آینده اردوغان

6 234

به گزارش خبرگزاری فارس، «رهبر اپوزیسیون ترکیه گفته است که رژیم موقت صهیونیستی، عربستان سعودی و یونان در قبال اقداماتی که در سال‌های اخیرعلیه ترکیه انجام داده‌اند باید پاسخگو باشند.

به نوشته وبگا« میدلایست آی» «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوریخواه خلق  که نامزد محتمل ریاست جمهوری آتی ترکیه است قول داد از سیاست‌های اخیر آنکارا که به دنبال تنش زدایی با همسایگان منطقه‌ای است، عقب‌نشینی کند.

کمال قلیچدار اوغلو گفت که در برخورد با تل آویو،عربستان و یونان «خطوط قرمزی» وجود دارد.

وی با اشاره به حادثه ناوگان «ماوی مرمره» در سال ۲۰۱۰ که در آن ۹ فعال ترکیه‌ای توسط نیروهای صهیونیستی در یک کشتی غیرنظامی در حرکت به سمت نوار غزه کشته شدند، گفت: «شهادت شهروندان ما در آب‌های بین‌المللی بهایی دارد. پیام من به اسرائیل این است که این پرونده هنوز برای ما مفتوح است.»

بر اساس این گزارش، ترکیه و رژیم موقت صهیونیستی در سال ۲۰۱۶ پس از عذرخواهی رژیم اسرائیل و تصمیم به پرداخت غرامت، قراردادی را امضا کردند. از آن زمان تمام پرونده‌های دادگاه در ترکیه توسط دولت «رجب طیب اردوغان» کنار گذاشته شده است.

آنکارا و تل آویو اخیراً تلاش‌هایی را برای ترمیم روابط خود انجام دادند و «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم اسرائیل در ماه مارس از آنکارا بازدید کرد.

قلیچداراوغلو، نامزد احتمالی مشترک ریاست جمهوری اپوزیسیون در انتخابات آینده، همچنین از «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی که هفته گذشته برای پایان رسمی اختلاف بین ترکیه وعربستان سعودی به آنکارا سفر کرد، انتقاد کرد.

وی در این زمینه گفت: «من همچنین چند کلمه برای گفتن دارم به بن سلمان که به کشور ما آمده است. قتل در زمین ما نیز بهای خود را دارد. حساب ما با او هنوز تصفیه نشده است. او ممکن است اردوغان را روی انگشت خود بازی کند، اما ترکیه یک کشور بزرگ است، او مجبور خواهد شد تاوان کارهایی را که در سرزمین ما انجام داده است، بپردازد».

یک دادگاه ترکیه پنج روز قبل از سفر ولیعهد عربستان به ترکیه، پرونده خاشقجی را خاتمه داد و دادگاه های آمریکا را تنها محل محاکمه احتمالی باقی گذاشت.

قلیچدار اوغلو به یونان نیز حمله لفظی تندی کرد. ترکیه استدلال می‌کند که یونان برخی از جزایر خود را که بر اساس مجموعه‌ای از توافق‌نامه‌هایی که از زمان معاهده لوزان در سال ۱۹۲۳ به امضا رسیده است، مسلح کرده است».

اظهارات کمال قلیچداراوغلو برای جلب توجه افکار عمومی در ترکیه کاملا مناسب است زیرا کمال قلیچداراوغلو که احتمالا اگر به ریاست جمهوری ترکیه برسد کمال دوم پس ازمصطفی کمال آتاتورک خواهد بود و پیگیری میراث آتاتورک توسط او امری دور از انتظار نخواهد بود.  آنچه مسلم است روزی بازی با برگ اردوغان پایان خواهد یافت و دور جدید بازی با یک برگ دیگر توسط فاتحان جنگ جهانی اول آغاز خواهد شد. در آن صورت پرسش مهم برای اردوغان و یارانش،آینده ای است که چندان روشن نیست. نظر شما چیست؟

 

6 نظرات
 1. حسین می گوید

  اردوغان با همه دم تکان دادن هایش برای غرب ،عربستان،صهیونیست تا بالای سرش در گرفتاری و مشگلات قرار گرفته او هم اکنون هم کارش تمام شده به حساب می آید

 2. فرزاد می گوید

  باعث ورشکستگی و تورم ۹۵ درصدی ترکیه همین سیاست های اشتباه اردوغان هستش خدا کنه مردمش هر چه زودتر از دستش راحت بشوند

 3. محسن می گوید

  نقش ترکیه در تجهیز گروههای تروریستی و تخریب سوریه غیر قابل کتمان است. بی تردید آه مظلومان سوریه آینده اردوغان را تباه خواهد ساخت

 4. لیلا می گوید

  اردوغان یکنماد است این تخریب بوسیله غرب صورت گرفت

 5. فرشاد می گوید

  با نظر محسن موافقم

 6. عباس می گوید

  پایه های حکومت اردوغان مدتهاست که متزلزل شده و امید به خدا هر چه زودتر به سرنوشت دیگر زورگویان دچار خواهد شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.