بحران اوکراین در آئینه رسانه ها

0 256

در پی اغاز و استمرار جنگ در اوکراین ، اخبار و تحولات این جنگ و آثار و تبعات آن در کانون توجه رسانه های جهان قرار گرفته و بخش عمده ای تلاش های این رسانه ها به انعکاس و تشریح ابعاد و جوانب مختلف این موضوع اختصاص یافته است. در این نوشتار ابتدا به بررسی  اقدامات غرب علیه روسیه و سپس به بررسی اقدامات متقابل روسیه علیه غرب و در نهایت به بررسی اثار و تبعات جهانی جنگ و همچنین فرصت سازی و فرصت طلبی رژیم صهیونیستی از جنگ اوکراین پرداخته می شود.

الف) نمایی از اقدامات آشکار و پنهان غرب علیه روسیه در جنگ اوکراین

  • تعلل غرب در پیشگیری از جنگ اوکراین

پایگاه اینترنتی فدرالیست(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): هر جنگی غیرضروری یا قابل اجتناب نیست، اما به احتمال زیاد تاریخ قضاوت خواهد کرد که جنگ روسیه و اوکراین هر دو (هم غیرضروری و هم قابل اجتناب) بود، حداقل به این علت که آمریکا و متحدان اروپایی اش می توانستند از آن جلوگیری کنند، اما نکردند. روسیه تصمیم به جنگ گرفت و لذا مسئولیت کامل آنچه اتفاق می افتد بر عهده روسیه است، اما این مسئله، غرب را از بی کفایتی و انفعال راهبردی اش مبرا نمی کند و بدین معنا نیست که آمریکا و متحدانش در همه این موارد بی تقصیر هستند. در چندین مورد که منتهی به بحران کنونی شد، راه هایی پیش روی آمریکا و اروپا وجود داشت تا به مسکو و کی یف ارائه کنند تا آن ها بتوانند از طریق گفتگو به توافق دست یابند و به حداقل نیازهای خود و برخی از مطالبات خود برسند. این می توانست شبیه به چه چیز باشد؟ برای مسکو، به رسمیت شناختن ادعای راهبردی این کشور بر کریمه و بندر سواستوپول به عنوان پایگاه ناوگان آن در دریای سیاه و برای کی یف، وعده استقلال سیاسی و یکپارچگی هرچه بیشتر با اروپا در مقابل امتیازات ارضی. غرب باید این مسئله را مدنظر قرار می داد که مطرح کردن ایده عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تا چه اندازه می تواند احمقانه و نابخردانه باشد، موضوعی که هر کسی می توانست متوجه شود که روسیه برای جلوگیری از آن به جنگ متوسل خواهد شد. با این حال، آمریکا سال ۲۰۰۸ آشکارا درباره احتمال عضویت اوکراین در ناتو صحبت کرد و در آن زمان کی یف همچنان مدعی حق حاکمیت خود بر مهم ترین پایگاه دریایی روسیه در سواستوپول بود. در چنین شرایطی، مطرح شدن ایده عضویت اوکراین در ناتو احمقانه بود.

  • اعمال تحریم های همه جانبه عیله روسیه و تلاش برای اجماع سازی جهانی درباره آن با محوریت امریکا

شبکه تلویزیونی سی ان ان(۱۴۰۰/۱۲/۱۱):  جو بایدن در نطق سالانه خود در ساختمان کنگره آمریکا گفت:« روبل (واحد پولی روسیه) تا همین حالا سی درصد از ارزش خود را از دست داده است. بازار سهام روسیه چهل درصد از ارزش خود را از دست داده است. مبادلات (در بازار سهام) همچنان در حال تعلیق باقی مانده است. اقتصاد روسیه در حال نابودی است ما ارتباط بزرگترین بانکهای روسیه را از شبکه مالی بین المللی قطع کرده ایم. ما مانع از آن می شویم که بانک جهانی روسیه از روبل دفاع کند و با این کار خود، ششصد و سی میلیارد دلار بودجه جنگی پوتین را بی ارزش می کنیم. ما دسترسی روسیه به فناوری هایی را از بین می بریم که سبب می شود برای سالهای پیش روی، به اقتصاد روسیه ضربه وارد شود و نیروهای مسلح این کشور تضعیف شوند. من امشب به طبقه جرگه سالاران حاکم و رهبران فاسد حاکم بر روسیه می گویم که میلیاردها دلار از دارایی های این رژیم فاسد از بین می رود.”

شبکه تلویزیونی الجزیره((۱۴۰۰/۱۲/۱۱:  شرکت اکسون موبیل از خروج تدریجی این شرکت از میادین نفتی بزرگ روسیه خبر داد

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): انگلیس از وضع تحریم های جدید علیه روسیه از جمله ممنوعیت علیه کشتی ها و اقدامات جدید مالی خبر داد.

خبرگزاری فرانسه (۱۴۰۰/۱۲/۱۱): شرکت نفت آنی ایتالیا تصمیم گرفت از طرح خط لوله گازی که روسیه را به ترکیه متصل می سازد خارج شود.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۱): معاون نخست وزیر کانادا اعلام کرد، گروه هفت در روزهای آینده تحریم های بیشتری را علیه روسیه وضع خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۱):  شرکت گوگل حذف رسانه دولتی روسیه را از بخش گوگل نیوز تایید کرد.

خبرگزاری فرانسه (۱۴۰۰/۱۲/۱۱): بنابر اعلام رییس فرانسوی اتحادیه اروپا, پس از توافقنامه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه, پخش برنامه های رسانه های اسپوتنیک و آر تی روسیه (راشا تودی) در این اتحادیه ممنوع شد.

خبرگزاری فرانسه (۱۴۰۰/۱۲/۱۱): شرکت فرانسوی کشتیرانی و حمل‌ و نقل موسوم به « سی. ام. ای. سی. جی. ام » اعلام کرد خدمات رسانی به بنادر روسیه را متوقف خواهد کرد. این شرکت اعلام کرد سفارش های جدید خود از بنادر روسیه و به مقصد بنادر این کشور را تعلیق کرده است.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): جمهوریخواهان آمریکا از وزیر خزانه داری این کشور خواستند راه استفاده روسیه را از ذخایر صندوق بین المللی پول ببندد.  قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا اعلام کردند جنت یلن وزیر خزانه داری باید راه استفاده روسیه را از وام ۱۷ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول که سال گذشته دریافت کرد، ببندد و چنین کمک هایی از صندوق بین المللی پول دیگر به آن اختصاص نیابد.  ۴۱ قانونگذار آمریکایی در نامه ای به یلن اعلام کردند طرح “حق برداشت ویژه” ۶۵۰ میلیارد دلاری برای اعضای صندوق بین المللی پول که او از آن حمایت کرد، اشتباه و تحریم های روسیه را حتی قبل از حمله به اوکراین تضعیف کرده بود.  در این نامه به تاریخ ۲۸ فوریه آمده است:” تهاجم خصمانه این هفته به اوکراین نشان داد چرا صندوق بین المللی پول نباید هرگز با اعطای کلی حق برداشت ویژه ۶۵۰ میلیارد دلار در اوت ۲۰۲۱ موافقت می کرد.”

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): اتحادیه اروپا اکنون با قطع دسترسی هفت بانک روسیه از سیستم سوئیفت از جمله بانک VTB موافقت کرده است.

پایگاه روسیا الیوم (۱۴۰۰/۱۲/۱۰): کانادا از ورود کشتی های روسیه به بندرهای خود جلوگیری کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ):  فایننشال تایمز اعلام کرد شرکت اوبر (Uber) قصد دارد خروج برنامه ریزی شده خود را از طرح مشترک با شرکت یاندکس (Yandex) روسیه تسریع کند.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): رسانه های سوییسی خبر دادند، شرکت سوییسی مالک خط لوله نورد استریم دو، ورشکستگی خود را اعلام و به فعالیت تمامی کارکنانش پایان داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه شرکت اپل اعلام کرد، فروش تمامی تولیداتش را در فروشگاه مجازی رسمی شرکت در روسیه، تعلیق کرده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ):  دالیپ سینگ معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به شبکه MSNBC گفت : همیشه می‌توان تحریم‌های بیشتری اعمال کرد و ما هنوز ابزارهای دیگری در اختیار داریم.  هیچ نهاد آمریکایی یا اروپایی اجازه انجام معاملات با روبل را ندارد.

شبکه تلویزیونی الجزیره (۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ): دالیپ سینگ معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به شبکه MSNBC گفت : ما با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی درباره ذخایر استراتژیک خود برای جلوگیری از افزایش قیمت گفتگو می‌کنیم.
وی افزود : اگر روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده کند، ما برای آن آمادگی داریم.

 

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): ژاپن به اقدام آمریکا و دیگر متحدان این کشور در اعمال تحریم علیه روسیه پیوست و دارایی های مقامات این کشور و سه نهاد مالی روس را مسدود کرد. ژاپن در این اقدام‏، دارایی های شش مقام روس شامل ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور را مسدود کرد. ژاپن همچنین دارایی های بانک دولتی پرومسویازبانک (Promsvyazbank) و ونشکونم بانک (Vnesheconombank) و بانک مرکزی روسیه را مسدود کرد. دولت ژاپن در بیانیه ای با موضوع اعلام این تحریم ها گفت صادرات به ۴۹ شرکت روس ممنوع خواهد شد. این تحریم ها را فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن بعد از دیدار مجازی با مقامات غربی از جمله جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عنوان کرد.

روزنامه واشنگتن پست(۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  آمریکا و متحدانش متعهد شدند برای تهاجم روسیه به اوکراین مجازات های مالی شدیدی را اعمال کنند. ، آمریکا و اروپا ذخایر(ارزی) بانک مرکزی روسیه را هدف قرار می دهند و بدین ترتیب، تهدیدی برای ضربه زدن به اقتصاد روسیه ایجاد می کنند. دولت بایدن و متحدان اروپایی اش روز شنبه متعهد شدند دسترسی مسکو به ذخایر ارزی قابل توجه این کشور در غرب را مسدود کنند ، یکی از قویترین مجازات‌های مالی را اعمال کنند و بازار مالی روسیه را با سقوط آزاد ، تهدید کنند. آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین قصد دارند ارتباط برخی از بانک‌های روسیه را با سوئیفت – یا همان شبکه پیام ‌رسان جهانی که بانک‌ها را قادر می‌سازد تا تراکنش‌های مالی خود را به شیوه‌ای امن انجام دهند- قطع کنند. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تجاوز نظامی این کشور به اوکراین را در تلاش برای سرنگونی دولت این کشور و تصرف کی یف پایتخت اوکراین ، تشدید کرده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از بلومبرگ(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): اتحادیه اروپا پیشنهاد تحریم بازرگانان سرشناس وشخصیت های سیاسی روس از جمله “دیمیتری پسکوف” سخنگوی کرملین را مطرح کرده است.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): “اوروزلا فون در لاین” رئیس کمیسون اروپا در نشست خبری در بروکسل گفت: اتحادیه اروپا دو رسانه “راشا تودی” و “اسپوتنیک” و شرکت های وابسته به آنها را به عنوان بازوی رسانه ای کرملین تحریم می کند و این دو رسانه دیگر اجازه فعالیت در اروپا را ندارند.
خبرگزاری رویترز به نقل از گاردین(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): لندن در حال بررسی ممنوع کردن ورود کشتی های روسیه به بنادر انگلیس است.

