از رئیس جمهور تصادفی تا رئیس جمهور واقعی

7 425

ولودیمیر الکساندرویچ زلنسکی (روسی : Владимир Александрович Зеленский؛ IPA: [vlɐˈdʲimʲɪr ɐlʲɪˈksandrəvʲɪtɕ zʲɪˈlʲenskʲɪj]؛متولد ۲۵ ژانویۀ

۱۹۷۸ )دلقک و کمدین و رئیس‌جمهور کنونی اوکراین است.

به  نوشته ویکی پدیا  وی ۲۱ آوریل ۲۰۱۹ بدون پیشینۀکار سیاسی و با پیروزی بر رئیس‌جمهور پیشین اوکراین پترو پروشنکو با بدست آوردن ۷۰ درصد آرا به عنوان رئیس جمهور اوکراین انتخاب شد.

زلنسکی در مجموعه تلویزیونی طنز خادم ملت که در سال ۲۰۱۵ (میلادی) ساخته شد نقش رئیس‌جمهور تصادفی اوکراین را بازی کرد. در سال۲۰۱۸(میلادی) زلنسکی با کمک تهیه‌کنندگان این مجموعۀ تلویزیونی (استودیوی Kvartal 95) حزبی را با نام «خادم مردم» تأسیس کرد و با شعار مبارزه با فساد نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوکراین (۲۰۱۹)شد. بخش عمده کمپین انتخاباتی زلنسکی در شبکه های اجتماعی انجام شد و توانست رأی رأی‌دهندگان جوان را از آن خود کند. وی همچنین با پرهیز نکردن از سخن گفتن به زبان روسی حمایت شهروندان روس‌تبار شرق اوکراین را به‌دست‌آورد.

ولودیمیر اولکساندروویچ زلنسکی از پدر و مادری یهودی در ۲۵ ژانویه ۱۹۷۸ در کریفیی ریه،آن زمان در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین به دنیا آمد. پدر او، الکساندر زلنسکی، استاد و رئیس بخش سایبرنتیک و سخت‌افزار محاسباتی در مؤسسه اقتصاد کریفیی ریه است. مادرش ریما زلنسکا، قبلاً به عنوان مهندس کار می‌کرد. پدربزرگش، سمیون ایوانوویچ زلنسکی، در طول جنگ جهانی دوم در ارتش سرخ(در بخش تفنگ موتوری گارد ۵۷) خدمت می‌کرد. قبل از شروع مدرسه ابتدایی زلنسکی به مدت چهار سال به دلیل کار پدرش در شهر اردنت مغولستان زندگی کرد. او در ۱۶ سالگی در آزمون زبان انگلیسی قبول و برای تحصیل دراسرائیل کمک هزینه تحصیلی دریافت کرد، او بعداً مدرک حقوق را از مؤسسه اقتصاد کریفیی ریه گرفت، اما او در زمینه حقوقی تجربۀ چندانی ندارد.

زلنسکی در سپتامبر ۲۰۰۳ با هم کلاسی مدرسه خود ، اولنا زلنسکا ازدواج کرد، اولین دختر این زوج، “اولکساندرا”، در جولای ۲۰۰۴، و پسرشان، “کریلو”، در ژانویه ۲۰۱۳ به دنیا آمد. در سال ۲۰۱۴ دختر انها در نقش ساشا درفیلم ۸New Dates که نقش دختر قهرمان داستان بود را بازی کرد. همچنین او در سال ۲۰۱۶، او در نمایش The Comedy Comet Company Comedy’s Kids شرکت کرد و ۵۰۰۰۰ گریونا برد.

زبان اول ولودیمیر زلنسکی روسی است، و او همچنین به زبان های اوکراینی و انگلیسی مسلط است.دارایی های او در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۷ میلیون گریونا (حدود ۱٫۵ میلیون دلار آمریکا) تخمین زده شد.

زلنسکی با تجربیاتی که در دوران زندگی هنری خود در زمینه دلقک بازی بدست آورده بود توانست تبلیغات سنگینی به نفع خود براه اندازد و خود را در نقش یک سیاستمدار در اوکراین معرفی کند . زلنسکی گذشته از زبان های روسی و انگلیسی زبان عبری را هم می داند و آنچنان در دلقک بازی مسلط است که می تواند تماشاچیان را وادار به خنده های طولانی کند.او در نقش رئیس جمهور تصادفی مردم را به خنده انداخت ولی امروز در نقش رئیس جمهور واقعی مردم اکراین را به  گریه انداخته است بنظر شما فردا چه خواهد کرد؟

7 نظرات
 1. حمیده می گوید

  به نظر من دوباره دلقک خواهد شد

 2. جمشید می گوید

  به نظر من امروز هم دلقک است

 3. فریدون می گوید

  بستگی دارد اوضاع سیاسی اوکراین به چه سمت و سوئی حرکت کند

 4. عباس می گوید

  شاید به اسرائیل برود و در آینده رئیس جمهور اسرائیل شود

 5. فرزاد می گوید

  گویا فعلا به دامان آمریکا رفته و فرار کرده شاید در هالیود یک نقشی بهش بدهند

 6. ستاره می گوید

  این بابا از عهده دلقکی هم بر نمیاد چه برسه به ریاست جمهوری یک کشور

 7. سجاد می گوید

  انصافا شبیه نرمن ویزدون نیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.