختی داریم.

مجله نشنال اینترست: دولت آمریکا قبل از عجله کردن برای ورود به رویارویی تمام عیار با روسیه باید عواقب بلند مدت آن را برای واشنگتن و متحدانش در نظر بگیرد.

اولاً، با وجود احتمال وقوع جنگ سرد جدید، تشدید بحران اوکراین می تواند ظهور جهانی دو قطبی را تقویت کند. چین برخلاف سکوت خود پس از الحاق کریمه به روسیه، قبلاً حمایت خود را از “نگرانی های امنیتی” مسکو اعلام کرده است. پوتین بدون شک از چین برای به حداقل رساندن تأثیر تحریمهای غرب در هنگام رفتن به المپیک پکن در هفته آینده درخواست کمک خواهد کرد. اگر امریکا، چین را به دلیل کمک به روسیه در دور زدن مجازات های مالی غرب تحریم کند، تنش ها بین چین و آمریکا که در حال حاضر بالا هستند، می توانند به یک بحران جدید تبدیل شوند. برخی در واشنگتن و پکن مشتاقند اقتصاد کشورهای خود را با وجود هزینه های بالای انجام این کار جدا کنند – حتی در حالی که تخمین زده می شود کسب و کارها در امریکا ممکن است سالانه ۱۹۰ میلیارد دلار از تولید خود را از دست بدهند و سرمایه گذاران تا ۲۵ میلیارد دلار کسری بودجه خواهند  داشت. نیازی به گفتن نیست، شوک اقتصادی که با جداسازی دو اقتصاد بزرگ جهان ایجاد می شود، بهبود اقتصاد جهانی را درست در زمان انتخابات میان دورهای سال ۲۰۲۲ امریکا از مسیر خارج خواهد کرد.

دوم، صرفنظر از مسئله کارآمدی تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص مقابله با روسیه – این تحریم ها احتمالاً موجب تسریع طرح های چین برای توسعه ارز دیجیتالی یوان می شوند و به روسیه برای دور زدن تحریم های ثانویه آمریکا کمک می کنند. روسیه جایگزینی برای سوئیفت به نام «سامانه انتقال پیام مالی » ایجاد کرده است. اما یوان دیجیتالی ، چالشی قدرتمندتر برای دلار آمریکا محسوب می شود و نیز به طور بالقوه نفوذ چین را در میان کشورهای طرح کمربند و جاده تقویت می کند.

سوم، اگر روسیه با تحریم کردن اروپا با استفاده از قطع کردن عرضه گاز خود به تلافی جویی بپردازد،  شکاف هایی که قبلاً بین آمریکا و شرکای واشنگتن در اروپای غربی به وجود آمده است احتمالاً تشدید می شود. گزارش های رسانه ای، پیشتر از نگرانی فزاینده آمریکا و اتحادیه اروپا درباره چنین احتمالی حکایت دارند. آمریکا برای محافظت در برابر این خطر به قطر نزدیک شده است درحالی که اتحادیه اروپا نیز قصد دارد با جمهوری آذربایجان گفتگو کند. با این حال، اندیشکده بروگل مستقر در بروکسل، معتقد است که یافتن منابع جایگزین برای جبران از دست دادن هیدروکربن های وارداتی روسیه – که در حال حاضر ۴۰ درصد از انرژی اروپا را تشکیل می دهد – کافی نخواهد بود. بر اساس تحلیل اندیشکده بروگل، اتحادیه اروپا باید تقاضا را مهار کند که این امر مستلزم تصمیمات دشوار و پرهزینه برای دولت هایی است که در تلاش برای حفظ بهبود اقتصادی هستند. اگرچه زمستان اروپا آنطور که پیش بینی می شد سرد نبوده است، دمای پایین تر می تواند به راحتی معضل اروپا را تشدید کند. اگر کمبود عرضه یا قیمت انرژی از کنترل خارج شود، بدون شک دولت های اروپایی از سوی شهروندانشان سرزنش خواهند شد. اختلالات درازمدت در زندگی روزمره اروپایی ها نیز باعث نارضایتی می شود و احتمالاً بسیاری از دولت های اروپایی را به جدایی از واشنگتن و فاصله گرفتن از موضوع اوکراین سوق می دهد.

غربی ها بیشترنگران افزایش بهای انرژی و نفت نگران هستند تا تجزیه اوکراین

خبرگزاری فرانسه از نیویورک: شاخص سهام صنعتی داو ‏جونز‏، نماد اصلی عملکرد بورس اوراق بهادار نیویورک دو و ۴۶ صدم درصد،شاخص سهام استاندارد اند ‏پورز ۵۰۰ ، یکی از شاخص های عملکرد ‏بورس اوراق بهادار نیویورک که ‏از فهرستی متشکل از سهام ‌‏۵۰۰ ‏شرکت مهم در ‏بازار بورس ‏نیویورک تشکیل شده است دو و ۵۴ صدم درصد و شاخص سهام نزدک ، دیگر شاخص ‏عملکرد بورس اوراق بهادار ‏نیویورک که بزرگترین بازار ‏معاملات الکترونیک سهام در ‏آمریکا است، سه و ۴۵ صدم درصد کاهش یافت.

