تسهیلات دامدار کارت اقدامی موثر در راستای تامین نهاده‌های دامی عشایر

0 1
تسهیلات دامدار کارت اقدامی موثر در راستای تامین نهاده‌های دامی عشایر

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از اداره کل امور عشایر سیستان و بلوچستان، عباس پاپی زاده طی سفر سه روزه خود به استان سیستان و بلوچستان از روند اجرایی پروژه ها در شهرستانهای زاهدان ، زابل و میرجاوه با حضور فرمانداران و مسؤولان بازدید و با عشایر دیدار و گفت‌وگو و مشکلاتشان را از نزدیک مورد بررسی کرد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در جمع معتمدین و عشایر حوزه سیستان در منطقه عشایری کوه خواجه گفت: با توجه به استمرار  بحران خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان و کاهش قدرت مالی عشایر، گامهای موثری در جهت کمک به عشایر در سطح ملی صورت گرفته که با اجرای آنها کمکهای مهمی در جهت رشد اقتصاد خانوارهای عشایری صورت می گیرد.

این مسؤول دامدار کارت را نمونه ای از اقدامات خوب صورت گرفته در  دولت جدید و با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی برای ارائه خدمات رسانی مطلوب در حوزه تامین نهاده های دامی عشایر عنوان کرد و افزود: با توجه به حذف ارز ترجیحی و هدفمندی یارانه های بخش کشاورزی وبرای کمک به تامین علوفه مورد نیاز دام عشایر مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان ودر قالب دامدار کارت و بصورت تسهیلات با سود بسیار پایین به عشایر کشور اختصاص یافته است.

پاپی زاده اظهار داشت: عشایر عزیز می توانند با ثبت تقاضا و حضور در جهاد کشاورزی استان خود و معرفی به بانک کشاورزی وبا تمهیدات اندیشیده  شده و آسان  در خصوص ارائه ضامن نسبت به دریافت تسهیلات مربوطه اقدام کنند.

وی در راستای مشکل تامین آب عشایر استان سیستان و بلوچستان گفت: تهیه و توزیع تانکر های ۵ هزار لیتری کشنده و همچنین معرفی عشایر متقاضی و واجد الشرایط برای استفاده از تسهیلات خرید تراکتور و همچنین حفر چاهک های مالداری اقدامی است که می تواند بخشی از مشکلات تامین آب شرب دام و انسان را در مناطق عشایری برطرف سازد و امکان استفاده عشایر از مراتع دورتر را برایشان فراهم سازد.

در این جلسه مقرر شد تامین روشنایی عشایر کوچنده و مناطق عشایری که دور از دسترس شبکه برق هستند از طریق تهیه پنل های خورشیدی و استفاده مشترک خانوارها صورت گرفته و تلاش خواهد شد در آینده با گسترش و توزیع تعداد بیشتری از پنل ها خانوارها و مناطق بیشتری را از نعمت روشنایی برخوردار کنند.

پیگیری و دریافت سهمیه قانونی آرد و نفت عشایر که در برخی مناطق بصورت ناعادلانه و بر خلاف مصوبات قانونی توزیع می‌شود، تعمیر و نگهداری راههای عشایری ، آبرسانی و انتقال آب از دیگر مطالبات و موارد مطرح شده رئیس سازمان امور عشایر در دیدار با عشایر بود که بصورت پیگیری  جدی در دستور کار و اجرایی شدن آنان توسط امور عشایراستانها  قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.