ارسال نامه به رئیس جمهور در مورد لزوم مقابله با ریزگردها/مقابله با شیوع ریزگردها حضور قوا را می‌طلبد

0 18

محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برگزاری نشست خود با حضور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و دیگر مسئولان مربوطه برای بررسی موضوع ریزگردها در کشور، گفت: ریزگردها و گرد و غبار در حال حاضر تبدیل به مشکل جدی در کشور شده که به شدت سلامتی مردم را به خطر انداخته است.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از منشا ریزگردها از خارج کشور وارد می شود، افزود: منشا داخلی ریزگردها از استان‌هایی مانند خوزستان سرچشمه می گیرد و در این استان ۵ کانون شناسایی شده که مساحتی حدود ۵۰۰ هزار هکتار را در بر می‌گیرد. بخش دیگری از کانون ریزگردها در اطراف تهران، ورامین و دشت سمنان قرار دارد اما دستگاه های متولی تاکنون اقدامات جدی در خصوص جلوگیری از گسترش ریزگردها در کشور انجام نداده اند.

عسکری ضمن تاکید براینکه رویکرد ما برای مقابله با شیوع ریزگردها و کنترل آن در دو بحث بین‌المللی و داخلی است، اظهار کرد: در بحث بین المللی تلاش داریم تا فضا را تحت تاثیر قرار داده و با کمک کشورهای درگیر منشا ریزگردها را کنترل کنیم. کشورهایی مانند عراق، عربستان، کویت و حتی سودان باید از طریق دیپلماسی پارلمانی و دیپلماسی ملی و دولتی با فعال سازی فضا پای کار بیایند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس تصریح کرد: براساس تحلیل ها ۳۰ درصد ریزگردها منشا داخلی داشته و ۷۰ درصد منشا خارجی دارد که باید در هر دو حوزه اقدامات جدی انجام شود. در بحث داخلی باید با استفاده از تمام ظرفیت های کشور اتفاقات خوبی را رقم زد.

وی ادامه داد: اقداماتی از جمله غرس نهال های غیرمثمر مقاوم به خشکی و شوری و مالش پاشی می تواند با شیوع ریزگردها مقابله کند، البته مالش پاشی تا حدودی در بحث محیط زیست اشکالاتی را به وجود می آورد اما شیوع ریزگردها برای ما چاره ای نگذاشته و باید این کار انجام شود زیرا سلامتی مردم در خطر است. ریزگردها همچنین در بحث کشاورزی آسیب جدی را وارد کرده به نحوی که تنفس و فتوسنتز گیاهان را دچار مشکل کرده و همین موضوع موجب کاهش محصولات نیز می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس اظهار کرد: با توجه به بررسی تمامی ابعاد شیوع ریزگردها در کشور و تاثیر آن بر سلامتی مردم مقرر شد، نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشته شود و تمامی موارد برای جلوگیری از بروز خطرها و مشکلات بیشتر شرح داده شود. یکی از مباحث جدی جلسه سران قوا باید بحث رسیدگی به موضوع ریزگردها در کشور باشد و از ظرفیت تمامی دستگاه ها در کشور برای مقابله با این موضوع استفاده کنند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اعتباراتی باید برای کنترل و حذف منشا ریزگردها در کشور در نظر گرفته شود و تلاش می کنیم تا از طریق اعتبارات در اختیار دولت برای بحث حوادث مترقبه و بحران ها این اقدامات را انجام دهیم.

وی ادامه داد: در صورت عدم اقدام جدی برای مقابله با ریزگردها آثار جبران ناپذیری در کشور باقی خواهد ماند که در آینده ای نزدیک قادر به جبران آن نخواهیم بود بنابراین از هم اکنون باید تمامی دستگاه ها و قوا در کشور برای حل این مشکل اقدام کنند، براین اساس طی این جلسه با حضور دستگاه های مختلف برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی را تدوین کردیم تا بتوانیم در آینده خروجی بسیار خوبی داشته باشیم.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و مسئولانی از سازمان محیط زیست، زمین شناسی، معاونت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، پژوهشگاه هواشناسی و علوم جبر، مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران و مخاطرات وضع هوا، سازمان مدیریت بحران و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از میهمانان این نشست بودند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.