شبکه تلویزیونی العربیه: شاخص بورس نزدک آمریکا در ابتدای معاملات  پنج شنبه ۲۰ درصد سقوط کرد.

خبرگزاری فرانسه از هنگ کنگ: درپی آغاز حمله روسیه به اوکراین قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» : پس ازاینکه ولادیمیر پوتین, رئیس جمهور روسیه, استقلال بخش های تحت کنترل شورشیان اوکراین را به رسمیت شناخت، قیمت نفت نزدیک به پنج درصد افزایش و قیمت سهام کاهش یافت و موجب نگرانی درباره حمله تمام عیار قریب الوقوع شده است.  روسیه تولیدکننده بزرگ انرژی است و تنش ها بر سر اوکراین نوسان گسترده ای در قیمت های بی ثبات انرژی و خطرهای اجتناب ناپذیر یک درگیری گسترده تر را به همراه دارد.

پایگاه اینترنتی فرانسوی «پری دو بریل» : (prixdubaril)در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با صدور دستور ورود نیروهای روس به مناطق جدایی طلب در شرق اوکراین، غربی ها را به چالش کشید، کاخ سفید تحریم هایی را علیه بانک ها و « نخبگان روس » اعلام کرد. جیمز ویلیامز از موسسه WTRG Economics می‌گوید: « این تحریم‌ها به اندازه‌ای قوی نیست که صادرات نفت خام روسیه را متوقف کند، بنابراین شدت واکنش به این خبر و صعودی شد قیمت نفت چندان قابل توجه نیست.” وی خاطرنشان کرد اگر تحریم‌ها به عنوان مثال، روسیه را از سیستم بین المللی پرداخت سوئیفت حذف می‌کرد و این کشور را از معاملات برای صادرات نفت خود منع می‌کرد، قیمت طلای سیاه واکنش بسیار شدیدتری به این افزایش نشان می‌داد. این تحلیلگر یادآور شد که روسیه -دومین صادرکننده بزرگ نفت و بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان- روزانه پنج میلیون بشکه نفت خام صادر می کند که یک سوم آن به چین و نیمی از آن به اروپا صادر می شود.

 

بخش تصویری خبرگزاری فرانسه: یک کارشناس مسائل نفتی هشدار داد در صورت تحریم روسیه از سوی غرب، بهای نفت به بشکه ای ۱۱۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید. این کارشناس گفت: من انتظار داشتم که بهای نفت به حداکثر خود در ماه دسامبر برسد. پس از آن با نزدیک شدن به پایان سال و رسیدن به فصل زمستان شاهد کاهش تقاضا و کاهش بهای نفت بودیم. از نظر من این احتمال وجود دارد که بهای نفت با توجه به افزایش تقاضا در این وضعیت به بشکه ای ۱۱۰ دلار در هر بشکه برسد.
وی افزود: من حدس می زنم که شاهد تورم بیشتری باشیم.این موضوع تاثیر قابل توجهی بر روی بانک های مرکزی خواهد داشت. ما شاهد افزایش نرخ بهره در برخی زمان ها در سال ۲۰۲۲ خواهیم بود. شاید این موضوع سبب افزایش قدرت دلار به گونه ای شود که سرعت افزایش بهای کالاها را کاهش دهد.

 

غربی ها از عواقب تشدید بحران اوکراین بر اقتصاد و بازارهای سهام خود نگران هستند

خبرگزاری فرانسه : در پی حمله روسیه به اوکراین بورس هنگ کنگ بیش از سه درصد ارزش شاخص معاملاتی خود را از دست داد.

خبرگزاری فرانسه: ارزش سهام های آمریکایی در پی وخیم تر شدن تنش اوکراین با سقوط بیشتری روبرو شد. شاخص داو جونز با دو درصد کاهش مواجه شد

بخش تصویری آسوشیتدپرس: روبرت هالوِر، رئیس تحقیقات بازار «بادِر بانک» آلمان با حضور در تالار بورس فرانکفورت در این باره گفت: در صورتی که روسیه به دنبال کاهش شدت وخامت اوضاع اوکراین باشد، بازار سرمایه (دوباره) رونق خواهد گرفت. البته خوب می دانید که بعد از گذشت دو یا سه روز، دوباره بحث هایی نظیر اعلام نرخ بهره و تورم مطرح می شود. به نظرم بانک های مرکزی ما تمایلی به جلوگیری از انباشت بدهی های بیش از حد ندارند. با این حال اگر جنگ شود، این امکان وجود دارد که جلوی جنگ را بگیرند.

رویترز:  روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان گفت ۵۰ درصد از زغال سنگ ما از روسیه می آید.