خبرگزاری فرانسه از هنگ کنگ(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): به دنبال تحریم های اخیر اعمال شده علیه روسیه، ارزش روبل روسیه حدود ۳۰ درصد سقوط کرد.
خبرگزاری رویترز(‏۱۴۰۰/۱۲/۰۹): روزنامه استریتس تایمز چاپ سنگاپور به نقل از وزیر امور خارجه این کشور گزارش داد‏ سنگاپور تحریم ها و محدودیت هایی را علیه روسیه اعمال می کند.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): ‏‏ وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد سئول صادرات اقلام راهبردی به روسیه را ممنوع می کند و به تحریم های مشترک سوئیف علیه این کشور می پیوندد.
خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  دولت مقدونیه شمالی اعلام کرد این کشور تصمیم دارد حریم هوایی خود را به روی پروازهای روسیه ببندد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): خبرگزاری ان تی بی نروژ به نقل از وزیر امور خارجه این کشور در خبری فوری گزارش داد اسلو تصمیم دارد حریم هوایی خود را به روی پروازهای روسیه ببندد.

خبرگزاری رویترز ((۱۴۰۰/۱۲/۰۷:  شرکت گوگل اعلام کرد این شرکت تبلیغات مرتبط با بحران روسیه و اوکراین که موجب افزایش این بحران شود را مسدود می کند.

شبکه تلویزیونی وابسته به خبرگزاری رویترز((۱۴۰۰/۱۲/۰۷: سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد تحریم های جدید، ۸۰ درصد شبکه بانکی روسیه را شامل می شود.
شبکه تلویزیونی الجزیره((۱۴۰۰/۱۲/۰۷: جاستین ترودو نخست وزیر کانادا ضمن اعلام موافقت با طرح اخراج روسیه از نظام بین الملل مبادلات بانکی (سوئیفت) گفت: جهان، روسیه و بلاروس را بازخواست خواهد کرد و من در گفتگو با سران ناتو بر حمایت ثابت خود از حاکمیت اوکراین تأکید کردم.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  خبرگزاری بلومبرگ به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد واشنگتن به صورت جدی محروم کردن روسیه را از نظام جهانی ارتباطات مالی بین بانکی ”سوئیف“بررسی می کند.  مقامات آمریکایی با بانک مرکزی این کشور، درباره پیامدهای محروم کردن روسیه از سوئیفت گفتگو می‌کنند.
شبکه تلویزیونی العربیه(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  پایگاه های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام آمریکا، حساب های کاربری رسانه های روسی را مسدود کردند.
خبرگزاری فرانسه (۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  شورای اروپا که مسئولیت نظارت بر حقوق بشر در قاره اروپا را بر عهده دارد، تصمیم گرفت روسیه را تحریم و عضویت این کشور را در این نهاد بین المللی تعلیق کند. این نخستین مورد تحریم روسیه از سوی یک سازمان بین المللی از آغاز حمله این کشور به اوکراین محسوب می شود .بنابراین شورایی که روسیه و اوکراین هر دو از اعضای آن هستند و مقر آن در استراسبورگ فرانسه است، به یک «حمله مسلحانه» واکنش نشان داد؛ حمله ای که ماریا پژینوویچ بوریچ، دبیرکل کروات شورای اروپا، «قاطعانه» آن را محکوم و از «پیامدهای ویران گر آن برای کل قاره اروپا» ابراز نگرانی کرده بود. یک منبع دیپلماتیک گفت کمیته وزیران شورای اروپا که نمایندگان ۴۷ کشور عضو در آن کرسی دارند، با «اکثریت قاطع » به «تعلیق حق نمایندگی روسیه» ، «با اثر فوری» رای دادند.

روزنامه نیویورک تایمز(۱۴۰۰/۱۲/۰۶): بایدن تحریم های سخت جدیدی را اعلام کرد که هدف آنها قطع دسترسی بزرگ ترین بانک های روسیه و برخی از افراد ثروتمند طرفدار دولت از بخش زیادی از نظام مالی جهانی و جلوگیری از واردات فناوری حیاتی آمریکایی برای صنایع دفاعی، هوافضا و دریایی روسیه است. تحریم های جدید آمریکا مجازت های شدیدی را علیه دو موسسه بزرگ روسیه را شامل می شود که در مجموع بیش از نیمی از دارایی های نظام بانکی روسیه را دارا هستند. مقامات آمریکا همچنین واردات فناوری مهم آمریکایی را برای روسیه ممنوع کردند که می تواند صنعت این کشور را با مشکل مواجه کند. بعلاوه، آمریکا توانایی ۱۳ شرکت بزرگ روسیه از جمله گازپروم، شرکت دولتی انرژی روسیه، را برای افزایش تامین مالی در بازارهای سرمایه غرب محدود می کند. همچنین در این تحریم ها، خانواده های نزدیک به پوتین هم جریمه می شوند. این دومین دور تحریم‌های آمریکا بود که در این هفته علیه روسیه اعمال شد. مجموعه جدید تحریم‌های واشنگتن برخی از مجازات‌های سخت‌تر را شامل است که مقامات آمریکایی گفته بودند در حال بررسی هستند. در مورد اینکه آیا محدود کردن عملیات بزرگ‌ترین بانک‌ها و سایر شرکت‌های بزرگ روسیه دردسر زیادی برای مردم عادی روسیه و شهروندان کشورهای دیگر ایجاد می‌کند یا خیر، بحث های انجام شده است. روسیه یک اقتصاد ۱٫۵ تریلیون دلاری دارد و یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۶): سران بلندپایه اتحادیه اروپا با توافق بر سر اعمال تحریم های جدید علیه روسیه در واکنش به تهاجم به اوکراین اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تلاش است قاره اروپا را به عصر امپراتوری ها و رویارویی ها بازگرداند، در نتیجه باید شکست بخورد و شکست هم خواهد خورد. اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشستی خبری گفت تحریم ها «موجب قطع دسترسی روسیه به مهم ترین بازارهای سرمایه» و در نتیجه افزایش هزینه های استقراض روسیه و میزان تورم در این کشور خواهد شد.  فون درلاین همچنین گفت محدود کردن صادرات به روسیه به بخش نفتی این کشور آسیب خواهد زد، چرا که موجب قطع دسترسی این کشور به کالاهای صادراتی از اتحادیه اروپا خواهد شد که روسیه برای پالایشگاه های خود نیاز دارد. بسته تحریم ها نخست شامل تحریم های مالی است که دسترسی روسیه را به مهم ترین بازارهای سرمایه قطع خواهد کرد. ما هم اکنون ۷۰ درصد بازار بانکی روسیه و نیز شرکت های مهم دولتی، از جمله شرکت های دفاعی این کشور را هدف قرار می دهیم. این تحریم ها موجب افزایش هزینه های استقراض روسیه خواهد شد، تورم را بالا خواهد برد و فرسایش و تضعیف تدریجی پایگاه صنعتی روسیه را به دنبال خواهد داشت. ممنوعیت صادراتی ما (علیه بخش انرژی روسیه) با غیرممکن ساختن اقدام روسیه در ارتقا و بهینه سازی پالایشگاه های نفت خود به بخش نفتی این کشور لطمه خواهد زد. این در حالی است که روسیه سال ۲۰۱۹، ۲۴ میلیارد یورو از محل صادرات فرآورده های نفتی درآمد کسب کرد.

آسوشیتدپرس( ۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  چین تنها دوست روسیه است که احتمالا قادر خواهد بود آثار تحریم های اقتصادی را که به دلیل حمله به اوکراین ضد روسیه اعمال می شود، کاهش دهد. اما شی جینپینگ رئیس جمهور چین هیچ حرکتی که حاکی از تمایل این کشور برای به خطر انداختن دسترسی اش به بازارهای آمریکا و اروپا با این کار باشد، انجام نمی دهد.  حتی اگر پکن بخواهد این کار را انجام دهد، توانایی آن برای حمایت از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از طریق واردات بیشتر گاز و دیگر کالاها محدود است… سال گذشته تجارت چین با روسیه ۱۴۶ ممیز ۹ میلیارد دلار افزایش یافت، اما این کمتر از یک دهم جمع تجارت یک ممیز ۶ تریلیون دلاری آن با آمریکا و اتحادیه اروپاست. چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، تنها دولت مهمی است که این حمله را محکوم نکرده است.  پس از تحریم های تجاری و مالی که در سال ۲۰۱۴ به دلیل تصرف کریمه، ضد روسیه اعمال شد، خریدهای چند میلیارد دلاری چین از گاز روسیه برای تامین نیاز اقتصاد تشنه انرژی خود، به رگ حیات پوتین تبدیل شد… به گفته راجیو بیسواس، کارشناس اقتصادی، چین یک ششم کل صادرات سال گذشته روسیه را به خود اختصاص داد که دوسوم آن نفت و گاز بود.  چین به گاز بیشتری نیاز دارد اما مسکو نمی تواند فورا آن را تحویل دهد. ظرفیت انتقال خطوط لوله ای که دو کشور را باهم مرتبط می کنند، تکمیل است. ماه گذشته آنها یک قرارداد ۳۰ ساله امضا کردند اما گفتند خطوطی که قرار است این گاز را منتقل کند، تا دست کم سه سال آماده نخواهد شد.

  • ادامه ارسال سلاح به اوکراین و استقرار نیرو در کشورهای همجوار روسیه و اوکراین

شبکه تلویزیونی سی ان ان(۱۴۰۰/۱۲/۱۱ ): جو بایدن در نطق سالانه خود در ساختمان کنگره آمریکا گفت:« اجازه بدهید به صراحت عرض کنم نیروهای ما در جنگ روسیه در اوکراین درگیر نیستند و درگیر هم نخواهند شد. نیروهای (نظامی) ما به اروپا نمی روند تا در اوکراین بجنگند بلکه برای این منظور به اروپا می روند تا درصورتیکه پوتین تصمیم بگیرد بیشتر به سمت غرب (به سمت داخل اروپا) حرکت کند، از متحدان ما در ناتو دفاع کنند. برای همین منظور، ما نیروهای زمینی، اسکادران هوایی، و شناورهای آمریکا را بسیج کرده ایم تا در کشورهای عضو ناتو ازجمله لهستان، رومانی ، لتونی، لیتوانی و استونی مستقر کنیم.

 

 

خبرگزاری فرانسه از براتیسلاوا(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  مقامات اسلواکی, کشور همسایه اوکراین اعلام کردند این کشور آماده می شود به زودی در پارلمان درباره مجوز پذیرش حدود یک هزار و ۲۰۰ نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی, ناتو در خاک خود رای گیری کند., یاروسلاو ناد, وزیر دفاع اسلواکی روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای آلمانی و هلندی بخشی از نیروهای ناتو خواهند بود که در این کشور مستقر خواهند شد و همچنین یک سامانه دفاع هوایی پاتریوت مستقر خواهد شد. یاروسلاو ناد اعلام کرد «اسلواکی احساس تهدید می کند”.

کانال تلگرامی روسیا الیوم(  ۱۴۰۰/۱۲/۱۰): سه کشور اروپایی ۷۰ فروند هواپیما را که احتمالا در لهستان مستقر هستند، به اوکراین منتقل می کنند. دفتر مطبوعاتی نیروی دریایی اوکراین اعلام کرد: بلغارستان، لهستان و اسلواکی ۷۰ فروند هواپیمای جنگی را که احتمالا در فرودگاه های لهستان مستقر هستند به اوکراین منتقل می کنند.

