بررسی جوانب مختلف همکاری امنیتی ، اطلاعاتی و نظامی حاکم بحرین و رژیم صهیونیستی

0 204

نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی اولین سفر خود را به منامه در زمانی انجام کرد که مردم بحرین سرگرم بزرگداشت یازدهمین سالگرد قیام خود هستند . بی تردید انتخاب چنین تاریخی تصادفی نبوده و دستکم بخشی از اهداف رژیم اقلیت اما تمامیت خواه حاکم بر این کشور را از نزدیکی به رژیم صهیونیستی و انعقاد توافقنامه امنیتی با آن را آشکار می کند و در عین حال نشان می دهد که چگونه این رژیم از نیازهای داخلی این کشور بهره برداری و فرصت سازی می کند.

پایگاه خبری وابسته به مخالفان بحرینی از اقدام آل خلیفه به استخدام و جذب قضات خارجی در دادگاه های بحرین خبر داد.
پایگاه ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه بحرین نوشت: به سبب فساد آل خلیفه و افزایش بیکاری و گرانی و کسری بودجه سراسری به سبب بی پروایی خاندان حاکم و ماجراجویی های آن در خرید باشگاه های ورزشی, خرید املاک در خارج از کشور و نابود کردن ثروت های نسل ها, شهروندان اصلی بحرین در کشور خود مانند بیگانه ها شده اند. به نوشته روزنامه الوطن, وزارتخانه موسوم به وزارت دادگستری متعلق به آل خلیفه, مصوبه اجرای برخی إصلاحات در قوانین قوه قضائیه را به تصویب رساند که بر اساس آن استفاده از زبان غیر عربی در دادگاه ها و انتخاب قضات خارجی غیر عرب برای تصدی برخی پست های قضایی مجاز است.

شبکه تلویزیونی العهد:

رئیس دفتر انقلاب ۱۴ فوریه بحرین تاکید کرد مردم بحرین بیش از هر زمان دیگری به انقلاب علیه رژیم آل خلیفه احساس نیاز می کنند.

پایگاه انقلاب بحرین:

شهروندان بحرینی در روستای کرانه در استان الشمالیه در شمال این کشور منتشر کرد.
شهروندان با سردادن شعارهایی علیه نظام آل خلیفه در بحرین بر ضرورت آزادی زندانیان سیاسی تاکید کردند.

ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین در حساب کاربری خود در توئیتر شعار گرامیداشت یازدهمین سالگرد انقلاب ۱۴ فوریه بحرین را «#متحدون_علی_طریق_الحق» [متحد در مسیر حق] اعلام کرد.

هدف امنیتی  رژیم ال خلیفه از نزدیکی به رژیم صهیونیستی چیزی نیست جز استفاده از تجارب و شیوه های سرکوب گرانه رژیم صهیونیستی در فلسطین برای سرکوب قیام مردم بحرین است که سال ها برای احقاق حقوق خود تلاش می کنند که سال ها از آن محروم هستند.از این پس رژیم صهیونیستی و دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آن در سرکوب و مهارقیام مردم به طور مستقیم وارد خواهندشد. با توجه به اینکه یکی از شیوه های این رژیم در سرکوب قیام و انتفاضه مردم فلسطین شناسایی و ترور چهره های سرشناس مبارزان فلسطینی بوده از اینرو این احتمال وجود دارد که از این پس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی بحرین هم به همین شیوه متوسل شود  و یا اینکه جوخه های ترور اسرائیلی به نیابت از شیخ خلیفه به این اقدام دست بزنند. دوم اینکه تا پیش از این دستگاه اطلاعاتی و امنیتی بحرین بیشتر متکی به حمایت ها و مشاوره های سرویس اطلاعات انگلیس بوده که تا حدودی مبتنی بر شیوه های محافظه کارنه بوده است اما اکنون رژیم صهیونیستی جای انگلیس را در حوزه امنیت داخلی می گیرد و یا اینکه انگلیس در جهت بسترسازی برای روابط منامه- تل آویو داوطلبانه و بر اساس بده وبستان صورت گرفته جای خود را به این رژیم می دهد کمااینکه امریکا نیز در حوزه نظامی اقدام مشابه انجام می دهد.

بحرین سازمان های امنیتی خود را با کمک رژیم صهیونیستی اصلاح و همکاری های خود را با این رژیم افزایش می دهد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، پایگاه تخصصی اینتلیجنس آنلاین در امور امنیتی اعلام کرد بحرین تغییرات گسترده سازمان های امنیتی خود را برای تقویت توانایی های تکنولوژیک آن آغاز کرده است.