رویترز: کمیسر اقتصادی اروپا گفت اقدام روسیه در به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی طلب اوکراین رشد اقتصادی منطقه یورو را در سال ۲۰۲۲ نامطمئن تر می کند. جنتیلونی که در یک نشست اقتصادی صحبت می کرد گفت: «ابهام همچنان پیرامون ما وجود دارد. نقض قوانین بین المللی از طریق به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی طلب در اوکراین توسط روسیه، این ابهام را به شدت افزایش خواهد داد.” در روز ۱۰ فوریه، کمیسیون اروپا پیش‌ بینی رشد خود را برای ۱۹ کشوری که در منطقه یورو هستند از ۳/۴ درصد به ۴ درصد در سال جاری کاهش داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره: پیامدهای بحران بین مسکو و کی‌یف، نگرانی هایی را درباره صادرات غلات در جهان ایجاد کرده است زیرا دو کشور از جمله بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان هستند. روسیه و اوکراین ۲۹ درصد از صادرات گندم، حدود ۲۰ درصد از صادرات ذرت و ۸۰ درصد صادرات روغن آفتابگردان را در جهان به خودشان اختصاص داده اند.
قراردادهای فوری گندم در بورس شیکاگو بیش از دو درصد افزایش یافت. بهای ذرت هم به بالاترین میزان در هفت ماه گذشته رسید. این تحولات ممکن است باعث افزایش تقاضای گندم آمریکا و کانادا شود. به ویژه آنکه بعضی از تجار می گویند کشتی ها از ترس احتمال وقوع جنگ در منطقه از ورود به منطقه دریای سیاه خودداری می کنند.
بیشتر صادرات گندم روسیه و اوکراین به کشورهای عربی است و به همین علت، این کشورها بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد. به عنوان مثال، مصر حدود ۵۲ درصد نیاز خودش به گندم را از روسیه و ۲۴ درصد نیاز گندم خودش را از اوکراین وارد می کند.  اردن ۴۲ درصد نیاز خودش به گندم را با واردات از اوکراین و ۳۱ درصد از آن را با واردات از روسیه تأمین می کند. ۳۶ درصد واردات گندم لبنان از روسیه و ۳۱ درصد آن از اوکراین است. با توجه به این داده ها اگر صادرات گندم از روسیه یا اوکراین با مشکل روبرو شود، این کشورها باید واردات خودشان را از دیگر منابع افزایش دهند که ممکن است باعث افزایش جهانی بهای گندم شود.

اسرائیل بین غرب و روسیه در بحران اوکراین گیر افتاده است

شبکه تلویزیونی ای ۲۴: اسرائیل بین امریکا و روسیه برای موضع گیری درباره حمله به اوکراین گرفتار شده است.  اسرائیل باید موازنه ایجاد کند. موازنه ای که شاید حفظ آن سخت باشد.

مجله نشنال اینترست:  در حالی که اسرائیل سعی می کند بی طرفی خود را حفظ کند، در عین حال باید در یک میدان مین دیپلماتیک حرکت کند تا روابط عملیاتی خود را با نیروهای روسیه در سوریه حفظ کند، انتظارات غرب را برآورده کند و به خواسته های جامعه خود که از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارند، توجه کند. در واقع، موضع اسرائیل منحصر به فرد است. اسرائیل رابطه عمیق و پیچیده ای با روسیه و اوکراین دارد. به خصوص، روابطش با روسیه در چند سال اخیر به طور قابل توجهی گسترده شده است. در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰، نتانیاهو ۱۷ بار به مسکو سفر کرد. در سال ۲۰۰۵ نیز پوتین به عنوان اولین رهبر روسیه به اسرائیل سفر کرد و یکبار دیگر نیز در سال ۲۰۱۲ به اسرائیل رفت. مهم تر این که، در سال ۲۰۱۷، دولت پوتین قدس غربی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، روسیه با آمریکا و بسیاری از شرکای اروپای غربی اش دچار اختلاف شد و به طور فزاینده ای منزوی تر شد. اما اسرائیل این اقدام روسیه را محکوم نکرد و دیپلمات هایش در رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ برای محکوم کردن اقدامات روسیه حضور نداشتند. اسرائیل همچنین با وجود فشارهای غرب نه روسیه را محکوم کرد و نه دیپلمات های روسی را اخراج کرد. این نشان می دهد که روابط میان اسرائیل و روسیه خاص، سازنده و شفاف است. گرچه اسرائیل متحد نزدیک آمریکا است و روابط دوستانه ای با اوکراین دارد، اما اسرئیلی ها تاکید می کنند که به نظرات روسیه احترام می گذارند. در واقع، علت آن می تواند این باشد که ارتش روسیه در مرز اسرائیل (با سوریه) حضور دارد و حتی حملات پراکنده اسرائیل علیه تهدیدات محسوس در خاک سوریه را تحمل می کند. در واقع، روسیه متحد واقعی همسایه شمالی اسرائیل یعنی سوریه است. این کشور سامانه های پدافند هوایی پیشرفته ای در سوریه مستقر کرده است و می تواند برخی از عملیات های اسرائیل را در این کشور محدود کند. این امر حفظ “خطوط باز ارتباطی” با مسکو را برای اسرائیل به اولویت تبدیل کرده است.
به علاوه، به علت روابط مسکو با ایران، نزدیک ماندن با روسیه به نفع اسرائیل است. روسیه و ایران همکاری خود را گسترش داده اند و مسکو یکی از طرف های مهم مذاکرات چندجانبه پیچیده بر سر برنامه هسته ای ایران است که اسرائیل آن را تهدید امنیتی شدیدی برای خود می داند.

