ورود مقتدرانه انصارالله به هشتمین سال جنگ یمن؛ دستیابی به توازن نظامی در همه عرصه ها

0 210

مقدمه و طرح مساله

جنگ یمن در حالی وارد هشتمین سال خود شده است که نیروهای مقاومت یمنی به رهبری انصارالله طی ۷ سال گذشته کارنامه موفقی از خود ارائه داده اند و جنگی را که عربستان انتظار داشت در همان روزهای اول به نفع خود تمام کند اکنون بعد از ۷ سال به خاک این کشور کشیده شده و تلفات و خسارات سنگینی بر نیروها و مزدوران این کشور وارد شده است. آماری که مقامات انصارالله از دستاوردهای ۷ سال جنگ یمن ارائه داده اند حتی برای ارتش های حرفه ای جهان نیز غیرممکن بوده است.

کارنامه ۷ ساله جنگ یمن از زبان مسئولان سیاسی و نظامی انصارالله 

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن( المیادین۱۴۰۱/۰۱/۰۱):

تعداد حملات هوایی در هفت سال که نیروهای مسلح آنها را رصد کرد، به ۲۷۴ هزار و ۲۴۳ حمله رسید. بر این نکته تاکید می کنیم که این آمار مربوط به حملاتی است که توانستیم آنها را رصد کنیم. افزون بر آن، در ماه های نخست تجاوزگری، ده ها حمله هوایی علیه مناطق مختلف صورت گرفت که رصد نشد. این موضوع موجب می شود آمار اعلام شده کمتر از از میزان واقعی باشد. این حملات جنایتکارانه به شهادت و زخمی شدن ده ها هزار تن از مردم یمن منجر شد.

نیروهای مسلح یمن با کمک خداوند تعالی در نبرد مقابله با تجاوزگری های وحشیانه، بیش از ۱۳ هزار و ۲۰۸ عملیات نظامی انجام دادند؛ از جمله ۶ هزار و ۶۸۱ عملیات تهاجمی، ۶ هزار و ۵۲۷ عملیات مقابله و به شکست کشاندن عملیات تهاجمی دشمنان. نیروهای مسلح یمن دستاوردهای گسترده ای کسب کردند که همگان با پیگیری مسیر جهادی ما در میدان شاهد آن بودند.

از مهم ترین عملیات نظامی تهاجمی نیروهای مسلح یمن، عملیات «نصر من الله» در سه مرحله بود؛ عملیات گسترده نظامی که از آن خبر داده نشد، عملیات «البنیان المرصوص»، عملیات «فأمکن منهم»، عملیات «البأس الشدید»، عملیات «ربیع النصر» با مراحل مختلف، «عملیات گسترده نظامی البیضاء، الضالع، شبوه و مارب»، عملیات «توازن الردع» و حدود ده عملیات نظامی که اعلام نشد، سه عملیات «اعصار الیمن» و عملیات نخست «شکستن محاصره». این سلسله عملیات تاکنون به آزادسازی مناطق مختلف منجر شد که دشمن به آنها نفوذ کرده بود.

آمار تلفات دشمن در هفت سال گذشته، به بیش از ۱۰ هزار و ۷۵۹ کشته و زخمی از نیروهای ارتش سعودی و هزار و ۲۵۱ کشته و زخمی از نیروهای دشمن اماراتی و ۹ هزار و ۴۴۰ کشته و زخمی از مزدوران سودانی رسید. شمار کشته و زخمی های مزدوران در هفت سال گذشته به ۲۵۳ هزار و ۶۹۳ تن رسید. متاسفانه بیشتر کشته شدگان و زخمی های این گروه از مردم این کشور هستند.

در زمینه خسارت های مادی، با کمک و پشتیبانی خداوند، نیروهای مسلح ما توانستند بیش از ۱۷ هزار و ۳۹۷ تانک، خودروی زرهی، نفربر، بلدوزر و دیگر خودروهای زرهی را منهدم کنند. اسناد تصویری درباره انهدام ۱۰ هزار و ۵۱۸ خودروی زرهی وجود دارد.

یگان موشکی با حمایت خداوند، حدود هزار و ۸۶۲ عملیات نظامی انجام داد که از این میان، هزار و ۲۳۷ عملیات علیه مراکز تجمع دشمن و پایگاه های آن در خاک یمن و ۵۸۹ عملیات علیه دشمن در خارج از خاک یمن صورت گرفت.

یگان پهپادی حدود ۱۱ هزار و ۵۶۲ عملیات انجام داد که از این میان، ۲ هزار و ۱۷۶ عملیات در داخل مناطق اشغالی یمن و ۹۵۳ عملیات در خارج از یمن در عمق خاک عربستان و امارات انجام شد. شمار عملیات شناسایی به ۸ هزار و ۴۳۳ عملیات رسید. عملیات شناسایی در عملیات نظامی اهمیت زیادی دارد.

