اتحادیه عرب چه پدیده ای است ؟

0 201

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، دولت قاهره خواستار برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب به منظور بررسی جنگ اوکراین و تأثیر آن بر کشورهای منطقه شد. در همین راستا، وزارت خارجه مصر بیانیه‌ای صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه مصر در بیانیه مذکور تأکید کرده است: ما از سران اتحادیه عرب درخواست کردیم تا نشست فوق العاده ای در سطح نمایندگان این اتحادیه برای بررسی جنگ اوکراین تشکیل شود.

 

در حالی که بیشتر کشورهای عربی، طرف‌های درگیر در بحران مسکو-کی‌یف را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کردند، عربستان سعودی هنوز موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده است. اولین واکنش عربی به بحران اوکراین را قطر نشان داد.

«تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر طی تماسی تلفنی با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در جریان آخرین تحولات در کی‌یف قرار گرفت. وی ضمن تاکید بر لزوم حفظ وضعیت انسانی غیرنظامیان، همه طرف‌ها را به خویشتنداری و حل اختلافات از طریق گفتگو و دیپلماسی و عدم اتخاذ تصمیمات تشدید کننده تنش دعوت کرد.

نکته جالب توجه آن که هنگامی که اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد ،مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی بحران لبنان نشد و هنگامیکه اسرائیل به سوریه حملات متوالی موشکی انجام داد – که هنوز هم ادامه دارد – مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی بحران ناشی از حمله اسرائیل به سوریه نشد و هنگامی که اسرائیل به غزه حمله نمود  مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی تجاوز نظامی به غزه نشد.  هنگامیکه اسرائیل دانشمندان فیزیک هسته ای ایران را ترور کرد مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب نشد.

هنگامیکه یمن از سوی دشمنان اسلام و اعراب مورد حمله قرار گرفت و این حملات هفت سال است که ادامه دارد بازهم مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب نشده است و حتی هنگامیکه قطر از سوی عربستان و متحدانش تحریم شد مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب نشده است ولی حالا که تنش بین روسیه و اکراین بالا گرفته مصر خواهان برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب شده است . بنظر شما چه دلیلی وجود دارد؟ مثلا

  • آیا سران مصر تصور می کنند مردم روسیه و اکراین عرب هستند؟
  • آیا سران مصر تصور می کنند خودشان از نژاد اسلاو هستند؟
  • آیا سران مصر تصور می کنند اتحادیه عرب جانشین پیمان ورشو شده است؟
  • آیا سران مصر تصور می کنند اتحادیه عرب شعبه و زیر شاخه ای از پیمان ناتو است ؟

بنظر می رسد مورد چهارم به حقیقت نزدیکتر باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.