ترکیه و تروریسم

14 286

رجب طیب اردوغان که قریب به  بیست سال است که خود را به دامن قدرت در ترکیه آویخته و آن  را رها نمی کند در اظهارات اخیر خود بطور پیوسته از خطر تجزیه طلبان کرد برای کشورش سخن می گوید در حالیکه بخاطر داریم که یکی از نظامیان سابق و تحلیلگر نظامی عراق فاش کرد سرکرده سابق داعش از نیروهای اطلاعاتی ترکیه بوده و پروژه توسعه طلبی آنکارا را اجرا می‌کرد.

به گزارش مشرق«عدنان الکنانی» سرتیپ بازنشسته و تحلیلگر نظامی عراق درخصوص حمایت ترکیه از تروریسم و برخی احزاب سیاسی در عراق و و ارتباط سرکردگان داعش با ترکیه برای اجرای طرح‌های توسعه‌طلبانه این کشور در عراق اعلام کرد اظهارنظر و ارائه توضیح درباره پروژه ترکیه برای اشغال و کنترل اراضی عراق، هیچ نتیجه بازدارنده‌ای از آن‌چه آنکارا در اراضی شمال عراق انجام می‌دهد، نخواهد داشت.

او در مصاحبه با «المعلومه» در این خصوص گفت: «ترکیه قبل از سال ۲۰۱۴ پناهگاه امنی برای عناصر تروریست داعش بود. عبدالله قرداش، یکی از استخدام‌شدگان سرویس اطلاعاتی ترکیه است که به یکی از سرکرده‌های گروه تروریستی داعش در عراق تبدیل شد و برادرش افسر رابط بین اطلاعات ترکیه و داعش در خاک عراق و سوریه است.»

او تاکید کرد حتی برخی از احزاب سیاسی داخل عراق نیز تحت حمایت آنکارا هستند و افراد این احزاب هم اکنون در عراق دارای مناصب مهم حکومتی هستند. علاوه بر این‌که نوعی پنهان‌کاری از سوی برخی از فرماندهان امنیتی و نظامی با هدف یافتن موانعی برای ایجاد اختلال در هر پروژه‌ای که بتواند از نیروهای امنیتی در مقابله با پیشروی ترکیه، وجود دارد.

پیش از این منابع خبری از کشته شدن «عبدالله قرداش» موسوم به «ابو ابراهیم القریشی» سرکرده گروه تروریستی داعش در جریان یک عملیات نظامی که در آن نیروهایی از سرویس اطلاعاتی عراق در شهر ادلب سوریه شرکت داشتند، خبر دادند.

مسلما هنگامیکه تروریست های داعش و جبهه النصره و……. گروه گروه و بنابر سیاست غرب روانه سوریه و عراق می شدند و رژیم ترکیه بعنوان عضوی از ناتو تمام قد در خدمت آنها بود کسی در ترکیه تصور نمی کرد که غرب با تمام قوا وارد عرصه سیاست سوریه شود و از همه امکانات خود علیه مردم و دولت سوریه استفاده کند و ناکام بماند. بی تردید آن روزها اردوغان خود را مرد نیرومند ترکیه می یافت که هم شریک غرب است و هم رفیق مردم  مسلمان ترکیه ولی امروز اردوغان که  بطور پیوسته از تروریسم  می نالد چه احساسی دارد؟آیا هنوز هم  خود را مرد نیرومند ترکیه می داند؟یا می ترسد از آینده ای که نمی داند چیست؟

بی تردید تمام قدرت در ترکیه در دست اردوغان نیست بلکه ساختار سیاسی در ترکیه همچنان در خدمت غرب است و اردوغان اگر هم  بخواهد با مردم منطقه  همراهی کند باز هم قادر به انجام کاری که مخالف منافع غرب باشد نیست ولی  بهتر است برای روز مبادا خود را به محور مقاومت نزدیک کند و دست از دشمنی کورکورانه با ملت و دولت سوریه بردارد تا بتواند در آینده حاشیه امنی در کنار محور مقاومت برای خود بوجود آورد. نظر شما چیست؟

 

14 نظرات
 1. رسول می گوید

  با نظر شما موافقم اردوغان بهتره کمی به خودش بیاد

 2. حمید می گوید

  فکر میکنم این عنوان مصرع دوم یک شعر است

 3. راستان می گوید

  نه قسمتی از یک ضرب المثل است که می گوید:«خود گوئی و خود خندی -عجل مرد هنرمندی»

 4. راحله می گوید

  خود گوئی نیست باید چیز دیگری باشد

 5. حمید می گوید

  به هر حال عنوان مناسبی است

 6. جمشید می گوید

  صدام هم در گذشته مردنیرومند عراق نامیده می شد. ولی دیدیم که چه بلائی به سرش آمد

 7. کاظم می گوید

  بین اردوغان و صدام خیلی تفاوت وجود دارد

 8. جمشید می گوید

  چه تفاوتی دارد

 9. کاظم می گوید

  اردوغان مردم کشورش را قتل عامنکرده ولی صدام کرد

 10. سهیلا می گوید

  من با نظر کاظم موافقم

 11. مهرنوش می گوید

  من هم با نظر کاظم موافقم

 12. جمشید می گوید

  بهر حال تاریخ مصرف اردوغان نیز تمام می شود

 13. محسن می گوید

  تاریخ مصرف اینتمام شود یکی دیگر را می آورند

 14. صادق می گوید

  من فکر نمی کنم آدمی مثل اردوغان را براحتی پیدا کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.