اقتصاد جهان از چاله در نیامده به چاه جنگ اوکراین افتاد،تورم افسارگسیخته در جهان

0 195

درحالیکه انتظار می رفت با کاهش بحران اقتصادی ناشی از کرونا طی چند سال گذشته مردم جهان در فضای پس از کرونا زندگی بهتری را تجربه کنند اما متاسفانه با وقوع جنگ اوکراین اقتصاد جهان و کشورهای مختلف با چالش ها و مشکلات اقتصادی جدیدی روبرو شده اند که بر کل زندگی شان سایه افکنده است. انچه در پی می آید گوشه ای از این مشکلات و چالش هاست که توسط رسانه های جهان مخابره شده است.

اقتصاد جهان
خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۱/۰۱/۲۵):  مدیر کل صندوق بین المللی پول پنجشنبه اعلام کرد صندوق بین المللی پول، به علت جنگ اوکراین، پیش بینی های خود را درباره رشد اقتصادی جهانی در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش داد اما اعلام کرد اکثر کشورها افزایش تولید ناخالص داخلی را ثبت خواهند کرد.  کریستالینا جورجیئِوا تأکید کرد در حالی که رشد اقتصاد جهانی پیش از این به علت سویه اومیکرون کاهش پیدا کرده بود، در تاریخ ۲۴ فوریه روسیه به اوکراین حمله کرد و این جنگ که خطر جدی برای رونق اقتصادی به شمار می آید سبب شد تورم شدت پیدا کند.

امریکا:

پایگاه اینترنتی دیلی پرس(۱۴۰۱/۰۱/۲۱): بر اساس گزارشی که وزارت کشاورزی آمریکا در ماه مارس درباره دورنمای بازار آمریکا در سال ۲۰۲۲ تهیه کرده است قیمت مواد غذایی به بالاترین سطح آن در دهه های اخیر رسیده است. قیمت خواربار نیز در طول سال تقریبا ۹ درصد افزایش یافته است.  سرویس تحقیقات اقتصادی وزارت کشاورزی نیز در ماه مارس پیش بینی کرد قیمت مواد غذایی امسال بین چهار و نیم تا پنج درصد افزایش یابد.  بر اساس این گزارش، انتظار می رود قیمت خواربار در ماه های آینده بین سه تا چهار درصد افزایش یابد. بر اساس این گزارش، قیمت هیچ ماده غذایی در سال ۲۰۲۱ کاهش نیافت. وزارت کشاورزی در گزارش جدید خود پیش بینی خود را درباره قیمت همه مواد غذایی از جمله گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی، روغن و… افزایش داد. تنها موردی که قیمت آن در گزارش جدید وزارت کشاورزی کاهش یافته بود قیمت سبزیجات تازه است.  بر اساس این گزارش همچنین هزینه خوردن غذا در بیرون از خانه نیز بین پنج و نیم تا شش و نیم درصد افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۱):  نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد برخی از خانواده های آمریکایی به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی در این کشور با مشکلات معیشتی روبرو هستند. در این گزارش آمده است: بر اساس یافته های نظرسنجی جدید دانشگاه میشیگان، تقریباً ۷۰ درصد از مردم آمریکا نگران وخامت اوضاع اقتصادی در در این کشور هستند و دو سوم مصرف‌کنندگان وضعیت مالی رو به وخامتی را برای پنج سال آینده پیش‌بینی می‌کنند.

بی بی سی( (۱۴۰۱/۰۱/۲۴ : شبکه بی بی سی از افزایش مجدد تورم در آمریکا خبر داد.
داده هایی منتشره نشان می دهد که افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت در آمریکا باعث شده که هزینه های زندگی در این کشور به بالاترین سطح در طول ۴ دهه گذشته برسد. “میشل فلِری” خبرنگار شبکه بی بی سی در آمریکا در گزارشی در این خصوص گفت: شهروندان آمریکا تقریبا برای هر آن چه که نیاز دارند باید پول بیشتری بپردازند. گزارش جدید دولت این کشور نشان می دهد که شاخص مصرف کننده در این کشور در ماه مارس حدود ۸/۵ درصد افزایش یافته است. این بیشترین میزان تورم در آمریکا از دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان در سال ۱۹۸۱است.