نشریه تایمز آو اسرائیل: سفیر اسرائیل در کی یف از اسرائیلی ها خواست اوکراین را ترک کنند و هشدار داد در صورت شروع جنگ ممکن است اسرائیل نتواند پروازهایی را برای خروج اسرائیلی از اوکراین انجام بدهد. دیپلمات های اسرائیلی هم با قاطعیت تلاش می کنند به اسرائیلی های ساکن اوکراین کمک کنند تا قبل از شروع جنگ میان روسیه و اوکراین آن ها را از این کشور خارج بکنند. دیپلمات های اسرائیلی گفته اند جنگ علیه اوکراین می تواند ضربه مهلکی به اسرائیل باشد زیرا اوکراین یکی از تامین کنندگان اصلی گندم مورد نیاز اسرائیل است. میشل بروداسکای سفیر اسرائیل در اوکراین در مصاحبه با خبرنگار نشریه تایمز آو اسرائیل گفته اسرائیلی های مستقر در اوکراین نباید به این امید باشند که بعد از شروع جنگ روسیه و اوکراین با هواپیماهای نجات اسرائیل از اوکراین خارج شوند. وی گفت به همین علت از همه اسرائیلی های مستقر در اوکراین تقاضا می کنیم که پیش از آن که دیر بشود به سرعت از اوکراین خارج بشوند. این مقام اسرائیلی گفت ممکن است شرایطی در اوکراین ایجاد بشود که هیچ کس نتواند از این کشور خارج بشود به همین علت اسرائیلی های مقیم اوکراین باید به سمت مرزهای غربی اوکراین بروند و وارد کشورهای لهستان و رومانی بشوند. وی گفت در صورت وقوع جنگ همه شهروندان اوکراین به سمت غرب این کشور هجوم خواهند برد و این وضع کابوس خواهد بود. سفیراسرائیل در اوکراین تخمین زده که همچنان حدود ۱۰ هزار اسرائیلی در اوکراین هستند که اکثر آنها در کی یف به سر می برند. البته به گفته وی اسرائیلی ها در مناطق دیگر اوکراین مانند “خارکف”، “دنی پرو”، “اُدِسا” و “اومان” هم حضور دارند شهری که به یکی از زیارتگاه های یهودیان “حَسیدی” تبدیل شده است. معاون سفارت اسرائیل در اوکراین هم گفته شهر “اومان” اوکراین همیشه برای یهودی ها جذاب بوده است. حدود ۶۵۰۰ اسرائیلی با ثبت نام آنلاین در صفحه سفارت اسرائیل در اوکراین تقاضا کرده اند به این شهر سفر بکنند.

جروزالم پست: اسرائیل می داند که نمی تواند اقدامات نظامی خود علیه حزب الله و ایران را متوقف کند. بعید است نیروهای روسیه در سوریه، جت‌ها یا موشک‌های اسرائیل را رهگیری کنند. این در حالی است که مسکو می‌تواند چشم خود را بر اقدامات ایران و حزب‌الله در این کشور ببندد و حتی ممکن است به نیروهای سوریه اجازه دهد تا از آتش بارهای دفاع موشکی پیشرفته اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ استفاده کنند. این سامانه ها تاکنون توسط نیروهای روس هدایت می شدند و این نیروها تاکنون دکمه شلیک موشک های زمین به هوا را به سمت جت های اسرائیلی فشار نداده اند. ممکن است حملات هوایی اسرائیل در سوریه در دو هفته گذشته نشانه ای از سوی تل آویو باشد مبنی بر اینکه علیرغم جنگ در شرق اروپا، اسرائیل به اقدامات نظامی خود ادامه خواهد داد. زیرا از دیدگاه اسرائیل، اهدافی وجود دارد که ممکن است واقعاً شهروندانش را تهدید کند و این اهداف باید نابود شوند. همچنین ممکن است با توجه به مشغولیت روسیه در شرق اروپا، ایران و نیروهای نیابتی آن از این فرصت برای افزایش تحرکات تهاجمی خود در سوریه استفاده کنند، خواه افزایش قاچاق سلاح به حزب الله باشد یا حتی گسیل هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر به سمت اسرائیل. این چیزی است که تل آویو نمی پذیرد.