کانال تلگرامی خبرگزاری اسپوتنیک(۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  اتحادیه اروپا ۵۰ میلیون یورو برای ارسال تسلیحات به اوکراین اختصاص داد.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): آمریکا از سال ۲۰۱۴ دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار برای حمایت از نیروهای اوکراین هزینه کرده است و نظامیان آمریکایی و انگلیسی نیز کار آموزش نیروهای اوکراینی را بر عهده داشتند و انگلیس, سامانه های موشکی ضد زره‌پوش در اختیار کی‌یف قرار داد و جمهوری چک نیز چهار هزار گلوله توپ به اوکراین ارسال کرد و لیتونی و استونی هم تسلیحات ساخت آمریکا به اوکراین دادند. روسیه از هشت سال پیش تلاش می کند اوضاع دونباس را به شیوه سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل کند. همه توافق های به دست آمده از مینسک اول تا مینسک دوم و پس از آن طرح اشتاینمایر با سرسختی نظام اوکراین و اصرار آن بر تشدید تنش ها علیه روسیه با همدستی غرب بخصوص آمریکا روبرو شد و آمار و ارقام نیز بیانگر همین مسئله است.

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  امانوئل مکرون، رئیس جمهور روسیه در جریان بازدید امروز خود از نمایشگاه کشاورزی پاریس (در خصوص بحران اوکراین و حمله روسیه به این کشور) هشدار داد: “این جنگ ادامه خواهد داشت” و “ما باید خودمان را برای آن آماده کنیم”.

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پس از گفتگو با مکرون اعلام کرد هم پیمانانش به اوکراین “سلاح” ارسال می کنند.

بخش تصویری ای پی تی ان (۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کنفرانس خبری مشترک با اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه تصمیم گرفته تابوشکنی کند و با ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به اوکراین، برای اولین بار کمک نظامی در اختیار کشوری در حال جنگ قرار بدهد.

خبرگزاری فرانسه از استکهلم(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): دولت سوئد در یک تصمیم تاریخی اعلام کرد دکترین خود مبنی بر عدم ارسال سلاح برای کشورهای در حال جنگ را کنار گذاشته و ۵۰۰۰ راکت انداز ضد تانک برای اوکراین ارسال می کند. ماگدانلا اندرسون (Magdalena Andersson)، نخست وزیر سوئد اعلام کرد این تصمیم استثنایی از سال ۱۹۳۹ بی سابقه است. سوئد در آن سال از فنلاند درباره شوروی حمایت کرد. نخست وزیر سوئد اضافه کرد:«برای من به عنوان نخست وزیر، اولین و تنها پرسش این است که چه چیزی بیشتر به امنیت سوئد و مردم این کشور کمک می کند. نتیجه گیری من این است که با کمک به اوکراین در دفاع از خود در مقابل روسیه، به امنیت ما کمک می کند”.اتحادیه اروپا نیز پبشتر از توافقی برای ارسال سلاح به اوکراین خبر داده بود. آلمان نیز اعلام کرد به اوکراین سلاح می فرستد. کمک های سوئد شامل سلاح های ضد تانک، راکت اندازهای تک تیر تی ۴، ۵۰۰۰ کلاه ایمنی، ۵۰۰۰ جلیقه ضد گلوله و ۱۳۵٫۰۰۰ وعده غذایی برای سربازان خواهد بود. سوئد بدین ترتیب با سیاست بر طرفی خود که از پایان جنگ سرد اتخاذ کرده بود خداحافظی می کند.

شبکه تلویزیونی العربیه(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت بلژیک ۳۰۰ قبضه تفنگ خودکار و ۲۰۰ خمپاره انداز ضدزره به اوکراین می فرستد.
توییتر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): ب اف ام ت و در توییتی نوشت: «دانمارک به داوطلبان اجازه خواهد داد به گردان های بین المللی بپیوندند.”

توییتر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): روزنامه فرانسوی لوفیگارو در توییتی نوشت: «آیا اوکراین افغانستان پوتین خواهد بود؟ اگر این احتمال وجود داشته باشد که کی‌یف در نهایت تسلیم حمله ارتش روسیه شود، می‌توان انتظار مقاومت طولانی را داشت که ترکیبی از جنگ پارتیزانی، آزار و اذیت و مقاومت منفعلانه باشد.”

توییتر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): مانوئل بومپار نماینده پارلمان اروپا و رئیس ستاد انتخاباتی ژان لوک ملانشون از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در توییتی نوشت: «اگر چه ۹۶ درصد فرانسوی ها معتقدند که پوتین مسئول (جنگ اوکراین) است، اما ۶۸ درصد نیز معتقدند که ناتو نیز سهمی از مسئولیت دارد. از جمله ۸۲ درصد از افراد نزدیک به حزب فرانسه تسلیم ناپذیر (حزب ژان لوک ملانشون)، ۷۸ درصد از افراد نزدیک به سبزها و ۶۶ درصد افراد نزدیک به حزب سوسیالیست. این نظرسنجی است که درس دهندگان را باید به فکر وادارد.”

  • غرب از اجرای پروژه سوری کردن اوکراین ابایی ندارد
    شبکه تلویزیونی الجزیره /۱۲/۱۰) ۱۴۰۰: ( عضو دموکرات سنای آمریکا پس از ارائه گزارش محرمانه دولت این کشور به سنا درباره جنگ اوکراین گفت: جنگ بر سر کی‌یف طولانی و خونبار خواهد بود. اوکراینی ها به سرعت برای جنگ خیابانی آماده می شوند.

شبکه تلویزیوتی آر تی(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  چارلز شوبریج، مامور پیشین اطلاعات و مبارزه با تروریسم انگلیس، گفت: وعده غرب برای بی ثبات کردن مناطق اشغال شده اوکراین ممکن است در نهایت این کشور را به سوریه ای دیگر تبدیل کند.
اگر غرب، به ویژه آمریکا و انگلیس، آن طور که وعده می دهند برای غیرقابل حکومت کردن مناطق اشغالی اوکراین تلاش و سیل تسلیحات را به منطقه سرازیر کنند، صرف نظر از اهدافشان، خطر تبدیل شدن اوکراین به سوریهِ دوم وجود دارد. نتیجه این اقدام، شمار بسیار زیاد تلفات غیرنظامی و سیل پناهجویانی است که از جنگ داخلی می گریزند. تجربه سوریه و لیبی نشان داد وقتی سیل تسلیحات به مناطق درگیرسرازیر شود، چه رخ می دهد.

خبرگزاری صدا و سیما (۱۴۰۰/۱۲/۰۷): معاون وزیر دفاع انگلیس از افزایش سرعت و حجم کمک های تسلیحاتی به اوکراین خبر داد . جیمز هیپی در مصاحبه با بی بی سی گفت  ۲۵ کشور دیگر عضو ناتو در این باره با ما اتفاق نظر دارند .
همه راه های رساندن این جنگ افزارها به اوکراین در دست بررسی است . معاون وزیر دفاع انگلیس پیش بینی کرد جنگ وارد مرحله سخت تری شود و به بمباران های گسترده بیانجامد . فعالان ضد جنگ این اقدام ناتو و انگلیس را دمیدن در آتش جنگ به جای یافتن راه حل های جلوگیری از کشتار و ویرانی های بیشتر می دانند و توقف فوری هر گونه اقدامات تشدید کننده جنگ و درگیری ها را خواستار هستند.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): دولت جمهوری چک ارسال تسلیحات و مهمات به ارزش ۸٫۶ میلیون دلار به اوکراین را تصویب کرد.

۴– فرصت سازی از ظرفیت و فرصت طلبی از میزبانی سازمان ملل علیه روسیه 

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): دفتر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد ۱۲ دیپلمات روس که تصمیم به اخراج آنها گرفته شده است، عاملان اطلاعاتی بوده اند و تصمیم به اخراج آنها از چند ماه پیش در حال بررسی بوده است.

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن(  ۱۴۰۰/۱۲/۱۰): آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا شب گذشته اقدام واشنگتن، در اخراج ۱۲ عضو هیئت نمایندگان روسیه در سازمان ملل متحد، را اقدامی خصمانه خواند.   آنتونوف در بیانیه ای که در فیس بوک منتشر شد، گفت: این یک رویکرد خصمانه علیه کشور ما است. سفیر روسیه در آمریکا در بخشی از این پست خود نوشته است دولت آمریکا با این کار دوباره تعهدات خود برای تضمین و تامین شرایط عادی برای عملکرد مأموریت های خارجی در سازمان ملل متحد را نقض کرده است. این گونه دیپلمات های روسیه یک بار دیگر ضربه دیدند.

شبکه تلویزیونی الجزیره(: (۱۴۰۰/۱۲/۰۷ قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره جنگ اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل با وتوی روسیه رد شد.
میشل نیکولز خبرنگار رویترز در حساب توئیتری(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  روسیه پیش نویس قطعنامه شورای امنیت درباره اوکراین را وتو کرد. چین، امارات و هند رای ممتنع دادند و ۱۱ عضو باقی مانده شورای امنیت به این قطعنامه رای موافق دادند

 

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه همزمان با ادامه درگیری ها میان روسیه و اوکراین بازگشت سربازان به پادگان ها را خواستار شد. پس از وتوی قطعنامه محکومیت مسکو در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط روسیه گوترش تاکید کرد باید شانس دوباره ای به صلح داده شود. گوترش در بیانیه ای کوتاه برای رسانه ها گفت سازمان ملل متحد از جنگ زاده شده است تا به جنگ پایان دهد. امروز این هدف محقق نشده است. اما ما هرگز این هدف را رها نخواهیم کرد تا به صلح دست یابیم.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): روسیه پیش نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت را که برای محکوم کردن عملیات نظامی روسیه در اوکراین و به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک ارائه شده بود، وتو کرد.
واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد پیش نویس این قطعنامه نامتوازن است و با آرمان های ملت اوکراین تناسبی ندارد. چین، هند و امارات به این پیش نویس رای ممتنع دادند.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): برزیل با وجود بی میلی ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور این کشور، در محکوم کردن روسیه، به پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در آن تهاجم روسیه به اوکراین محکوم شده است، رای داد. این کشور آمریکای جنوبی جزو ۱۱ عضو شورای امنیت بود که به این قطعنامه رای داد، این در حالی است که چین، هند و امارات عربی متحده به متن این پیش نویس که توسط آمریکا تهیه شده بود رای ممتنع دادند. روسیه این پیش نویس را وتو کرد و اکنون انتظار می رود در مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۹۳ عضو مورد بررسی قرار بگیرد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توئیتر(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۷): رای گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد بی توجهی روسیه را به مسئولیت ها و تعهدات این کشور بعنوان یک عضو دائم نشان داد. من از کل جامعه بین المللی می خواهم متحد شوند و به پایان دادن تجاوز نظامی روسیه علیه اوکراین با تصویب قطعنامه ای مرتبط در مجمع عمومی سازمان ملل متحد کمک کنند.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): شورای امنیت قطعنامه اجرایی درخواست برگزاری جلسه اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل درباره تحولات اوکراین را تصویب کرد.

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از پاریس (۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  کاخ الیزه اعلام کرد فرانسه یک قطعنامه درباره کمک بشردوستانه به اوکراین، به سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

  • عملیات گسترده روانی علیه روسیه

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از لندن(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):   در پی حمله روسیه به اوکراین نهاد اداره کننده مسابقات جهانی راگبی روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد “تا اطلاع ثانوی” روسیه و بلاروس از هرگونه شرکت در مسابقات بین‌ المللی راگبی تعلیق شدند.