شبکه تلویزیونی سی بی اس نیوز(۱۴۰۱/۰۱/۲۴): نرخ تورم در آمریکا به بالاترین میزان ظرف ۴۰ سال گذشته رسید.
مجری: وزارت کار آمریکا می گوید نرخ تورم به بالاترین سطح خود طی ۴۰ سال گذشته رسیده است. شاخص بهای مصرف کنندگان که قیمت مجموعه ای از کالاها و خدمات را دنبال می کند نیز به میزان ۱/۲ درصد در ماه مارس افزایش یافت. این شاخص از ماه مارس گذشته تا کنون شاهد افزایش ۸/۵ درصدی بوده است. نرخ تورم در حال حاضر به بالاترین میزان از دسامبر ۱۹۸۱ رسیده است. بر اساس نتایج نظرسنجی شبکه تلویزیونی سی بی اس نیوز، افزایش قیمت ها برای اکثریت مردم آمریکا مشکل ساز بوده است.

شبکه تلویزیونی العربیه (۱۴۰۱/۰۱/۲۴):   بانک های مرکزی آمریکا و کانادا برای مقابله با افزایش تورم که در چند دهه گذشته بی‌سابقه است، مجبور به افزایش میزان بهره های بانکی هستند.   داده های تورم در آمریکا روز گذشته بالاترین میزان را از ماه دسامبر سال ۱۹۹۱ ثبت کرد و شاخص قیمت مصرف کنندگان به هشت و نیم درصد در ماه مارس افزایش یافت که بالاتر از پیش بینی بازارها بود که تورم را هشت و چهار دهم درصد پیش بینی کرده بودند. افزایش بهای انرژی، مواد غذایی و خدمات دلایل اصلی افزایش تورم در آمریکاست. پیش بینی می شود بانک مرکزی آمریکا در نشست آینده خود برای مهار تورم، میزان بهره بانکی را افزایش خواهد داد.

خبرگزاری رویترز(۱۴۰۱/۰۱/۲۵):  در سال ۲۰۲۲ نظرسنجی ها برای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، خوب و خوشایند نبوده است و محبوبیت وی به طور مداوم در حال کاهش است. با افزایش سرسام آور تورم و قیمت بنزین که موجب نگرانی و ترس آمریکایی ها از اتفاقات در آینده نزدیک شده است، میزان رضایت از بایدن رو به کاهش است.  بر اساس نظرسنجی مشترک رویترز- ایپسوس، فقط ۴۱ درصد از رای دهندگان عملکرد رئیس جمهور را تایید می کنند، در حالی که ۵۳ درصد به صراحت آن را رد می کنند. در نظرسنجی سی ان بی سی ارقام بدتری وجود دارد و میزان رضایت از بایدن رقم اندک ۳۸ درصد است. این ارقام برای دموکرات ها در آستانه انتخابات میاندوره ای در ماه نوامبر، به معنای شکست است و انتظار می رود که آنها کنترل کنگره را به جمهوری خواهان بدهند.

روزنامه واشنگتن پست(۱۴۰۱/۰۱/۲۶):  بایدن این هفته اخبار بد بیشتری دریافت کرد: تورم به هشت و نیم درصد رسیده در حالی که محبوبیت بایدن طبق نظرسنجی دانشگاه کویینی پاک به سی و سه درصد یعنی پایین ترین میزان از زمان شروع ریاست جمهوری رسیده است.

