تلخ کامی آمریکا از نتایج انتخابات لبنان

0 24

نتایج اعلام شده از انتخابات لبنان تا ایجا موجب تاخ کامی مقامات کاخ سفید آمریکا شده زیرا نتایج بدست آمده هیچ تناسبی با پولی که دولت آمریکا برای تغییر مسیر انتخابات لبنان خرج کرد ندارد.کارشناسان می گویندآمریکا و متحدان عربی  و عبری آن بیش از ده میلیارد دلار برای تاثیر گذاری بر روند انتخابات لبنان پول خرج کرده انددر حالیکه نتیجه مطلوب خود را نگرفته اند و نتوانسته اند گروه تروریستی سمیرجعجع را بر سرنوشت لبنان مسلط نمایند. از طرف دیگر وزیر کشور لبنان نتایج شمارش آرا در ۳ حوزه باقی‌مانده را اعلام کرد و به گزارش منابع لبنانی نتیجه نهایی به‌زودی اعلام می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، درحالی که شمارش آرای انتخاباتی لبنان همچنان ادامه دارد، رسانه‌ها تازه‌ترین نتایج را لحظه به لحظه مخابره می‌کنند.

«بسام مولوی» وزیر کشور لبنان به‌منظور اعلام نتایج انتخابات پارلمانی این کشور امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده است.

وی پیش از این نتایج شمارش آرا در ۱۲ حوزه از ۱۵ حوزه را اعلام کرده بود و امروز نتایج ۳ حوزه باقی‌مانده یعنی حوزه دوم بیروت، حوزه اول و دوم شمال را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش نامزدهای پیروز در حوزه دوم بیروت به این شکل است: «امین شری، ابراهیم منیمنه، فؤاد مخزومی، عدنان طرابلسی، وضاح الصادق، ملحم خلف، عماد الحوت، فیصل الصایغ، ادغار طرابلسی، محمد خواجه، و نبیل بدر».

نامزدهای پیروز در حوزه اول شمال (نسبت ۴۸٫۰۱) مشارکت: عبارتند از: «ولید البعرینی، محمد سلیمان، احمد رستم، سجیع عطیه، محمد یحیى، اسعد درغام، و جیمی جبّور».

نامزدهای پیروز در حوزه دوم شمال (نسبت مشارکت ۳۸٫۰۵) نیز به این شکل است: «احمد الخیر، عبدالعزیز الصمد، جهاد الصمد، اشرف ریفی، طه ناجی، ایهاب مطر، عبدالکریم کباره، رامی فنج، الیاس الخوری، فراس السلوم، و جمیل عبود».

از طرف دیگر شبکه الجزیره اعلام کرد که نتایج شبه‌نهایی انتخابات به‌شکل زیر است:

جنبش امل و حزب‌الله: ۳۱ کرسی.

لیست جامعه مدنی: ۱۲ کرسی.

حزب نیروهای لبنانی: ۲۰ کرسی.

جریان آزاد ملی: ۱۸ کرسی.

حزب سوسیالیست ترقی‌خواه: ۹ کرسی.

این درحالی است که شبکه المیادین آخرین نتایج را ساعاتی قبل به‌شکل زیر اعلام کرد:

ائتلاف حزب‌الله و جنبش امل: ۳۲ کرسی.

جریان آزاد ملی: ۲۰ کرسی.

حزب نیروهای لبنانی: ۱۸ کرسی.

نمایندگان مستقل: ۱۴ کرسی.

جامعه مدنی: ۱۱ کرسی.

حزب کتائب: ۵ کرسی.

حزب طاشناق: ۲ کرسی.

حزب المرده: ۲ کرسی.

نتایج حوزه‌های انتخاباتی شامل میزان مشارکت و نمایندگان برگزیده نیز به‌شرح زیر است:

حوزه اول بیروت (اشرفیه ـ الرمیل ـ المدور ـ الصیفی): غسان حاصبانی، نیکولا صحناوی، ندیم الجمیّل، جان طالوزیان، بولا یعقوبیان، آغوب ترزیان، جهاد بقردونی، و سینتیا زرازیر.

