عذرخواهی کارگردان ویدئوی هنجارشکن «دختران بابا آنتون»

0 2
عذرخواهی کارگردان ویدئوی هنجارشکن «دختران بابا آنتون»

به گزارش خبرنگار فارس، ساخت ویدئو تبلیغی نمایش «دختران بابا آنتون» در محدوده بهشت زهرا (س) که روزهای گذشته تیرز آن منتشر شد، موجب تشویش اذهان عمومی شد و کارشناسان مذهبی نحوه اجرای و ضبط این نمایش در محدوده بهشت زهرا را هتک حرمت به این مکان مقدس و شهدای مدفون در آن دانستند.

سازمان بهشت حضرت زهرا(س) در واکنش به این اتفاق طی بیانیه‌ای توهین آشکار به مقدسات و باورهای جامعه اسلامی را که در ویدئوی تبلیغ نمایش دختران بابا آنتون به کار رفت، به شدت محکوم کرده و اعلام کرد به دلیل فیلمبرداری بدون مجوز این گروه در فضای سازمان بهشت حضرت زهرا(س) و هتک حرمت‌های به کار رفته در این ویدئو این موضوع را از مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.

در این بیانیه اعلام شد:  آن چه در این ویدئو شاهد بودیم، بی اعتنایی و غفلت به مقدسات دینی، و بی حرمتی به امام راحل و شهدای آرمیده در بهشت حضرت زهرا(س) بود که البته غیرقابل اغماض است.

عوامل این نمایش، مجوزهای رسمی برای فیلمبرداری در این مکان مقدس را اخذ نکرده بودند

بلافاصله پس از انتشار این ویدئو و با پیگیری‌های سازمان بهشت حضرت زهرا(س) مشخص شد که عوامل این نمایش، مجوزهای رسمی برای فیلمبرداری در این مکان مقدس را اخذ نکرده بوده(فیلمبرداری در سازمان بهشت حضرت زهرا(س) تنها با مجوز رسمی مرکز ارتباطات شهرداری میسر است)؛ همچنین زمان فیلمبرداری مربوط به ساعاتی بود که هنوز تشییع پیکرهای مومنین در این سازمان آغاز نشده بود.

همچنین به دلیل گردشی بودن سرکشی عوامل انضباطی سازمان، که به صورت مستمر در قطعات در حال ساخت حضور ندارند، این تیم، در فرصت کوتاه نبودِ این عوامل برای تولید ویدئو بهره برده بودند.

 از ابتدای استقرار مدیریت جدید در سازمان بهشت حضرت زهرا(س) با پوشاندن قبورِ خالی، پیشامدها و برخی حواشی حاصل از آن بین رفته، اما در فاصله چند روزه میان ساخت تا پوشاندن روی قبور، این تیم از این فرصت استفاده کرده و نسبت به تهیه ویدئو اقدام کردند.

 فیلمبرداری غیرقانونی در بهشت حضرت زهرا(س) 

سازمان بهشت حضرت زهرا(س) یادآور شد:‌ پس از تماس‌های مکرر با تیم تولید این نمایش، خواستار توضیحات آن‌ها درباره این اقدام، فیلمبرداری غیرقانونی در بهشت حضرت زهرا(س) و عذرخواهی آن ها از مردم و باالاخص خانواده محترم شهدا شد، اما با گذشت دو روز از اقدام نسنجیده این گروه و تعلل در پاسخ گویی به اذهان عمومی و خانواده محترم شهدا به این وسیله ضمن محکوم کردن این اقدام، اعتراض شدید خود را اعلام می‌دارد.

همچنین مسئولیت نظارت کلی با دژبان ارتش بوده، که کوتاهی این نیروها قابل اغماض نیست‎ توهین آشکار به مقدسات و باورهای جامعه اسلامی آن هم در فضای مقدس بهشت حضرت زهرا و در جوار شهدا و امام شهدا و اقدام غیرقانونی در ضبط و پخش این ویدئو از سوی این سازمان به شدت محکوم است.

سازمان بهشت حضرت زهرا(س)، ضمن محکوم کردن این تیزر مذکور، عنوان می‌دارد عوامل دست اندرکار  نمایش دختران بابا آنتون می‌بایست نسبت به احساسات جریحه‌دارشده مردم پاسخگو باشند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز لازم است با دستورات خود این اقدام ضدفرهنگی و هنجارشکنانه را از کارنامه حرفه‌ای خود بزدایند.

در پایان با توجه به اقدام غیر قانونی ضبط این ویدئو و ناهنجاری‌های بصری و محتوایی آن، این سازمان پیگیری حقوقی و قانونی موضوع را از سوی مراجع ذی‌صلاح، در دستور کار خود قرار داده است.

قصد ما توهین به هیچ‌کسی نبوده و شاید از سر ناآگاهی این سوتفاهم به وجود آمده است

پس از گذشت چند ساعت از انتشار بیانیه سازمان بهشت زهرا (س) گروه کارگردانی نمایش دختران بابا آنتون نسبت به انتشار بیانیه و عذرخواهی از مردم اقدام کرد.

در این بیانیه آمده است: این‌جانب مریم صادقی کارگردانِ نمایش  «دختران بابا آنتون» نسبت به اتفاق‌های پیش‌آمده در رابطه با تیزر نمایش در بهشت حضرت زهرا(س)  عذر خواهی خود را اعلام می‌دارم. قطعا قصد ما توهین به هیچ‌کسی نبوده و شاید از سر ناآگاهی این سوتفاهم به وجود آمده است.

نمایش دختران بابا آنتون کاری‌ست مربوط به نویسنده‌ی روس آنتون چخوف که در حال از بین بردن کاراکترهای زن نمایش‌نامه‌های خود است.

قطعا ما برای شهدایی که جانشان را فدای خاک ایران کردند نه تنها احترام قائلیم که خانواده‌های شریف‌شان خانواده‌ی ما نیز هستند.

عمیقاً اگر باعث آزار و ناراحتی خانواده‌های شریف شهدا شده‌ایم عذرخواهی می‌کنیم.

این تیزر برای یک فضای خارجی ساخته شده در قطعات خالی بهشت‌زهرا و هیچ‌گاه فکرش را هم نمی‌کردیم که برداشتی چنین از کار ما می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.