انگلیس:

شبکه اسکای نیوز(۱۴۰۱/۰۱/۲۳): داده های خرده فروشان انگلیس نشان می دهد خانوارها در واکنش به افزایش تورم، مالیات و صورت حسابها، شروع به کاهش هزینه های زندگی خود کرده اند.  به گفته کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس ( BRC ) میزان فروش فروشگاههای این کشور به علت افزایش هزینه های زندگی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. بر اساس آخرین داده ها، میزان خرده فروشی در ماه مارس در این کشور به ۳٫۱ درصد رسید که نسبت به میزان ۶٫۷ درصدی ماه فوریه کاهش یافت که پایین ترین رقم در سال جاری بوده و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۰٫۴ در صد کاهش به همراه داشت.  این در حالی است که میلیون ها شهروند انگلیسی با صورت حساب های بالای مصرف انرژی و سهم بیمه ملی مواجه هستند. کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس اعلام کرد اگرچه میزان فروش نسبت به سال گذشته بیشتر است این مسئله احتمالا نه به علت میزان بیشتر خرید شهروندان انگلیسی بلکه ناشی از افزایش قیمت ها است.

نشریه آی نیوز(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۴): آمار ارقام جدید نشان می دهد کارگران انگلیسی بیشترین کاهش را در دستمزدهایشان در نزدیک به ۹ سال گذشته داشتند و علت این امر می تواند نبود هماهنگی میان افزایش دستمزدها و بالارفتن هزینه های زندگی باشد.  در مطلبی در همین زمینه می نویسد ، مطابق با شاخص بهای مصرف کنند ، دستمزدهای عادی بدون احتساب پاداش در سه ماهه منتهی به فوریه با در نظرگرفتن نرخ فزاینده تورم یک و هشت دهم درصد کاهش داشته است.  بنا بر اعلام اداره ملی آمار انگلیس این بیشترین کاهش از زمان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ است.

اسکای نیوز(۱۴۰۱/۰۱/۲۶): افزایش قیمت ها در انگلیس بر هر چیزی تاثیر گذاشته است و چطور می شود با این شرایط که قیمت ها به سرعت افزایش می یابد شاهد رشد اقتصادی بود. یک خانواده در کمبریج در مزرعه خود سیب زمینی می کارند تا برای تولید چیپس سیب زمینی در کارخانه خود استفاده کنند. اما قیمت کودهای شیمیایی دو برابر شده است. قیمت روغن سرخ کردنی هم حتی بیش از اینها افزایش داشته است.  این وضعیت یکی از پیامدهای جنگ در اوکراین است که در انگلیس کاملا مشهود است.  نرخ تورم برای مصرف کننده در سی سال گذشته به بالاترین رقم رسیده است . و در پایان سال به ده درصد هم می رسد.

خبرگزاری اسپوتنیک(۱۴۰۱/۰۱/۲۶ ):   دفتر آمار ملی انگلیس اعلام کرد : تورم قیمت مصرف کننده در انگلیس از ۶/۲ درصد در فوریه به ۷ درصد در ماه مارس افزایش یافت که بالاترین میزان تورم از مارس ۱۹۹۲ است.

آلمان :

خبرگزاری فرانسه( ۱۴۰۱/۰۱/۲۴): موسسات اصلی پیش بینی چشم انداز اقتصادی در آلمان اعلام کردند در صورتی که صادرات گاز روسیه به آلمان به علت جنگ روسیه و اوکراین، قطع شود آلمان سال آینده دچار رکود اقتصادی خواهد شد.
شش سازمان با نفوذ و مهم در ارزیابی و پیش بینی چشم انداز و سمت و سوی اقتصاد آلمان از جمله DIW, IFO, IfW, IWH RWI هشدار دادند در صورتی که گاز تحویلی روسیه به آلمان متوقف شود تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۳، دو و دهم درصد کاهش خواهد یافت. علت این مسئله نیز آن است که آلمان به شدت از نظر انرژی به گاز روسیه وابسته است.
این شش نهاد برآورد کردند در صورت قطع صادرات گاز روسیه به آلمان میزان ضرر و زیان این کشور در امسال و سال آینده در مجموع، به ۲۲۰ میلیارد یورو می رسد که این رقم شش و نیم درصد از کل تولید ثروت سالانه آلمان را تشکیل می دهد.