فرصت ها و تهدیدهای اسرائیل از بحران اوکراین

صالح النعامی در رشته توئیت هایی نوشت: تهدیدها و فرصت های وقوع جنگ میان روسیه و اوکراین، برای اسرائیل شرح زیر است:
الف- خطراتی که در این جنگ متوجه اسرائیل است به شرح زیر است:
– ۱  اسرائیل می ترسد که این جنگ، موقعیت و جایگاه ایران را در مذاکرات هسته ای وین که با حمایت روسیه همراه است تقویت کند، به گونه ای که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را به سمت و سوی دستیابی به توافقی سوق دهد که برای تهران راحت باشد.
۲ – این جنگ باعث کاهش حضور آمریکا در منطقه می شود که بر قدرت بازدارندگی اسرائیل نیز تأثیر گذار خواهد بود.
– ۳ اسرائیل می ترسد که روسیه توانایی این رژیم را برای ادامه حمله به پایگاه های ایران در سوریه کاهش دهد و این کار را به عنوان بخشی از پیام های ارسالی برای بایدن، انجام دهد.
۴ – جنگ بر توانایی اسرائیل در چگونگی رفتار با روسیه و آمریکا تأثیر می گذارد. آمریکا می تواند از اسرائیل مواضع شفاف تری در قبال روسیه بخواهد در حالی که مسکو از منافع زیادی در ارتباط با تل آویو برخوردار است.
ب- اما فرصت هایی که برای اسرائیل در این جنگ به وجود می آید به شرح زیر خواهد بود
– ۱  اسرائیل امیدواراست که کاهش حضور آمریکا در منطقه به روی آوردن رژیم‌ های عربی، به ویژه کشورهای حوزه خلیج‌ (فارس)، به سمت و سوی تقویت روابط با این رژیم منجر شود، که از جمله می توان به گسترش جنبه‌ های همکاری امنیتی و اطلاعاتی و افزایش خریدهای تجهیزات نظامی، اشاره کرد.
– ۲ اسرائیل امیدواراست برخی از نقش‌ های نظامی آمریکا در منطقه (ایمن سازی خطوط دریایی، ارائه اطلاعات مربوط به ایران و گروه‌های وابسته به آن و …) را ایفا کند که این امر می تواند جایگاه اسرائیل را در برابر واشنگتن و رژیم‌ های منطقه افزایش دهد.
– ۳ اسرائیل امیدوار است که این جنگ به افزایش صادرات نظامی و فناوری خود به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی کمک کند، به ویژه با تمرکز بر سامانه های دفاع هوایی که (به ویژه برای اروپا) تولید می کند. این در حالی است که اسرائیل تاکنون از دادن سامانه «گنبد آهنین» و «عصای جادویی» به امارات امتناع کرده است.
– ۴ جنگ ممکن است به انگیزه ده ها هزار یهودی برای مهاجرت به اسرائیل کمک کند.

 

تقارن حساس مذاکرات احیای برجام  در وین و بحران اوکراین

روزنامه واشنگتن تایمز: تلاش های دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای احیای توافق هسته ای ایران در پی اقدام تهران مبنی بر فراخواندن مذاکره کننده ارشد از مذاکرات وین همزمان با تشدید بحران اوکراین باعث شده که این مذاکرات که از ماه قبل با چالش هایی مواجه بوده, با موانع جدیدی مواجه شود. ممکن است همکاری آمریکا و روسیه در این مذاکرات دچار مشکل شود. کاخ سفید اعلام کرد, مذاکرات وین با مشارکت نمایندگان کشورهای آمریکاٰ، ایران، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین وارد مراحل نهایی شده اما اقدام تهران حاکی از آن است که پیشرفت احتمالا قریب الوقوع نیست. اختلاف نظر میان روسیه و آمریکا درباره اوکراین دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای را تهدید می کند. تحلیلگران می گویند سوالی که مطرح است این است که روسیه تا چه حد می تواند از مذاکرات برای ضربه زدن به موقعیت جو بایدن در عرصه جهان استفاده کند؟

القدس العربی: تنتش های خطرناک در اوکراین و روسیه بر خبرهای رسیده از وین درباره روند مذاکرات احیای برجام تاثیر گذاشت. اکثر سیاستمداران و تحلیلگران معتقدند طی چند روز یا نهایت چند هفته توافق وین اعلام خواهد شد و مشخص است که درباره توافقی مطابق توافق ۲۰۱۵ صحبت می شود بدون اینکه اصلاحات یا بندهای جدیدی به آن اضافه شود و این یک پیروزی بزرگ برای نظام ایران به شمار می رود؛ نظامی که نمایندگان آن در وین از جایگاه قدرت حاضر شدند آنهم بعد از اینکه تحریم های ترامپ در تحقق اهدافش شکست خورد.

نشریه اماراتی نشنال: دیپلمات ها تلاش می کنند هر بحرانی را براساس مشخصات آن حل و فصل کنند اما ارتباطاتی بین بحران ها وجود دارد.  هدف گفتگوهای کنونی در وین، پایتخت اتریش، احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ( برجام) بین ایران در یک طرف و چین و فرانسه ،‌ آلمان و روسیه و آمریکا در طرف دیگر است. با این همه این گفتگو را نمی توان جداگانه مورد بررسی قرار داد زیرا در همه گفتگوهای آمریکا و اروپا و نیز اروپا و روسیه که اکنون بر حل و فصل بحران روسیه متمرکز است نقش دارند. اوکراین-  که بخشی از امپراتوری روسیه بود و در ادامه مانند روسیه به یکی از جمهوری های سابق شوروی تبدیل شد- به دنبال پیوستن به ناتو است. ناتو یک اتحاد امنیتی غربی به رهبری آمریکاست که بیش از هفت دهه پیش به عنوان خاکریزی در برابر بلوک کمونیستی به رهبری شوروی ایجاد شد. مسکو از نفوذ فزاینده ناتو پس از جنگ سرد در اروپای شرقی می ترسد و قصد دارد آن را در این مسیر متوقف کند. بنابراین، اولویت فوری غرب، دستیابی به توافقی با روسیه است که ساختار امنیتی اروپا را برای سال‌های آینده تعیین می کند.

