ایران برای مذاکره و ارتباط با کشورهای دیگر از آمریکا اجازه نمی‌گیرد/ تحولات عراق تاثیری در مذاکرات ایران و عربستان ندارد

0 4

محمود عباس زاده مشکینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره اظهارات مطرح پیرامون کخالفت کاخ سفید با مذاکرات تهران- ریاض، گفت: ایران برای مذاکره و ارتباط با هر کشوری از آمریکا اجازه نمی‌گیرد و منتظر اجازه نیست، ما در اتخاذ استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایمان مستقل عمل می‌کنیم. عصبانیت حدود ۴۴ سال آمریکا از جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل این است که ایران مستقل سیاست‌های خود را تدوین می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: سعودی‌ها هم باید پاسخ دهند و اعلام کنند که آیا با اجازه آمریکا مذاکره می‌کنند یا مستقل تصمیم می‌گیرند. امیدواریم که سعودی‌ها هم مستقل تصمیم بگیرند.

عباس زاده در ادامه در توضیح تاثیر تحولات عراق بر مذاکرات ایران و عربستان، اظهار کرد: عراق از همسایه‌های مهم ایران است و ما بیشترین مشترکات را با عراق داریم. عراق از شرکای استراتژیک ما در منطقه است و عربستان هم به نقش عراق واقف است. کشورهای منطقه برای رفع مشکل باید تلاش کنند. سعودی‌ها نیز با توجه به همسایگی که با عراق دارند باید حساسیت‌هایی نسبت به تحولات داشته باشند. این تحولات نباید بر مذاکرات تهران- ریاتض تاثیر بگذارد.

وی یادآور شد: ما آنچه که در عراق می‌خواهیم، یک عراق مستقل و حاکمیت آن معطوف به اراده و تامین کننده منافع مردم است، کشوری که حضورش هم افزا با کشورهای منطقه به ویژه ایران باشد. اگر نگاه عربستان هم به عراق چنین باشد، همگرایی ایجاد می‌شود. ما توصیه می‌کنیم که سعودی‌ها با همین نگاه سیاستشان را پیش ببرند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.