خبرگزاری فرانسه از استکهلم (  ۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  تیم فوتبال سوئد نیز علی رغم اعلان های جدید فیفا، با تیم روسیه مسابقه نمی دهد.

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از پراگ(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۹): اعلام کرد فدراسیون فوتبال چک نظر خود را تغییر نداده و علی رغم نظر فیفا، با روسیه مسابقه نمی دهد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  فدراسیون فوتبال انگلیس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور رقابت با تیم ملی فوتبال روسیه را در تمام سطوح تحریم خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  شهروندان روسیه برای گرفتن ارزهای خارجی به دستگاه های خودپرداز هجوم بردند.
، دور جدید تحریم ها بر ضد روسیه به دلیل حمله نظامی به اوکراین، موجب بیم شهروندان روسیه از کاهش پول ملی این کشور شده است.  هجوم شهروندان برای گرفتن ارزهای خارجی موجب تشکیل صف های طولانی در برابر دستگاه های خودپرداز در شهرهای مختلف روسیه از جمله مسکو شد. بسیاری از دستگاه های خودپرداز عرضه کننده ارزهای خارجی با کمبود اسکناس رو به رو شده اند .آمریکا و اتحادیه اروپا درباره قطع دسترسی برخی از بانک های روسیه به سامانه سوئیفت و توقیف دارایی های بانک مرکزی روسیه توافق کردند .نشانه هایی وجود دارد که با آغاز داد و ستدها در روز دوشنبه، ارزش روبل روسیه به شدت کاهش خواهد یافت.

نشریه نیویورکر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  پوتین که گورباچف را به خاطر لکه دار کردن شهرت و ثبات اتحاد جماهیر شوروی و بوریس یلتسین، جانشین گورباچف را به دلیل ارائه خدمات به غرب و ناتوانی در جلوگیری از گسترش ناتو مقصر می داند، بیش از هر چیز به قدرت احترام می گذارد.پوتین اگر مجبور باشد تاریخ را تحریف کند، این کار را خواهد کرد. او به عنوان افسر کا.گ.بK.G.B ) ) شهرت و قدرتی برای خود رقم زد ، پوتین همچنین معتقد است که ریشه همه قیام های مردمی ، توطئه خارجی است. در سال‌های اخیر، او(پوتین) اعتراضات دموکراسی‌ خواهانه در کی یف و مسکو را کار آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) و وزارت خارجه آمریکا می داند و بنابراین خواهان سرکوب شدن این قیام ها بوده است. این جنگ بی ‌رحمانه و بی ‌معنی او(پوتین) علیه اوکراین، در ادامه چنین گرایش ها و تفکراتی است.  حمله پوتین به یک کشور مستقل نه تنها به اتحاد غرب علیه او(پوتین) کمک کرده است بلکه به اتحاد خود اوکراین کمک کرده است. آنچه پوتین را تهدید می کند سلاح اوکراین نیست بلکه آزادی در اوکراین است. تهاجم او به اوکراین بدین معنی است که او نمی تواند بپذیرد که یک نظام سرکوبگر در داخل کشورش داشته باشد و همزمان شاهد آرزوهای لیبرال دموکراسی در آن سوی مرز(در اوکراین) باشد.

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): نهاد نظارت بر رسانه های جمعی روسیه به رسانه‌های ملی این کشور دستور داد هرگونه اشاره به کشته شدن غیرنظامیان در اوکراین توسط ارتش روسیه و همچنین کلمات‌ «تهاجم»، «حمله» یا «اعلام جنگ» را از محتوای مطالب خود حذف کنند.
شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  کمیسیون اروپا اعلام کرد تاکنون حدود ۳۰۰ هزار اوکراینی به علت جنگ به کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرار کرده اند و نیمی از این تعداد در لهستان هستند.

نشریه واشنگتن اگزمینر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): یک مقام ارشد اوکراین گفته است نیروهای روسی در حال توزیع ماسک های ضد گاز در میان نیروهای خود در شرق اوکراین هستند و افزود نیروهای روسی ممکن است در حال تدارک یک حمله شیمیایی باشند. اوکسانا مارکارووا سفیر اوکراین در آمریکا با استناد به گزارش‌های اطلاعاتی اوکراین گفت:« نیروهای اشغالگر همچنین فعالانه در حال توزیع ماسک های ضد گاز در میان جنگجویان محلی و ارتش روسیه در منطقه دونتسک هستند. بنابراین ما این اطلاعات را به صورت علنی اعلام می‌کنیم تا هشدار دهیم ممکن است احتمال انجام اقدامات تحریک آمیز وجود داشته باشد در این خصوص که چه اتفاقی ممکن است روی دهد، نسخه های متفاوتی وجود دارد شاید مسئله منفجر کردن مخازن صنعتی و دارای مواد شیمیایی مطرح باشد.

  • برجسته سازی ابعاد انسانی جنگ و فرصت سازی از آن علیه روسیه

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): معاون وزیر کشور لهستان اعلام کرد حدود ۳۵۰ هزار نفر از روز پنجشنبه از اوکراین وارد لهستان شده اند.

خبرگزاری رویترز از بروکسل(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  ایوا یوهانسون (Ylva Johansson)، کمیسر اتحادیه اروپا در امور داخلی، روز یکشنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا باید خود را برای پذیرش میلیون ها پناهنده اوکراینی آماده کند.  به گفته خانم یوهانسون، از آغاز تهاجم روسیه، دستکم ۳۰۰٫۰۰۰ اوکراینی به اتحادیه اروپا پناه آورده اند. وی اضافه کرد :«من فکر می کنم ما باید خودمان را برای پذیرش میلیون ها نفر آماده کنیم”. فرانسه که ریاست اتحادیه اروپا را تا ماه ژوییه بر عهده دارد، موضوع حمایت موقت از این پناهنده ها را در دستور کار نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا قرار داده است.

خبرگزاری رویترز از بروکسل (۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  بازوی اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد در پی حمله روسیه به اوکراین, اروپا با بزرگ ترین بحران انسانی خود در سال های گذشته مواجه شده است و این که احتمال می رود تعداد اوکراینی هایی که به علت جنگ آواره شده باشند, بیش از هفت میلیون نفر باشد. یانتس لنارچیچ Janez Lenarcic کمیسر اروپایی در امور کمک های بشردوستانه و مدیریت بحران اعلام کرد: “ما شاهد آن چیزی هستیم که ممکن است به بزرگ ترین بحران انسانی در قاره ما در اروپا در بسیاری, بسیاری سال ها تبدیل شود. نیازها در حالی که ما صحبت می کنیم, رو به افزایش است.

شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی۱۴۰۰/۱۲/۰۷)): شمار بسیاری از شهروندان اوکراینی در حال فرار به سمت لهستان هستند. بسیاری از شهروندان اوکراینی برای فرار از درگیری ها (ناشی از حمله نظامی ارتش روسیه به اوکراین) در حال رفتن به سمت کشورهای همسایه از جمله لهستان هستند. مقامات لهستانی خود را برای پذیرش موج بیشتری از پناهجویان اوکراینی آماده کرده اند.

اسکای نیوز( : (۱۴۰۰/۱۲/۰۷ آژانس آوارگان سازمان ملل متحد تایید کرد از زمان شروع حمله روسیه، بیش از ۱۲۰ هزار آواره اوکراینی این کشور را ترک کرده اند. اکثر این افراد راهی لهستان و مولداوی شده اند اما برخی نیز وارد رومانی، اسلواکی و مجارستان شده اند.  کلی کلمنتس معاون کمیسیونر عالی آوارگان در گفتگو با سی ان ان تاکید کرد اوضاع احتمالا بدتر می شود.

خبرگزاری رویترز( : (۱۴۰۰/۱۲/۰۷  معاون وزیر امور داخلی لهستان اعلام کرد از آغاز مناقشه در اوکراین، یکصد هزار نفر از اوکراین وارد لهستان شده اند.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  شمار زیادی از شهروندان اوکراینی منطقه دونباس پس از آغاز درگیری ها با عبور از مرزها وارد روسیه شدند.  مقامات روسیه اعلام کردند بیش از ۱۲۰ هزار پناهنده با عبور از مرزهای منطقه دونباس، وارد روسیه شدند. مقامات محلی در رُوستُوف اعلام کردند حدود هفت هزار پناهنده طی ساعات گذشته و همزمان با توزیع کمک های انسانی و غذایی بین پناهندگان وارد خاک روسیه شدند.

شبکه تلویزیونی رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): همزمان با تشدید تهاجم روسیه، برخی از ساکنان شهر کی یِف، پایتخت اوکراین، در کلیساها پناه گرفته اند. این کلیسای کاتولیک در شهر کی یف به پناهگاهی برای ۲۷ کودک و مادرانشان تبدیل شده است. این در حالی است که ساکنان این شهر، به علت تشدید تهاجم روسیه، همچنان در تلاش برای یافتن مکان هایی امن هستند.

  • تلاش برای حقوقی کردن بحران اوکراین

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  دفتر دادستان دادگاه کیفری بین الملل در بیانیه ای گفت پیگیر مجوز این دادگاه برای گشودن پرونده تحقیقات درباره ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین خواهد شد. این اقدام چند روز بعد از تجاوز روسیه به کشور همسایه خود صورت می گیرد. کریم خان گفته بود این دادگاه ممکن است درباره ارتکاب جنایات ناشی از این نبرد تحقیق کند. خان گفت در این تحقیقات به تخلفات ادعایی از ۲۰۱۴ میلادی یعنی زمانی که اوکراین حاکمیت قضائی این دادگاه را به رسمیت شناخت خواهند پرداخت. در این بیانیه آمده است: ”مبنایی منطقی برای گشودن تحقیقات وجود دارد خصوصا برای این که معتقد شویم ارتکاب هم جنایات جنگی و هم جنایت علیه بشریت در اوکراین صورت گرفته است.“
شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۹ ):  دادستان دیوان کیفری بین‌المللی گفت دفتر من حق دارد درباره جنایاتی که از ۲۰ فوریه ۲۰۱۴ در اوکراین صورت گرفته است تحقیق کند.

 

خبرگزاری فرانسه در خبرفوری از لاهه (۱۴۰۰/۱۲/۰۶):  دادستان دیوان دادگستری بین المللی اعلام کرد بیش از پیش از تحولات اوکراین ابراز نگرانی می کند.

کانال تلگرامی الرساله(  ۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد: از دیوان بین المللی کیفری خواسته ایم در اسرع وقت جلسه رسیدگی تشکیل دهد.  دیمیترو کولبا افزود: از روسیه می خواهیم هر چه سریعتر همه فعالیت های نظامی خود را در کشور ما متوقف کند.

  • بحران و جنگ اوکراین سوژه احزاب رقیب در امریکا

خبرگزاری تصویری «آسوشیتدپرس» (۱۴۰۰/۱۲/۰۷): نمایندگان جمهوری خواه عملکرد جو بایدن, رئیس جمهور آمریکا, را در قبال بحران اوکراین زیر سوال بردند و واکنش واشنگتن را دیرهنگام و بسیار ناچیز توصیف کردند.

