رشد ۹۶ درصدی صادرات به کشورهای همسایه در دولت سیزدهم+ جزئیات

0 2
رشد ۹۶ درصدی صادرات به کشورهای همسایه در دولت سیزدهم+ جزئیات

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه فرهیختگان در تاریخ دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ طرح جالبی را برای صفحه نخست خود انتخاب کرده است.

این روزنامه با اختصاص تمام صفحه نخست روزنامه به بررسی صادرات ایران به کشورهای همسایه در ۸ ماه اول دولت رئیسی نسبت به مدت مشابه در دولت روحانی نوشته است: نگاهی به عملکرد دولت سیزدهم نشان می‌دهد طی نزدیک به ۱ سال اخیر دولت رئیسی دو دستور کار را در تعامل با همسایگان دنبال کرده، اولی برداشتن موانع تجارت با همسایگان بوده است. آمارها نشان می‌دهد در دولت رئیسی صادرات ایران به کشورهای همسایه رشد جالب توجهی را تجربه کرده است. اعداد کنار پرچم هر کشور میزان تغییرات صادرات ایران به آن‌ها را نشان می‌دهد.

در ادامه تصویر صفحه نخست شماره امروز روزنامه فرهیختگان را می‌بینید:

 

در بخشی از گزارش فرهیختگان آمده است: در کنار تقویت دیپلماسی اقتصادی و سیاسی، رشد قابل‌توجه صادرات به کشورهای همسایه نیز ازجمله موضوعات قابل‌تامل در دولت سیزدهم بوده است، به طوری که میزان صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه در ۸ ماهه شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه یعنی از شهریور ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ رشد ۷۸ درصدی در وزن و رشد ۹۵ درصدی در ارزش داشته است.

طبق این آمارها، در این مدت (۸ ماهه شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه خود) صادرات ایران به لحاظ وزنی به ترکیه رشد ۵۲۳ درصدی، به عراق رشد ۷۴ درصدی، به کویت، عمان، پاکستان و امارات همگی رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته است. در مدت مذکور صادرات ایران به ارمنستان رشد ۳۷ درصدی، به قزاقستان رشد ۲۶ درصدی، به بحرین و ترکمنستان رشد ۱۵ درصدی و به روسیه رشد ۴ درصدی داشته است.

در دوماهه نخست امسال نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، میزان صادرات کشورمان به عمان رشد ۱۲۶ درصدی، به جمهوری آذربایجان رشد ۱۰۴ درصدی، به ترکیه رشد ۹۷ درصدی، به ترکمنستان رشد ۳۳ درصدی، به پاکستان رشد ۱۱ درصدی، به کویت رشد ۶ درصدی و به ارمنستان رشد ۲ درصدی داشته است.

درخصوص رقم صادرات نیز محاسبات نشان می‌دهد طبق آمارهای گمرک ایران طی دوره ۸ ماهه شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به ۱۵ کشور همسایه حدود ۵۹ میلیون تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۷۵۳ میلیون دلار بوده است. این مقدار در دوره ۸ ماهه شهریور ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۳۳ میلیون تن به ارزش ۱۱ میلیارد و ۱۳۹ میلیون بوده است که به لحاظ وزنی رشد ۷۸ درصدی و به لحاظ ارزش رشد ۹۵ درصدی را نشان می‌دهد. صادرات ۷ میلیارد دلاری به عراق، صادرات ۵.۷ میلیارد دلاری به ترکیه، صادرات ۴.۵ میلیارد دلار به امارات متحده عربی، صادرات ۱.۲ میلیارد دلاری به افغانستان و صادرات یک میلیارد دلاری به پاکستان ازجمله ارقام قابل‌توجهی بوده که در ۸ ماهه شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ رقم خورده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.