انتخابات لبنان تعیین کننده سرنوشت پیروزمند طرفداران مقاومت اسلامی شد

0 245

انتخابات پارلمان لبنان در ۲۵ اردیبهشت ماه برگزار شد .

در این عرصه بیش از ۷۰ لیست انتخاباتی باهم رقابت خواهند کرد و تکلیف ۱۲۸ کرسی پارلمان این کشور را روشن کردید.

در جریانات مسیحی که طبق قانون ، نیمی از پارلمان را در اختیار دارند همچنان رقابت اصلی بین جریان ملی آزاد ( وابسته میشل عون و جبران باسیل) ، حزب القوات ( متعلق به سمیر جعجع) و جریان المرده ( فرنجیه ) بود .

پیش بینی می شد در کرسی های احزاب مسیحی اتفاقات قابل توجهی به نسبت انتخابات ۲۰۱۸ رقم نخورد و جریانات نزدیک به حزب الله همچون ملی  آزاد و المرده بتوانند کرسی های مورد نظر را جذب کنند و با جلب نظر برخی نمایندگان مسیحی مستقل همچنان ایفای نقش نمایند .

در بین احزاب شیعی نیز پیش بینی می شد همچنان ائتلاف وفاداران مقاومت (حزب الله) و امل اکثریت کرسی ها را از آن خود کند.که همین اتفاق نیز رخ داد.

در بین دروزی ها نیز رقابت اصلی بین حزب سوسیالیست ترقی خواه ( ولید جنبلاط ) ، دموکرات ( طلال ارسلان ) و التوحید العربی ( وئام وهاب ) بود وکرسی ها آنان نیز بین آنان تقسیم گردید.

اما بیشترین تغییر در جریانات اهل تسنن رقم خورد ؛ در این انتخابات سعد حریری برای مقابله با فشارهای محمد بن سلمان در انتخابات شرکت نکرد و همین امر موجب تشتت شدید در جریان المستقبل شده .

 

گروهی از رای دهندگان سنی ترجیح دادند که به نامزدهای طرفدار مقاومت رای دهند و محور مقاومت را تقویت کننداگر چه سعودی ها سرمایه گذاری خود را روی بهاء حریری انجام داده اند اما وی از فراست و کیاست اندکی برخوردار است و المستقبل روی او اجماع نکرد .

 

در نتیجه اهل تسنن لبنان در عرصه سیاسی دچار چند دستگی شد و در این میان کاندیداهای مستقل نزدیک به جریان ۸ مارس در صیدا ، طرابلس و بیروت بیش از پیش موفق ظاهر شدند .

 

در نتیجه باید گفت انتخابات لبنان که تعیین کننده مسیر این کشور برای آینده است  کاملا به سود جریان ۸ مارس پیش رفته  است .

نکته مهم اینست که کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس که همسو با تحریم های شدید آمریکا سفرای خود را از لبنان فراخوانده بودند تا بتوانند بر دولت این کشور برای محدود کردن حزب الله فشار وارد کنند، اخیرا بی سر و صدا سیاست خود را تغییر داده و سفارت های خود را مجددا فعال کرده اند تا بلکه روند سیاسی کنونی را به مسیر مد نظر خود هدایت کنند .اقدامی که برای آنان هیچ توفیقی را در برنداشت.

در  انتخابات های گذشته پول های کلان سعودی برای آن دسته از جریانات اهل سنت که از رژیم سعودی تبعیت می نمودند هزینه می شد اما در انتخابات اخیر سعودی روی حزب مسیحی و تروریستی القوات سمیر جعجع سرمایه گذاری بیشتری کرده و همین امر یک اشتباه راهبردی از سوی ولیعهد عربستان تحلیل می شود .

 

لازم به ذکر است که جریان ۸ مارس و حزب الله در حال حاضر ۶۸ کرسی در پارلمان لبنان دارد که شامل احزاب جریان ملی آزاد ، المرده ، اتحادیه انقلابی ارمنی ، حزب دموکرات لبنان ، حزب ناسیونال سوسیالیست سوری ، جنبش امل و … است .

در مقابل جریان ۱۴مارس متعلق به مخالفان حزب الله و جریان مقاومت شامل حزب القوات ، بخشی ازجریان المستقبل ، حزب کتائب ، جریان قرنه شهوان ، حزب لیبرال ملی ، جنبش نوسازی دموکراتیک ، جنبش راست دموکراتیک و ائتلاف ملی لبنان است که مجموعا در پارلمان این کشور نتوانستند کرسی های مورد نظر خود را باندازه کافی داشته باشند.

بررسی ها حاکی از پیروزی کامل جریان ۸ مارس در انتخابات اخیر است و به معنای شکست قطعی راهبرد فشار اقتصادی به معیشت لبنانی ها و همزمان در تنگنا قرار دادن این کشور از نظر سیاسی برای خلع سلاح حزب الله است .

مقاومت لبنان بعد از سیاست های چند سال اخیر آمریکا نه تنها خلع سلاح نشده و حتی تضعیف نگشته ، بلکه هم موشک هایش را دقیق تر کرده ، یگان پهپادی اش را توسعه داده، پدافندهوایی اش را فعال کرده ، نیروی دریایی اش را ارتقای کمی و کیفی بخشیده، نیروهای رزمنده اش را به بیش از ۱۰۰ هزار نفر افزایش داده و هم در افکار عمومی لبنانی ها موقعیت بهتری پیدا کرده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.