تعداد عملیات یگان پدافند هوایی در هفت سال به چهار هزار و ۲۲۱ عملیات رسید. عملیات یگان پدافند هوایی در زمینه مقابله با دشمن و واداشتن آن به ترک منطقه و همچنین رهگیری و انهدام انجام شد. یگان پدافند هوایی موفق به اجرای هزار و ۹۷۱ عملیات در سرنگونی اهداف شد و دو هزار و ۲۵۰ عملیات هم در زمینه رهگیری و مقابله انجام داد. از این میان، ۱۵۸ عملیات برای سرنگونی پهپادهای جاسوسی و جنگنده و ۱۳ عملیات برای سرنگونی جنگنده و ۱۰ عملیات برای سرنگونی بالگرد و ۶ عملیات برای سرنگونی بالگرد ترابری و ۳۴ عملیات سرنگونی پهپاد وابسته به نیروی هوایی آمریکا و سرنگونی ۹۵ فروند پهپاد جاسوسی انجام شد.

نیروی دریایی و دفاع ساحلی در هفت سال گذشته ۳۵ عملیات پیشرفته انجام داد که مهم ترین آنها هدف قرار دادن ناوچه های «المدینه» و «الدمام» وابسته به دشمن سعودی و هدف قرار دادن کشتی جنگی «سویفت» وابسته به دشمن اماراتی و توقیف کشتی باری نظامی اماراتی «روابی» پس از ورود به آب های منطقه ای یمن است.

عملیات زمینی یگان های زمینی نیروهای مسلح یمن به حدود ۲۱۱ هزار و ۱۳۶ عملیات رسید. عملیات یگان مهندسی نظامی به ۵۲ هزار و ۱۷۵ عملیات رسید که از این میان، ۲۲ هزار و ۸۵۴ عملیات برای هدف قرار دادن مراکز تجمع دشمن و ۲۴ هزار و ۹۰۷ عملیات تهاجمی و دفاعی و ۴ هزار و ۴۱۴ عملیات برای هدف قرار دادن خودروهای زرهی انجام شد.

تعداد عملیات یگان های ضد زرهی به حدود ۷ هزار و ۴۱۲ عملیات رسید که از این میان، ۲ هزار و ۶۸۹ عملیات علیه استحکامات و مراکز تجمع دشمن و پایگاه های نظامی آن صورت گرفت و حدود ۴ هزار و ۲۷۳ عملیات علیه خودروهای زرهی دشمن انجام شد.

تعداد عملیات یگان توپخانه ای به حدود ۸۵ هزار و ۶۳۴ عملیات رسید که از این میان، حدود هزار و ۱۵۰ عملیات به شکل مشترک با یگان پهپادی انجام شد و حدود ۱۵ هزار و ۲۶۹ عملیات با استفاده از موشک های «زلزال ۱» انجام شد که در پی آن، حدود هزار و ۷۸ خودروی زرهی، تانک، انبارهای تسلیحات و موشک انداز منهدم شد.

تعداد عملیات نیروهای تک تیراندازاز زمان ورود به خط نبرد تاکنون، به حدود ۶۵ هزار و ۹۱۵ عملیات رسید. در دو سال گذشته یگان نیروهای تک تیرانداز موفق به تقویت حضور خود در جبهه های شمالی و شرقی شد. این نیروها موفق به هدف قرار دادن ۹۴۱ افسر و سرباز سعودی و همچنین هزار و ۱۲۷ مزدور سودانی و ۵۴ هزار و ۴۱۷ تن از مزدوران شدند. این نیروها همچنین حدود ۹ هزار و ۲۹۸ عملیات علیه خودروهای زرهی، تجهیزات و تسلیحات دشمن انجام دادند و حدود ۱۲۴ تن از مزدوران دشمن در جبهه های مرزی و داخلی را هدف قرار دادند. یگان نیروهای تک تیرانداز همچنین در سرنگون کردن ۸ فروند پهپاد دشمن مشارکت داشت.

عبدالخالق العجری سخنگوی وزارت کشور یمن(شبکه تلویزیونی المسیره ۱۴۰۱/۰۱/۰۲):

۳۷۳ ساختمان وابسته به وزارت کشور هدف حملات مستقیم قرار گرفت و به طور کامل ویران شد. به سبب این تجاوزگری ظالمانه این وزارتخانه با زیان ۶۵۰ میلیارد ریالی (ریال یمن) مواجه شد.

دستاوردهای امنیتی به ۲۰۰ هزار و ۳۵۳ رسیده است. از جمله این دستاوردها، کشف و خنثی سازی ۳۴۷ طرح خرابکارانه تروریستی بود که ائتلاف متجاوز، مزدوران و گروهک های جنایتکارش را برای اجرای این طرح ها در همه استان های آزاد مامور کرده بود.  همچنین به فضل خداوند، نیروهای وزارت کشور حدود ۲ هزار و ۷۰۰ مین را خنثی کردند که عناصر جنایتکار وابسته به ائتلاف متجاوز برای هدف قرار دادن امنیت کشور و زندگی شهروندان کار گذاشته بودند.

وزارت کشور به فضل خداوند توانست از آغاز تجاوزگری علیه یمن، از ارتکاب ۱۴۸ هزار و ۷۷۰ جرم مختلف جلوگیری کند و به این ترتیب، وزارت کشور مانع از اجرای ۹۴ درصد از جرایم شد.
از آغاز تجاوزگری علیه یمن، نیروهای امنیتی حدود ۱۶ هزار و ۳۶ عملیات برای کشف و ضبط کالاهای مسروقه و بازپس گیری آنها انجام دادند و به فضل خداوند این کالاها به صاحبانشان تحویل داده شد.
وزارت کشور همچنین حدود ۵۶۵ گروهک سازمان یافته را منهدم کرد. در چارچوب تلاش ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر که ائتلاف متجاوز برای وارد کردن این مواد به خاک کشور ما تلاش می کرد، یگان مبارزه با مواد مخدر با همکاری یگان های مختلف امنیتی، حدود ۱۱ هزار و ۳۹۶ عملیات علیه جرایم قاچاق مواد مخدر اجرا کرد.