ایتالیا:

پرس تی وی(۱۴۰۱/۰۱/۲۵): تورم در ایتالیا رو به افزایش است و این در حالی است که مقامات این کشور از عواقب جدی این امر بر جامعه ایتالیا نگرانند.  مکس چیویلی، خبرنگار پرس تی وی در رم در گزارشی در این باره گفت: با گذشت یک ماه و نیم از جنگ اوکراین آثار جنگ شروع به آسیب زدن جدی به اقتصاد ایتالیا کرده است. دو سال تدابیر مقابله با کرونا و سلسله تحریم های اعمال شده علیه روسیه – که بزرگترین و شدیدترین اقدام تنبیهی سختگیرانه ای است که اتحادیه اروپا تاکنون صورت داده است- فشار بر ایتالیا را بیش از پیش افزایش داده است. ایتالیا از جمله کشورهایی است که برای تامین مواد خام بیش از همه به روسیه وابسته اند. گاز طبیعی روسیه حدود ۴۰ درصد واردات گاز ایتالیا را به خود اختصاص داده است. با توجه به افزایش قیمت انرژی، تورم در ایتالیا ماه مارس به هفت درصد رسید که بیشترین میزان تورم ثبت شده در این کشور در سه دهه اخیر است.

اسپانیا:

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۱/۰۱/۲۴): بر اساس آماری که مؤسسه ملی آمار اسپانیا (INE) روز چهارشنبه رسماً منتشر کرد.میزان تورم در این کشور در یک سال منتهی به ماه مارس به ۹,۸ درصد رسید که بالاترین سطح تورم در ۳۷ سال گذشته به شمار می رود.   مؤسسه ملی آمار اسپانیا در بیانیه ای نخستین برآورد موقت از تورم را که سی ام ماه مارس منتشر شد، تأیید و اعلام کرد این رقم در مقایسه با ماه فوریه که تورم سالانه به ۷,۶ درصد رسیده بود، “بیش از دو واحد افزایش یافته است”.  مؤسسه ملی آمار اسپانیا همچنین خاطرنشان کرد تورم در این کشور از ماه مه ۱۹۸۵ تا کنون به چنین سطحی نرسیده بود. مؤسسه ملی آمار اسپانیا این افزایش تورم را عمدتاً با افزایش بهای برق و سوخت و نیز با افزایش قیمت مواد غذایی، که با حمله روسیه به اوکراین تشدید شده است، مرتبط می داند. شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده (HICP) نیز که امکان مقایسه با سایر کشورهای منطقه یورو را فراهم می کند، در ماه مارس ۹,۸ درصد بود.

پرتغال:

خبرگزاری فرانسه(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۳):  سازمان ملی داده‌ها و اطلاعات آماری پرتغال اعلام کرد شاخص تورم در این کشور در ماه مارس پنج و سه دهم درصد افزایش یافت.  سازمان ملی داده‌ها و اطلاعات آماری پرتغال با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که شاخص سطح عمومی قیمت ‏‏کالاها و ‏خدمات مصرفی مورد ‏‏نیاز مردم و ‏‏خانوارها در ماه مارس در مقیاس سالیانه، یعنی نسبت به همین مدت زمان در سال گذشته، پنج و سه دهم درصد و در مقیاس ماهانه، یعنی نسبت به ماه قبل در همین سال، چهار و دو دهم درصد افزایش یافته است. از سال ۱۹۹۴ تاکنون سابقه نداشته است که رقم این شاخص اقتصادی تا این اندازه افزایش یافته باشد. افزایش قیمت حامل های انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل و همچنین برق بیشترین نقش را در افزایش تورم در این ماه در پرتغال داشته است. قیمت حامل های انرژی در ماه مارس در مقیاس ماهانه، یعنی نسبت به ماه قبل در همین سال، دو و نیم درصد افزایش داشته است. در ماه فوریه نیز رقم این شاخص چهار دهم درصد افزایش یافته بود

