خودکفایی ۹۹٫۵ درصدی سازمان انتقال خون چهارمحال و بختیاری/ استقبال جوانان از اهدای خون ضعیف است

0 3

خودکفایی 99.5 درصدی سازمان انتقال خون چهارمحال و بختیاری/ استقبال جوانان از اهدای خون ضعیف است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حسین هاشمی ظهر امروز در نشست خبری سازمان انتقال خون گفت: روز انتقال خون، روز تاریخی پیوند علم و ایثار است.

مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری ضمن تشکر از ایثار و از خودگذشتگی مردم و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان بیان کرد: قبل از ایجاد سازمان انتقال خون به اجبار از معتادان و خون‌فروشان خون گرفته‌ می‌شد که این خون‌ها تضمین کیفیت و سلامت نداشتند.

وی اظهار داشت: این سازمان از سال ۱۳۵۳ با هدف سامان‌ بخشیدن به وضع آشفته خون‌رسانی کشور و تأمین خون و فرآورده‌های خونی سالم و کافی تأسیس شد.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه فرهنگ ازخودگذشتگی مردم بعد از انقلاب اسلامی به اوج رسید، افزود: این سازمان مردم‌نهاد بر شانه مدیران، کارکنان و اهداکنندگان ایثارگر بنا شده و اعتلا یافته‌است.

هاشمی با اشاره به پیشرفت علم و تکنولوژی توضیح داد: امروز تنها به خون‌گیری اکتفا نمی‌شود و اهدای اجزای خون مانند پلاکت، پلاسما و خون اشعه‌دیده نیز امکان‌پذیر شده‌است.

سازمان انتقال خون استان خودکفاست

وی تنها پشتوانه این سازمان را مردم دانست و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در زمینه تأمین خون و فرآورده‌های خونی استان خودکفا هستیم.

مدیرکل انتقال خون استان ضمن اشاره به پاسخگویی ۱۰۰ درصدی مرکز انتقال خون استان به نیاز مراکز درمانی در حال حاضر تصریح کرد: در مواقع بحرانی یا نیاز به گروه‌های خونی خاص نیز می‌توان از شبکه ملی خون‌رسان یا استان‌های مجاور کمک گرفت که این نیاز حدود ۰/۵ درصد تقریب زده شده‌است.

هاشمی شاخص اهدای خون در کشور را ۲۷ به هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: این شاخص در استان چهارمحال و بختیاری ۲۲ به هزار است که با توجه به جمعیت و نیاز استان عدد مناسبی‌ است.

وی با اشاره به نظارت، بازدید و کنترل‌های ۲۴ساعته افزود: از مراکز درمانی انتظار داریم در مصرف خون‌های گرفته‌شده کمال دقت را داشته‌باشند‌.

ایران اولین کشور در منطقه و جزو ۵ کشور برتر جهان در اهدای خون است

مدیرکل انتقال خون استان اهدای خون را نوعی اهدای عضو دانست و اظهار کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در حوزه اهدای خون، ایران جزو ۵ کشور برتر جهان و اولین کشور منطقه است.

هاشمی کیفیت خون اهدایی را دیگر شاخص لازم و مهم دانست و خاطرنشان کرد: از لحاظ کیفیت خون در وضعیت عالی و ایده‌آل هستیم.

وی با اشاره به اینکه خون زیر ۵ الی ۶ روز خون تازه محسوب می‌شود، افزود: چون اهداکنندگان خون در استان تماماً داوطلبانه، مستمر و تاییدشده هستند همیشه خون تازه در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه هم اکنون ۴ مرکز فعال در شهرکرد، فارسان، بن و بروجن خون‌گیری انجام می‌دهند، اظهار داشت: با کمک مجمع خیریه سلامت استان، ساخت مرکز انتقال خون در لردگان نیز آغاز شده‌است.

۲۰۳ نفر از ۲۸۰ بیمار تالاسمی استان در لردگان هستند

هاشمی دریافت یک الی ۲ بار خون تازه در ماه را برای بیماران تالاسمی ضروری دانست و تشریح کرد: ۲۸۰ بیمار تالاسمی در استان شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۲۰۳ نفر در شهرستان لردگان هستند.

وی شیوع کر‌ونا و مشغله‌های زیاد را از دلایل عدم مراجعه مردم به سازمان انتقال خون عنوان کرد و افزود: تیم سیار سازمان انتقال خون به شهرستان‌های دیگر سفر می‌کند اما همچنان به یک دستگاه اتوبوس ثابت برای خون‌گیری سیار در محله‌های شهرکرد و دیگر شهرستان‌ها در راستای ترغیب مردم نیاز است.

مدیرکل انتقال خون استان به وعده‌های خوب مقامات استانی مبنی بر مساعدت‌ بیشتر در آینده نزدیک اشاره کرد و اظهار داشت: از خیرین نیز تقاضا دارم انتقال خون را فراموش نکنند.

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به سازمان انتقال خون در سفر رئیس جمهور

هاشمی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به استان ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به سازمان انتقال خون تخصیص یافت، بیان کرد: ۲۰ میلیارد برای توسعه مرکز جامع انتقال خون استان در شهرکرد، ۴ میلیارد تومان برای توسعه و تکمیل ساختمان نیمه‌کاره مرکز انتقال خون در بروجن و ۶ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه ساختمان انتقال خون در لردگان در نظر گرفته شده‌است.

اهدای پلاکت به روش پلاکت‌فرزیس در مرکز انتقال خون شهرکرد

وی با بیان اینکه پلاکت برای برخی بیماران مانند سرطانی‌ها ضروری است، تصریح کرد: هم اکنون اهدای پلاکت به روش پلاکت‌فرزیس در مرکز انتقال خون شهرکرد انجام می‌شود ولی به دلیل زمان‌بر بودن با عدم استقبال اهداکنندگان مواجهیم.

مدیرکل انتقال خون استان به عدم استقبال جوانان استان اشاره کرد و اظهار داشت: جامعه اهداکنندگان استان در حال پیری‌ است و نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی برای جوانان در حوزه اهدای خون احساس می‌شود.

۶۰ درصد اهداکنندگان خون در استان از کسبه و مشاغل آزاد هستند

هاشمی ۶۰ درصد اهداکنندگان استان را از قشر کسبه و مشاغل آزاد و ۳۰ درصد کارمندان و تحصیل‌کرده‌ها عنوان کرد و افزود: تنها ۱۰ درصد از اهداکنندگان استان از جوانان و بانوان هستند.

وی باورهای غلط در جامعه را علت اصلی عدم استقبال بانوان در استان و کشور دانست و تصریح کرد: کم‌خونی و دیگر موارد لازم هنگام اهدای خون کاملا چک و مشاوره پزشکی نیز داده خواهدشد.

مدیرکل انتقال خون استان وضعیت اهدای خون در استان در ۴ ماهه اول سال جاری را با سال گذشته مقایسه کرد و اظهار داشت: در ۴ ماهه اول امسال ۱۰ هزار و ۲۳۰ نفر مراجعه‌کننده داشتیم که از این تعداد ۸ هزار و ۱۹۰ نفر موفق به اهدا شدند.

وی افزود: این آمار نسبت به سال گذشته ۹ الی ۱۰ درصد افزایش داشته‌است.

هاشمی ادامه داد: از بین اهداکنندگان خون در استان، ۹۶.۲ درصد آقایان با ۷ هزار و ۸۸۲ نفر و ۳.۷ درصد بانوان با ۳۰۸ نفر هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.