حوزه اول جنوب (صیدا ـ جزین)، میزان مشارکت ۴۶٫۶%: عبدالرحمن البزری، اسامه سعد در صیدا. در جزین: سعید الاسمر، شربل مسعد، غاده ایوب.

حوزه دوم جنوب (صور ـ روستا‌های صیدا)، میزان مشارکت ۴۸٫۸%، یک فهرست انتخاباتی پیروز شد: نبیه بری، حسین جشی، علی خریس، عنایه عزالدین، علی عسیران و میشل موسی.

حوزه سوم جنوب (بنت‌جبیل ـ النبطیه ـ مرجعیون و حاصبیا): حسن فضل‌الله، محمد رعد، علی فیاض، هانی قبیسی، علی حسن خلیل، الیاس جرادی، ایوب حمید، قاسم هاشم، فراس حمدان، اشرف بیضون، و ناصر جابر.

حوزه اول بقاع (زحله)، میزان مشارکت ۴۹٫۵%: جورج عقیص، الیاس استفان، بلال الحشیمی، رامی ابوحمدان، سلیم عون، جورج بوشکیان، میشل ضاهر.

حوزه دوم بقاع (بقاع غربی ـ راشیا)، میزان مشارکت ۴۲٫۴۷%: قبلان قبلان، وائل ابوفاعور، حسن مراد، یاسین یاسین، شربل مارون و غسان السکاف.

حوزه سوم بقاع (بعلبک ـ الهرمل): حسین الحاج حسن، غازی زعیتر، علی المقداد، ابراهیم الموسوی، ایهاب حماده، جمیل السید، سامر التوم، ینال صلح و ملحم الحجیری و آنتوان حبشی.

حوزه اول جبل (جبیل ـ کسروان)، میزان مشارکت ۶۳٫۴%: زیاد الحواط، رائد برو، ندی البستانی، نعمه افرام، شوقی الدکاش، فرید الخازن، سیمون ابی‌رمیا و سلیم الصایغ.

حوزه دوم جبل (المتن): سامی الجمیل، ملحم ریاشی، رازی الحاج، ابراهیم کنعان، هاکوب بقرادونیان، الیاس بوصعب، میشال المر، و الیاس حنکش.

حوزه سوم جبل (بعبدا)، میزان مشارکت ۴۷٫۳۹%: علی عمار، پییر بوعاصی، هادی ابوالحسن، آلان عون، فادی علامه و کمیل شمعون.

حوزه چهارم جبل (الشوف عالیه): مارک ضو، اکرم شهیب، نزیه متی، راجی السعد، تیمور جنبلاط، جورج عدوان، مروان حماده، نجاه عون صلیبا، سزار ابی‌خلیل، بلال عبدالله، حلیمه قعقور، غسان عطاءالله، و فرید البستانی.

حوزه سوم شمال (البترون ـ بشری ـ زغرتا ـ الکوره)، میزان مشارکت ۴۴٫۲%: جبران باسیل، غیاث یزبک، ولیام طوق، ستریدا جعجع، تونی فرنجیه، میشال معوض، میشال الدویهی، جورج عطاءالله، فادی کرم، و ادیب عبدالمسیح.

بنابر اعلام منابع لبنانی، میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ به ۴۱٫۰۴ درصد رسیده است. در این انتخابات ۷۱۹ کاندیدا که در ۱۰۳ فهرست انتخاباتی حضور داشتند، مشارکت داشتند.