“نیویورک پست”: حمله به اوکراین به طور مستقیم به سود جمهوری اسلامی ایران است. به همین علت است که پس از ماه‌ها رکود در گفتگوهای وین، در روزهای منتهی به رسمیت شناختن بخش های جدایی‌طلب شرق اوکراین از سوی روسیه، می‌شنویم که توافق با ایران به امضای نهایی نزدیک است. بایدن به تامین نفت ارزان ایران به عنوان پاسخی به قیمت بالای گاز در آمریکا اشاره کرده، سیاستی که حالا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

روزنامه صهیونیستی “یدیعوت آحارانوت”: حوادثی که در اوکراین می گذرد ممکن است به مذاکرات هسته ای وین میان ایران و این قدرت ها شتاب بخشیده باشد. این قدرت ها ممکن است خواهان آن باشند که این موضوع را پشت سر بگذارند زیرا فکر می کنند به جنگ در اوکراین نزدیک اند.  با وجود این تنش ها، روس ها و آمریکایی ها قادرند درباره موضوع ایران با هم همکاری داشته باشند و (در این زمینه) حس بدی میان آن ها وجود ندارد.

گلف نیوز: به نظر می‌رسد فرانسوی‌ها مشتاق به دستیابی به توافق در بحبوحه بن‌بست اوکراین، یکی از بحران‌های پر خطر اروپا از زمان جنگ جهانی دوم، باشند. پاریس معتقد است که گفتگوهای وین که ماه‌ها در جریان است- ممکن است با به هم خوردن تمرکز آمریکا در بحبوحه همه‌گیری کووید-۱۹، نرخ بالا و بی سابقه تورم و بن‌بست در مرز اوکراین- با مشکل روبرو شود.

روزنامه اینترنتی رای الیوم : تشدید تنش های آمریکا و روسیه بر سر اوکراین به نفع ایران تمام خواهد شد زیرا باعث می شود آمریکا به این کشور (ایران) توجهی نداشته باشد و همه توجه خود و جهان را به بحران اوکراین معطوف کند و همین امر سبب تضعیف موضع مذاکراتی این کشور (آمریکا) در وین می شود و ممکن است سبب شود نرمش بیشتری نشان دهد و خواسته های ایران را برای لغو کامل همه تحریم ها بپذیرد و هر دو مجلس کنگره این کشور (سنا و مجلس نمایندگان) تضمین بدهند این کشور در آینده از هرگونه توافقی که به دست می آید خارج نخواهد شد.

مجله نشنال اینترست: اگر اوضاع دراوکراین وخیم شود، پوتین احتمالا در تلاش برای اعمال فشار به آمریکا و متحدانش در ناتو از جبهه مختلف، ملاحظاتش را درخصوص تعهد کامل به ایران در نظر می گیرد. کرملین احتمالا از تهدید فروش سلاح به ایران بعنوان اهرمی بالقوه در مذاکرات بر سر اوکراین استفاده می کند. در این صورت، یک توافق بیست ساله احتمالا پیشنهاد یک توافق تسلیحاتی واقعی نیست بلکه تهدیدی است که بعنوان برگ چانه زنی مطرح می شود.

روزنامه واشنگتن تایمز: رویدادها در روسیه، اوکراین و چین مذاکرات آمریکا با ایران در مورد توافق هسته ای را به حاشیه رانده است. این اشتباه است.

جروزالم پست: مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران پس از هشت دور گفتگوی هیئت های پنج عضو شورای امنیت و آلمان، به نظر میرسد در آستانه موفقیت قرار داشته باشد مگر اینکه ایران مواضع خود را تغییر دهد، شرایط جدیدی را تعیین و سختگیری بیشتری کند، به ویژه با توجه به اینکه بحران بین المللی کنونی بین قدرت های بزرگ (تنش ها در خصوص اوکراین و تایوان) تا حد بسیار زیادی به نفع ایران است.

پایگاه اینترنتی روزنامه «جروزالم پست”: لیندسی گراهام،‌ سناتور جمهوری خواه در سفر خود به اورشلیم (قدس اشغالی) گفت رویکرد چین در قبال تایوان و موضوع حمله روسیه به اوکراین بسیار مهم و نقطه عطفی در تاریخ اند اما آنچه ما درباره آن به اندازه کافی صحبت نمی کنیم، موضوع ایران است. دستیابی ایران به سلاح اتمی،‌ تغییردهنده همه بازی هاست.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست: نتیجه بحران اوکراین می تواند به ایران نشان دهد که می تواند حملات نیابتی بیشتری را درمنطقه تشویق کند. حس مصونیت جهانی دربرابر تهاجم ها و حملات و این حس که نظم جهانی تحت رهبری آمریکا منسجم نیست ممکن است به دشمنان اسرائیل کمک می کند. بنابراین بحران اوکراین می تواند پیامدهایی داشته باشد که اسرائیل را تحت تاثیر قرار دهد. روسیه الزاما مشکل بزرگی نیست. روسیه عموما با اسرائیل همراه است. چین هم با اسرائیل تجارت داشته است. اما سوالات مهمی وجود دارد درباره اینکه چطور این امر ممکن است به ستیزه جویی ایران در منطقه دامن بزند. اگرچنین به نظر برسد که روسیه برای تهاجم چراغ سبز گرفته است، بعد ایران ممکن است فکر کند می تواند حملاتش را شدت ببخشد.

