موضوعات برجام در حال گفت‌وگو است/ تاکید نمایندگان بر راستی آزمایی از رفع تحریم‌هادر صورت کسب توافق

0 31

ابوالفضل عمویی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح نشست روز یکشنبه ۲ مرداد ماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با دو موضوع برگزار کرد. در قسمت اول جلسه امروز ۶ حقوقدان معرفی شده از سوی ریاست قوه قضائیه جهت تصدی ۳ کرسی حقوقدان شورای نگهبان حاضر شدند و ضمن معرفی سوابق تحصیلی و کاریشان، به ارائه برنامه‌هایشان برای عضویت در شورای نگهبان پرداختند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قسمت دوم این نشست علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه گزارشی از آخرین تحولات سیاسی – بین المللی و اقدامات دستگاه سیاست خارجی ارائه کرد.

اهداف سفر بایدن به منطقه محقق نشد

عمویی اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس علی باقری به تفصیل به ابعاد بحران اوکراین و پیامدهای آن بر تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای اشاره کرد.همچنین معاون سیاسی وزیر امور خارجه به موضوع سفر «بایدن» به منطقه پرداخت و ضمن تشریح سناریوهای احتمالی درباره این سفر با مروری بر این سناریوها تاکید کرد که این سفر در دستیابی به اهداف خودش ناکام مانده و هدف‌های پیش بینی شده برای آن تحقق پیدا نکرد.

وی یادآور شد: همچنین درباره اقدامات صورت گرفته در دستگاه سیاست خارجی کشور برای پیگیری عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و بریکس مباحثی مطرح شد که مورد توجه وزارت امور خارجه در سال گذشته بود.

تثبیت جایگاه ایران در کریدورهای بین‌المللی یکی از اهداف وزارت خارجه

عمویی در ادامه گفت: آقای باقری بر پایدارسازی روابط اقتصادی کشورمان با کشورهای مختلف اشاره و تاکید کرد که تثبیت جایگاه ایران در کریدورهای بین‌المللی یکی از موضوعات هدف گذاری شده در وزارت امور خارجه است و جمهوری اسلامی ایران باید نقش خودش را در سوآپ انرژی در منطقه تقویت کند.

مذاکرات برجام ادامه دارد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: بخش دیگری از این جلسه درباره روند مذاکرات هسته‌ای بود و بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده روشن شد که ارتباط جمهوری اسلامی ایران با اعضای ۱+۴ از طریق هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا  آقایان «بورل» و «مورا» ادامه دارد و موضوعات در حال گفت‌وگو است.

تاکید نمایندگان بر راستی آزمایی از رفع تحریم‌هادر صورت کسب توافق

وی تصریح کرد: نمایندگان در این جلسه بر ضرورت اخذ تضمین‌های کافی از طرف آمریکایی در صورت بازگشت به برجام تاکید کردند. همین‌طور حل و فصل موضوعات پادمانی یکی از موضوعاتی بود که در این جلسه بر آن تاکید شد.

عمویی افزود: مذاکره کننده ارشد کشورمان و همچنین نمایندگان حاضر در جلسه بر پیگیری هدف انتفاع اقتصادی مردم از توافق احتمالی تاکید کردند.همین‌طور نمایندگان بر اهمیت راستی آزمایی از رفع تحریم‌های طرف‌های غربی علیه ایران در صورت کسب توافق هم تاکید کردند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.