بدون تردید حزب الله و جنبش امل در انتخابات اخیر بطور کامل پیروز شده اند زیرا تمام آرائی که می توانستند بدست آورند را تحصیل کردند. از طرف دیگر سعدحراری که از ترس ترور او بوسیله عوامل اسرائیل و عربستان سعودی به فرانسه رفته عملا از همکاری کامل با سیاست عربستان و اسرائیل امتناع ورزیده  است و تنها برگی که در دست آمریکا و متحدانش باقی مانده برگ سمیر جعجع و گروه  تروریستی فالانژاست.از طرف دیگر«حسن فضل الله» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان بعد از اعلام اولیه نتایج انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد، مردم شریف ما بار دیگر بهترین تصاویر از وفاداری به خون شهدا و فداکاری مجاهدان و گزینه‌های ملی خود را ارائه کردند. این مردم به ندای رهبر مقاومتشان جهت مشارکت گسترده در انتخابات پارلمانی که بیانگر تعهد واقعی آنها به مقاومت است، لبیک گفتند.

این نماینده حزب الله در پارلمان لبنان تاکید کرد، مردم با آرای خود در برابر بزرگترین جنگ سیاسی و رسانه‌ای و مالی که به سرکردگی برخی کشورها و گروه‌ها برای شکستن اراده ملت لبنان به راه افتاده بود، ایستادند.

لازم به یادآوری است که آمریکا در انتخابات اخیر برای هرکسی که به نامزد مورد نظرش رای دهد هزار دلار جایزه داده است.

حسن فضل الله تصریح کرد، حضور مردم در پای صندوق‌های رای پاسخ قاطعی به این جنگ بود و ملت لبنان محاسبات دشمنان و کسانی که به دنبال تحریف حقایق هستند را به چالش کشیده و به مسئولیت خود عمل کردند. ما همچنین یک تصویر ملی و انسانی را از مردم خود در همه مناطق دیدیم.

نماینده پارلمان لبنان همچنین از همه مردم و طرفداران مقاومت به ویژه در منطقه بنت جبیل به خاطر اعتمادی که به حزب الله در پارلمان دارند تشکر و قدردانی و اعلام کرد که برای محافظت از کشور و کمک به بازسازی نهادهای آن همه تلاش خود را به کار می‌بندیم.

وی در پایان اظهار داشت، ما با مردم خود عهد کردیم تا هر کاری که بر دوش ماست انجام دهیم و صدای ملت خود باشیم و همه تلاش‌های لازم برای نجات کشور را به کار خواهیم بست.

نیز محمد رعد، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز در گفتگویی با شبکه المنار تأکید کرد: امروز دیگر وقت کار و فعالیت است، شرایط پرفشاری داریم که نیازمند عزم و اراده برای اثبات این امر است که مقاومت رقمی دشوار در معادلات داخلی و منطقه است.

بنابر گزارش خبرگزاری تسنیم ، به‌فاصله کوتاهی از امیدواری مخالفان مقاومت برای به دست آوردن اکثریت پارلمانی در انتخاباتی که روز یکشنبه برگزار شد، شب گذشته ورق کاملاً برگشت. در حالی که حزب‌الله و جنبش امل با قاطعیت همه کرسی‌های شیعه را در سراسر لبنان به دست آورده‌اند، در مؤلفه مسیحیان، حزب نیروهای لبنانی به‌ریاست «سمیر جعجع» با کمپینی که به‌راه انداخته بود مدعی شد که این حزب پیروز مؤلفه مسیحی در انتخابات است و بالاتر از جریان آزاد ملی به‌ریاست «جبران باسیل» ایستاده است.

