درگیری رژیم صهیونیستی با فلسطینی ها در مسجدالاقصی

0 220

نظامیان اسرائیلی بامداد جمعه به روزه داران معتکف در مسجد الاقصی یورش بردند که در جریان آن بیش از ۴۰۰ نفر از فلسطینی ها بازداشت و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر زخمی و مجروح شدند. جمعه اخرین روز ازجشن های مربوط به عید پسح( به عربی فصح) یهودیان بود که شهرک نشینان افراطی هوادار جنبش هیکل قصد داشتند امسال در داخل مسجد الاقصی قربانی کنند و بعد از سوزاندن  لاشه ها  خاکستر آن ها را در قبهالصخره پخش کنند. این جنبش از سال ها پیش در پی تخریب مسجد الاقصی و گذاشتن مجسمه هیکل به جای آن است.  با وجود اینکه دولت صهیونیستی در عمل با شهرک نشینان همراهی و همگامی می کند و سیاست شهرک سازی را طی چند دهه گذشته به گونه ای پیش برده است که در نهایت به جدایی شهرقدس از بقیه مناطق کرانه باختری و تغییر بافت جغرافیایی و جمعیتی آن بینجامد اما تاکنون از ترس عواقب پیش بینی نشده تخریب مسجد الاقصی از دادن اجازه تیرخلاص به جنبش هیکل خودداری کرده است. از چند ماه پیش هواداران این جنبش در پی این بودند که ایده خود مبنی بر قربانی کردن در داخل مسجد الاقصی را عملی کنند اما عملیات های چهارگانه ای که فلسطینی ها انجام دادند نوعی بازدارندگی در برابر عملی کردن این ایده ایجاد کرد . با اینحال رژیم صهیونیستی برای دلجویی از صهیونیست های شهرک نشین بخصوص هواداران جنبش هیکل به تعرضات گسترده در مسجد الاقصی دست زد و ان را مورد هتک حرمت قرارداد.

دولت صهیونیستی حامی و پشتیبان “هیکلی ها”

کانال تلگرامی فلسطین(۱۴۰۱/۰۱/۲۳):  جنبش «بازگشت به جبل هیکل» (متعلق به شهرک نشینان) برای کسانی که موفق به تقدیم قربانی در مسجد الاقصی شوند، جایزه نقدی تعیین کرد.  این جنبش حتی جوایز نقدی برای کسانی که تلاش کرده و موفق به این امر نشوند نیز تعیین کرده است.

پایگاه خبری الرساله(۱۴۰۱/۰۱/۲۶):  البرغوثی گفت:آنچه رخ داد تلاشی برای هتک حرمت و آسیب رساندن به الاقصی است تا شهرک نشینانی که می خواهند قربانی کنند ( آیین های یهودی را در صحن مسجد الاقصی بجا آورند)، خشنود شوند .

خبرگزاری صفا(۱۴۰۱/۰۱/۲۶): جنبش جهاد اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد تلاش نافرجام رژیم اشغالگر صهیونیست برای تخلیه مسجد الاقصی با هدف هتک حرمت به آن به دست شهرک نشینان تروریست بود.

شبکه تلویزیونی الجزیره (۱۴۰۱/۰۱/۲۶): وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد آنچه در مسجد الاقصی رخ می دهد، اهداف واقعی اشغالگران برای اعمال حاکمیت و تقسیم مسجد الاقصی را نشان می دهد.  نفتالی بنت نخست وزیر و اسحاق هرتزوگ رئیس اسرائیل درباره حفظ شرایط فعلی مسجد الاقصی دروغ می گویند.

رژیم  صهیونیستی تلاش های سازمان یافته را در شهر قدس و مسجد الاقصی در دستور کار دارد و راهبرد واحدی را طی چند دهه گذشته علیرغم تشکیل دولت های متفاوت دنبال کرده است. ازهمان ابتدا شهرک سازی ها در کرانه باختری به گونه ایی احداث شده اند که از شمال به جنوب کرانه باختری گسترش یابند و در حوالی قدس این شهر را از هرچهارسو تحت محاصره قرار دهدتا فلسطینی ها ساکن را به ترک این شهر مجبور کند. هدف دیگر این بوده که همه نمادهای دولت فلسطینی را از بین ببرد چون هر وقت از دولت فلسطینی سخنی به میان امده قدس به عنوان پایتخت ان مطرح و تداعی شده است لذا از دید صهیونیست ها اگر قدس به طور کامل یهودی شود در این صورت امکان تشکیل دولت فلسطینی هم منتفی می شود. از اینرو همه فلسطینی ها هرگونه تحرک  صهیونیست ها را در قدس و بخصوص مسجد الاقصی با دقت و حساسیت دنبال می کنند و در برابر آن واکنش نشان می دهند.

