ارائه ۱۰۰۰ حرفه آموزشی در مراکز دولتی و خصوصی آموزش فنی‌وحرفه‌ای گیلان

0 12

ارائه ۱۰۰۰ حرفه آموزشی در مراکز دولتی و خصوصی آموزش فنی‌وحرفه‌ای گیلان

کاظم پورنصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه مهمترین شاخصه توزیع اعتبارات سفر رئیس جمهور، تعداد کارگاه‌های آموزشی هر استان است، اظهار کرد: ۱۵۵ کارگاه آموزش فنی و حرفه‌ای در گیلان وجود دارد که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها پیش‌بینی شده که پنج درصد از اعتبارات این بخش در کل کشور است.

وی با تاکید بر اهمیت اولویت‌های هزینه بودجه برای بخش فنی و حرفه‌ای گفت: برای تکمیل مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان شفت ۱۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که مقرر شده در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اختصاص یابد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با بیان اینکه ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات تبصره ۱۸ به آموزشگاه‌های آزاد استان نیز پرداخت می‌شود، افزود: ۷۰ میلیارد تومان برای تجهیز کارگاه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در استان گیلان اختصاص می‌یابد.

پورنصیری با بیان اینکه هشت رسته اولویت‌دار در بخش اشتغال مشخص شده که قرار است آموزش درکارگاه‌ها با طرح تکاپو تطبیق داده شود، گفت: تاکنون ۴۵ درصد از طرح مذکور اجرایی و برنامه‌ریزی برای اجرای کامل آن نیز در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در گیلان وجود دارند که بر اساس رونق کسب و کار و توان مالی مالکان آن ایجاد شده است، تصریح کرد: این آموزشگاه‌ها حدود ۳۰۰ حرفه را در استان آموزش می‌دهند و از آن جایی که هزینه تجهیز کارگاه‌های سنگین بالا است این آموزشگاه‌ها به سمت آموزش رشته‌های سبک می‌روند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با بیان اینکه ۵۰۰ رشته آموزشی در بخش دولتی تدریس می‌شود، گفت: فضاهای آزادی را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهیم و این افراد به بانک‌ها جهت دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند تا کسب و کار متناسب با مهارت خود را ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از فعالیت‌های آموزشی به صنایع اصناف و بنگاه‌های زودبازده اختصاص یافته است، گفت: برای حدود ۲۰ شرکت و کارخانه، مجوز کارگاهی و بین کارگاهی صادر کردیم و سال گذشته حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر در بخش اصناف آموزش‌های مهارتی را کسب کردند.

پورنصیری با بیان اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به صورت حضوری، مجازی و تلفیقی ارائه می‌شود، تصریح کرد: محتوای الکترونیکی آماده شده و جشنواره‌هایی را نیز برگزار کردیم و تلاش داریم که محتوای الکترونیکی این بخش در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد اما برای ارتقا کیفیت، آموزش حضوری را در اولویت قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان سال گذشته در بخش مسابقات ملی مهارت ۱۴ برگزیده و مدال‌آور در رشته‌های مختلف از جمله طراحی فضای سبز، فناوری اطلاعات، صنایع چوب و طراحی لباس داشته است، گفت: علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در بیستمین دوره مسابقات ملی مهارت تا ۱۵ مرداد ماه از طریق سایت اداره کل فنی و حرفه‌ای و یا مراجعه به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان‌ها ثبت نام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.