به نوشته این پایگاه، شاه بحرین به مسئولان سازمان های امنیتی کشورش دستور داده است این سازمان ها را به صورتی اصلاح و سازماندهی مجدد کنند که بتوانند در سرکوب مردم با اسرائیل همکاری گسترده داشته باشند.
این پایگاه افزود سازمان امنیت راهبردی بحرین میزبان شماری از مربیان اسرائیلی خواهد بود تا افسران اطلاعات بحرین را آموزش دهند.
پایگاه اینترنتی عربی۲۱:

جنبش حماس تاسف شدید خود را از استقبال بحرین از نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابراز کرد.


حماس گفت: بنت و دولت او مسئول سیاست مجازات های دسته جمعی و جنایات آواره سازی و شهرک سازی و نژادپرستی است که همچنان علیه ملت فلسطین در قدس اشغالی و محله الشیخ جراح و نابلس و جنین و غزه محاصره شده، انجام می شود.

پایگاه اینترنتی خبرگزاری صفا:

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ای استقبال مسئولان بحرین از نفتالی نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در منامه محکوم و اعلام کرد استقبال مسئولان اسرائیلی در پایتخت های عربی موجب تشدید اقدامات تروریستی این رژیم می شود چرا که شهروندان فلسطینی را هدف قرار می دهد و خون فرزندان آن در نتیجه جنایات دشمن به زمین ریخته و خانه هایشان ویران می شود. جهاد اسلامی در بیانیه اش تأکید کردعادی سازی روابط با تل آویو به هر شکلی که باشد و استقبال از مسئولان صهیونیسی، عامل و مشوقی برای تشدید حملات و جنایات آنان علیه ملت ، سرزمین و مکان های مقدس ماست.

با نزدیکی و ائتلاف امنیتی رژیم رژیم صهیونیستی و رژیم آل خلیفه ،مردم فلسطین ومردم بحرین در موقعیت مشابه قرار می گیرند و احساس نزدیکی و همدردی بیشتری با هم پیدا می کنند کما اینکه چنین وضعیت مشابهی بین مردمان بحرین و فلسطین با یمن نیز وجود دارد و بر همین اساس می توان گفت به موازات نزدیکی و ائتلاف میان رژیم صهیونیستی و دولت های سازشکار عربی، ائتلاف مردمی نین بین ملل تحت ستم ان ها شکل خواهد گرفت و اکنون نمادهای آن را می توان در مواردی مشاهده کرد. یکی از نتایج نزدیکی ملت های تحت ستم و اشغال می تواند تضعیف پروژه جنگ شیعه و سنی در منطقه و اغاز روندتازه ای از وحدت شیعه و سنی باشد چراکه اکنون سنی ها در فلسطین و شیعیان در بحرین در معرض همپیمانی امنیتی و اطلاعاتی منامه- تل آویو قرار دارند و وضعیت مشابهی هم برای یمنی های زیدی مذهب متصور است و این به روشنی نشان می دهد که تاکنون دولت متجاوز صهیونیستی و دولت اقلیت و تما میت خواه بحرین از مذهب به عنوان پوششی برای سیاست های خود استفاده می کردند.

پایگاه خبری RevolutionBahrain (انقلاب بحرین) در صفحه کاربری خود در یوتیوب تصاویری از تظاهرات شهروندان بحرینی به مناسبت یازدهمین سالروز انقلاب ۱۴ فوریه منتشر کرد. صدها بحرینی با برگزاری تظاهرات در همه استان های این کشور، شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا سر دادند و بر مواضع خود درحمایت از قدس و فلسطین تاکید کردند.

شبکه تلویزیونی اللؤلؤه در ویژه برنامه ای با عنوان ”متابعات“ به بررسی عادی سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی و مخالفت مردم این کشور با این کار پرداخت . مجری برنامه گفت: به رغم استقبال گرم مقامات رسمی بحرین از بنی گانتس وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل و زیاده روی در این کار، مردم بحرین توانستند صدای اعتراض خود را به گوش دیگران برسانند و تاکید کنند در خیانت به آرمان فلسطین مشارکت نخواهند کرد.

راضی الموسوی روزنامه نگار و دبیر کل سابق جمعیت وعد بحرین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی خاک پاک بحرین را آلوده می کند که اکثریت قاطع مردم بحرین با عادی سازی روابط با صهیونیست ها مخالف هستند و از حق فلسطینی ها حمایت می کنند و علیه بنت هستند که در دوره او عملیات ترور کودکان و زنان و تخریب خانه ها و مصادره اراضی افزایش یافت.