به گزارش الاخبار، اما نتایج رسمی و غیررسمی انتخابات نشان داد که جریان آزاد ملی برنده یک فراکسیون پارلمانی است که بالاتر از حزب نیروهای لبنانی قرار دارد، همچنین در حالی که گفته می‌شد حزب سمیر جعجع موفق به کسب بیش از ۲۰ کرسی شده است نتایج شب گذشته نشان داد که این حزب حدود ۵ کرسی خود را از دست داده است و در زمان حاضر ۱۸ کرسی دارد، از طرف دیگر با توجه به وزنه سنگینی که فراکسیون جریان آزاد ملی در پارلمان لبنان دارد حتی اگر چند کرسی خود را نیز از دست بدهد موقعیت آن چندان تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد، اما این شرایط درباره حزب نیروهای لبنانی کاملاً متفاوت است و اگر حزب سمیر جعجع حتی یک کرسی را از دست بدهد با موقعیتی چالش‌برانگیز در پارلمان مواجه می‌شود.

 

یکی دیگر از نکات قابل توجه در این دوره از انتخابات پارلمانی لبنان حضور گروه‌های نوظهور موسوم به نیروهای آزادی و تغییر بود که از دل اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ بیرون آمده بودند. در حالی که پیش‌بینی می‌شد این نیروها شانس زیادی برای کسب کرسی پارلمانی نداشته باشند اما در سایه تحولات سیاسی لبنان و به‌ویژه غیبت «سعد حریری» نخست‌وزیر اسبق لبنان و جریان المستقبل در انتخابات، این نیروها موفق شدند علاوه بر بیروت در مناطق بقاع و شمال نیز کسب رای کنند، اما در هر صورت به‌نظر نمی‌رسد که نتیجه انتخابات برای این گروه‌ها امیدوارکننده باشد.

«بسام مولوی» وزیر کشور لبنان تا نیمه‌شب گذشته نتایج نهایی در ۱۲ حوزه انتخابیه را ارائه کرد که نتایج رسمی محدود به مناطق طرابلس ـ منیه ـ ضنیه، عکار و حوزه دوم بیروت بود. اطلاعات نشان می‌دهد که آرای مردم در این حوزه‌ها تحت تأثیر کناره‌گیری سعد حریری و جریان المستقبل از انتخابات است و مشارکت سنی‌ها بسیار کم برآورد شده است اما تا زمان اعلام رسمی نتایج باید منتظر ماند.

منابع آگاه در این زمینه گزارش می‌دهند که با توجه به آخرین نتایج انتخابات وضعیت ائتلاف حزب‌الله منسجم‌تر به‌نظر می‌رسد و احتمالاً شرایط مانند دوره گذشته باشد، بنابراین در شرایطی که میان جریان‌های اصلی مشارکت‌کننده در انتخابات، شیعیان همانند دوره گذشته موفق به کسب کرسی‌های خود شده‌اند در زمان حاضر توجه رسانه‌ها متمرکز بر نتایج انتخابات میان مؤلفه مسیحی و همچنین اهل‌سنت است.

واقعیت آن است که از عصر روز یکشنبه که شمارش آرا شروع شد تا شب گذشته فضا برای جریان آزاد ملی تا حدودی سنگین بود، علی‌رغم اینکه این جریان موفق شده بود کرسی‌های قابل‌قبولی را در حوزه‌های خود به دست بیاورد اما نتایج اولیه نشان می‌داد که تعداد کرسی‌های آن نسبت به حزب نیروهای لبنانی کمتر است.

به‌نظر می‌رسید که همین مسئله موجب ناامیدی طرفداران جریان آزاد ملی و تیم رئیس جمهور شده است؛ چرا که تصور می‌کردند اگر نتیجه نهایی انتخابات نیز به همین شکل باشد ممکن است جریان آزاد ملی امتیازات سیاسی خود را در زمینه تشکیل دولت از دست بدهد، امتیازاتی که از سال ۲۰۰۵ تاکنون در اختیار داشته است و همین مسئله موجب شد میشل عون به منصب ریاست‌جمهوری لبنان برسد.

