سفر رئیس جمهور منتخب سوریه به ایران نشانگر تغییر معادلات سیاسی در منطقه است

0 204

خبرگزاری سانا نوشت: سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به ایران، سفر کاری پر مشغله از نظر سیاسی و اقتصادی بود.

به گزارش­ ­­سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از خبرگزاری سانا از دمشق، سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به جمهوری اسلامی ایران که درطی آن با حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار کرد، سفر کاری پر مشغله از نظر سیاسی و اقتصادی بود.ولی بعقیده ناظران سیاسی این سفر بیشتر از آن جهت اهمیت دارد که نشان می دهد غرب در تغییر معادلات قدرت به نفع خود و علیه مردم منطقه کاملا شکست خورده است.

سفر رئیس جمهور سوریه که شامل دیدار رسمی با مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای و دیدار خصوصی دیگر با آیت الله خامنه‌ای و با حضور رئیس جمهور ایران و سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس بود که حدود یک ساعت به طول انجامید و دو دیدار گسترده نیز با رئیس جمهور رئیسی درباره شرایط سیاسی و اقتصادی و تحولات منطقه صورت گرفت.

منابع مطلع با تاکید بر برنامه ریزی ایران برای استقبال از رئیس جمهور سوریه اعلام کردند دیدار‌ها و حضور مقامات ارشد ایران مرتبط با مسائل مشترک دو کشور و فضای گرم این دیدار‌ها نشان می‌دهد این دیدار حاصل روابط عمیق دو کشور و در عین حال بر پایه سالیان طولانی از ائتلاف عمیق و مشترک است.

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای در دیدار با بشار اسد به تشریح وضعیت سوریه و لزوم آزادسازی مناطق باقی مانده سرزمین‌های اشغالی پرداختند و به رئیس جمهور اسد گفتند: مهمترین دلیل پیروزی سوریه در جنگ، شخصیت و شجاعت شماست. ایشان همچنین به مسئله فلسطین، مقاومت و ائتلاف مستحکم دمشق و تهران پرداختند.

منابع مطلع همچنین با اشاره به استقبال گرم و اولین دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور اسد، آن را تطابق مواضع در ابعاد سیاسی، اصولی و اقتصادی توصیف کردند چرا که دو نشست بین آن‌ها برگزار شد که به مسائل سیاسی و اقتصادی بین دو کشور اختصاص داشت.

این منابع تاکید کردند مواضع رئیس‌جمهور ایران از این جهت تعیین‌کننده بود که حمایت ایران از سوریه موضوعی قوی و بلامنازع است و روابط دو کشور برادر بر پایه‌های محکم سیاسی و اقتصادی بنا شده است که نمی‌توان آن را نادیده کرد.رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس جمهور منتخب مردم سوریه مقاومت و ایستادگی ملت و نظام سوریه و پیروزی در یک جنگ بین‌المللی را زمینه‌ساز افزایش اعتبار و سرافرازی سوریه دانستند و تأکید کردند: با توجه به روحیه و نشاط و اراده بالا در شخص رئیس‌جمهور و دولت ایران برای گسترش همکاری‌ها با سوریه، باید تلاش کرد روابط دو کشور بیش از گذشته ارتقاء یابد.

رهبر انقلاب با اشاره به موفقیت‌های بزرگ سوریه در میادین سیاسی و نظامی گفتند: سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود اما احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه امروز رئیس‌جمهور و ملت سوریه نزد ملتهای منطقه سرافراز هستند، افزودند: برخی از سران کشورهای همسایه ما و شما، با سران رژیم صهیونیستی نشست و برخاست دارند و با یکدیگر قهوه می‌نوشند اما مردم همین کشورها در روز قدس خیابانها را از جمعیت و شعار ضد صهیونیستی پر می‌کنند و این واقعیت امروز منطقه است.

ایشان عوامل متعددی را در مقاومت و پیروزی سوریه در جنگ بین‌المللی تأثیرگذار دانستند و خطاب به آقای اسد خاطرنشان کردند: یکی از مهمترین این عوامل، روحیه بالای شخص جنابعالی است و ان‌شاءالله با همین روحیه بتوانید ویرانی‌های جنگ را نیز بازسازی کنید زیرا کارهای بزرگی پیش روی شما قرار دارد.

رهبر انقلاب همچنین با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی، گفتند: آن شهید بزرگوار تعصّب خاصی به سوریه داشت و به معنی واقعی کلمه فداکاری می‌کرد و رفتار او در سوریه با رفتارش در دفاع مقدس هشت ساله ایران تفاوتی نداشت.

ایشان افزودند: شهید سلیمانی و دیگر برجستگان سپاه از جمله شهید همدانی، واقعاً با جان و دل تلاش می‌کردند و به موضوع سوریه همچون یک وظیفه و واجب مقدس می‌نگریستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این پیوند و ارتباط برای هر دو کشور حیاتی است و نباید بگذاریم ضعیف شود بلکه باید آن را هر چه ممکن است تقویت کنیم.

ایشان با اشاره به اظهار دوستی و محبت برخی کشورهایی که در سالهای گذشته در جبهه مقابل سوریه قرار داشتند، افزودند: باید از تجربه‌های گذشته، خط آینده را روشن کرد.

 

رهبر انقلاب، روحیه و نشاط رئیس‌جمهور سوریه را زمینه‌ساز انجام کارهای بزرگ برشمردند و گفتند: شخص رئیس‌جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز واقعاً با نشاط و دارای روحیه و اراده بالایی هستند و به موضوع سوریه اهتمام و انگیزه جدی دارند که باید از این فرصت برای ارتقاء بیش از پیش روابط دو کشور استفاده کرد.

در این دیدار که حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای بشار اسد با تشکر از مواضع و حمایت‌های ملت و دولت ایران و همچنین با گرامی‌داشت یاد شهید سلیمانی، گفت: ایستادگی و مواضع پایدار ایران در ۴ دهه گذشته در مسائل منطقه و بویژه موضوع فلسطین، به همه مردم منطقه نشان داد که راه ایران، راه درست و اصولی است.

رئیس‌جمهور سوریه خاطرنشان کرد: خرابی‌های جنگ را می‌توان بازسازی کرد اما اگر مبانی و اصول از بین بروند، قابل بازسازی نیستند و ایستادگی ملت ایران بر مبانی و اصول امام خمینی(ره) که با همت جنابعالی نیز ادامه یافت، زمینه‌ساز پیروزی‌های بزرگ ملت ایران و مردم منطقه بویژه مردم فلسطین شد.

آقای بشار اسد افزود: برخی تصور می‌کنند حمایت ایران از جبهه مقاومت، حمایت تسلیحاتی است در حالی‌که مهمترین حمایت و کمک جمهوری اسلامی، دمیدن روحیه مقاومت و استمرار آن است.

رئیس‌جمهور سوریه در پایان تأکید کرد: آنچه باعث شد رژیم صهیونیستی نتواند بر منطقه حاکم شود، روابط راهبردی ایران و سوریه است که باید با قدرت ادامه یابد.

بشار اسد رییس جمهور سوریه پس از دیدار و گفتگو با رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور کشورمان تهران را به مقصد دمشق پایتخت سوریه ترک کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.