نیروهای امنیتی همچنین توانستند حدود ۳۱۷ عملیات قاچاق آثار باستانی یمنی را خنثی کنند و به لطف خداوند، افراد متهم بازداشت شدند. همچنین در ۵۴ مورد، جلوی ساخت و ساز غیر قانونی در مناطق باستانی گرفته شد.
در زمینه قاچاق گمرکی، به لطف خداوند، نیروهای امنیتی توانستند جلوی حدود ۲ هزار و ۹۲۱ اقدام غیر قانونی در زمینه گمرک را بگیرند.
وزارت کشور یمن در چارچوب حفظ حیات و امنیت شهروندان یمنی، بیش از ۱۱ هزار و ۹۱۴ ماموریت برای تامین امنیت برنامه های رسمی و مردمی انجام داد.
در زمینه فعالیت نظارتی، اصلاح مسیر امنیتی و رسیدگی به شکایت ها، مرکز شکایت های این وزارتخانه از زمان تاسیس، حدود ۳۱ هزار و ۱۶ شکایت دریافت کرد که از این میان، به ۲۹ هزار و ۳۵۸ شکایت ترتیب اثر داده شد.
دستاوردهای مرکز شکایت ها از زمان تاسیس بدین شرح است: آزادی ۲ هزار و ۵۵۲ تَن در ۲ هزار و ۵۵۲ پرونده، پرداخت غرامت ۴۷۱ تن که مهم ترین این پرونده ها بازپس گیری زمین ها، منازل و خودروها بود. از سوی دیگر، حدود ۱۰ هزار و ۳۴ شکایت به طرف های قضائی و هزار و ۱۳۲ شکایت به دیگر طرف های دولتی تحویل داده شد.
فرماندهی وزارت کشور و دستگاه بازرسی عمومی در خصوص ۲ هزار و ۵۸۵ شکایت علیه افرادی که به دروغ خود را وابسته به وزارت کشور معرفی کرده بودند، اقدامات قانونی اتخاذ کرد.

سید عبدالملک بدرالدین دبیر کل جنبش انصارالله( شبکه تلویزیونی المسیره۱۴۰۱/۰۱/۰۵): اگر ائتلاف متجاوز اموال ملت ما را غارت نمی کرد, ثروت ملت یمن می توانست به حدود ۲۷ تریلیون و ۸۵۰ میلیارد ریال برسد.

ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن در حساب کاربری خود در توئیتر( ۱۴۰۱/۰۱/۰۶): شب ۲۶ مارس سال ۲۰۱۵ مردم یمن با [دیدن صحنه] اعضای قطع شده و پراکنده کودکان و زنان براثر حملات جنگنده های ائتلاف متجاوز از خواب بیدار شدند. امروز در آستانه ۲۶ مارس سال ۲۰۲۲ جهان شب را با مشاهده این تصاویر از سوختن [پالایشگاه] نفت عربستان آغاز کرد. آیا اینان پیام و محتوای سخنان سید القائد [دبیرکل جنبش انصارالله[را می گیرند تا تجاوز و محاصره را متوقف کنند؟

سرلشکر محمد ناصر العاطفی وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن(  پایگاه خبری العهد لبنان ۱۴۰۱/۰۱/۱۳):  هشتمین سال استقامت، آغازی برای پیروزی های بیشتر در برابر متجاوزان و حامیان آنها خواهد بود. ما هرگز تصور نمی‌ کردیم که یک کشور اسلامی به کشور اسلامی دیگری حمله کند اما رژیم اشغالگر صهیونیستی کشورهای متجاوز را مجبور به حمله به یمن کرد و ما را مجبور به دفاع مشروع از خود، و سرزمین و ناموس ‌مان کرد. و افتخار ماست که به این حملات بزدلانه پاسخ دهیم و ما تا آزادی تمام سرزمین های یمن به مبارزه، جهاد، پایداری و استقامت خود ادامه خواهیم داد.

شرکت کنندگان در راهپیمایی میلیونی در صنعا (شبکه تلویزیونی المسیره ۱۴۰۱/۰۱/۰۶): ملت یمن در هشتمین سال، همچنان با قدرت و پایداری در صحنه حضور دارد، به گونه ای که به ذهن متجاوزان هم خطور نمی کند. عملیات قهرمانان خودمان را که هشتمین سال را با عملیات شکستن محاصره یمن، آغاز کردند تبریک می گوییم. از همه اقدامات در هدف قرار دادن تاسیسات نفتی و حیاتی دشمن به منظور ایجاد بازدارندگی در برابر تجاوزگری آن و پایان محاصره یمن، حمایت می کنیم. از متجاوزان می خواهیم تا تجاوزگری خودشان را متوقف کنند و از آنچه در چند سال گذشته رخ داد، درس عبرت بگیرند. بر موضع اصولی خودمان در برابر مسایل امت و در صدر آنها مسئله فلسطین تاکید می کنیم. به پیمان خودمان با برادران در مقاومت فلسطین و در محور جهاد و مقاومت پایبند هستیم.