نظرسنجی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز(۱۴۰۰/۱۲/۰۶): اکثر پاسخ دهندگان نگران اوضاع بین روسیه و اوکراین هستند و فکر می کنند آنچه در آنجا روی می دهد در داخل آمریکا مهم است. این نظرسنجی نشان می‌دهد ۵۶ درصد آمریکایی ها معتقدند جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور به اندازه کافی در مورد روسیه سخت‌گیر نبوده است. افراد معدودی (۸ درصد) می گویند او بیش از حد سختگیر بوده است، در حالی که ۲۹ درصد افراد فکر می کنند رفتار بایدن درست است. این ارقام به ارقام مربوط به ارزیابی در خصوص عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی آمریکا نزدیک است. زمانی که همین پرسش چهار سال قبل در زمان تصدی ترامپ پرسیده شد، ۵۳ درصد افراد گفتند ترامپ درباره روسیه به اندازه کافی سختگیری نکرده است. پنج درصد افراد معتقد بودند وی بیش از اندازه درباره مسکو سختگیری می کند و ۳۵ درصد افراد اعتقاد داشتند شیوه رفتار ترامپ درست است.

شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی (۱۴۰۰/۱۲/۰۷): هیلاری کلینتون, وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در دولت نخست باراک اوباما باید این اطمینان را نیز حاصل کنیم که در کشور خودمان با کسانی که به ولادمیر پوتین قدرت و آرامش لازم را دادند برخورد کنیم؛ کسانی که درباره هوش و ذکاوت او در انجام حرکاتش صحبت می کردند, کسی که باعث شد نه تنها در رسانه های روسیه, بلکه در اروپا نیز شکافی که در کشورمان ایجاد شده بود, به نمایش گذاشته شود.

ب) اقدامات و تلاش های متقابل روسیه در برابر غرب

۱- تلاش برای گرفتن زهر تحریم ها در داخل و دور زدن آن در خارج از مرزها 

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  ولادیمیر پوتین با صدور فرمانی حواله های مالی از روسیه به خارج از کشور را از روز چهارشنبه ممنوع کرد، این ممنوعیت شامل حواله های بالای ده هزار دلار می شود.

شبکه تلویزیونی روسیاالیوم (۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  نخست وزیر روسیه خواستار اتخاذ تدابیر فوری در قبال تحریم های اعمال شده بر کشورش شد و از تهیه طرحی برای حمایت از اقتصاد خبر داد. ، میخائیل میشوستین از اعضای کابینه خواست به سرعت به تغییرات ناشی از تحریم های غرب در اقتصاد روسیه پاسخ دهند.  وی از تهیه برنامه ویژه ای برای حمایت از اقتصاد کشور خبر داد که به زودی مطرح می شود.  وی گفت: تدابیری برای حمایت از اقتصاد روسیه تهیه شده است که به زودی در قالب طرحی ارائه خواهد شد. همچنین به تامین شرایط لازم برای انجام تحقیقات علمی ادامه می دهیم و ساز و کار کاهش مالیات ها نیز گسترش می یابد تا طرح های بیشتری را در بخش های اقتصادی مختلف شامل شود.

خبرگزاری رویترز(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۹): داده های کشتیرانی نشان  می دهد یک نفتکش با پرچم روسیه که هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است عازم مالزی شده است. داده های وب سایت ردیابی کشتی ها موسوم به مرین ترافیک (MarineTraffic.com) نشان می دهد نفت کش لیندا در اقیانوس هند است و انتظار می رفت وارد بندر سونگای لینگی در ساحل غربی مالزی شود. روشن نیست آیا مقامات مالزی قصد دارند اجازه دهند این کشتی لنگر بیندازد یا خیر.

خبرگزاری فرانسه : (۱۴۰۰/۱۲/۰۷)آژانس فضایی روسیه ،روسکاسموس، روز شنبه اعلام کرد در واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو پس از حمله روسیه به اوکراین این کشور پرتاب های فضایی خود از پایگاه فضایی کورو در گویان را متوقف می کند و کارکنان فنی خود را هم فراخواند. روسکاسموس با آریان اسپیس شرکت مشترکی موسوم به استارسم برای بهره برداری از موشک سایوز دارد. این شرکت قرار است در سال ۲۰۲۲ هشت موشک سایوز پرتاب کند که سه فروند آن از کورو خواهد بود و پنج فروند آن نیز قرار است از بایکنور قزاقستان پرتاب شود.  بدون موشک سایوز اروپا توان خاصی برای پرتاب برخی ماهواره های خود ندارد. موشک آریان ۶ هم که چنین توانی دارد قرار است برای نخستین بار در پایان سال پرتاب شود.

حساب توئیتری شبکه تلویزیونی المیادین(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): مسکو در واکنش به اقدام مشابه لندن، ورود هواپیماهای انگلیسی به حریم هوایی روسیه را ممنوع کرد. این ممنوعیت همچنین شامل پروازهایی می شود که باید از آسمان روسیه عبور کنند.
لندن پیشتر در پاسخ به عملیات روسیه در اوکراین، شرکت هواپیمایی روسی ”ایر فلوت“ را تحریم کرد.

۲- عملیات روانی متقابل روسیه در جنگ اوکراین

راشاتودی (۱۴۰۰/۱۲/۱۰): بر اساس داده های بورس بین قاره ای لندن(اینترکانتیننتال اکسچنج)، قیمت گاز طبیعی در اروپا در آغاز معاملات بورس در روز دوشنبه ۳۵ درصد افزایش یافت. قیمت انرژی با افزایش نگرانی ها از عرضه انرژی به علت تحریم های مسکو در حال افزایش است. روسیه حدود ۴۰ درصد از گاز مورد نیاز این قاره را تامین می کند. قیمت قراردادهای آینده برای ماه آوریل در تی تی اف در هلند به ۱۴۵۴ دلار در هر ۱۰۰۰ متر مکعب افزایش یافت.

خبرگزاری اسپوتنیک (۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ): آلیس وایدل یکی از سران حزب آلترناتیو آلمان، درباره اوضاع متشنج کنونی اوکراین گفت: این شکست غرب است، زیرا غرب می بایست در همان مراحل اولیه، بی طرفی کی یِف را تضمین می کرد.
، این سیاستمدار آلمانی در پارلمان این کشور گفت حزب او آرزو داشت که اقداماتی به موقع “برای قرار دادن اوکراین و سایر کشورهای اطراف آن در حالت بی طرفی و عدم فشار مستمر برای گسترش ناتو به سمت شرق” صورت می گرفت.  وایدل افزود عمل به وعده بی طرفی اوکراین می تواند به روسیه درباره نگرانی های امنیتی اش، اطمینان دهد. مسکو ۲۰ سال است که به روشنی این مشکل را مطرح کرده است. برای مثال، آمریکا هیچ قدرت متخاصمی را در حیاط خلوت خود تحمل نمی کند. توهین غرب به روسیه علت اصلی اوضاع کنونی اوکراین است. غرب تا حدودی مسئول این شرایط است، زیرا تندروها به شدت به چشم‌انداز پیوستن اوکراین به ناتو پایبند بوده‌اند و با این کار، موقعیت روسیه را به‌عنوان یک قدرت بزرگ، با گستاخی انکار کرده اند. به گفته این نماینده پارلمان، فریب دادن اوکراین با وعده‌های غیرقابل تحقق، مانند پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو، “یک اشتباه بسیار بزرگ بود.”

کانال تلگرامی خبرگزاری اسپوتنیک(۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  اروپا تاوان تحریم ها علیه روسیه را خواهد پرداخت.
اورزولا فُن دِر لایِن رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به علت عملیات نظامی این کشور در اوکراین هزینه‌ای برای خود اروپا خواهد داشت. به گفته رئیس کمیسیون اروپا، اروپا به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد همان طوری که از پناهندگان اوکراین برای ورود به اتحادیه اروپا استقبال خواهد کرد.

شبکه تلویزیونی روسیاالیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  مقامات روسیه علاوه بر تامین نیازمندی های پناهندگان دنباس در منطقه روستوف، شرایط ادامه تحصیل را نیز برای فرزندان آنها فراهم می کنند.  فرزندان پناهندگان دنباس روند تحصیل خود را در مدارس منطقه روستوف ادامه می دهند.  محمد قصاب خبرنگار شبکه در روستوف در گزارشی گفت: مقامات روسیه از ورود محموله کمک های غذایی و انسانی به منطقه روستوف خبر دادند. این کمک ها پس از تخلیه بین مراکز نگهداری از پناهندگان توزیع می شود. کار توزیع کمک ها بین پناهندگان دونتسک و لوهانسک با همکاری گروه های داوطلب انجام می شود.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): ناوگان روسیه در دریای سیاه اعلام کرد ۸۰ نفر از نیروهای گارد مرزی اوکراین پس از تسلیم شدن در برابر نیروهای روس به شهر سواستوپول در شبه جزیره کریمه منتقل شدند.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم (۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  رئیس جمهور لوهانسک با اشاره به تسلیم شدن شماری از نظامیان و افسران اوکراینی تاکید کرد با این افراد طبق قوانین بین المللی رفتار می شود و پس از عملیات نظامی آزاد خواهند شد.  لیونید پاسیچنیک رئیس جمهور لوهانسک اعلام کرد صدها تن از نظامیان و افسران اوکراینی سلاح خود را زمین گذاشته و از مقاومت و تبعیت از دستورات نظام کی‌یف دست برداشته اند.  وی تاکید کرد این افراد پس از پایان عملیات نظامی آزاد خواهند شد.

رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۶):  دمیتری مدودف مقام ارشد امنیتی و رئیس جمهور سابق روسیه اعلام کرد تحریم های غرب ناتوانی غرب را برای تغییر دادن مسیر روسیه نشان می دهد. مدودف گفت عملیات در اوکراین تا حصول نتایجی که پوتین از آن صحبت کرده است، ادامه خواهد یافت. وی افزود تحریم ها به اتحاد روسیه کمک می کند. مدودف گفت تحریم ها ممکن است دلیل خوبی برای بازنگری قطعی روابط با همه دولت هایی باشد که آنها را تحمیل کرده اند.

راشاتودی (۱۴۰۰/۱۲/۰۶):  شهروندان اوکراینی از نبود نظامیان ارتش اوکراین در خیابان ها ابراز تعجب و ناراحتی کردند.

ج) تهدید به جنگ اتمی

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): سفیر اوکراین در آمریکا گفت: نیروهای روسیه ۹۲ نفر از کارکنان نیروگاه چرنوبیل را به گروگان گرفته اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ):  مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت : آسیب هر یک از تاسیسات هسته ای اوکراین پیامدهای وخیمی به دنبال خواهد داشت.

شبکه تلویزیون الجزیره(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  پوتین با کشورهای غربی اتمام حجت کرد.  ولادیمیر پوتین‏ رئیس جمهور روسیه به نیروهای بازدارنده روسیه دستور داد در آماده باش کامل باشند. این آمادگی شامل سلاح های هسته ای نیز می شود. او پیش از آن که پوتین فرمان حمله به اوکراین را صادر کند هشدار داده بود هر کشوری که تلاش کند جلوی عملیات روسیه را در اوکراین بگیرد با چنان واکنشی روبرو خواهد شد که در تاریخ کشور خود با آن روبرو نشده است. دستور پوتین به آماده باش هسته ای واکنش به دخالتهای آمریکا و کشورهای اروپایی در مسئله اوکراین است.
شبکه تلویزیونی روسیا الیوم(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۸): رئیس جمهور روسیه، دستور داد نیروهای بازدارنده این کشور که واحدهای هسته ای است، به حال آماده باش درآید.  ولادیمیر پوتین در پیام تصویری گفت: علاوه بر تحریم ها، سران سیاسی ناتو به خود اجازه می دهند تا سخنان خصمانه ای در برابر کشورما بیان کنند. به همین علت، به وزارت دفاع و ستاد مشترک دستور می دهم نیروهای بازدارنده را در حالت جنگی قرار دهند.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): نماینده آمریکا در سازمان ملل، تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای آماده باش نیروهای بازدارنده هسته ای این کشور را غیرقابل قبول توصیف کرد.

