امسال مراسم روز جهانی قدس با شکوه بیشتری برگزار می شود

5 277
روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که امام خمینی در سال ۱۳۵۸ ش(رمضان ۱۳۹۹ق) آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانسته و ازمسلمانان جهان خواسته که برای کوتاه کردن دست رژیم صهیونیستی و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس، با حمایت بسیاری از آزادگان ، فرهیختگان ، روشنفکران و هنرمندان مواجه شد و امروزه علاوه برایران، در کشورهای مختلفی از جهان، راهپیمایی و مراسم روز قدس برگزار می‌شود که بنابر گزارش منابع خبری، این تعداد به ۸۰ کشور در قاره‌های مختلف جهان می‌رسد.

 

تاکنون دو دوره جشنواره بین‌المللی کاریکاتور با موضوع روز جهانی قدس در سال‌های ۱۳۹۳و۱۳۹۷ش در ایران برگزار شده که هنرمندانی از ۳۰ کشور جهان در آن شرکت کرده‌اند.
بگزارش ویکی شیعه روز قدس یا روز جهانی قدس، توسط امام خمینی به عنوان یک روز رسمی برای حمایت از مردم فلسطین نامگذاری شد؛ امام خمینی ،  ۱۳ رمضان ۱۳۹۹ق (۱۶ مرداد ۱۳۵۸ش) در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید و از مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی خواست برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.پیام مذکور در واکنش به حمله نیروهای اسرائیلی به مسجدالاقصی و همچنین بمباران جنوب لبنان صادر شد.

 

پس از اولین راهپیمایی روز قدس درسال ۱۳۵۸ ش درتهران، سفیر فلسطین در ایران ، پیام یاسر عرفات را قرائت کرد، مهدی بازرگان، نخست‌وزیردولت موقت ایران، عبدالحلیم خدام، وزیر خارجه سوریه، حضرت آیت الله علی خامنه ای ، رهبر فعلی جمهوری اسلامی ایران، و محمد مجتهد شبستری سخنرانی کردند.. پیش از برگزاری روز قدس، از نویسندگان و روشنفکران، از جمله همسر جلال آل احمد  بانوسیمین دانشور، داریوش مهرجویی و احمد شاملو، در بیانیه‌ای اعلام کردند که در کنار همه مبارزان راه آزادی و دموکراسی در راهپیمایی روز قدس شرکت خواهند کرد.

 

روز جهانی قدس، در سخنان رهبران جمهوری اسلامی ایران، مراجع تقلید شیعه، از جمله ناصر مکارم شیرازی و همچنین چهره‌هایی مانندسید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، جایگاه ویژه‌ای داشته است. امام خمینی، روز قدس را نه‌تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام و روز حکومت اسلامی دانسته و آن را مقدمه‌ای برای بسیج عمومی اسلامی و تشکیل حزب مستضعفین در تمام دنیا معرفی کرده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بر این باورند که گرامیداشت روز جهانی قدس، موجب می‌شود فلسطینیانِ مورد تهاجم دولت اسرائیل، احساس تنهایی نکنند و بتوانند مقاومت کنند.

ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه، شرکت در راهپیمایی روز قدس را یک واجب شرعی می‌داند. وی حتی فتوا داده است که اگر شوهر اجازه حضور همسرش در راهپیمایی روز قدس را ندهد، زن می‌تواند بدون اجازه وی در راهپیمایی روز قدس شرکت نماید. وی معتقد است روز قدس باید به یک اعتراض قوی، همگانی و یکپارچه علیه غاصبان و اشغالگران تبدیل شود.  به باور سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، اسرائیل نه‌تنها خطری برای فلسطین، بلکه خطری برای امنیت، صلح و استقلال همه کشورهای منطقه است.

مراسم روز قدس
راهپیمایی روز قدس در نقاط مختلف جهان از جمله مالزی، هند، سنگاپور، اندونزی، ترکیه، آمریکا، کانادا، نروژ، آذربایجان، سودان، انگلیس، بحرین، بوسنی و هرزگوین، تونس، پاکستان، استرالیا، آلمان، رومانی، کویت، اسپانیا، آفریقای جنوبی، سوئد، ونزوئلا، آلبانی، یمن و یونان برگزار می‌شود؛بنابر گزارش منابع خبری، مراسم روز قدس در بیش از ۸۰ کشور اسلامی و غیراسلامی برگزار می‌شود.
مراسم روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود و رسانه‌های آزاد در سراسر جهان، آن را پوشش رسانه‌ای می‌دهند. این مراسم در کشورهای غربی، با تاخیر برگزار می‌شود. با این حال برگزاری مراسم روز قدس در خارج از ایران، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود.

رویدادهای هنری
اولین دوره جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس، در سال ۱۳۹۳ش، در دو بخش اصلی: روز جهانی قدس و ویژه: تحرکات تکفیری برای فراموشی فلسطین برگزار شد و حدود ۲۰۰ نفر از ۳۳ کشور جهان با بیش از ۵۰۰ اثر در آن شرکت کردند. در این جشنواره، نهادها و مراکزی از جمله خبرگزاری ابنا، دبیرخانه حمایت از انتفاضه فلسطین و فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران مشارکت داشته‌اند. دومین دوره جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس، در سال ۱۳۹۷ش، با شرکت بیش از ۱۲۰ هنرمند از ۲۷ کشور جهان برگزار شد و ۳۱۶ اثر درباره روز جهانی قدس و محکومیت اقدام دولت امریکا در اعلام شهر بیت المقدس به عنوان پایتخت دولت اسرائیل، در این جشنواره شرکت داده شدند.
بنظر می رسد روز جهانی قدس در ماه رمضان جاری با شکوه بیشتری برگزار شود. امروز خشم ملت ها از ستم صهیونیسم رو به تزاید است و گذشته از ملت های مسلمان برخی از دولت ها از جمله جمهوری اسلامی ایران،جمهوری عربی سوریه،دولت انقلابی یمن،دولت عراق و حتی دولت های چین و روسیه با حساسیت بیشتری مسائل مربوط به فلسطین  را پیگیری می نمایند. امروز پرسش اصلی این است آیا رژیم صهیونیستی بعنوان یک لکه ننگ بر تاریخ جهان از بین خواهد رفت و یا همچنان خونریزی و جنایت علیه بشریت در فلسطین ادامه خواهدیافت؟نظر شما چیست؟
5 نظرات
 1. حسین می گوید

  روزشمار نابودی رژیم ظالم اسرائیل به گفته مقام معظم رهبری مدتهاست که روشن شده

 2. عباس می گوید

  کم کم محور مقاومت در حال رشد و قوت گرفتن است امید به خدا رژیم صهیونیستی را به زودی با اتحاد بیشتر محور مقاومت و حمایت یکدیگر نابودخواهند کرد

 3. سارا می گوید

  همه دیدند که امسال روز جهانی قدس چقدر با شکوه تر برگزار شد

 4. فرشاد می گوید

  روز جهانی قدس که با صحبت رهبران محور مقاومت آغاز شد لرزه به جان رژیم صهیونیستی انداخته

 5. حسن می گوید

  هرچند سران خود کامه کشور های عربی چشم بر واقعیت ها بسته اند ولی روز قدس امسال تو دهنی محکمی شد به دهن همه آنها و به خصوص خود رژیم صهیونیستی
  دیدیم که نتایناهو چطور از تیتر یک روزنامه ترسیده بود چه برسد به اقدام محور مقاومت در مقابل آنها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.