مجارستان:

بلومبرگ(  ۱۴۰۱/۰۱/۲۱): بالا رفتن قیمت سوخت و سایر کالاها در مجارستان به افزایش تورم در این کشور به بالاترین سطح طی دو دهه اخیر منجر شده است.  تشدید تورم در کشور مجارستان تحت تاثیر بی سابقه هزینه های انتخاباتی، ضعیف شدن پول ملی و افزایش قیمت نفت در پی حمله روسیه به اوکراین، موجب افزایش قیمت سایر اقلام شده است.  بر اساس بیانیه اداره آمارمجارستان مستقر در بوداپست، قیمت های مصرف کننده با افزایش ۸٫۵ درصدی در ماه مارس مواجه شد که بالاترین میزان از سال ۲۰۰۷ است. برآورد میانی در بررسی بلومبرگ ۸٫۸ درصد بود. تورم اصلی با چشم پوشی از قیمت های بی ثبات غذا و انرژی به ۹٫۱ درصد در سال می رسد که سریع ترین افزایش در حدود ۲۱ سال گذشته است.

 کشورهای عربی

پایگاه اینترنتی بلومبرگ( ۱۴۰۱/۰۱/۲۱): در ماه رمضان امسال، بسیاری از ساکنان کشورهای شمال آفریقا با واقعیات دشوار اقتصادی مواجه شده اند و دولت های عرب هم به علت افزایش هزینه های زندگی تحت فشار قرار گرفته اند. اخیرا یک روزنامه مراکشی در کاریکاتوری به دشواری های خانوارهای این کشور برای تامین غذای موردنیازشان پرداخت. این واقعیتی است که کشور ۳۷ میلیون نفری مراکش و بسیاری از کشورهای شمال آفریقا و کشورهای مسلمان در ماه مبارک امسال با آن مواجه هستند. برای بسیاری از اهالی کشورهای عرب و مسلمان، رمضان امسال مواجهه با واقعیات دشوار و دردناک اقتصادی است.
قیمت مواد غذایی در سطح جهانی از سال ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۵۰ درصد افزایش یافته وخانوارها در سراسر جهان هر کدام به شکلی تلاش می کنند با کمبود منابع مالی برای تامین موادغذایی مورد نیاز کنار بیایند. این معضل در شمال آفریقا جدی تر است زیرا این منطقه در سالیان اخیر با سوءمدیریت، خشکسالی و ناآرامی های اجتماعی هم مواجه بوده و این عوامل دولت ها را در شرایط بسیار دشوار سیاسی قرار داده است.

کشورهای عربی نفت خیز

خبرگزاری فرانسه(۱۴۰۱/۰۱/۲۵):  بانک جهانی در گزارش خود تصریح کرد انتظار می رود نرخ تورم در کشورهای نفت خیز خلیج فارس از ۱٫۲ درصد در سال گذشته به ۳ درصد در سال جاری برسد. اما پیش بینی می شود تورم در کشورهای واردکننده نفت نیز در سال جاری به ۳٫۷ درصد برسد در حالی که نرخ تورم در این کشورها در سال گذشته ۱٫۴ بود.
بانک جهانی همچنین هشدار داد که برای برخی از کشورهای واردکننده نفت، ادامه یارانه های غذایی با توجه به منابع محدودی که این کشورها دارند، کاری دشوار خواهد بود.

امریکای لاتین

آسوشیتدپرس(۱۴۰۱/۰۱/۲۵):  هزاران نفر از شهروندان آرژانتین روز چهارشنبه در اعتراض به اوضاع اقتصادی و افزایش تورم در شهر بوئنوس آیرس تظاهرات کردند. همزمان با این اعتراض ها دولت آرژانتین تورم ماه مارس را ۶٫۷ درصد اعلام کرد که بالاترین میزان در ۲۰ سال گذشته است.