راهبرد جدید انصارالله برای شکستن محاصره اقتصادی و نظامی یمن در آغاز سال هشتم جنگ

عبد الباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم(۱۴۰۱/۰۱/۰۶): نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله برخی از اهداف نفتی را در عمق خاک سعودی هدف حملات موشکی و پهپادی قرار دادند و این اقدام را به مناسبت ورود جنگ به هشتمین سال انجام دادند. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد « عملیات شکستن محاصره-۳ را به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در جده و دیگر تأسیسات حیاتی در ریاض و پالایشگاه رأس التنوره و پالایشگاه هایی در رابع، جیزان و نجران در جنوب هدف قرار دادیم.”شدت حملات موشکی و پهپادی (سه حمله در کمتر از ده روز) بازتاب دهنده راهبرد جدید حوثی ها (جنبش انصارالله یمن) برای شکستن محاصره ای است که ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی علیه یمن اعمال کرده است و شامل بسته شدن فرودگاه ها و توقف ورود محموله های سوخت، نیازهای اصلی بهداشتی و معیشتی می شود و هدف از این اقدامات، افزایش رنج بیش از ۲۵ میلیون یمنی است . انصارالله از طریق راهبرد جدید خود و حملات به تأسیسات نفتی سعودی برای جلب توجه افکار عمومی جهانی و سازمان های انسانی به فاجعه های ملت یمن تلاش می کند  هدف قرار دادن ریاض و شهرهای بزرگی مانند جده پایتخت اقتصادی این کشور، ینبع مرکز صنایع پتروشیمی، بقیق و خریص دو شاهرگ نفتی عربستان و پالایشگاه های آن، آخرین چیزی بود که مسئولان عربستان انتظارش را داشتند. اگر اتفاقی که در حملات «شکستن محاصره-۲» یمن تکرار شود و به تأسیسات آب شیرین کن حملاتی صورت بگیرد، بحران آب ایجادمی شود که بیش از ۲۵ میلیون شهروند و مقیم عربستان را تهدید می کند.  معادله جدید با ورود این جنگ به هشتمین سال بر این اساس است که ملت یمن به تنهایی با گرسنگی، کمبود برق و آب و از بین رفتن ساده ترین خدمات معیشتی مواجه نخواهند شد؛ آن هم در حالی که ملت عربستان از رفاه، امنیت و ثبات برخوردار باشد. به همین سبب حملات موشکی ادامه خواهد یافت و اهداف جدیدی به آن افزوده خواهد شد.

ابتکارانصارالله در تعلیق مشروط حملات به عربستان

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۱/۰۱/۰۶): جنبش انصارالله یمن اعلام کرد به مدت سه روز حملات موشکی و پهپادی را علیه عربستان سعودی به حال تعلیق در می آورد. این گروه اعلام کرد در صورتی که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حملات هوایی خود را در یمن متوقف و محدودیت بنادر را لغو کند, این اقدام ممکن است به یک تعهد پایدار تبدیل شود. مهدی المشاط رئیس دفتر سیاسی حوثی )انصارالله (  همچنین از تعلیق سه روزه عملیات تهاجمی زمینی این گروه در یمن از جمله در منطقه مارب که سرشار از منابع گاز است, خبر داد . مشاط افزود این گروه آماده است همه زندانیان را از جمله برادر عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی و فراری) یمن آزاد کند.

شبکه تلویزیونی المسیره(۱۴۰۱/۰۱/۰۹): سید عبدالملک بدرالدین دبیرکل جنبش انصارالله یمن در سخنانی به مناسبت نزدیک شدن به حلول ماه مبارک رمضان گفت: ما سال هشتم مقابله با تجاوز ائتلاف سعودی را با ضربه ای بسیار بزرگ آغاز کردیم که صدا و پژواک آن به همه جهان رسید و طی عملیات “شکست محاصره ۳”، انبار بزرگ نفتی در جده عربستان هدف قرار گرفت. متجاوزان در این انبار نفتی تجمع کرده بودند در حالی که ملت یمن را شکنجه می دهند و از دستیابی آنها به گاز و نفت سرزمین خود جلوگیری می کنند و سوخت به صورت نادر و قیمت بسیار بالا به دست یمنی ها می رسد. متجاوان اکنون پس از آتش بس موقت اعلام شده توسط برادر رئیس مهدی المشاط، یک فرصت پیش رو دارند و اگر این فرصت را از دست بدهند، پشیمان خواهند شد.

شبکه تلویزیونی المنار(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۱):  عربستان سعودی و ائتلاف متجاوز به یمن در برابر طرح صلحی که صنعا مطرح کرده است دو راه بیشتر ندارند یا باید آن را به طور کامل بپذیرند یا آنکه منتظر اتفاقات غافلگیر کننده سال هشتم تجاوز به یمن باشند.
این پا و آن پا کردن عربستان در قبال ابتکار انصارالله

فرانس پرس (  ۱۴۰۱/۰۱/۰۹): یک دیپلمات سعودی که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، با اشاره به احتمال تبادل اسرا در روزهای آینده گفت: “پیش از بررسی ابتکار آتش بس ارائه شده توسط حوثی ها، عربستان منتظر گام های جدی از طرف آنهاست.” حوثی ها روز یکشنبه از دست یابی به توافق بر سر تبادل ۱۴۰۰ تن از رزمندگان خود با ۸۲۳ نیروی طرفدار دولت (مستعفی) از جمله ۱۶ سعودی و ۳ سودانی خبر دادند. عبد القادر المرتضی، رئیس کمیته امور اسرای انصارالله، در پیام توئیتری اعلام کرد، برادر رئیس جمهور (مستعفی) یمن نیز در بین اسرا است.