جروزالم پست : در حالیکه تنش های اسرائیل-ایران چند دهه است ادامه دارد، سوال این که آیا جنگ روسیه با اوکراین باب اتفاقات غیرمنتظره و تهاجمات و جنگ های مشابه را باز می کند. این احتمال وجود دارد که جنگ با اوکراین و تمرکز آمریکا بر آن، ایران را به این باور سوق دهد که می تواند از این آشفتگی برای تشویق نایبانش به حمله به اسرائیل استفاده کند. حزب الله سرگرم تهدید اسرائیل بوده است و به شکل فزاینده موشک و پهپاد انبار می کند. ایران می تواند از بحران اوکراین، از طریق کاسته شدن از تحریم های هسته ای اش یا تقویت نایبانش سود ببرد… توانایی قابل توجه ایران در انجام دادن حملات در کمانی به طول ۳۰۰ کیلومتر از لبنان تا خلیج عمان، نشان می دهد چطور مصونیت اقدامات روسیه در اوکراین، بخشی از روندی کلی تر است. مثلا پهپاد ایران در ژوئیه ۲۰۲۱ به یک فروند کشتی حمله کرد و دو خدمه آن را در خلیج عمان کشت. هیچ پاسخی به این اقدام داده نشد. ایران در ماه های مه و ژوئن ۲۰۱۹ در مسیر شش فروند کشتی مین گذاری کرد و واکنشی به آن صورت نگرفت. ایران به پادگان آمریکا در تنف سوریه حمله کرده است. این کشور حملات پهپادی به نیروهای آمریکایی در اربیل در شمال عراق انجام داده است. این فهرست همچنان ادامه دارد.  ایران جنگ روسیه را تماشا خواهد کرد و با دقت نگاه می کند که واکنش جهان به آن چه خواهد بود. ایران می داند که توانسته است در حملاتش در سراسر منطقه از مصونیت برخوردار باشد. اما این کشور می خواهد بداند آیا می تواند به حملات گسترده تر دست بزند. در حالیکه جنگ روسیه علیه اوکراین شکل می گیرد، مذاکرات هسته ای با ایران هم جریان دارد. ایران می خواهد این مذاکرات به نفع آن تمام شود. اما ایران نشان داده است چندان به زمان اهمیت نمی دهد زیرا حس می کند شرایط به نفعش است. ایران بر این باور است که دوستانش در مسکو و پکن به منزله آینده اش هستند. این کشور در این مسیر خشنود خواهد بود که شاهد اقدامات روسیه باشد زیرا این کار باب حملات بیشتر ایران را باز می کند. در حالیکه ایران از اینکه خواهان همکاری مسالمت آمیز با (کشورهای) خلیج(فارس) است سخن می گوید، رئیس جمهور خود را به قطر می فرستد و با عمان گفت و گو می کند، همزمان می خواهد بتواند با مصونیت به آمریکا، اسرائیل و دیگران حمله کند.  این خطر که جنگ روسیه با اوکراین به احتمال درگیری اسرائیل با ایران می افزاید، روشن است. حزب الله اخیرا پهپادی را فرستاد که وارد حریم هوایی اسرائیل شد و به لبنان بازگشت. حزب الله پس از آن در باره فرستادن پهپادهای بیشتر لاف زد. این مشخصا حرکتی تحریک آمیز بود. حزب الله اسرائیل را محک می زند و همزمان به تقویت راکت ها، موشک ها و پهپادهای خود ادامه می دهد. علاوه بر این، رسانه های خارجی گزارش دادند در حمله موشکی این هفته در سوریه ظاهرا یک سایت حزب الله هدف قرار گرفت. این بهانه ای برای تنش ها در منطقه است.