اما شب گذشته همه چیز عوض شد و جریان آزاد ملی در حوزه عکار موفق شد چهار کسی دیگر به دست بیاورد و به‌دنبال آن حزب نیروهای لبنانی کرسی اقلیت‌ها را در حوزه اول بیروت از دست داد. بنا به دلایلی که به آن اشاره شد از دست رفتن حتی یک کرسی برای حزب نیروهای لبنانی ضربه بزرگی برای آن محسوب می‌شود. آخرین برآوردها حاکی از آن است که جریان آزاد ملی و تیم رئیس جمهور می‌توانند ۱۹ کرسی به‌اضافه ۳ کرسی حزب متحد طاشناق را به دست بیاورند و در نهایت فراکسیون وابسته به این جریان ۲۲ نماینده در پارلمان خواهد داشت.

 

این در حالی است که حزب نیروهای لبنانی که مورد حمایت آمریکا و اسرائیل است از ۲۳ کرسی به ۱۸ کرسی عقب‌نشینی کرده ۵ کرسی از متحدان خود را از دست داد. منابع پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است تعداد کرسی‌های حزب نیروهای لبنانی تا زمان اعلام نهایی نتایج انتخابات کمتر نیز بشود. این مسئله با واکنش‌های متعددی از جانب طرفداران جریان آزاد ملی همراه بود.

منابع مطلع همچنین گزارش می‌دهند که جریان آزاد ملی برای اعلام پیروزی خود در شنبه هفته آینده یک جشن ترتیب خواهد داد. جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی در واکنش به نتایج اولیه انتخابات و در پاسخ به طرفداران سمیر جعجع با انتشار توییتی اعلام کرد؛ “من در منطقه شمال و در سراسر لبنان روی پاهای خودم ایستادم و سرم را بالا گرفتم و دستم به خون و پول آلوده نشده است.”، به این ترتیب به سابقه تروریستی سمیر جعجع و حمایت آمریکا و اسرائیل از او اشاره کرد.

در واقع جبران باسیل معتقد است به دست آوردن این میزان کرسی برای جریان آزاد ملی آن هم با هجمه بزرگی که از داخل و خارج و با همه ابزارهای موجود از جمله سفارتخانه‌های کشورهای غربی و عربی علیه این جریان به‌راه افتاده بود و فشارهایی که بر نامزدهای جریان آزاد ملی وارد می‌شد و همچنین پروپاگاندای رسانه‌ای گسترده که متوجه طرفداران جریان آزاد ملی بود، این یک پیروزی بزرگ برای جریان آزاد ملی است و به پیروزی‌های قبلی این جریان می‌پیوندد.

اما درباره مؤلفه اهل‌سنت و تلاش‌هایی که سفارتخانه عربستان برای پیروزی این مؤلفه در انتخابات انجام داد بررسی اجمالی نتایج آرای سنی‌ها در سراسر لبنان نشان می‌دهد که میزان حضور آنها پای صندوق‌های رأی نسبت به دوره گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است و این تحریم انتخابات توسط سنی‌ها در مناطق عکار، طرابلس، صیدا، بقاع و الشوف به‌وضوح قابل مشاهده بود.

 

همچنین نتایج نشان می‌دهد که تیم «فؤاد سنیوره» نخست‌وزیر اسبق لبنان و سفارت عربستان بسیاری از کرسی‌ها را در حوزه‌های انتخاباتی خود از دست دادند.

لازم به ذکر است که کمپین بزرگ سفارت عربستان به‌رهبری ولید البخاری، سفیر این کشور در بیروت حتی حین برگزاری انتخابات نیز در تلاش برای تأثیرگذاری بر آرای سنی‌ها بود و مبالغ هنگفتی در این زمینه هزینه کرد، اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد تحریم انتخابات توسط سعد حریری و جریان المستقبل منجر به کاهش مشارکت رأی‌دهندگان سنی در اکثر مناطق شد.

سعد حریری یکبار در عربستان بوسیله بن سلمان  بازداشت و تهدید به مرگ شد و ناظران سیاسی بعید نمی دانند که بن سلمان نقشههای دیگری برای حریری در سر داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.