شبکه تلویزیونی المنار(۱۴۰۱/۰۱/۱۱):   شورای عالی سیاسی یمن از اینکه ائتلاف متجاوز به این کشور، به ابتکار صلح جمهوری یمن برای برقراری صلح دائم و جدی پاسخ نداد به شدت ابراز تأسف کرد. این شورا در بیانیه ای اعلام کرد ابتکاری که ارائه شد بدون آنکه جای شک و شبه بگذارد اهتمام یمن به بازیابی صلح و حسن همجواری را ثابت کرد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۱/۰۱/۱۱): رسانه های دولتی سعودی گزارش دادند عربستان ۲۵ فرد و نهاد را از ملیت های مختلف در ارتباط با دست داشتن در کمک مالی به جنبش انصارالله یمن به فهرست تروریسم افزوده است. خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از بیانیه نهاد امنیتی سعودی موسوم به “ریاست امنیت کشور” اعلام کرد این تصمیم “به طور یکجانبه و با هماهنگی وزارت خزانه داری آمریکا” گرفته شد. عربستان سعودی اعلام کرد آنهایی که به فهرست سیاه افزوده شدند, در تسهیل فعالیت های مالی حوثی ها( انصارالله) “با حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران” نقش داشته اند.

استقبال انصارالله از مذاکرات یمنی- یمنی در یک کشور بی طرف

 محمد البختی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله در گفتگو با المیادین(۱۴۰۱/۰۱/۰۲): ” اینکه عربستان میانجی و ناظر گفتگوهای یمنی- یمنی باشد، با یمنی- یمنی بودن مذاکرات مغایرت دارد؛ زیرا در چنین شرایطی، تصمیم گیری به دست گروه های سیاسی نیست که کشورهای متجاوز را فراخواندند، بلکه تصمیم گیری سیاسی به دست عربستان خواهد بود؛ به ویژه اگر این گفتگوها در ریاض برگزار شود. به همین سبب بار دیگر از همه طرف های درگیری که در فراخواندن کشورهای متجاوز دست داشتند، می خواهیم گفتگوهای یمنی- یمنی در کشور بی طرفی مانند عمان برگزار شود و به محض موافقت این گروه های سیاسی، برای انجام این گفتگوها آمادگی داریم. یمن همچنین برای ورود به دور مذاکرات مستقیم با کشورهای متجاوز عربستان و امارات در هر کشور بی طرفی، برای رسیدن به صلح عادلانه آمادگی دارد.”

شبکه تلویزیونی العربیه(  ۱۴۰۱/۰۱/۰۹): “نایف الحجرف” دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس ضمن درخواست از ائتلاف سعودی و طرف‌های یمنی برای متوقف کردن عملیات‌ نظامی به‌ منظور موفقیت رایزنی‌های یمنی – یمنی در ریاض، مجددا دعوت از حوثی‌ها (جنبش انصار الله) برای مشارکت در این رایزنی‌ها را تکرار کرد.

آسوشیتدپرس(  ۱۴۰۱/۰۱/۰۹): انصارالله یمن با تحریم نشست شورای همکاری خلیج فارس در عربستان درباره جنگ یمن خواستار برگزاری این نشست در یک کشور بی طرف شده اند. این اقدام کارآمدی چنین نشستی را به زیر سوال خواهد برد.
کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) قرار بود روز سه شنبه در نشستی درباره جنگ یمن که سالهاست ادامه دارد، گردهم آیند. شبه نظامیان حوثی(انصارالله)، این نشست را به علت برگزاری در عربستان، طرف متخاصم آنان در این درگیری، تحریم کرده اند.

فرانس پرس (۱۴۰۱/۰۱/۰۹): عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن به ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی ها درباره “از دست دادن” فرصت برای برقراری آتش بسی که این گروه دو روز قبل اعلام کرد, هشدار داد. شبه نظامیان حوثی (انصارالله) روز شنبه آتش بسی سه روزه با ائتلاف سعودی اعلام کردند. وی خطاب به سعودی ها اعلام کرد: “شما درباره از دست دادن (فرصت آتش بس) پشیمان خواهید شد”.
مخالف سرشناس سعودی با نام کاربری مجتهد در توئیتر(  ۱۴۰۱/۰۱/۰۹):  با اشاره به درخواست شورای همکاری خلیج فارس از ائتلاف متجاوزان و طرفهای یمنی برای توقف عملیات نظامی جهت موفقیت آمیز بودن رایزنی ها نوشت: تنها برداشتی که می توان از این خبر داشت این است که چنین خبری به مثابه زمینه سازی برای موافقت با پیشنهاد حوثی ها (نیروهای انصارالله) است و پیش بینی می شود ائتلاف توقف همه اقدامات نظامی در یمن را اعلام کند و این مؤید همان چیزی است که پیش از این گفته بودم، اینکه با طرح پیشنهادی حوثی ها موافقت شده و شروطی برای آن تعیین خواهد شد و البته این مسئله طبیعی است. خلاصه اینکه حوثی ها به پیروزی آشکار بسیار نزدیک شده اند.