 

خبرگزاری فرانسه از برلین (۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  وزیر دفاع آلمان یکشنبه شب اعلام کرد هشدار ولادیمیر پوتین مبنی بر آماده باش نیروهای هسته ای روسیه ناشی از این است که تهاجم او به اوکراین بر طبق انتظارش پیش نمی رود.
کریستین لامبرخت (Christine Lambrecht)، وزیر دفاع آلمان در گفتگو با شبکه تلویزیونی زد دی اف، گفت:«رییس جمهور روسیه با این تصمیم، یک گام دیگر فراتر رفت و ما فکر می کنیم دلیل چنین امری این است که بر خلاف تصور او، حمله به اوکراین به دلیل اقدامات شجاعانه و مصمم اوکراین به مانع برخورد کرده است».ولادیمیر پوتین روز یکشنبه اعلام کرد به نیروهای بازدارنده روسیه دستور آماده باش ویژه جنگ داده است. این اظهار نظر با اعتراضات شدید غرب مواجه شد.
وزیر دفاع آلمان اضافه کرد:«عاقلانه است که پوتین را خیلی جدی بگیریم و به اظهاراتش بی اعتنایی نکنیم” .

ج) آثار و تبعات بحران و جنگ اوکراین در جهان

۱- افزایش بهای انرژی

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  به علت بحران اوکراین, قیمت نفت خام وست تگزاس اینتر مدیت آمریکا بیش از ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): تهاجم روسیه به اوکراین همچنان باعث ناپایداری در بازار سهام در جهان و افزایش بهای نفت می شود. بهای نفت خام برنت حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه معامله شد، که بیشترین رقم از سال ۲۰۱۴ تا کنون شمرده می شود.همچنین پیش بینی می شود در هفته های آینده، بهای متوسط بنزین در آمریکا، از رقم چهار دلار {برای هر گالن} هم فراتر برود. این رقم در روزهای پایانی هفته گذشته نیز برای نخستین بار طی ۸ سال اخیر، مرز چهار دلار را گذراند.

پایگاه اینترنتی oilprice.com (1400/12/10): تا ساعت ۲۰:۰۰ روز ۱ مارس ۲۰۲۲ به وقت جهانی (UTC)، ۱۱:۳۰شب به وقت تهران، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۷ دلار و ۵۱ سنت افزایش نسبت به روز قبل، به ۱۰۵ دلار و ۴۸ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز با ۸ دلار و ۵۰ سنت افزایش نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰۴ دلار و ۲۲ سنت رسید.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): سسیلیا روس مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت بزرگترین مخاطره تجاوز روسیه به اوکراین، افزایش قیمت بنزین خواهد بود و عمق تاثیر آن بستگی به طول این نبرد دارد. وی که رئیس شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید است در کنفرانس مجازی پولتیکو گفت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حال کار با متحدان و استفاده از هر گونه ابزار موجود برای کاهش تاثیر افزایش قیمت سوخت است و از جمله در حال بررسی آزادسازی نفت از ذخایر راهبردی آمریکا می باشد. مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت: ”می دانید مخاطرات اقتصادی (بحران اوکراین) حول و حوش طول این جنگ می گردد و هرچه سریع تر فیصله بیابد ضربه کمتری خواهد زد. هرچه طولانی تر شود عدم اطمینان ناشی از آن عمیق تر خواهد بود.“ وی همچنین گفت تحریم های اقتصادی سرسختانه اعمال شده توسط آمریکا و قدرت های اقتصادی غرب علیه روسیه تاثیر فوری داشته و عملا ذخایر بانک مرکزی روسیه را مسدود کرده و موجب سقوط ارزش روبل شده است.
وی گفت: ”حلقه طناب دارد تنگ تر می شود از این نظر که پوتین به منابعی که برای حمایت از جنگ روی آن حساب می کرد دسترسی ندارد.“

خبرگزاری فرانسه از هنگ کنگ(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): در پی تحریم های جدید غرب علیه روسیه به علت حمله این کشور به اوکراین و نگرانی فزاینده اپراتورها در مورد بحران انرژی، بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت (نفت پایه اروپا) روز دوشنبه بیش از شش درصد و بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال (نفت پایه اروپا) بیش از پنج درصد افزایش یافت.حدود ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه به وقت گرینویچ در بازار آسیا، بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت با ۶,۲۷ درصد افزایش به ۹۷ دلار و ۳۳ سنت رسید و هر بشکه نفت برنت نیز با ۵,۲۴ درصد افزایش، ۱۰۳ دلار و ۶ سنت داد و ستد شد.

پایگاه اینترنتی «اویل پرایس»( ۱۴۰۰/۱۲/۰۹):  ساعت ۰۸:۰۰ دوشنبه ۲۸ فوریه ۲۰۲۲ (به وقت تهران)، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه آوریل با پنج و ۲۶ صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات روز جمعه (۹۷ دلار و ۹۳ سنت) ، به ۱۰۳ دلار و ۸ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز برای تحویل در ماه مارس، با شش و ۱۰ صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات جمعه (۹۱ دلار و ۵۹ سنت) ، به قیمت ۹۷ دلار و ۱۹ سنت معامله شد. قیمت سبد نفتی اوپک هم در پایان معاملات روز پنجشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ با پنج دلار و ۱۲ سنت افزایش در مقایسه با روز کاری قبل (روز چهارشنبه – ۹۶ دلار و ۱۰ سنت) به قیمت ۱۰۱ دلار و ۲۲ سنت رسید.

روزنامه الاخبار(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۷): شرکت فرانسوی توتال و چند شرکت غربی هم پیمان توتال با توجه به بحران شدید اقتصادی یمن و جنگ در اوکراین و بحران ناشی از آن به دنبال استفاده از فرصت های پیش آمده هستند تا نفت و گاز یمن را هرچه بیشتر غارت کنند.همزمان با تشدید بحران اوکراین، شرکت فرانسوی توتال اقدامات خود را برای از سرگیری تولید و صادرات گاز مایع از “فاز۱۸” در منطقه نفتی صافر در شمال استان مأرب پس از هفت سال وقفه تسریع کرده است.
این شرکت طی دو هفته گذشته جلسات متعددی را با وزارت نفت دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی و فراری) یمن در پاریس و دبی به منظور احیای تولید داشته است.  همچنین شرکت توتال تمامی شرکای شرکت گاز مایع یمن را که عبارتند از «هنت»، «اس کی»، «هیوندای» و «کوگاس» هستند در امارات در نشستی دور هم جمع کرد. گفتنی است امارات تأسیسات گازی بلحاف یمن را از سال ۲۰۱۷ تاکنون به کنترل خود درآورده است. در این نشست توافق شد که بر اساس توافقات صورت گرفته با دولت یمن در سال ۱۹۹۶، تولید، صادرات و بازاریابی از فاز ۱۸ که ذخایر گاز آن بیش از ۱۰ تریلیون فوت مکعب است و توتال و شرکای آن بیش از ۷ تریلیون آن را در اختیار دارند، از سرگرفته شود.

 

۲- احتمال افزایش بهای مواد غذایی

خبرگزاری فرانسه (۱۴۰۰/۱۲/۱۰): در پی مناقشه اوکراین, قیمت ذرت و گندم, بار دیگر در بازار اروپا رکورد زد.

شبکه تلویزیونی العالم (۱۴۰۰/۱۲/۰۷):  با توجه به اینکه روسیه و اوکراین ۳۰ درصد از تجارت جهانی گندم را در دست دارند، عملیات نظامی دراوکراین، سبد غذایی کشورهای عربی را که در سطح زیادی متکی به گندم است، تحت تأثیر قرار داده است.  عملیات نظامی روسیه در اوکراین بر سفره بسیاری از ملت های منطقه به ویژه ملت های عربی تأثیر گذاشته زیرا این کشورها از جمله کشورهایی هستند که بیشترین گندم را از روسیه و اوکراین وارد می کنند. در همین حال، نگرانی ها درباره گران شدن این غله اصلی برای بسیاری از کشورها ادامه دارد.

خبرگزاری صدا و سیما(۱۴۰۰/۱۲/۰۷): ارزش برابری لیر ترک در برابر ارزهای خارجی که پس از نوسانات شدید، طی دو ماه گذشته ثابت مانده بود با آغاز درگیری میان نیروهای روسیه و اوکراین روند افزایشی پیدا کرد. بهای بنزین و گازوییل به دلیل وابستگی شدید ترکیه به منابع سوخت خارجی که بطور مستقیم با دلار معامله می شود از بامداد امروز شنبه حدود ۱۰ درصد افزایش داده شد. بهای بنزین در جایگاه های عرضۀ سوخت از ۱۵٫۱۴ لیر به ۱۶٫۷۵ لیر و بهای گازوییل از ۱۵٫۴۶ لیر به ۱۶٫۹۷ لیر رسید. کارشناسان اقتصادی با توجه به تاثیر مستقیم افزایش قیمت سوخت بر دیگر کالاهای اساسی، به ویژه محصولات کشاورزی می گویند طی روزهای آینده شاهد افزایش قیمت این محصولات نیز خواهیم بود.  هم اکنون دلار آمریکا در بازارهای ارزی ترکیه به قیمت ۱۳٫۸ لیر و یورو به قیمت ۱۵٫۵۵ لیر معامله می شود.

خبرگزاری رویترز (۱۴۰۰/۱۲/۰۷): امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد حمله نظامی روسیه به اوکراین پیامدهای پایداری برای بخش کشاورزی در فرانسه خواهد داشت. مناقشه بین مسکو و کیف و وضع تحریم‌ها علیه روسیه از سوی قدرت‌های بزرگ غربی، صادرات فرانسه از شراب گرفته تا غلات و بسیاری از بخش‌های دیگر را تحت تأثیر قرار خواهد داد. وی خطاب به نمایندگان دنیای کشاورزی اعلام کرد: «این جنگ در افزایش هزینه های انرژی، در خوراک دام و هزینه های آن، بدون پیامد نخواهد بود.» قیمت مواد اولیه از جمله نفت که روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آن در جهان است و همچنین آلومینیوم یا گندم در روزهای اخیر افزایش یافته است.