انتخاب های دشوار ترکیه در میانه بحران اوکراین

میدل ایست آی:  بحران اوکراین دو پرسش ناخوشایند برای ترکیه به همراه دارد: چطور توازن قدرت را در دریای سیاه حفظ کند؟ چطور روابطش را بین روسیه، اوکراین و غرب مدیریت کند؟ تاکنون سیاست آنکارا در قبال مسکو متشکل از گفتگو و بازدارندگی بوده است. درخصوص بازدارندگی، ترکیه به اعضای غیر اروپایی ناتو نظیر آمریکا و انگلیس نزدیک تر است. در عین حال، سیاست گفتگوی ترکیه با روسیه مشابه اعضای اتحادیه اروپا به ویژه آلمان است. با این حال در شرایطی که میزان خاصی از شباهت در مواضع ترکیه و برخی کشورهای غربی در بحران کنونی وجود دارد، همگرایی منافع آن ها، هنوز به همکاری معنی داری منتهی نشده است. در کوتاه مدت، مسیر موازی بازدارندگی و گفتگو همچنان به ترکیه مهلتی را برای ادامه آزادی عملش می دهد. این مسئله، تعریف نقش نه فقط روسیه بلکه ترکیه را در هرگونه معماری امنیتی جدید اروپا ضروری می سازد. آنچه در اوکراین درحال وقوع است تاحدی گواهی از یک بحران مرتبط با نظم امنیتی کنونی اروپا یا فقدان آن است. آنکارا برغم عضویت در ناتو، شریک ایده آلی برای مسکو است. بطور مثال، ترکیه سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه خریداری کرده است و با احداث خط لوله ای موافقت کرده که اوکراین را دور می زند و گاز روسیه را به جنوب و جنوب شرق اروپا منتقل می کند. آنکارا و مسکو همچنین به روشی دقیق و حساس روی مدیریت مناقشات در خاورمیانه و قفقاز جنوبی کار کرده اند. در سوریه، جدا از فرایند آستانه با ایران، ترکیه و روسیه گشت زنی های مشترکِ نظامی انجام می دهند.  در عین حال در جمهوری آذربایجان، این دو قدرت بزرگ مرکز مشترکی را برای نظارت بر آتش بس پس از جنگ ناگورنی قره باغ ایجاد کرد. از طرف دیگر، برغم روابط نزدیک ترکیه با روسیه، این کشور یکی از متحدان نمونه و ایده آل ناتو است. در واقع سیاست ترکیه در قبال بحران اوکراین بسیار مشابه رویکرد کلی ناتو در قبال روسیه است؛ بازدارندگی و گفتگو. ترکیه به منظور تقویت توانمندی های دفاعی اوکراین با ارسال تجهیزات نظامی به کی یف ، سیاست بازدارندگی در قبال روسیه را دنبال می کند. اگر چه آنکارا دیپلماسی را به تنش ترجیح می دهد. به نظر می رسد ترکیه علاقه مند به خودداری از پیوستن به هرگونه تلاشی است که بدنبال ضربه زدن به روسیه با تحریم های تنبیهی سخت گیرانه یا رویارویی نظامی است. در واقع رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بارها آمادگی اش را برای میانجی گری بین روسیه و اوکراین اعلام کرده است. میزان ریسک و خطر برای ترکیه در این بحران کنونی بالاست. این خطرات شامل امنیت همسایه شمالی اش ، اوکراین، توازن قدرت در منطقه دریای سیاه، روابط پیچیده اش با روسیه و آینده نظم امنیتی اروپاست.

ترکش های بحران اوکراین به غرب اسیا(خاورمیانه) می رسد

پایگاه اینترنتی دویچه وله: بر اساس گزارش موسسه خاورمیانه مستقر در واشنگتن، اوکراین ۹۵ درصد غلات خود را از طریق دریای سیاه و بیش از ۵۰ درصد صادرات گندم خود را در سال ۲۰۲۰ به منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا صادر می کند.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی هشدار می دهد، یک اختلال “عواقب بدی” برای امنیت غذایی در “کشورهایی که هم اکنون نیز شرایط شکننده دارند” خواهد داشت.
تخمین زده می شود که لبنان و لیبی حدود ۴۰ درصد گندم خود را ، یمن حدود ۲۰ درصد و مصر حدود ۸۰ درصد از گندم خود را از روسیه و اوکراین وارد می کنند.
بنابراین، هر گونه اختلال در عرضه گندم به شدت خاورمیانه را با کمبود و افزایش قیمت تحت تاثیر قرار خواهد داد. بیانکو به این خبرگزاری گفت: “این به طور بالقوه یک مشکل مهم خواهد بود
زمانی که قیمت نان به حدی بالا ‌رود که مردم توان خرید آن را نداشته باشند، مردم به خیابان‌ها می‌آیند.”

روزنامه اسرائیل هیوم : روسیه یک هفته پس از محکوم کردن اسرائیل برای حملات هوایی به اهداف ایران در سوریه، برای رزمایش های دریایی، جت های جنگنده میگ-۳۱ کی با موشک های مافوق صوت کینژال و بمب افکن های راهبردی توپولوف تو-۲۲ ام با قابلیت حمل سلاح هسته ای تا فاصله دور را در پایگاه هوایی در این کشور مستقر کرد. این مطلب را خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزارت دفاع روسیه نقل کرد.
هواپیماهای اعزام شده به پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در رزمایش هایی در شرق دریای مدیترانه شرکت خواهند کرد و بخشی از افزایش فعالیت نظامی روسیه در میانه بن بست با غرب بر سر موضوع اوکراین و امنیت اروپا هستند.

هدف اصلی روسیه این است که کشورهای غربی، سازمان ناتو و دولت های اروپایی و دولت آمریکا را متوجه این موضوع کنند که روسیه در دفاع از منافع خود که یک گستره منطقه ای دارد قاطع و جدی است و پیگیری ملاحظات و سیاست هایی که مختص دوران جنگ سرد بود در قالب نظام دو قطبی در شرایط کنونی دیگر قابلیت اجرا در محیط پیرامونی روسیه را ندارد. ادراک روس ها این است که سیاست غربی ها بر همان مبنای سیاست های دوران جنگ سرد بنا شده و تلاش میشه تا مهارو محاصره روسیه به ویژه در مناطق پیرامونی این کشور در دستور کار قرار بگیرد به همین دلیل روسیه از طریق اتخاذ این سیاست استراتژیک و تاریخی این پیام را به کشورهای غربی صادر کرد که از این پس در دفاع از منافع روسیه این کشور بسیار جدی است و اقدامات تحریک آمیزی نظیر گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه را برنخواهد تافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.