شبکه تلویزیونی العربیه(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۰): نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج (فارس) در آغاز گفتگوهای یمن که در مقر این شورا در ریاض صورت می گیرد، گفت: توافقنامه ریاض، نقشه راهی برای یمن است. راه حل مسالمت آمیز تنها راه حل برای بحران در یمن است. گفتگوهای یمن، تربیونی برای ارزیابی اوضاع و انتقال کشور از شرایط جنگ به صلح است. راه حل در یمن، یمنی است و باید به دست خود یمنی ها اجرا شود. موفقیت گفتگوهای یمن، یک گزینه نیست، بلکه واقعیتی است که باید عملی شود. امیدواریم این گفتگوها، فرصت واقعی برای تحقق صلح در یمن باشد.

توقف یکجانبه عملیات نظامی از سوی عربستان بدون برداشتن محاصره اقتصادی

پرس تی وی (۱۴۰۱/۰۱/۱۱): حسین البخیتی، فعال و کارشناس مسائل سیاسی یمنی گفت عربستان سعودی و نیروهای آن در نبرد میدانی شکست خورده اند و به همین دلیل است که عربستان سعودی اعلام کرده که تمامی عملیات های نظامی خود در یمن را متوقف می کند و فکر می کند در ازای آن تمامی حملات به عربستان سعودی هم متوقف می شود. اما مشخص است که محاصره یمن از سوی عربستان سعودی مهمترین مسئله است چون غیرنظامیان را به کشتن می دهد. بیش از ۴۰۰ هزار غیرنظامی یمنی به دلیل این محاصره کشته شده اند. عربستان سعودی مانع از ورود غذا و سوخت به یمن می شود. به گفته یونیسف، صدها هزار کودک یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می برند. تمامی اینها به دلیل محاصره اعمال شده از سوی عربستان سعودی است. حملات هوایی مستقیم عربستان سعودی باعث کشته شدن بیش از ۱۸ هزار غیرنظامی یمنی شده است اما محاصره یمن هم واقعاً ساحل این کشور را نابود کرده است، صنعت ماهیگیری این کشور را از بین برده است و زندگی صدها هزار نفر از غیرنظامیان یمنی را ویران کرده است. مسئله اصلی این است که عربستان سعودی به زور اسلحه این محاصره را اعمال کرده است. به همین دلیل این است که این محاصره، اقدامی تهاجمی و اقدامی نظامی است. اگر عربستان سعودی، محاصره را رفع نکند، این به آن معناست که همان طور که صنعا گفته به حملاتش علیه عربستان سعودی ادامه خواهد داد، حتی اگر در طول ماه رمضان باشد چون همان طور که مردم یمن در رنج و عذاب هستند، عربستان سعودی هم باید رنج و عذاب بکشد. من معتقدم که در روزهای آتی، چون عربستان سعودی به آتش بس سه روزه پاسخ نداده است و محاصره را رفع نکرده است و اعلام آتش بس مشابه ای نکرده است، ارتش یمن اقدامات و حملات خود را علیه عربستان سعودی تشدید خواهد کرد و من مطمئن هستم که در روزها یا هفته های آتی، حمله ای گسترده علیه نفتکش ها و ناوهای نظامی عربستان سعودی صورت خواهد گرفت.»

شبکه تلویزیونی العالم(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۱):  بسیاری از ناظران اقدام ائتلاف متجاوز به توقف عملیات نظامی اش بدون آنکه محاصره یمن را لغو کند، یک فریبکاری جدید می دانند که هدفش مهار ابتکار صنعاء است و نشان می دهد ائتلاف متجاوز در صلح جدی نیست. مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد آنچه که رایزنی های ریاض نامیده می شود به صلح ربطی ندارد بلکه هدف از آن ساماندهی به وضع داخلی مزدوران ریاض است.

آبروداری امریکا و سازمان ملل برای عربستان با ارائه طرح آتش بس

رویترز(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۳): تیم لندرکینگ فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن گفت آتش بس دوماهه با میانجی گری سازمان ملل میان ائتلاف با هدایت سعودی و گروه حوثی (انصارالله) که روز شنبه اجرایی شد ”گام نخست“ برای آتش بس دائمی است.

