موقعیت خطیرِ عراق!

0 5

عراق در موقعیت خطیری قرار گرفته‌است. با سقوط صدام، آمریکا خود را در یک قدمیِ ورود به عراق و تسخیر این کشور به عنوان پایگاه دائمی خود می‌دید، ولی انسجامی که در میان شیعیان وجود داشت آمریکا را با یک کابوس بزرگی روبه‌رو کرد که رها شدن نیروی ملّی عراق و قرار گرفتن عراق در موقعیت استقلال و آزادی بود.

 

آمریکا، برای توجیه ورود نظامی به عراق، دست به آفرینش داعش زد. اهداف ایجاد داعش عبارت بود از: (۱) ورود نظامی به عراق و سوریه تحت عنوان مبارزه با تروریسم؛ (۲) بدنام کردن اسلام در مقیاس جهانی، با جنایاتی که علناً و رسماً به وسیلۀ این گروه تروریستی مرتکب شدند؛ (۳) جذب جوانانِ خواهان تغییر در جهان اسلام، شست‌وشوی مغزی آن‌ها، و استفاده از آن‌ها در شبکه‌های تروریستی؛ (۴) ایجاد جنگ بین شیعه و سُنی و تضعیف محور مقاومت ضدّ صهیونیستی.

 

شکست داعش در عراق و سوریه به دست نیروهای مدافع حرم تمام رؤیاهای سیاسی آمریکا را به باد داد؛ این است که امروز آمریکا برای ایجاد تغییر در هرم قدرت به ضرر مردم عراق دست به هر کاری می‌زند: (۱) تلاش برای متلاشی ساختن حشدُالشعبی تحت عنوانِ ادغام آن‌ها در ارتش عراق، (۲) تلاش برای سیطره بر ارتش عراق تحت عنوان خدمات آموزشی، (۳) گسترش شبکۀ نفوذی‌های آمریکا و روی کار آوردن عناصری که خود را به آمریکا فروخته‌اند، (۴) ایجاد اختلاف بین چهره‌های سیاسی شیعه، (۵) تقویت قوم‌گرایی و طایفه‌گرایی در عراق.

راه حلّ مسائل عراق بازگشت نخبگان عراق به اسلام ناب و حفظ وحدت است. آیا نخبگان عراق به  این اندازه از عقلانیت رسیده‌اند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.