توئیتر:

کانال تلگرامی قدس:  مردم بحرین در محکومیت سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کشورشان و برای مخالفت با عادی سازی روابط با این رژیم تظاهرات کردند.

ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین در پیامی توئیتری تحت عنوان انقلاب آزادگان همچنان رو به جلو در حرکت است، از شعارنویسی انقلابیون این کشور برای اعلام دوباره خواسته ها و حقوق سیاسی خود و مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داد. آنها نام «حمد» دیکتاتور بحرین را بر روی زمین نوشتند تا لگد مال شود و خودروها از روی آن عبور کنند.

یوسف الجمری فعال بحرینی با انتشار ویدئویی از شبکه تلویزیونی اللؤلؤه نوشت: یکی از سران جنبش احرار بحرین گفت: تلاش آل خلیفه خاندان حاکم بحرین برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نشانه ضعف این نظام است.. شیعیان و اهل تسنن بحرین با عادی سازی روابط مخالفند.

جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین در حساب کاربری خود در توئیتر با انتشار تصاویری نوشت: بخش هایی از تظاهرات مردمی در اعتراض به هتک حرمت وزیر جنگ به خاک بحرین و همه گام ها در جهت عادی سازی روابط با صهیونیست ها
تظاهرکنندگان در این تصاویر شعار «مرگ بر اسرائیل»،«مرگ بر آمریکا» و «به قاتلان خوش آمد نمی گوییم» سر می دهند. آنان همچنین پرچم رژیم صهیونیستی را در مسیر تظاهرات لگدمال می کنند.

جنبش اسلامی الوفاق و شورای سیاسی جوانان انقلاب چهاردهم فوریه بحرین، در بیانیه های جداگانه ای میزبانی منامه از وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را محکوم کردند. به گزارش شبکه اجتماعی توئیتر، جمعیت اسلامی الوفاق بحرین در بیانیه ای تصریح کرد رسانه های وابسته به اشغالگران اسرائیلی خبری را منتشر کرده اند که به موجب آن بنی گانتس وزیر جنگ رژیم در سفری غیر علنی و از قبل برنامه ریزی نشده، وارد بحرین شده است، ما مخالفت قاطع خویش را با این سفر که نتیجه آن آلوده شدن خاک کشور از سوی وزیر جنگ رژیم اشغالگرست، اعلام می داریم و چنین سفری را ماجراجویی علیه احساسات مردم بحرین و تجاوز از خطوط قرمز می دانیم

نزیهه سعید خبرنگار بحرینی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: استقبال از وزیر جنگ، قتل و جرم و جنایت در کشورم، مایه ننگ است. وی سپس هشتگ های #البحرین، #لا_مرحبا_بک [خوش نیامدی خطاب به گانتس] و #فلسطین_حره [فلسطین آزاد است] را همرسانی کردند.

دولت دست نشانده و سرکوبگر منامه در اصل دولت دست نشانده انگلیس به شمار می رود و انگلیس از طریق دولت ریاض طی دهه های گذشته بر آن تسلط تام و کامل داشته است. با توجه به اینکه عربستان به دلیل تولیت مدینه و مکه از خدشه دار شدن موقعیتش نزد مسلمانان ترس و نگرانی دارد لذا دولت بحرین را به نیابت از خود مامور این عادی سازی کرده و به اعتقاد اغلب کارشناسان دولت منامه به نیابت از دولت ریاض و با چراغ سبز آن گام در مسیر عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستیو اغاز همکاری های نظامی و امنیتی با آن گذاشته است.

شمعون آران خبرنگار صهیونیست در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: بنی گانتس وزیر دفاع (جنگ) وارد بحرین شد. این، نخستین سفر وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل به بحرین است. برای نخستین بار هواپیمای نیروی هوایی اسرائیل بر فراز حریم هوایی عربستان پرواز کرد. همچنین برای نخستین بار هواپیمای نظامی اسرائیل در بحرین بر زمین نشست. در فرودگاه منامه عبدالله بن حسن وزیر امور دفاعی بحرین و ایتان نائیه سفیر اسرائیل در این کشور به استقبال بنی گانتس رفتند. در این سفر اسرائیل و بحرین توافقنامه همکاری امنیتی امضا خواهند کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از رسانه های رژیم صهیونیستی، توافق امنیتی با بحرین آغازگر مرحله جدیدی در تقویت روابط بین رژیم صهیونیستی و کشورهای حاشیه خلیج فارس] درجهت سرکوب مردم مسلمان در این منطقه[ است.
این رسانه ها افزودند سفر بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به بحرین با بالگرد نظامی و از طریق حریم هوایی عربستان، نشان دهنده چراغ سبز ریاض به همه این تحولات است.