پایگاه خبری شبکه المیادین (۱۴۰۱/۰۱/۱۳): فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن اعلام کرد طرف های درگیر در یمن به پیشنهاد آتش بس دو ماهه سازمان ملل پاسخ مثبت دادند.
هانس گروندبرگ فرستاده سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد طرف های درگیر در یمن به پیشنهاد سازمان ملل درباره آتش بس دو ماه که از دوم اوریل ساعت ۷ به وقت محلی به اجرا در می آید پاسخ مثبت دادند.
متن آتش بس سازمان ملل بدین شرح است:
سازمان ملل به صراحت اعلام کرد آتش بس دو ماهه شامل مفاد زیر خواهد بود.
– توقف کلیه عملیات های نظامی تهاجمی زمینی و هوایی و دریایی در داخل و خارج از یمن و تعطیلی پایگاه های نظامی فعلی در زمین( در این مناطق).
–  ورود ۱۸ فروند کشتی حامل مشتقات نفتی به بندر الحدیده
–  فعالیت دو پرواز تجاری در هر هفته به صنعاء و از آنجا به اردن و مصر.
–  به محض اجرایی شدن آتش بس فرستاده ویژه سازمان ملل طرف های درگیر در یمن را به نشست دعوت خواهد کرد تا با استفاده از فضایی که آتش بس ایجاد کرده است درباره باز کردن راه ها در تعز و دیگر استان ها با هدف سهولت در تردد زنان و مردان و کودکان و آمد و شد آنها به توافق برسند.
–  تعامل طرف های درگیر با فرستاده ویژه سازمان ملل در خصوص پیشنهادها درباره گام های بعدی برای پایان دادن جنگ.
سازمان ملل تصریح کرد که این مفاد موقتی هستند و سابقه ای ایجاد نمی کنند.
سازمان ملل درباره راه ها و تعیین چارچوب زمانی موارد زیر را بیان کرد:
–  آتش بس ۲۴ ساعت پس از اعلام آن از سوی فرستاده ویژه سازمان ملل به اجرا در می آید.
– طی ۲۴ ساعت طرف ها موظف هستند به نیروهای تحت فرمان خود اطلاع دهند تا همه عملیات های نظامی تهاجمی و پایگاه های نظامی در این مناطق را متوقف کنند.
– طرفین, افسران رابطی را تعیین خواهند کرد که مجازند با دفتر فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن در تمامی جنبه ها ی آتش بس همکاری کنند از جمله جنبه های نظامی در حمایت از رعایت و احترام به آتش بس. اگر چه هیچ نظارت مستقلی وجود نخواهد داشت اما دفتر فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن از هماهنگی مورد درخواست طرف ها برای کمک به اجرای آتش بس حمایت خواهد کرد.
– آتس بس با توافق طرف ها قابل تمدید است.

تلویزیون ای پی تی ان(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۳): دبیرکل سازمان ملل از توافق طرف های درگیر در یمن برای برقراری آتش بس دو ماهه در این کشور خبر داد و گفت این آتش بس همزمان با ماه مبارک رمضان به اجرا گذاشته خواهد شد.  ، آنتونیو گوترش در نشست خبری با خبرنگاران مستقر در سازمان ملل در نیویورک، ضمن اعلام خبر آتش بس در یمن افزود: «دولت یمن، ائتلاف عربستان و حوثی ها (جنبش مردمی انصارالله) را به خاطر توافق بر سر آتش بس دو ماهه در یمن از جمله (توقف) حملات هر دو سوی مرز تحسین می کنم. از همه ی طرف ها درخواست می کنم مقررات لازم را برای پشتیبانی از اجرای موفقیت آمیز آتش بس تدوین کرده و ساز و کارهای همکاری را بدون وقفه عملیاتی سازند.”

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۱/۰۱/۱۳): جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ضمن استقبال از اعلام آتش بس دو ماهه در یمن بر ضرورت پایبندی به آن تأکید کرد.

خبرگزاری رویترز ( ۱۴۰۱/۰۱/۱۲): یک مقام سعودی مدعی شد عربستان واکنش مثبتی به پیشنهاد آتش بس در یمن که توسط هانس گروندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل ارائه شده, نشان داده است. گروندبرگ اعلام کرده در حال رایزنی با طرف های جنگ یمن است تا آتش بس در جریان ماه مبارک رمضان برقرار شود.

شبکه تلویزیونی الجزیره(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۲): آنتونی بلینکن در گفتگوی تلفنی با همتای عمانی از او خواست مسقط برای تقویت حمایت از آتش بس یمن تلاش بیشتری به کار بگیرد. وی افزود: آتش بس اعلام شده توسط سازمان می تواند به نخستین گام برای آتش بس فراگیر در یمن باشد.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۱/۰۱/۱۲): آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست خبری در واکنش به اعلام آتش بس دو ماهه در یمن ضمن قدردانی از دولت یمن، ائتلاف سعودی و حوثی ها (جنبش انصار الله) برای موافقت با آتش بس دو ماهه گفت: این آتش بس باید گام نخست برای پایان جنگ ویرانگر در یمن باشد.

شبکه تلویزیونی الجزیره(۱۴۰۱/۰۱/۱۲):  “هانس گروندبرگ” فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد: طرف های درگیر در یمن به پیشنهاد سازمان ملل برای آتش بس دو ماهه در این کشور ، پاسخ مثبت دادند. این مدت می تواند در صورت توافق گروه های یمنی برای مدت بیشتری تمدید شود. وی افزود: طرف های یمنی موافقت کرده اند که در نشستی با نظارت سازمان ملل درباره بازگشایی راه ها در تعز و سایر استان های یمن رایزنی کنند. طرف های یمنی همچنین با توقف هر نوع عملیات هوایی، زمینی و دریایی در داخل یمن و از طریق مرزهای آن، ورود کشتی های سوخت به بندر الحدیده و از سرگیری پروازها در فرودگاه صنعا موافقت کرده اند.

استقبال محتاطانه انصارالله از طرح آتش بس پیشنهادی سازمان ملل و همراهی با آن

کانال تلگرامی یونیوز((۱۴۰۱/۰۱/۱۲: محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله گفت با فرستاده سازمان ملل برای تکمیل گفتگوها درباره پیشنهاد آتش بس بشردوستانه و نظامی با نظارت سازمان ملل گفتگو کردیم.

