سفر بایدن به عربستان و پرونده های نامختومه

0 217

به گزارش خبرگزاری تسنیم،سه منبع آگاه در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی، از دیدار جو بایدن و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، در جریان سفر بایدن به این کشور خبر دادند.

براساس این گزارش، در این سفر دو روزه که برای پانزدهم و شانزدهم جولای (۲۴ و ۲۵ تیر) برنامه‌ریزی شده، قرار است جو بایدن با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار کند.هنوز از دستور جلسه دیدار بایدن و بن سلمان گزارشی منتشر نشده ولی کارشناسان  انتظار ندارند که پرونده قتل فجیع جمال قاشقچی خبرنگار عربستانی در دستور جلسه باشد.

براساس اعلام این منابع، در نخستین روز از این دیدار، گفتگوهای دوجانبه بایدن و بن‌سلمان برگزار می‌شود و در روز دوم نیز بایدن با رهبران شورای همکاری خلیج فارس دیدار و گفتگو خواهد کرد.از قرار معلوم بن سلمان امرای پنج عضو دیگر این شورا را به عربستان فراخواهد خواند تا در اجلاس این  شورا با حضور بایدن شرکت کنند.

قرار است بایدن در این سفر دوروزه، درباره مسایل حقوق بشری با بن‌سلمان گفتگو کند، اما یکی از مهم‌ترین اهداف سفر بایدن، بهبود مناسبات و ارتباطات واشنگتن با این کشور عربی پس از کشته شدن جمال خاشقچی است. بایدن در آن زمان عربستان را دولتی منفور و پادشاه این کشور را مسئول مستقیم قتل هولناک جمال خاشقچی خوانده بود که این موضوع باعث تیره شدن روابط دو کشور شده بود.بعقیده محافل سیاسی یکی از مهمترین موضوعات مورد گفتگوی بایدن و بن سلمان مسئله جنگ یمن خواهد بود و اینکه چگونه نیازهای تسلیحاتی عربستان در این جنگ با کمک آمریکا برطرف خواهد شد.از دیگر اهداف این سفر بحث درباره پیروزی های مردم یمن و نیز طرح نگرانی ها درباره پیشروی اندیشه دموکراسی و انقلاب اسلامی می باشد.

این منابع خاطرنشان کردند جو بایدن هفته گذشته در پاسخ به پرسشی درباره سفر خود به ریاض گفت که اگر به ریاض سفر کند، درباره بهبود روابط عربستان با اسرائیل، با مقامات عربستانی گفتگو خواهد کرد در حالی که عربستان هنوز علنا اسرائیل را به‌عنوان یک کشور نپذیرفته است.

دیوان پادشاهی عربستان سعودی هم خبر سفر جوبایدن رئیس جمهور آمریکا به عربستان را تائید کرد.ولی درباره نحوه پذیرائی از بایدن توضیحی نداد. در سفر ترامپ به عربستان ،دربار سعودی یک جشن رقص شمشیر با شرکت سران آمریکا و عربستان برگزار کرد و به همسر ترامپ میلیون ها دلار جواهرات گران قیمت تقدیم نمود.

از طرف دیگرکاخ سفید در بیانیه‌ای از سفر جو بایدن به غرب آسیا از جمله عربستان سعودی و سرزمین اشغالی در تاریخ ۱۳ جولای (۲۲ تیر) خبر داد.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای خبر داد که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در تاریخ ۱۳ جولای وارد منطقه غرب آسیا شده و این سفر تا ۱۶ جولای به طول خواهد انجامید

طبق این بیانیه، جو بایدن در این سفر به دعوت سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به جده خواهد رفت و در این سفر در خصوص حمایت از عربستان در جنگ یمن و آتش بس که با میانجیگری سازمان ملل صورت گرفته و همچنین راههای توسعه همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و منطقه‌ای با مقامات سعودی رایزنی خواهد کرد.

کاخ سفید همچنین خبر داد که رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در سفر به عربستان سعودی در نشستی با حضور سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، پادشاه اردن، رئیس‌جمهور مصر و نخست‌وزیر عراق حضور یابد.

در این بیانیه همچنین آمده است: بایدن در سفر به عربستان در خصوص مسائل زیربنایی جدید و آب و هوا و مقابله با آنچه تهدیدات انقلاب اسلامی ایران خوانده شد، گفت‌و‌گو می‌کند.

طبق بیانیه کاخ سفید، جو بایدن سفر خود به منطقه غرب آسیا را با سفر به فلسطین اشغال شده آغاز خواهد کرد تا در راستای افزایش پیوند رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه تلاش کند.  رئیس‌جمهور آمریکا در سفر به سرزمین اشغالی به کرانه باختری رفته و با مقامات تشکیلات خودگردان نیز دیدار می‌کند تا حمایت خود را از راه‌حل دو دولتی اعلام کند.

منتقدان از جمله خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان مخالفت خود را با سفر بایدن به عربستان اعلام کرده‌اند اما دولت عربستان مشارکت در حملات تروریستی را انکار کرده است.

در روابط دولت عربستان با مردم منطقه غرب آسیا ابهاماتی وجود دارد که تاکنون برطرف نشده است از آن جمله:

  • نقش عربستان در ماجرای یازده سپتامبر که حملات آمریکا به افغانستان و عراق را توجیه پذیر کرد.
  • نقش عربستان در آموزش ،تجهیز و تمویل داعش
  • نقش عربستان در آموزش،تجهیز وتمویل جبهه النصره
  • نقش دولت عربستان در قتل عام پی درپی شیعیان در افغانستان ،عراق و در داخل خاک عربستان
  • شهادت صدها جوان عربستانی به دلیل عقاید سیاسی آنها
  • تجهیز گروههای تروریستی در کشورهای گوناگون از آن جمله پاکستان،نیجریه و عراق

عربستان در تمام پرونده های فوق متکی به حمایت غرب بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.