رئیس رژیم صهیونیستی در بحبوحه اوضاع ملتهب منطقه با عبور از آسمان عربستان سعودی به امارات عربی متحده سفر کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، اسحاق هرتزوک رئیس رژیم اشغالگر در اولین سفر به امارات در نوع خود، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و دیگر مسئولان امارات دیدار کرد. هرتزوک بر حمایت این رژیم از نیازهای امنیتی امارات تاکید و هرگونه حمله نیروهای یمنی به این کشور را محکوم کرد.  هواپیمای حامل هرتزوک برای رفتن به امارات از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، ایلی نیسان

اگر عربستان از عادی سازی روابط میان اسرائیل و بحرین استقبال نمی کرد،چنین توافقنامه ای میان تل آویو و منامه امضاء نمی شد.

از دیگر سو با وجود اینکه برخی از کارشناسان عادی سازی روابط بحرین و رژیم صهیونیستی را تحول چندان مهم و تعیین کننده نمی دانند اما اغلب کارشناسان آن را به عنوان حلقه ای از یک زنجیر می دانند که در راستای استراتژی ایجاد کمربند امنیتی و نظامی اطراف ایران صورت می گیرد.

تایمز آو اسرائیل در مقاله ای به قلم جودا آری گروس نوشت: سفر گانتس به بحرین به ایران نشان می دهد که ائتلاف علیه ایران در حال تقویت و علنی شدن است. در این مقاله آمده است: امضای یادداشت تفاهم امنیتی بین اسرائیل و بحرین در بحبوحه تهدیدهای فزاینده اسرائیل علیه ایران صورت گرفت، زمانی که آمریکا تمرکز خود را از منطقه به دیگر نقاط و به سمت درگیری‌های فزاینده بین روسیه و اوکراین معطوف کرده است. اگرچه آمریکا به عنوان یک بازیگر فعال در خاورمیانه باقی خواهد ماند- همانطور که عملیات موفقیت آمیز آمریکا علیه ابوابراهیم الهاشمی القریشی سرکرده داعش در شمال سوریه در شبانه روز چهارشنبه آن را به اثبات رساند- کشورهای منطقه درک می کنند که واشنگتن در حال حاضر، منافع خود را در جای دیگری نیزمی بیند و این که آن ها باید علیه انقلاب اسلامی، همکاری بیشتری با یکدیگر انجام دهند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص

بنت روز سه شنبه با دریاسالار براد کوپر فرمانده ناوگان پنجم آمریکا در بحرین ملاقات کرد. دو طرف درباره همکاری امنیتی بین نیروی دفاعی اسرائیل و ارتش آمریکا بحث کردند. بنت گفت آمریکا در حفظ ثبات منطقه و رویارویی با تهدیدهای امنیتی مختلف عاملی مهم است. ملاقات با این فرمانده آمریکایی به امری رایج برای مقامات اسرائیلی تبدیل شده است که به بحرین می روند. اسرائیل چنین ملاقات هایی را نمادی از همکاری امنیتی علیه تهدید ایران و محافظت از کشتی ها در خلیج (فارس) در برابر حملات پهپادی ایران و نایبانش می بیند.

کانال تلگرامی شبکه المیادین نوشت: بنی گانتس (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) بعد از بازدید از ناوگان پنجم آمریکا در بحرین برای کمک رسانی و پیوستن به همکاری عملی اعلام آمادگی کرد.گانتس در بازدید از ناوگان پنجم آمریکا در بحرین گفت فرود آمدن هواپیمای ما در این کشور برای دیدار با شرکای خود پیام بسیار مهمی دارد. وی همچنین اظهار داشت فراهم شدن امکان گفتگوی علنی در بحرین درباره مسائل مربوط به دفاع اساسی از امنیت منطقه نیز علامت بسیار مهمی است.

با توجه به اینکه پیش از این نیز روابط و همکاری های میان رژیم صهیونیستی و سنتکام وجود داشت لذا برخی از کارشناسان استقرار رابط نظامی این رژیم در منامه برای تسهیل ارتباط با سنتکام را خیلی تحول مهم نمی دانند اما بیشتر کارشناسان ان را گامی جدید در راستای آشکارسازی روابط میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می دانند که با گذشت زمان ابعاد جدیدی از ان آشکار می شود. نکته قابل تامل جدید در این زمینه تغییرات جدید در فرماندهی سنتکام است که در مقایسه با فرمانده قبلی بسیار افراطی و تندروست .

