مباحث قضایی زندانیان زندان اوین در جلسه نمایندگان مجلس با دادستان کل کشور پیگیری می‌شود

0 3

فداحسین مالکی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به بازدید امروز(دوشنبه، ۳۰ خرداد ماه) تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از زندان اوین، گفت: این بازدید در راستای وظایف نظارتی که کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی دارد انجام گرفت.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس به جایگاه مهم زندان های کشور و اهمیت رسیدگی به وضعیت آنها اشاره و عنوان کرد: این بازدید در آستانه هفته قوه قضائیه صورت گرفت و طی نشستی که با مسئولان سازمان زندان ها و زندان اوین داشتیم و گفت وگوهای رو در رو با زندانیان، مباحث مهمی مطرح و قرار شد مشکلات دو طرف پیگیری شود.

وی ادامه داد: زندانیان زندان اوین به برخی از مشکلات خود در حوزه مباحث قضایی اشاره کردند که در این راستا قرار شد در جلسه ای که فردا با دادستان کل کشور در مجلس داریم، این موضوعات را مطرح و پیگیری کنیم تا کمک مؤثری به زندانیان و سازمان زندان ها کرده باشیم.

فدا حسین مالکی

مالکی همچنین با بیان اینکه گزارش خوبی از سوی معاونت اصلاح و تربیت ارائه شد، گفت: نمایندگان همچنین از بخش های ورزشی، فرهنگی و آموزش های فنی و حرفه ای زندان بازدید به عمل آورده و وضعیت بهداشتی این مکان را مورد بررسی قرار دادند ضمن اینکه نمایندگان با زندانیان سیاسی و امنیتی نیز گفت وگو داشتند و موارد مد نظر آنها را نیز دریافت کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در جریان بازدید کمیسیون امنیت ملی از زندان ها مشکلات خاص خدماتی، اقتصادی، قضایی مثل وقفه در پیگیری پرونده های آنها دریافت و در خصوص آنها با دستگاه قضا صحبت می شود که این اطمینان را داریم که با توجه به رویکرد رئیس قوه قضائیه نسبت به این موضوع، پیگیری ها با سرعت انجام می شود.

 

مدیرکل امور مجلس قوه قضائیه: بازدید نمایندگان مجلس در راستای شفاف‌سازی وضعیت زندان‌ها، مانع اثرگذاری سمپاشی‌های رسانه‌ای معاندان نظام می‌شود

محمدحسن پیرزاده مدیرکل دفتر مجلس و نمایندگان قوه قضائیه در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، نیز با اعلام آمادگی قوه قضائیه برای فراهم کردن زمینه بازدید نمایندگان مجلس از زندان ها، گفت: در همین راستا جهت بازدید رئیس، نواب رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در راستای برنامه های تعاملی دو قوه از زندان اوین برنامه ریزی شد.

مدیرکل امور مجلس قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه بازدید نمایندگان مجلس از زندان ها باعث می شود آنها از نحوه ارائه خدمات سازمان زندان ها به محکومین که به هر دلیلی در حبس به سر می برند، آگاه شوند، اظهار داشت: به موجب قانون اساسی هدف بازداشت و یا حبس، تربیت و اصلاح مجرمان بوده و برنامه هایی که در زندان ها در نظر گرفته می شود برای رسیدن به این هدف قانون اساسی است که نمایندگان در جریان شیوه کارآموزی و نگهداری از زندانیان و استانداردهای موجود قرار می گیرند و بازدید اخیر نیز موجب تحسین نمایندگان واقع شد.

وی ادامه داد: معاندان نظام جمهوری اسلامی همواره سعی دارند درباره نحوه برخورد و اداره زندان ها سمپاشی هایی داشته باشند که این نوع نشست ها واقعیات را به گوش نمایندگان مجلس و در پی آن به مردم خواهد رساند.

پیرزاده اضافه کرد: از سوی دیگر این بازدیدها باعث می شود اگر سازمان زندان ها به عنوان بخشی از قوه قضائیه در جایی مشکلات و نارسایی هایی داشته باشد، احصا شود که نمایندگان در جریان بررسی لوایح بودجه سنواتی و برنامه های توسعه، جایگاه زندانیان را مورد توجه قرار دهند.

پیرزاده در ادامه با بیان اینکه در سایر کشورها مجازات هایی جایگزین حبس در نظر گرفته شده است که در ایران نیز رواج دارد، عنوان کرد: با این حال این موضوع می تواند گسترش یابد و مجازات های دیگری به جای حبس در نظر گرفته شود که هم بازدارنده تر بوده و هم هزینه های کمتری بر جای بگذارد البته محکومانی که ممکن است برای جامعه خطرناک باشند، از این موضوع مستثنی هستند.

مدیرکل امور مجلس قوه قضائیه در پایان با بیان اینکه هر دو قوه نظارتی با کارکردهای متفاوتی هستند، خاطرنشان کرد: نظارت های قانونی قوه مقننه می تواند به کمک قوه قضائیه بیاید تا رفع مشکلات قانونی و در پی آن رفع دغدغه مردم را داشته باشیم. گفتنی است قرار است نتیجه این بازدید در کمیسیون امنیت ملی مطرح شود تا این کمیسیون در حوزه فعالیت خود به قوه کمک کند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.