روند زنده‌گیری حیات وحش باید مبتنی بر اصول کارشناسی باشد

0 8

معین الدین سعیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از وضعیت نامطلوب گونه های جانوری در معرض انقراض و تلف شدن پلنگ قائمشهر، گفت:  متاسفانه با وجودی که پلنگ گونه ای در معرض انقراض است اما حفاظت درستی از آن نمی شود البته بحث فرهنگ سازی و نحوه تعاملی که انسان با طبیعت دارد هم مهم است.

وی با انتقاد از اینکه تجهیزات و امکانات لازم برای زنده گیری پلنگ قائمشهر به اندازه کافی وجود نداشت، افزود:  کمبود طعمه و  ناامنی در زیستگاه‌ها یکی از دلایل اصلی سرگردانی حیات وحش در  زیستگاه انسان ها است؛ پلنگ های جوان چون قلمرو دارند به شهر و مناطق مسکونی مراجعه نمی کنند اما پلنگ های پیر چون با مشکل کمبود غذا مواجه هستند به محل زندگی مردم رجوع می کنند.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند زنده گیری حیات وحش باید مبتنی بر اصول کارشناسی باشد، گفت: همچنین دامپزشک و نیروی متخصص باید در صحنه حضور داشته باشند تا روند زنده گیری با مشکل مواجه نشود.

سعیدی با انتقاد از اینکه کمتر از ۳۰ دامپزشک در سازمان محیط زیست مشغول خدمت هستند، تصریح کرد: کمبود نیروی متخصص و دامپزشک از معضلات جدی حوزه محیط زیست است که باعث می شود به طور مداوم در روند زنده گیری حیات وحش شاهد اتفاقات ناخوشایندی باشیم.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: در این راستا نیاز داریم مانند سایر کشورها در بحث نوع تعامل انسان با طبیعت از کودکی آموزش های لازم داده و همچنین فرهنگ سازی انجام و از آنجایی که نگاه ما نسبت به بحث محیط زیست نباید ویترینی و شعاری باشد به طور حتم باید به پیش‌بینی و تامین اعتبارات لازم و همچنین تجهیزات لجستیکی و نیروی انسانی توجه شود تا شاهد چنین اتفاقات تلخی نباشیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.