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، وزارت امور خارجه بحرین خبر داد، تعیین منصب افسر ارتباط برای افسر اسرائیلی در بحرین، در چارچوب تلاش ها برای تشکیل ائتلاف بین المللی است که در برگیرنده ۳۴ کشور خواهد بود.
خبرگزاری دولتی بحرین روز شنبه به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه این کشور تایید کرد یک افسر صهیونیست در بحرین مستقر خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره, در این بیانیه آمده است این انتصاب با فعالیت یک ائتلاف بین المللی متشکل از بیش از ۳۴ کشور که نامی از آن برده نشده است, در ارتباط خواهد بود.
این نخستین باری است که یک افسر نظامی اسرائیلی در یک کشور عربی مستقر می شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، ایلی نیسان، در ارزیابی دلایل منصوب شدن یک افسر ارتش اسرائیل به عنوان افسر ارتباط با ناوگان پنجم آمریکا در بحرین، گفت، بدون تردید چنین منصبی تا الان سابقه نداشته است، حتی چنین منصبی در کشور امارات که با اسرائیل توافقنامه عادی سازی روابط امضا کرده است، ایجاد نشد. تعیین چنین منصبی در بحرین پس از اولین سفر رسمی و علنی بنی گانتس وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل انجام شد، در این سفر اسرائیل و بحرین تفاهم نامه امنیتی امضاء کردند، این تفاهم به تبادل یافته های اطلاعاتی، انجام رزمایش های مشترک و توسعه امنیت منجر خواهد شد. اگر می خواهید این منصب را شاخه ای از موساد بخوانید باید بگویم شاید چنین باشد اما تعیین افسر اسرائیلی در این منصب به معنی تبادل یافته های اطلاعاتی با بحرین است، چنین منصبی برای ارتش اسرائیل با اهمیت است چون فعالیت های اطلاعاتی در بحرینی که فاصله چندانی با ایران ندارد می تواند در موضوع تهدیدات ایران علیه کشورهای منطقه، برای اسرائیل مفید باشد. این منصب برای همکاری میان اسرائیل و بحرین است و نقطه آغازی جهت هرنوع همکاری راهبردی و اطلاعاتی است. با ایجاد این منصب، شعبه ای در بحرین فعال می شود که می تواند مرکز مهمی برای رصد اتفاقات در تمام منطقه به ویژه اتفاقاتی از جانب ایران باشد.

اما سوال این است که ایا حضور رژیم صهیونیستی در خلیج فارس امنیت خواهد آورد یا بی ثباتی و ناامنی؟

پایگاه اینترنتی الخلیج الجدید در یادداشتی به قلم حازم عیاد نوشت : فعالیت اسرائیل در خلیج (فارس) سطح تنش را بالا برد. بعد از توافقنامه های عادی سازی روابط معروف به توافقنامه های ابراهیم تهدیدات امنیتی در خلیج (فارس) افزایش یافت و آب های منطقه عرصه رویارویی هایی شد که در آن نفتکش ها و کشتی های باری که اغلب متعلق به تاجران اسرائیلی بودند هدف قرار گرفتند.  توافقنامه جدید, سطح تنش را در خلیج (فارس) بالا می برد و بخشی از رویارویی در سوریه بین ایران و رژیم صهیونیستی را منطقه خلیج (فارس) منتقل می کند. در صورت انتشار نیروهای زمینی، هوایی یا دریایی اسرائیل در منطقه، فعالیت های تل آویو به فعالیت های اطلاعاتی محدود نخواهد شد. در پایان باید گفت خلیج (فارس) در آستانه موج بزرگی از تنش قرار دارد که از قبلی ها بسیار شدیدتر است و امکان دارد بر مسیر انتقال نفت و قیمت آن تاثیر بگذارد. این موج تنش این بار توسط گانتس هدایت خواهد شد.

بر این اساس روشن می شود که حضور رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس نه تنها برای کشورهای که جاده صاف کن این رژیم بودند امنیت به بار نخواهد اورد بلکه برای امنیت انرژی جهان نیز آسیب زا خواهد بود و اگر تاکنون جهان و بخصوص کشورهای همجوار در اروپا و منطقه تقاص اشغال فلسطین را به اشکال مختلف پرداخت کرده اند از این پس انرژی شان هم در معرض تهدید خواهد بود و بی تردید این رژیم از ان به عنوان ابزار و اهرم فشار علیه کشورهای مصرف کننده نفت و انرژی بکارخواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.