پرواز مداوم جنگنده‌های دانمارکی از ترس روسیه

0 1
پرواز مداوم جنگنده‌های دانمارکی از ترس روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، علی‌رغم تاکید روسیه مبنی بر اینکه تهدیدی برای هیچ کشوری نیست، اما برخی دولت‌های اروپایی با اقداماتی خاص سعی در القای حس هراس و خطر نسبت به این کشور دارند.

«مورتن بودسکوف» وزیر دفاع دانمارک شامگاه دوشنبه گفت که ناوگان جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور سه سال بیشتر از مدت برنامه‌ریزی‌شده در بحبوحه افزایش تهدیدات امنیتی روسیه، فعال نگه می‌دارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این کشور عضو ناتو ۱.۱ میلیارد کرون دانمارکی (۱۵۶ میلیون دلار) را برای حفظ پروازهای جنگنده‌های اف-۱۶ خود تا سال ۲۰۲۷ هزینه خواهد کرد.

دانمارک در سال ۲۰۱۶ با خرید یک ناوگان جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ از شرکت آمریکایی لاکهید مارتین موافقت کرد تا جنگنده‌های اف-۱۶ خود را در سال ۲۰۲۴ بازنشسته کند.

بر اساس این گزارش، بودسکوف توضیح داد: «دفاع از خاک ناتو در شرق بیش از هر زمان دیگری در تاریخ اخیر اهمیت است. به همین دلیل است که ما در حال افزایش ظرفیت عملیاتی جنگنده‌های اف-۱۶ در حالی هستیم».

به نوشته رویترز، وی با اتهام‌زنی به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، ادعا کرد: «تجاوزات پوتین در اوکراین، اروپا و تهدیدهایی که ما با آن روبرو هستیم را تغییر داده است».

وزیر دفاع دانمارک همچنین افزود که این تصمیم به کشورش اجازه می‌دهد تا دفاع ملی خود را تقویت کند و در ماموریت‌های ناتو مانند گشت هوایی در کشورهای بالتیک شرکت کند.

دولت دانمارک پیش از این نیز تصمیم گرفته بود به سیاست دفاعی اتحادیه اروپا بپیوندد که نشان‌دهنده جدیدترین تغییرات در میان کشورهای شمال اروپا برای تقویت روابط نظامی بعد از حمله روسیه به اوکراین است. (جزئیات بیشتر)

دانمارک به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، تنها عضو اتحادیه اروپاست که تاکنون بخشی از سیاست دفاعی و امنیتی این اتحادیه نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.