کشورهای آسیایی

بخش تلویزیونی رویترز(۱۴۰۱/۰۱/۲۱ ):  تاثیراقتصادی بحران اوکراین در برخی از کشورهای آسیایی در حال احساس شدن است.  با وجود بعد مسافت میان اوکراین و کشورهای آسیایی، مردم و دولت های این کشورها تاثیر اقتصادی بحران این کشور را حس می کنند. بانک مرکزی سریلانکا برای مقابله با بحران اقتصادی نرخ بهره بانکی را به میزان بی سابقه ۱۴٫۵درصد افزایش و به ۷۰۰ واحد رساند. بانک مرکزی سریلانکا اعلام کرد این اقدام در پی افزایش تورم ناشی از افزایش تقاضا، اختلال در زنجیره تامین داخلی، کاهش ارزش نرخ تبادل ارز و افزایش جهانی قیمت کالاها، انجام شده است. سریلانکا در روزهای اخیر شاهد اعتراضات مردمی علیه کمبود سوخت، ارزهای خارجی و افزایش تورم بوده است. اقتصاد تایلند نیز از بحران اوکراین آسیب دیده و نرخ بهره در این کشور نسبت به سال گذشته ۵٫۳درصد، که از سال ۲۰۰۸ بی سابقه بوده، افزایش یافته است.

 

بحران اوکراین سبب اختلال در تامین کود کشاورزی در جهان و افزایش حدود دو برابری قیمت کود در کشورهای جنوب آسیا شده است. در مالزی قیمت مرغ و تخم مرغ به علت افزایش قیمت غذای دام بالاتر رفته است. با ادامه بحران اوکراین پیامدهای اقتصادی بیشتری در انتظار کشورهای در حال توسعه خواهد بود.

اقیانوسیه

نیوزلند:

پایگاه اینترنتی اسکوپ(۱۴۰۱/۰۱/۲۴): افزایش قیمت مواد غذایی در نیوزیلند، مردم این کشور را به شدت گرفتار و نگران کرده است. ،‏ نیکلا ویلیس‏ سخنگوی حزب ملی (جناح مخالف دولت) در پارلمان نیوزیلند اعلام کرد آمارهای تازه ای که مرکز آمار نیوزیلند منتشر کرد، تائید می کند که افزایش قیمت مواد غذایی به سخت تر شدن زندگی مردم در وضع بحرانی کنونی دامن زده است.آمارهایی که منتشر شد، نشان می دهد قیمت مواد غذایی در نیوزیلند ۷٫۶ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان افزایش سالانه قیمت ها در این کشور در یک دهه گذشته به شمار می رود. قیمت میوه و سبزی ها نیز به میزان ۱۸ درصد در یک سال گذشته افزایش داشته است. ویلیس افزود این آمارها آنچه را که مردم نیوزیلند اکنون در زندگی روزمره با آن دست به گریبانند، تائید می کند و آن اینکه بدترین بحران هزینه زندگی بر نیوزیلند حاکم شده و در آن قیمت ها به میزان رشد درآمدها در حال بالا رفتن است.

نتیجه گیری

در حالی که رسانه های غربی به این ذهنیت دامن زده اند که فشارهای اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین بر اقتصاد دولت ها بخصوص در کشورهای فقیر به شکل گیری دور جدیدی از اعتراض ها دامن خواهد زد اما واقعیت این است که در این مورد متهم یا متهمان اصلی وخامت اوضاع کنونی زمینه سازان و عاملان جنگ اوکراین هستند و لذا اگر بناست اعتراضی شکل بگیرد قاعدتا باید این اعتراض علیه جنگ باشد تا بلکه با توقف سریع جنگ بتوان انتظار داشت که اقتصاد جهان سریع از این تونل تاریک خارج شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.