شبکه تلویزیونی المسیره(۱۴۰۱/۰۱/۱۲): محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در واکنش به اعلام آتش بس دو ماهه سازمان ملل در این کشور گفت: از اعلام آتش بس دو ماهه بشردوستانه توسط نماینده سازمان ملل در یمن استقبال می کنیم. وی افزود: آتش بس شامل توقف عملیات نظامی، بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا و ورود کشتی های حامل مشتقات نفتی به بندر حدیده است.

شبکه تلویزیونی المسیره به نقل از خبرگزاری سبأ(۱۴۰۱/۰۱/۱۲):  “هانس گروندبرگ” فرستاده ویژه سازمان ملل با ارسال پیامی از تلاش های مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن برای برقراری آتش بس بشردوستانه که بخش هر چند اندکی از اوضاع بد ملت یمن را بهبود می بخشد، قدردانی کرد.

شبکه تلویزیونی المیادین(  ۱۴۰۱/۰۱/۱۳):  محمدعلی الحوثی عضو دفتر شورای عالی سیاسی یمن در واکنش به اعلام آتش بس دو ماهه سازمان ملل، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: اعتبار آتش بس اعلام شده توسط فرستاده ویژه سازمان ملل، با اجرای آن سنجیده می شود و ملت یمن باید در این خصوص هوشیار باشند.

شبکه تلویزیونی المیادین(۱۴۰۱/۰۱/۱۳): محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن در واکنش به اعلام آتش بس سازمان ملل در کشورش گفت: علت و عامل اصلی اعلام این آتش بس، حملات اخیر ما به عمق خاک سعودی است. این آتش بس فرصتی برای کشورهای ائتلاف متجاوز است تا در محاسبات خود برای دستیابی به صلح پایدار و فراگیر در یمن تجدید نظر کنند.  وی افزود: پس از حمله اخیر به عمق خاک سعودی و قبل از اعلام آتش بس، تماس هایی بین صنعا و ائتلاف سعودی از طریق سازمان ملل برقرار شد.  البخیتی تصریح کرد: ما نمی توانیم بر روی عمل کشورهای متجاوز به وعده خود و پایبند بودن به آتش بس سرمایه گذاری کنیم ولی آتش بس این بار با توجه حملات اخیر ما متفاوت به نظر می رسد.

شبکه تلویزیونی المسیره(۱۴۰۱/۰۱/۱۳): سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: همزمان با وارد شدن آتش بس دو ماهه سازمان ملل به مرحله اجرا، ما نیز پایبندی خود را به توقف فراگیر عملیات نظامی مشروط به پایبندی طرف مقابل به آن اعلام می کنیم.

کانال تلگرامی یونیوز(۱۴۰۱/۰۱/۱۳):  نیروهای مسلح یمن اعلام کردند: طبق توافق با هیئت ملی در مسقط آتش بس انسانی و نظامی را اجرایی می کنیم و به توقف کامل عملیات نظامی تا زمانی که طرف دیگر پایبند بماند، پایبند هستیم.

نتیجه گیری

همچنانکه ازرویکرد رسانه ها و توالی رخدادها بر می آید نیروهای مقاومت مردمی یمن به رهبری انصارالله از موضع قدرت توافق آتش بس را پذیرفته و از این طریق توانسته به بخشی از خواسته های خود در شکستن حصراقتصادی دست یابد. با وجود اینکه نیروهای مقاومت مردمی یمن به رهبری انصارالله طی ۷ سال گذشته ابتکار عمومی را در نبردهای زمینی برعهده داشتند اما هرگز با توقف جنگ و برقراری آتش بس مخالفت نکرده اند و یا خود طرح صلح و آتش بس پیشنهاد کرده اند و یا اینکه با طرح های صلح پیشنهادی از سوی سازمان ملل و یا دیگر کشورهای بی طرف همراه و همگام شده اند. با اینحال هر زمان که ائتلاف متجاوز از اجرای تعهدات خود امتناع کرده و یا کوشیده شروط خود را بر مردم و دولت انقلابی یمن تحمیل کند بلافاصله نیروهای مقاومت یمنی بر شدت و گستره حملات تدافعی خود افزوده و از این طریق کوشیده اند طرف های متجاوز را به سمت آتش بس بکشانند. با وجود اینکه عربستان کاملا از موضع ضعف اتش بس پیشنهادی اخیر را پذیرفت اما امریکا و سازمان ملل با آبروداری مانع از این شدند که این ضعف ها به چشم بیاید و آشکار شود. شاخص های موجود حاکی از این است که انصارالله توانسته نه تنها در نبردهای زمینی در برتری کامل قرار دارد بلکه در عرصه نبردهای دریایی و هوایی نیز به موازنه جدیدی دست یافته و لذا قدرت هوایی مطلق را برخلاف سال های گذشته از ائتلاف متجاوز سلب کرده است. لذا اطمینانی که اینبار به تداوم اتش بس وجود دارد این است که نیروهای یمنی به قدرت موازنه نظامی کامل دست پیدا کرده اند و هرگونه نقض آتش بس از سوی ائتلاف متجاوز می تواند هزینه های پیش بینی نشده برای آن ها به همراه داشته باشد و همین امر ان ها را مجبور می کند که برای حفظ و حتی تمدید آتش بس بکوشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.