آوای خوش امید در سایه تولید/ اینجا زنان سرپرست خانوار صاحب شغل می‌شوند

0 2

آوای خوش امید در سایه تولید/ اینجا زنان سرپرست خانوار صاحب شغل می‌شوند

خبرگزاری فارس کردستان/شیرین مرادی؛ ظهر از نیمه گذشته است، به دنبال سوژه راهی نایسر از نواحی منفصل شهر سنندج می‌شوم، گرمای طاقت‌فرسا نفس ماشین را هم بریده است، صدای ممتد زنگ گوشی از یک طرف و داغی اشعه‌های نور خورشید که از شیشه خودرو به داخل زبانه می‌کشد از طرف دیگر، سخت کلافه‌ام کرده است.

ورودی نایسر را که به واسطه بی شمار مشکلات‌اش همواره کانون توجه رسانه‌ها بوده و همین مثنوی صد من مشکلات پای خیلی از مسوولان را به آن باز کرده است، پشت سر می‌گذارم و بعد از مسافت کوتاهی بالاتر از میدان قلم، به کارگاه می‌رسم، ۱۵ پله از سطح زمین پایین می‌روم و با یک سالن بزرگ و چندین دوزنده پشت چرخ خیاطی در فضایی با کمترین امکانات سرمایشی روبرو می‌شوم.

کوک ساز زندگی 

صدای خرچ‌خرچ چرخ‌های کارگاه خیاطی ملودی زیبای زندگی در سایه تلاش را یکنواخت می‌نوازند نبض زندگی و جریان حیات را می‌توان در این کارگاه شنید که زنان سرپرست خانوار با امید به زندگی در این مکان آموزش می بینند و بعد به درآمدزایی می رسند افرادی که در اوج ناامیدی به امیدواری رسیده‌اند.

کارگاه خیاطی و زنانی که چند سال‌ است دستانشان با تولید و خودکفایی آشنا است به تازگی کارشان رونق گرفته و چراغ کارگاه‌شان روشن‌تر شده است، زنانی که تعدادی از آنها در کنار فعالیت در این کارگاه، سفارشات کارگاه را همزمان با خانه‌داری تولید می‌کنند.

امسال که با نام « سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده، برکت تولید در کارگاه این کارآفرین بیشتر نمایان است اما رونق و توسعه بیشتر آن نیاز به نگاه ویژه متولیان امر دارد.

آموزش خیاطی به افرادی که مایل به کار در این کارگاه هستند کاملا رایگان است و همین مساله زمینه را برای تشویق بیشتر افراد برای حضور در کارگاه خیاطی آقا برهان و خانم امین‌پناه در این منطقه حاشیه‌نشین شهری سنندج دو چندان کرده است اما چه کنند که دستشان خالی است.

پاسخگویی به متقاضیان برای آموزش و توسعه کارگاه نیاز به حمایت متولیان امر دارد تا صدای کارآفرینی از میان چرخ‌های دوزندگی در این گوشه شهر که آبستن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است بیش از پیش شنیده شود.

پای درددلشان که می‌نشینی هر یک داستان‌های متفاوتی دارند، از رنج‌هایی که به کارآفرینی بدل شد تا امیدی که پس از ناامیدی‌ها با دستگیری یک کارآفرین در دل جوانه زد.

اکنون در این کارگاه نبض زندگی جریان دارد و صدایی که آوای خوش امید و تلاش می‌دهد، صدایی که اگر از آن حمایت شود هیچ گاه به سکوت تبدیل نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.