نادرطالب زاده،رزمنده ای که قلم و بیان اسلحه او بود

0 241

نادر طالب‌زاده اردوبادی (۴دی ۱۳۳۲ – ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) تهیه‌کننده، کارگردان و مجری انقلابی بود .او دبیرکنفرانس بین المللی افق نو، دبیر جشنواره فیلم عمار،از افراد مؤثر در تأسیس شبکه افق و عضو هیئت اندیشه‌ورز این شبکه بود. طالب‌زاده دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه راندولف میکن و کارشناسی ارشد کارگردانی سینما از دانشگاه کلمبیا است. او فعالیت هنری را از ۱۳۵۹ در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با ساخت فیلم‌های مستند آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به تدریس در مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی و مدیریت مرکز تحقیقات و مطالعات سینمایی در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد. وی در جنگ بوسنی شرکت داشته‌است.

بگزارش ویکی پدیا نادر طالب‌زاده در ۴ دی ۱۳۳۲ در تهران به دنیا آمد. وی فرزند سرتیپ منصور طالب‌زاده اردوبادی است. طالب زاده از ۱۶ تا ۲۶ سالگی در آمریکا زندگی کرد.

طالب زاده دانشجوی تحصیلات تکمیلی فیلم دانشگاه کلمبیا بود که پس از انقلاب به ایران آمده بود تا از آن فیلمبرداری کند. او فیلمی ۳۵ دقیقه‌ای به نام واقعیت دربارۀ گروگانگیری سفارت آمریکا ساخت. او به کار ژورنالیستی پرداخت و به دلیل تسلطش به انگلیسی به هماهنگ‌کردن امور برای یک شبکه تلویزیونی خارجی در ایران می‌پرداخت. بعدتر در اعتراض به نحوه پوشش رسانه‌های غربی از ایران از این شبکه جدا شد.

مرگ برادر

در اواخر بهمن ماه ۱۳۸۷ خبر قتل برادر او ناصر طالب زاده، پزشک ایرانی استاد دانشگاه سیاتل منتشر شد مبنی بر آنکه دستاوردهای طالب زاده در زمینه یافتن پادزهری برای جنگ‌افزارهای میکروبی منجر به قتل او توسط دولت آمریکا شده‌است.

در پی انتشار این اخبار، نادر طالب‌زاده، اظهار داشت: «ناصر طالب زاده صرفاً یک پزشک بسیار خوب و منتقد نظام پزشکی آمریکا بود ».

 عدم صدور ویزا برای سفر به آمریکا

آمریکایی‌ها برای وی جهت همراهی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در سفر به آمریکا ویزا صادر نکردند. طالب زاده تأکید کرد که آمریکایی‌ها تنها به خاطر آثارش به او اجازه سفر به آمریکا را نداده‌اند.

 

طالب زاده مسئولیت مؤسسه افق نو را بر عهده داشت. این مؤسسه کنفرانس «هالیوودیسم و بیداری اسلامی» را برگزار کرد. . و مهمان‌هایی چون شان استون و کاترین پرز- شکدم را از اروپا و آمریکا برای شرکت در آن به ایران آمدند. الکساندر دوگین و چهره‌های دیگری از کشورهای غیرغربی نیز مکرراً مهمان طالب زاده بودند. طالب زاده همچنین از پایه‌گذاران شبکه تلویزیونی افق بود.

در خرداد ۱۳۹۵ نادر طالب‌زاده در مصاحبه با رسانه‌ها گفت که هدف ترور بیولوژیکی قرار گرفته‌است. او به خبرگزاری فارس عنوان نمود که: «یک سال و نیم پیش به گروهی از لبنان برای راهپیمایی اربعین به عراق رفتم؛ که چمدان من را از هتلی که در نجف بودم از میان صدها چمدان برداشتند و ۵ الی ۶ روز بعد در کربلا نصفه شب تحویلم دادند. لپ تاپ من را خالی و بررسی‌های کامل را انجام داده بودند. از همان روز که چمدان را تحویل گرفتم حالم بد شد اما متوجه این ماجرا نبودم.» او در پاسخ به این سؤال که داخل لپ‌تاپ‌تان چه چیزی بود؟ گفت: «لیست مهمان‌های افق نو بود. کنفرانسی که یک سال و نیم پیش در تهران برگزار شد. کنفرانسی که انجمن «ADL» آمریکا با آن مخالفت می‌کرد که متخصصین و متفکرین‌شان به ایران نیایند و صحبت نکنند. درست بعد از آن بود که این اتفاقات افتاد اما فکر می‌کردم آن‌ها محتویات لپ‌تاپ را می‌خواهند و گمان نمی‌کردم با خودم کاری داشته باشند. از همان روز به بعد سرفه‌های خونی داشتم».

نادر طالب‌زاده، عصر ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ به دلیل لختگی خون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان درگذشت.

دیدگاه‌های رسانه‌ای

وی از منتقدان دائمی سیاست‌های رسانه‌ای آمریکان بود و در برنامه‌های تلویزیونی به عنوان کارشناس سینمایی حضور داشت. و بعنوان یک منتقد جدی سیاست های امپریالیستی آمریکا و غرب شناخته می شد. او رزمنده ای بود که بیان و قلم اسلحه او بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.