شبکه تلویزیونی سی بی اس نیوز(  ۱۴۰۰/۱۲/۰۶): با شروع درگیری ها میان روسیه و اوکراین گفته می شود اختلال در زنجیره تامین برخی اقلام مصرفی مهم می تواند در ابتدای امر اروپا و غرب آسیا را تحت تاثیر قرار دهد و در آمریکا نیز به شکل افزایش در بهای تمام شده خودنمایی خواهد کرد که باعث می شود تورم هر چه بیشتر آزار دهند شود.
خبرگزاری صداوسیما(۱۴۰۰/۱۲/۰۶  ): با شروع جنگ در اوکراین به عنوان سیزدهمین تولیدکننده و صادر کننده فولاد در جهان ، پیش بینی می شود افزایش قیمت و تنش در بازار جهانی فولاد به دلیل غبیت اوکراین افزایش پیدا کند. براساس آمار انجمن جهانی فولاد ، کشور اوکراین سالانه ۲۱ میلیون تن فولاد تولید میکند که از این میزان حدود ۱۵ میلیون تن یا ۷۰ درصد از تولید خود را به دنیا صادر میکند و سهم ۴ درصدی از کل بازارجهانی فولاد در اختیار اوکراین است که این میزان از صادرات نیز بدلیل جنگ با روسیه متوقف شده است. اوکرین از نظر صنعتی و اقتصادی دومین جمهوری مهم شوروی سابق پس از روسیه به شمار می‌رفت. اوکرین نه تنها تولید کننده غلات محسوب می شد بلکه مرکز تولید فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن، صنیع شیمیائی و مواد غذیی نیز بود.این کشور در سال ۲۰۱۷، یازدهمین صادرکننده بزرگ فولاد جهان بود اما براساس رده بندی انجمن جهانی فولاد هم اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» (۱۴۰۰/۱۲/۰۶): بحران اوکراین موجب شده نگرانی هایی در خصوص اتمام ذخایر گندم در لبنان و تشدید گرسنگی در این کشور به وجود آید. وزیر اقتصاد لبنان اعلام کرد ذخایر راهبردی گندم این کشور تنها برای یک ماه یا کمی بیشتر از آن جوابگوی نیازها است.اوکراین مسئول تامین بیش از ۶۰ درصد از بازار گندم در معرض بحران است. دولت لبنان به دلیل نگرانی از توقف جهانی تامین منابع گندم به دلیل بحران اخیر مجبور شد با کشورهای دیگر همانند آمریکا، هند و کانادا مذاکراتی را انجام دهد تا بتواند گندم مورد نیازش را تامین کند. به دلیل انفجار مهیب در بندر بیروت که موجب از بین رفتن سیلوهای بزرگ ذخیره غلات و کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد، سیلوهای گندم فعلی این کشور، تنها از گنجایش ذخیره حدود یک ماه گندم مورد نیاز برخوردارند. از آنجایی که لبنان با بحران مالی مواجه است، نگرانی ها درباره اینکه آیا این کشور به ادامه واردات گندم یارانه ای ادامه خواهد داد یا خیر افزایش یافته است. این در حالی است قیمت گندم به دلیل حمله روسیه به اوکراین روند افزایشی به خود گرفته که در نهایت این موضوع به گرسنگی بیشتر در لبنان منجر خواهد شد. بحران اقتصادی لبنان موجب شده حدود دو سوم از جمعیت ۶ میلیونی این کشور شامل یک میلیون آواره سوری در فقر مطلق قرار گیرند.

نشریه جئونیوز اسلام آباد(۱۴۰۰/۱۲/۰۶): اگرچه پاکستان مستقیما در جنگ میان روسیه و اوکراین دخالتی ندارد، با اینحال با توجه به اینکه پاکستان یکی از وارد کنندگان عمده گندم از اوکراین محسوب می شود، تورم ناشی از جنگ میان روسیه و اوکراین می تواند موج جدیدی از گرانی ها را در پاکستان در پی داشته باشد. به گفته کارشناسان، احتمال افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی در پی وقوع جنگ میان روسیه و اوکراین در شرایطی که بازارهای سهام نیز با رکود مواجهند، افزایش قیمت نفت در پاکستان را در پی خواهد داشت. پاکستان طی دو سال ۱٫۳ میلیون تن گندم از اوکراین وارد کرد که ۴۰ درصد از کل واردات سال گذشته این کشور را تشکیل می دهد. در عین حال ، شرایط کنونی جنگ اوکراین تأثیر مستقیم بر واردات گندم داشته و به نگرانی از افزایش بیشتر قیمت گندم خواهد انجامید. در صورت توقف واردات گندم پاکستان از اوکراین ، این کشور مجبور به وارد کردن گندم از کشورهای دیگر با قیمت بیشتر خواهد شد، همچنین نگرانی از بابت افزایش بحران غذایی در بازارهای جهانی در نتیجه جنگ اوکراین وجود دارد.

د) بیم و امیدهای رژیم صهیونیستی در جنگ اوکراین

وبگاه جوئیش نیوز سیندیکیت(۱۴۰۰/۱۲/۱۰): به نظر می رسد آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، آلمان و انگلیس موسوم به گروه پنج بعلاوه یک، در حال نزدیک شدن به توافقی با ایران بر سر برنامه فعلی سلاح های هسته ای این کشور باشند. از سوی دیگر، مقامات اسرائیلی واکنش غرب به جنگ ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مورد اوکراین را با نگرانی زیاد نظاره می‌کنند زیرا اجازه دادن به پوتین برای تهاجم بدون این که پیامدی وجود داشته باشد، نه تنها مسکو را جسورمی کند، بلکه احتمالا موجب تشویق بازیگران شرور دیگر یعنی ایران می شود.

پایگاه اینترنتی روزنامه تایمز آو اسرائیل(  ۱۴۰۰/۱۲/۱۰): نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل گفت، اسرائیل از آغاز حمله روسیه به اوکراین برای کمک به هر جایی که می‌تواند، کار کرده است و در عین حال از منافع خود محافظت می‌کند.
او در سخنرانی در مقر موساد گفت ”دولت اسرائیل از همان ابتدا مسیری محاسبه شده و مسئولانه اتخاذ کرده است که به ما اجازه می دهد نه تنها از منافع خود محافظت کنیم، بلکه کمک هم بکنیم. اسرائیل یکی از معدود دولتهایی است که می تواند به شکل مستقیم با هر دو طرف ارتباط برقرار کند و در صورت درخواست کمک کند و ما بی سر و صدا کمک می کنیم.“
حضور نیروهای روسیه باعث شده است اسرائیل هنگام حمله به اهداف مورد حمایت ایران در سوریه با روسیه هماهنگی کند. اسرائیل همچنین روابط نزدیکی با اوکراین دارد. بنت همچنین به مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی درباره توافق هسته‌ای اشاره کرد که به گفته او ”به لحظه حقیقت نزدیک می‌شود –وقت طلا است.“ بنت به بند انقضاء در این توافق اشاره کرد که به گفته نخست وزیر اسرائیل ظرف دو سال و نیم به ایران اجازه می‌دهد سانتریفیوژهای پیشرفته نصب و راه‌اندازی کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس(۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ): اسرائیل ارسال یکصد تُن کمک های بشردوستانه را برای کمک به مردم گرفتار در جنگ در اوکراین آغاز کرده است.  روز سه شنبه یک فروند هواپیمای شرکت هواپیمای ال عال اسرائیل در فرودگاه بین المللی اسرائیل با ده ها جعبه بارگیری شد. وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد: تجهیزات پزشکی، دارو، سیستم های تصفیه آب، هزاران چادر، پتو، کیسه خواب و کت را ارسال می کند. این هواپیماها در لهستان فرود می آیند و کمک ها از آنجا به اوکراین منتقل می شود. اسرائیل بارها متعهد شده است که از مردم اوکراین در این جنگ حمایت کند. البته اسرائیل در پیوستن به غرب در محکوم کردن روسیه محتاطانه عمل کرده است. اسرائیل برای هماهنگی های امنیتی در سوریه به روسیه متکی است، جایی که روسیه حضور نظامی دارد و اسرائیل در سال‌های اخیر بارها به انبارهای تسلیحاتی دشمنان خود در سوریه حمله کرده است.

جروزالم پست (۱۴۰۰/۱۲/۱۰): تل آویو باید روشن کند که با هرگونه اقدام تهاجمی مخالف است، زیرا ممکن است بعدا نوبت تهاجم به ما باشد.بیشتر انسان ها در قرن بیست و یکم تلاش می کنند زندگی آرام خود را داشته باشند، بدون این که احساس نیاز به موضع گیری، جانبداری یا اثبات وفاداری خود به یک رژیم یا رژیم دیگری کنند. سبک های حکمرانی سلطنتی یا دیکتاتوری، متعلق به گذشته است.  زمانی که سرانی مانند پوتین به دنبال تثبیت قدرت خود با اشغال کشورهای همسایه هستند، نه تنها صلح همسایگان، بلکه آزادی شهروندان آن کشورها نیز تهدید می شود، زیرا چنین شخصیت هایی به دنبال بازگرداندن بشریت به حکومت خودکامه هستند که مردم را سرکوب می کند. اینها چیزهایی است که قابل توافق نیست و هر فرد حساسی در یک کشور دموکراتیک باید صدای خود را علیه آن بلند کند. قابل قبول نیست که تفکر سلطنت طلبانه یک فرد، باعث نابودی ملت ها و افراد شود. رویه فعلی پوتین در شرق اوکراین برای دامن زدن به درگیری های محلی به عنوان بهانه ای برای حمله به اوکراین و اشغال آن، مشخص است. اینها اعمال نفرت انگیزی هستند که دیگر شایسته جامعه بشری نیستند. حمله روسیه به اوکراین، تهدیدی آشکار برای دموکراسی های غربی و شهروندان آن ها است. حمله روسیه به اوکراین همچنین تهدیدی برای دولتهای جوانی است که به تازگی از چنگال حکومت خودکامه اتحاد جماهیر شوروی سابق خارج شده اند.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۱۰):  موزه ید وشم در اسرائیل حمله روسیه به نزدیکی دره بابین یار (مربوط به هولوکاست) در اوکراین را به شدت محکوم کرد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیشنهاد میانجی گری برای توقف درگیری های اوکراین داد. نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین پیشنهاد میانجی گری برای برقراری صلح در اوکراین را مطرح کرده است. در بیانیه کرملین آمده است: تماس از جانب اسرائیل بوده و اینکه پوتین به بنت گفته است روسیه هیاتی در بلاروس داشته تا با کی یف مذاکره کند، اما طرف اوکراینی هماهنگ نبوده و از این فرصت استفاده نکرده است.

روزنامه اینترنتی رای الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۹): ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رد پیشنهاد میانجی گری نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در خصوص بحران اوکراین، بهترین کار ممکن را انجام داد زیرا این پیشنهاد بیان گر حجم عظیمی از فریبکاری و نیرنگ سیاسی و تلاش مصنوعی برای پوشاندن «لباس بی طرفی» به «اسرائیل» در منازعه ای است که احتمالا طی روزها و هفته های آینده تشدید خواهد شد. ولادیمیر پوتین معتقد است که (آیا) می تواند اظهارات دو روز پیش «میانجی» یعنی نفتالی بنت را که تاکید کرد در بحران اوکراین، دولتش در سنگر امریکا یعنی متحد متعارف اسرائیل خواهد ایستاد فراموش کند و همین امر باعث شد وزارت امور خارجه روسیه رسما به تل اویو اعتراض کند. روسیه در زمان پوتین خدمات بسیار بزرگی به حکومت اسرائیل طی ده سال گذشته خصوصا در موضوع سوریه انجام داد بگونه ای که چشم پوشی از بیش از ۳۰۰ حمله هوایی و موشکی اسرائیل به عمق سوریه و این حملات باعث شد پوتین با انتقادات زیادی در رسانه های عرب زبان به علت سکوت در برابر این حملات که به معنای موافقت با آنهاست مواجه شود. افزون بر این، مسکو به شریک راهبردی خود یعنی سوریه اجازه استفاده از سامانه های موشکی اس ۳۰۰ را در مقابله با این حملات نداد در حالیکه مقابله با این حملات حق مشروع سوریه در دفاع از اراضی خود بر اساس قوانین الهی و قراردادی است. حضور حکومت اسرائیل در سنگر آمریکا در جنگ اوکراین، به منزله انکار کارهای خوب روسیه به بدترین شکل ممکن است و بدتر از همه اینکه، اسرائیل جرات ارائه پیشنهاد میانجی گری در این جنگ را از سوی یکی از طرف های اصلی جنگ یعنی رئیس جمهور اوکراین داشته است که این اوج بی ادبی، گستاخی وبی توجهی به احساسات طرف مقابل است.

