رتبه اول چهارمحال و بختیاری در صلح و سازش دعاوی

0 0
رتبه اول چهارمحال و بختیاری در صلح و سازش دعاوی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد سید محمد موسوی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: تعداد پرونده‌های وارده به دستگاه قضا در سال گذشته ۳۳۱ هزار فقره بوده که نسبت به سال‌های گذشته ۷.۵ درصد افزایش داشته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل چهارمحال و بختیاری با اشاره به هزینه‌های بالا برای پرونده‌ها خاطرنشان کرد: در سال گذشته روی میز هر قاضی یک‌هزار و ۵۰۰ پرونده بوده در حالی که میانگین جهان ۳۰ پرونده است.

موسوی افزود: با افزایش تعداد پرونده‌ها عدالت از بین می‌رود و قضات فرصت شنیدن حرف همه و بررسی دقیق را از دست می‌دهند و در حال حاضر بیش از نیمی از قضات در این شرایط کارنکردن را ترجیح داده‌اند چرا که به سختی می‌توان بین سرعت و دقت تعادل ایجاد کرد.

آمار زندانیان در چهارمحال و بختیاری نگران‌کننده است

وی با اشاره به اینکه آمار زندانیان در استان نگران‌کننده است، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش اعداد نرخ بالای بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری است البته مسائل فرهنگی، فیزیولوژی، جغرافیایی، تغذیه و ورزش نیز بی‌تاثیر نیست.

موسوی با بیان اینکه بیست و نهمین استان از لحاظ داشتن جاده ایمن در کشور هستیم، بیان کرد: هر چند در توزیع بودجه‌ها عدالت نیست و باید مطالبه شود اما فردگرایی باعث شده حتی در جاده‌هایی که بودجه تامین شده ساخت و تکمیل با مشکل مواجه شود.

وی با اشاره به وجود ۸۰۰ پرونده سرقت از باغ فقط در شهرستان سامان گفت: در امر نگهبانی و محافظت از مال، مردم باید با نیروهای امنیتی و انتظامی همکاری کنند تا آمار به حداقل برسد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: متاسفانه در جامعه کسی متولی طلاق نیست و آسیب زیادی به خانواده و فرزندان که سرمایه اصلی هستند وارد شده است.

موسوی افزود: ضروری است از ۵ سالگی مهارت‌های زندگی به کودکان آموزش داده شود و خط قرمزها را بدانند و در این راستا با بهزیستی و آموزش و پرورش صحبت شده تا بتوانیم آسیب‌های اجتماعی و طلاق را در بزرگسالی کاهش دهیم.

حدف قولنامه در دستور کار قرار گیرد

وی با بیان اینکه در شهرستان کوهرنگ صدور سند ملکی انجام نشده و باعث بیشترین دعاوی حقوقی و اختلافات نزاع و درگیری شده ادامه داد: با صدور سند رسمی و حذف قولنامه می‌توان درصد بالایی از پرونده‌های حقوقی را حل کرد.

موسوی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای جهان آمار پرونده‌های حقوقی در خصوص مشکلات ملکی مانند فروش مال غیر و یا جعل اسناد به دلیل سند‌دار بودن املاک بسیار پایین است، گفت: در شهرستان سامان ۱۲۰ هزار زمین قطعه‌بندی و فروخته شده که بیش از ۱۰۰ هزار مورد از این خرید و فروش‌ها دارای مشکلات حقوقی است.

وی در خصوص حد فنی زمین کشاورزی گفت: زمین زراعی آبی ۵.۵ هکتار، زمین زراعی دیم ۱۵ هکتار، باغ آبی ۲.۵ هکتار و باغ دیم ۶ هکتار حد فنی دارند و اگر فروش بعد از سال ۱۳۸۸ بوده باشد دادگاه اثبات مالکیت نمی‌دهد و مردم آگاه باشند که در خرید زمین دچار مشکل نشوند.

استان چهارمحال و بختیاری رتبه اول در صلح و سازش دعاوی

موسوی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری سال گذشته در صلح و سازش دعاوی اول بوده افزود: این نرخ در استان ۴۶ درصد است در حالی که میانگین کشوری در صلح و سازش ۱۸ درصد است و این نشان از گذشت مردم استان دارد.

وی همچنین با اشاره به آمار طلاق در استان چهارمحال و بختیاری که نسبت ۵ به ۱ دارد اما در برخی از استان‌ها به عدد ۱.۲ به ۱ نیز رسیده است، بیان کرد: کلاس مهر « من، همسرم، رویکرد زندگی» یکی از موارد مثبت بوده که زن و شوهر طی ۷ ساعت کلاس ایرادات و رویکردهای زندگی خود را بیان و ریشه‌یابی می‌کنند.

موسوی ادامه داد: طرح موثر دیگری که در استان چهارمحال و بختیاری رقم خورد طرح ارجاع نابهنجاری‌های اجتماعی به دوره‌های فرهنگی بوده است، در این طرح افرادی که نابهنجاری از قبیل بی‌حجابی، روزه‌خواری، اخلال در نظم و … داشته‌اند به جای پرونده‌سازی و انگ منفی خوردن طی ۲۰ ساعت به کسب مهارت‌های زندگی می‌پردازند و طبق آمار ۹۷ درصد از این افراد جلب مجدد نداشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برای بررسی راهکارهایی در خصوص جلوگیری از طلاق ساعت‌ها با روان‌شناسان، قضات و کارشناسان جلساتی را بررسی کردیم و ۹ گام برای تحکیم خانواده را استخراج کردیم و نیاز است این ۹ گام در دوره متوسطه به دانش‌آموزان یاد داده شود تا آمار طلاق کاهش پیدا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.