دیوان محاسبات به سمت اثرگذاری پیشینی حرکت می کند/لزوم آسیب شناسی و ارزیابی سالانه برنامه های توسعه

0 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، تعدادی از رؤسای کمیسیون ها و اعضای هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز (چهارشنبه، یکم تیرماه) در آئین رونمایی از گزارش عملکرد قانون برنامه ششم توسعه حضور پیدا کردند و نظرات خود را پیرامون این گزارش مطرح کردند.

محمدرضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در این جلسه با اشاره به اقدامات خوبی که دیوان محاسبات در دوره جدید آغاز کرده است، گفت: تحقق حدود ۳۰ درصدی برنامه ششم توسعه نیاز به آسیب شناسی کامل دارد، پیشنهاداتی که برای تنظیم برنامه هفتم توسعه مطرح است خوب بوده از جمله عملیاتی بودن برنامه هفتم و تبدیل احکام کیفی به کمی که از نکات حائز اهمیت است.

وی افزود: رشد اقتصادی در برنامه هفتم توسعه باید واقعی دیده شود تا ۸ درصد رشدی که در سند ۲۰ ساله آمده تحقق پیدا کند، احکام این برنامه نیز براساس اسناد بالادستی باید تنظیم شود.

محسن زنگنه از دیگر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن قدردانی از زحمات دیوان محاسبات برای تهیه گزارش عملکرد قانون برنامه ششم توسعه، گفت: دیوان از اثرگذاری پسینی به اثرگذاری پیشینی حرکت کرده و تعجیل در ارائه گزارش های تفریغ بودجه و عملکرد برنامه های توسعه بیانگر این موضوع است که بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: هنگامی از حکمرانی آرمان خواهانه به حکمرانی حکیمانه می رسیم که اصول رسیدن به آن را رعایت کنیم. مبنا و اصول رسیدن به حکمرانی حکیمانه دستیابی به داده های واقعی و برنامه ریزی براساس آن ها است. برنامه های توسعه کشور نباید مجموعه ای از خواسته ها، مطالبات، آرمان ها و نیاز برخی از بخش ها باشد.

زنگنه یادآور شد: با توجه به تاکیدات رئیس مجلس هر هفته جلسات کمیته اصلاح ساختار بودجه برپایه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۵۱ را تشکیل می دهیم.

غلامحسین کرمی عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه بر لحاظ مباحث و محورهای مرتبط با توسعه استانی و توجه به برش های استانی در برنامه های توسعه کشور تاکید کرد.

مهرداد گودرزوند چگینی نیز از اعضای هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم، به توجه دیوان بر هزینه تمام شده پروژه های ملی تاکید کرد و گفت: دیوان در ارزیابی برنامه های پنجساله ابعاد مختلف را در نظر بگیرد. ارزیابی و آسیب شناسی برنامه ها در پایان ۵ سال موثر نخواهد بود، ما ۶ برنامه توسعه ای کشور را پشت سر گذاشتیم که اندکی از احکام آن ها تحقق پیدا کرده این نشان می دهد که ارزیابی و آسیب شناسی سالانه برای بودجه نویسی نیز لازم و تاثیرگذار است.

حسن شجاعی علی آبادی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ نیز در این جلسه حضور پیدا کرد و با بیان اینکه در این ایام فرصت ویژه ای برای درمان دردهای مزمن کشور پیش آمده، گفت: ما باید از فرصت ویژه همسویی و هماهنگی که در کمتر دوره ای از نظام جمهوری اسلامی به وجود آمده استفاده کنیم و توجه داشته باشیم که مسئله محوری در تدوین برنامه هفتم توسعه مهم است.

وی افزود: فرآیندها و گلوگاه ها را باید رصد کنیم، به عنوان مثال کاداستر که یکی از احکام برنامه های توسعه کشور است در بسیاری از کشورها حدود ۱۰۰ سال پیش اجرا و تمام شده است اما ما از سال ۱۳۶۰ آن را شروع کردیم و پایان سال ۱۳۹۸ تنها ۶ درصد اجرا شده بود، در اراضی کشوری ۴ درصد و در اراضی شهری کمتر از ۳۰ درصد کاداستر اجرا شده است.

شجاعی با اشاره به اینکه در آغاز گام دوم انقلاب هستیم، گفت: در کنار توجه به اصلاح فرآیندها توجه به اصلاح جهت گیری ها نیز مهم است. جهت گیری تمدنی و اسلامی در جریان تدوین برنامه هفتم توسعه باید مورد توجه دیوان محاسبات قرار گیرد.

ولی الله فرزانه نیز از دیگر اعضای هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به انحراف در آمارهای اعلام شده اشاره کرد و گفت: ما در بحث آمار و ارقام با انحرافات و اطلاعات غیردقیقی مواجهیم لذا با هماهنگی دولت و مجلس و با توجه به اسناد بالادستی این موضوع باید حل شود تا بتوانیم برنامه توسعه ای دقیقی را برای ۵ سال آینده تنظیم کنیم.

گفتنی است علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور نیز در این مراسم ضمن قدردانی از رئیس مجلس و نمایندگان برای توجه ویژه مجلس یازدهم به بحث نظارت، گفت: با درایت رئیس مجلس یک روز از جلسات صحن علنی برای پرداختن به مباحث نظارتی گذاشته شده و نتایج مطلوب نشان از همین نظارت ها دارد اما در حوزه نظارت بر برنامه های توسعه ای ضعف هایی وجود دارد.

وی افزود: در بخش هایی از قانون برنامه ششم توسعه و در برخی از احکام به صراحت آمده که نظارت بر عهده مجلس است اما خلاءیی برای ارائه گزارش های نظارتی به مجلس داریم که اصلاح این فرآیند می تواند تاثیرگذار باشد لذا همان طور که گزارش تفریغ بودجه به مجلس داده می شود گزارش های برنامه های توسعه ای نیز باید به مجلس ارائه شود.

کامیار یادآور شد: مقام معظم رهبری امروز از دیوان رضایت دارد اما دیوان بهتر از این هم می تواند عمل کند. گزارش عملکرد قانون برنامه ششم توسعه نشان می دهد که برنامه ها به طور کلی نوشته شده و موضوع محور نیست لذا در برنامه هستم بهتر است به سمت شاخص های کمی حرکت کنیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.