کانال تلگرام خبرگزاری سما( ۱۴۰۰/۱۲/۰۹): به نقل از منابع اسرائیلی نوشت: شماری پزشک اسرائیلی عازم اوکراین شدند.

توئیتر(۱۴۰۰/۱۲/۰۸):  جای معیان عضو حزب لیکود در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: “ساختمان شهرداری تل آویو با هدف اعلام همبستگی با قربانیان اوکراینی و مقاومت ملت اوکراین به رنگ پرچم این کشور روشن شد”.

 

روزنامه اینترنتی رای الیوم(۱۴۰۰/۱۲/۰۸): ارزیابی موسسه امنیتی رژیم صهیونیستی در خصوص بحران اوکراین بر این اساس است که شاید این حوادث روسیه و ایران را از نظر سیاسی و نظامی به یکدیگر نزدیک کند و رئیس جمهور روسیه برای نزدیک شدن به ایران، جلوی آزادی عمل رژیم اشغالگر در سوریه را بگیرد.  یوسی یهوشع کارشناس مسائل نظامی روزنامه یدیعوت آحارانوت به نقل از برخی محافل امنیتی بلندپایه رژیم اشغالگر نوشت نگاه اسرائیل در جنگ بین روسیه و اوکراین، مرتبط به مسائلی است که در سوریه روی می دهد. وی افزود آزمون نزدیک مربوط به ادامه فعالیت های نیروی هوایی ارتش اسرائیل در منطقه است؛ آن هم در حالی که روس ها از امکان ایجاد پارازیت برخوردار هستند و اسرائیل تمایل نخواهد داشت که به سیستم های آن آسیب وارد شود.  یهوشع به نقل از این منابع تاکید کرد با توجه به اظهارات برخی مسئولان اسرائیلی و تلاش برای نگه داشتن هر دو ابرقدرت آمریکا و روسیه، آزمون مد نظر، حفظ آزادی عمل نیروی هوایی ارتش اسرائیل در منطقه بسیار مهم برای این ارتش است تا جلوی افزایش قدرت حزب الله در زمینه موشک های نقطه زن، پهپادها، سامانه های پدافند هوایی با استفاده از ابزارهای جنگی ایران برای استقرار در سوریه، گرفته شود.

یکی از سوال های مهمی که در ارتباط با تبدیل بحران ریشه داراوکراین به جنگ غیرمنتظره و ویرانگر در این کشورمطرح است نقش رژیم صهیونیستی با توجه به منافع و بهره برداری های بالقوه و بالفعل گسترده آن از این جنگ است.

دلایل زیادی وجود دارد که امکان ایفای یک چنین نقشی را محتمل و در عین حال گسترده نشان می دهد. نخست اینکه این رژیم بانی جنگ و یا دفاع پیشدستانه است که ان را جایگزین  اصل دفاع مشروع مندرج در منشور ملل متحد کرد و منطقی هم که روسیه درجنگ اوکراین بکار گرفت در اصل همان دفاع یا جنگ پیشدستانه است. دوم اینکه همه نشانه ها حاکی از این است که پوتین با عصبانیت فرمان حمله به اوکراین را صادر کرد و رژیم صهیونیستی از طریق زلنسکی( یهودی تبار) نقش اساسی در این عصبانیت داشته ضمن اینکه احتمال دستکاری اطلاعات مربوط به صدور فرمان حمله از سوی پوتین وجود دارد کما اینکه در جریان حمله به عراق نیز اطلاعات مربوط به صدور فرمان حمله از سوی بوش توسط عوامل نفوذی یهودی در پنتاگون دستکاری شده بود. سوم اینکه اسرائیل مذاکرات وین را به عنوان مرگ و زندگی برای خود تلقی کرده و همه توان خود را برای مقابله به ان بکار گرفته بود و اکنون امید دارد جنگ اوکراین این رژیم را به مقصود خود برساند. چهارم اینکه بعد از تحریم گسترده روسیه و توقف خط لوله انتقال گاز نورداستریم ۲ از سوی المان اکنون بحث جایگزین کردن  انرژی روسیه مطرح است و اکنون رژیم صهیونیستی امید دارد به جایگزینی برای انتقال منابع گازی مدیترانه به اروپا با محوریت خود تبدیل شود. پنجم اینکه رژیم صهیوینستی از هر جنگ و بحران برای انتقال یهودیان مقیم به فلسطین اشغالی برای اسکان در شهرک های یهودی نشین واقع در اراضی فلسطینی استفاده می کند و اکنون نیز جنگ اوکراین فرصتی جدید برای انتقال بیش از ۱۰ هزار یهودی اوکراین فراهم کرده است. ششم اینکه جنگ اوکراین بخصوص در صورت فرسایشی شدن می تواند توجه روسیه را از سایر مناطق بخصوص سوریه منحرف کند که این می تواند فرصتی جدید برای این رژیم و سایر هم پیمانان ان برای  بازکردن مجدد پرونده سوریه فراهم کند. با توجه به این دلایل، رژیم صهیونیستی منافع نامشروع و غیراخلاقی و غیرانسانی زیادی می تواند از از طریق جنگ اوکراین کسب کند و برهمین اساس نه تنها در زمینه سازی این جنگ دست و نقش داشته بلکه همه تلاش خود را برای تطویل آن از طریق عوامل نفوذی خود در غرب بکار گرفته وخواهد گرفت و در چنین شرایطی اعلام میانجی گری در جنگ اوکراین ترفندی برای سرپوش گذاشتن برنقش خود در اغاز و تداوم این جنگ خانمان سوز تلقی می شود که البته اصرار زلنسی بر میزبانی تل اویو برای مذاکرات آتش بس از بخش دیگری از نقش این رژیم پرده برمی دارد.

نتیجه گیری

بررسی اخبار و گزارش های دریافتی از سوی رسانه های خبری جهان که اغلب آن ها را رسانه های غربی تشکیل می دهد نشان می دهد که این رسانه ها رخدادهایی را که در راستای مواضع و منافع دولت های متبوع خود قرار دارد به کرات پوشش داده اند اما در عین حال از مواردی که برخلاف این مواضع و منافع است حتی اگر مهم بوده باشد به حاشیه رانده و حتی یک خبر هم درباره آن منتشر نکرده اند. یکی از موارد بارز دراین زمینه  ادامه گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه و حیات خلوت این کشور و تحریک و تشویق دولت زلنسکی به عضویت در این سازمان نظامی است که روسیه از ان به خط قرمز این کشور تعبیر کرده بود.  روسیه پس از پایان نظام دوقطبی و فروپاشی شوروی همواره معتقد بوده که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که یک پیمان امنیتی – نظامی برضد شوروی در دوران جنگ سرد بود؛ با فروپاشی شوروی و انحلال پیمان “ورشو” دیگر موضوعیت وجودی ندارد و این پیمان امنیتی- نظامی نیز باید در پی انحلال پیمان ورشو و پایان جنگ سرد، منحل شود. اما ناتو پس از فروپاشی شوروی نه تنها منحل نشد بلکه برای خود دستورکارهای جدیدی تعریف کرد و تلاش کرد با گسترش به سمت شرق در حوزه حیاط خلوت روسیه نفوذ کند. بسیاری از کشورهای اقمار شوروی در شرق اروپا در ۳ دهه گذشته به مرور به عضویت ناتو در آمده اند و روسیه احساس می کند در حال محاصره از جانب ناتو است. روسیه با وجود مخالفت با الحاق کشورهای شرق اروپا به ناتو اما در عمل نتوانست جلوی الحاق آنها به پیمان امنیتی- نظامی غرب را بگیرد اما برای ناتو و غرب یک خط قرمز ملموس کشیده و تاکید کرده عضویت جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی در این پیمان به منزله تجاوز ناتو و غرب به حوزه نفوذ روسیه خواهد بود و مسکو چنین سناریویی را تحمل نخواهد کرد. از طرفی چون روس‌ها همیشه آرزوی دسترسی به آب های آزاد را داشته اند، اوکراین می تواند از طریق دریای سیاه  دسترسی به آب های آزاد را برای روس ها امکانپذیر کند. بنابراین اوکراین همیشه برای روسیه اهمیت بسیار زیادی داشته است. از طرفی غربی‌ها در حوادثی که با تهیج در سال ۲۰۱۴ و ماجرای انقلاب مخملی در اوکراین ایجاد کردند با دو استراتژی تلاش کردند روسیه را مهار کنند. یکی از آن استراتژی ها گسترش اتحادیه اروپا بود که تقریبا همه کشورهای اطراف غربی روسیه را در برگرفت و دیگری بحث پیوستن اوکراین به ناتو بود. روس‌ها از همان موقع در برابر این اقدامات مقاومت کردند اما اکنون با تلاش غربی ها برای گسترش بیش از حد ناتو و افزودن اوکراین به ناتو در واقع روی رگ حیاتی روسیه یعنی اوکراین دست گذاشتند و این موضوع برای روس ها و پوتین غیر قابل قبول بود که در نهایت باعث شد روس ها دست به اقدام نظامی برای جلوگیری از این اتفاق بزنند. روسیه ماه‌ها نیروهای خود را در لب مرز با اوکراین مستقر کرد و همزمان با اعلام اینکه قصد حمله به این کشور ندارد، خواسته‌هایی هم از غرب داشت؛ مبنی بر اینکه کشورهای غربی نباید اجازه دهند اوکراین به ناتو بپیوندد یا اینکه کشورهای غربی باید نیروهای خود را از حوزه کشورهای سابق شوروی مانند لهستان و کشورهای بالتیک خارج کند. چندین ماه دیپلماسی اما نتیجه خاصی به دست نداد و هر بار روسیه با اعلام اینکه قصد حمله به اوکراین ندارد، اما اظهار می‌‌کرد که از پاسخ غرب به درخواست‌‌هایش ناامید شده است. حتی در این زمینه آمریکا یک پاسخ کتبی نوشت و درحالی که لاوروف می‌‌گفت که به درخواست‌‌های روسیه تا حدی پاسخ داده شده است، در شرق ناآرام اوکراین، جرقه‌های یک درگیری زده می‌‌شد. درحالی‌که ارتش اوکراین و جدایی‌‌طلبان لوهانسک و دونتسک همدیگر را ناقض آتش‌‌بس می‌‌خواندند، خبر رسید که جدایی‌‌طلبان در حال اعزام زنان و فرزندانشان به سمت روسیه هستند و این یعنی زنگ خطر برای شروع یک جنگ بزرگ‌تر. گمانه‌‌زنی‌‌ها این بود که روسیه قصد دارد فقط شرق اوکراین را به رسمیت بشناسد و حمایت از جدایی‌‌طلبان در دومای روسیه این گمانه را تقویت می‌‌کرد؛ اما با بالا گرفتن درگیری‌‌ها در شرق اوکراین، روسیه نیز نیروهای خود را به‌‌گونه‌‌ای گسیل کرد که بتواند برای همیشه خاطرش از امکان عضویت اوکراین در ناتو راحت شود اما گویا غرب از مدت ها پیش خود را برای تبدیل اوکراین به باتلاقی برای روسیه و گرفتن انتقام الحاق کریمه به روسیه اماده کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.