پایگاه خبری سوا (  ۱۴۰۱/۰۱/۲۴): قاضی القضات فلسطین به صهیونیست ها هشدار داد قربانی کردن در صحن مسجد الاقصی و اجرای آئین های خرافی یهودی، آتش جنگ دینی را شعله ور خواهد کرد.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الاتحاد(۱۴۰۱/۰۱/۲۶): کمیته های مقاومت فلسطین ضمن محکوم کردن جنایات نظامیان صهیونیست علیه نمازگزاران در مسجد الاقصی و تاکید بر آمادگی مقاومت برای پاسخ به جنایت های رژیم صهیونیستی، ملتهای منطقه را به بسیج عمومی در حمایت از قدس و مسجد الاقصی فراخواند.

پایگاه خبری العهد لبنان (۱۴۰۱/۰۱/۲۶): وزارت امور خارجه فلسطین همچنین گفت: اخراج نمازگزاران و اعتکاف کنندگان در مسجد الاقصی با توسل به زور و سرکوب و باتوم برای تدارک یورشهای افراط گرایان یهود، آتش جنگی دینی را شعله ور خواهد کرد که فلسطینی ها به تنهایی تاوان آن را نخواهند پرداخت.

شبکه تلویزیونی الجزیره(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۶): سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در مصاحبه با این شبکه گفت: اسرائیل تلاش می کند مناقشه سیاسی را به جنگ دینی تبدیل کند که همه در آن خواهند سوخت. تعرض به مسجد الاقصی عبور از همه خط قرمزهاست و باعث وقوع جنگ بی پایان در منطقه خواهد شد.

شبکه تلویزیونی الجزیره(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۶): جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین تاکید کرد آنچه در مسجد الاقصی و جنین و دیگر مناطق کرانه باختری رخ می دهد، تنش آفرینی خطرناکی است که خطر انفجار بزرگ دراوضاع را ایجاد می کند.

برهمین اساس همچنانکه تسلط بر قدس و مسجد الاقصی به هدف مشترک همه صهیونیست ها تبدیل شده است همین تحول در جامعه فلسطینی نیز ایجاد شده است و همه فلسطینی ها با وجود اختلاف نظرهای که در برخی موارد با یکدیگر دارند و یا در مناطق مختلف اراضی اشغالی و خارج از ان زندگی می کنند اما در مقابله با طرح های رژیم صهیونیستی در قدس و مسجد الاقصی هدف مشترکی دنبال می کنند و حتی در این مورد فلسطینی های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸ موسوم به اسرائیل که سال ها در کنار یهودیان زندگی کرده اند ، پیشگام عمل می کنند و همچنانکه مشاهده شد دو تا از عملیات های ضد اسرائیلی اخیر در داخل اسرائیل توسط همین فلسطینی ها انجام شد ضمن اینکه هر وقت مشخص می شود که صهیونیست ها قصد تعرض و هتک حرمت در مسجد دلاقصی را دارند بلافاصله خود را به این مکان می رسانند تا از این مبارزه عقب نمانند.

با توجه به اینکه فلسطینی های داخل اسرائیل حدود یک پنجم از جمعیت فلسطین اشغالی را تشکیل می دهند لذا رژیم صهیونیستی ورود ان ها به عرصه مبارزه با این رژیم با نگرانی دنبال می کند وبا توجه به تجارب گذشته از جمله عملیات شمشیر قدس با احتیاط عمل می کند. در جریان این عملیات، فلسطینی های ساکن غزه با پرتاب موشک به قلب تل اویو به کمک فلسطینی های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸ و کرانه باختری در مقابله با تلاش رژیم  صهیوینستی برای کوچاندن جمعی از فلسطینی های ساکن قدس برامدند.

در شرایطی که کشورهای عربی بخصوص آن هایی که با پیوستن به جرگه سازش با رژیم صهیونیستی عملا حمایت خود را از فلسطینی ها برداشته اند و ان ها را در برابر رژیم صهیونیستی رها کرده اند اما در مقابل فلسطینی ها با کشیده شدن مبارزات با حوزه قدس و مسجد الاقصی بر وحدت و یکپارچگی خود افزوده اند و همین امر نقطه امید آن ها را در رویارویی های حال و اینده روشن تر می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.