سیدحسن نصرالله: انتخابات ثابت کرد که محبوبیت مقاومت در حال افزایش است

0 14

تهران – ایرنا- سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان چهارشنبه شب (۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱)طی سخنانی به مناسبت پایان انتخابات پارلمانی این کشور ضمن تشکر از تمام کسانی که در رای گیری حضور داشتند ، گفت که انتخابات ثابت کرد که محبوبیت مقاومت در حال افزایش است .

به گزارش ایرنا به نقل از المنار، سید حسن نصرالله در ابتدا از همه کسانی که در انتخابات پارلمان لبنان شرکت کردند و به ویژه کسانی که به مقاومت و متحدانش رأی دادند، تشکر کرد.

وی افزود: نیروهای مقاومت همزمان دو نقش را ایفا کردند اولی در موفقیت روز انتخابات و دومی آماده ماندن برای حفاظت از لبنان.

پیروزی مقاومت با وجود همه فشارها

دبیرکل حزب الله اضافه کرد: دستآورد نتایج انتخابات پس از حمله رسانه‌ای و روانی شدید علیه ما و علیه متحدان مقاومت و فشار اقتصادی و بحران‌سازی ‌ها صورت گرفت.
وی در ادامه گفت:  همه تهدیدها و هراس‌افکنی‌ها برای ترساندن مردم و رویگردانی آن‌ها، به نتیجه‌ای منجر نشد.
نصرالله افزود: حضور چشمگیر در سه مرحله یک پاسخ بود. حضور چشمگیر در روز رأی‌گیری یک پاسخ و همچنین نتایجی که منتشر شد، یک پاسخ دیگر بود.
دبیرکل حزب الله اضافه کرد: انتخابات پارلمانی یک پیروزی بزرگ برای مقاومت بود که ما به آن‌ افتخار می‌کنیم و می‌بالیم.
وی همچنین گفت که آنچه در ارتباط با جامعه شریف اهل‌تسنن رخ داد، مسئله بسیار مهمی است که نیازمند یک رویکرد آرام، مسئولانه و دقیق است.

پاسخ به کسانی که مدعی اند لبنان در اشغال ایران است

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: از جمله دروغ هایی که شایع شد، نحوه برگزاری انتخابات در سایه سلاح بود. آیا وقت آن نرسیده که این دروغ پایان یابد؟
وی افزود: همچنین دروغ درباره اشغالگری ایران بود.آیا برای یک بار هم که شده مشاهده کردید سفیر یا یکی از کارمندان سفارت ایران در انتخابات مداخله کنند؟ در حالی که ما شاهد مداخله سفارت آمریکا در جریان انتخابات بودیم و سفیر عربستان در روند انتخابات بسیار فعال بود.

وی اضافه کرد: ما دیدیم که سفیر آمریکا از مراکز رای‌گیری بازدید می‌کرد و سفارت‌ آن ها فهرست انتخاباتی تهیه کرده بود و سفیر عربستان بسیار فعال بود.
نصرالله افزود: در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ انتخابات برگزار شد و آنها در سایه سلاح پیروز شدند و امروز در سال ۲۰۲۲ نتایج انتخابات را در سایه سلاح جشن می گیرند.

هیچ جناحی اکثریت پارلمان را به دست نیاورده است

نصر الله تأکید کرد که هیچ گروه سیاسی‌ در کشور نیست که بتواند ادعا کند اکثریت پارلمانی رابه دست آورده است و تاکنون همه افراد مورد احترام و منطقی چنین ادعایی نکرده‌اند.
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: شاید مصلحت لبنان و مردم کشور در همین بوده که رخ داده و اینکه نه این گروه و نه آن گروه اکثریت را به دست نیاورد.
وی اضافه کرد: آنچه لازم است آرامش در لبنان و پرداختن به موضوعات مورد توجه مردم در مشارکت و همکاری، فارغ از رقابت است.

دبیرکل حزب الله گفت: میزان بحران‌های مالی، اقتصادی و معیشتی به قدری است که هیچ گروهی به تنهایی نمی‌تواند آن را حل و فصل کند حتی اگر اکثریت را به دست ‌آورد.
وی افزود: زمانی که هیچ کس اکثریت را به دست نیاورده، یعنی اینکه همگی مسئول هستند و کسی نمی‌تواند از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند. آسان‌ترین چیز مخالفت و نظریه‌پردازی است که هیچ هزینه‌ای ندارد.
نصرالله گفت: فرار از مسئولیت جایز نیست چراکه این خیانت به امید مردم و خیانت در امانت و زیر پا گذاشتن وعده‌هایی است که در کارزارهای انتخاباتی مطرح شد.
دبیرکل حزب الله با بیان اینکه انتخابات تمام شده است و تمام آنچه باید پس از انتخابات نیز گفته می‌شد، گفته شد، گفت: تمام جهان در حال حرکت به سوی یک بحران است. سوخت گران شده و گندم نیز گران شده است.
وی افزود: اگر فکر می‌کنید که ما از دفاع از مقاومت و سلاح خود خسته خواهیم شد و تسلیم می‌شویم، این خیالی باطل است.
سید حسن نصرالله همچنین گفت: بحران‌ها تنها با مشارکت و همکاری و به دور از خصومت‌ها حل و فصل می‌شوند؛ پس بیایید روی نقاط مورد اتفاق و همکاری تمرکز کنیم.

انتقاد از نظام انتخاباتی لبنان/ خواستار تغییر قانون هستیم

وی در خصوص نظام انتخاباتی لبنان گفت: نظام فعلی عادلانه نیست؛ چراکه یک نفر با ۵۰۰ رأی ممکن است کرسی پارلمان را به دست بیاورد در حالی که دیگران با هزاران رأی نتوانند به پارلمان برسند.
دبیرکل حزب الله افزود: ما خواستار تغییر این قانون هستیم و چندین تغییر است که باید در نظام انتخابات ایجاد شود، از جمله اینکه باید به افراد بالای ۱۸ سال اجازه رأی داده شود.
نصرالله اضافه کرد: تفسیم‌ بندی حوزه‌های انتخاباتی باید تغییر داده شود و به جای آن، لبنان به یک حوزه انتخاباتی واحد تبدیل شود .

خواستار آرامش هستیم 
وی  با بیان اینکه برخی اشخاص که چند هزار رای فقط دارند به نام مردم لبنان حرف می‌زنند، گفت: از هر نوع شعار که رنگ و بوی طایفه گرایی به مشام برسد، خودداری می کنیم.

برخی خیابان‌ها، محله‌ها یا شهرها هستند که قصد برگزاری راهپیمایی موتوری دارند که باعث جنجال خواهد شد در حالیکه ما خواستار آرامش هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.